FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

Fethullah Gulen

palavra
http://www.herkul.org/

bu sitede Fethullah Gulenin bazi konusmalari sesli olarak yayinlaniyor.
eger dinlemek isteyen varsa , onun fikirleri uzerinde fikir alis-verisi yapabiliriz.
ama lutfen zanlardan cok fikirler uzerinde konusalim.

mesela konusmasinin bir yerinde hic bir zaman siddet taraftari olmadigi

kirli bir suda bogulmak uzere olan bir karincayi kurtarmak icin dakikalarca ugrastigi

izledigi belgesellerde aslanlar tarafindan parcalanan ceylanlarin bile kendisini muteessir ettigini ifade ediyor.

tabi ben kendisini seven biri olarak hemen hemen her fikrine katiliyorum.
tabi olarak sevmeyenleri de olabilir.
lutfen sadece-dinleyen- arkadaslar yorum yapsin.
loserk
palavra wrote:
http://www.herkul.org/

bu sitede Fethullah Gulenin bazi konusmalari sesli olarak yayinlaniyor.
eger dinlemek isteyen varsa , onun fikirleri uzerinde fikir alis-verisi yapabiliriz.
ama lutfen zanlardan cok fikirler uzerinde konusalim.

mesela konusmasinin bir yerinde hic bir zaman siddet taraftari olmadigi

kirli bir suda bogulmak uzere olan bir karincayi kurtarmak icin dakikalarca ugrastigi

izledigi belgesellerde aslanlar tarafindan parcalanan ceylanlarin bile kendisini muteessir ettigini ifade ediyor.

tabi ben kendisini seven biri olarak hemen hemen her fikrine katiliyorum.
tabi olarak sevmeyenleri de olabilir.
lutfen sadece-dinleyen- arkadaslar yorum yapsin.

tıklarsam namerdim... Mad
ozank
ya ne kadar duygulandım
karınca boğulmaktan kurtarmış
ceylanlara acıyormuş

bunların aynısı benim babam da hissediyor , gel o zaman benim babama tap.
fethullah gülen bunları hissettiği için mi çok özel senin gözünde ?

böyle boş duygu sömürülerine kanacak kadar cahil değiliz.
mesela senin söylediklerinden örnek verim: fethullah gülen ceylanlara acıyormuş. hiçbir aklı başında adam bu örneği vererek duygu sömürüsü yapmaz. bu doğanın işleyişidir, ceylanlar ölmeseydi aslanlar hayatta kalmazdı, bu sefer ceylanlar çoğalırdı ortalıkta ot kalmazdı ve diğer hayvanlar ölürdü. yani bu duruma acıdığını söylemek karşındakinin duygularıyla oynamaktır.

siz amerikanın kucağında oturup, oradan ahkam kesen bu adama inanmaya devam edin. ama size tavsiyem ; ne kadar yanlış bir iş yaptığınızı anlamak için, biraz yakın tarihimizi okuyun, türkiyedeki dinci akımın neden 70-80 sonrası bu kadar arttığını bir anlamaya çalışın,amerika'nın bundaki rolünü araştırın, fethullah'ın kimlerden ve neden destek aldığını öğrenmeye çalışın. tabi nurcuların kendisinden değil. nurculara kalsa tüm maddi destek sadece genç nurcu işadamlarından geliyor. istersen böyle yalanlara inanmaya devam et. ya da aklın yolunu tut, biraz da başka açılardan bakmayı dene. yoksa biz sana burda ne dersek diyelim umrunda olmaz.

son bir not: karıncalara ceylanlara acıyan adam biraz da insanlara acısın ve ırak'ta amerikanin yaptıklarına karşı, amerika karşıtı birşeyler desin. sıkıyosa desin. ve sen de o lafları söylediğini kanıtla bize. biz de yanıldığımızı anlayalım.

kolay gelsin
loserk
ozank wrote:
karıncalara ceylanlara acıyan adam biraz da insanlara acısın ve ırak'ta amerikanin yaptıklarına karşı, amerika karşıtı birşeyler desin. sıkıyosa desin.

nasıl diyebilir ki? pensilvanyada şatoda otururken öyle bi lafı nası edebilir ki?

selim bu başlığı hala kilitlemedi.. enteresan.. acaba başına bişey mi geldi Think
palavra
tesekkurler arkadaslar hazimsizliginizi cok guzel sergilemissiniz
ben ozellikle rica etmistim sadece dinleyenlerle konusalim diye.

cok acik bir turkceydi.

tamam herkesin fikri degisik olabilir ama burada 20 dakikalik bir sohbet hakkinda konusuyoruz.

ben yurtdisinda ki okullarda -degisik ulkelerde- 10 yildir ogretmenlik yapiyorum.
kimseden 5 kurus yardim alinmadigini bizzat kendim biliyorum.
aptal degilim , turkiye ortalamasinin -sinavlar ne kadar olcuyse-bir hayli uzerindeydim.

gozunu kapayan ancak kendine gece yapar.

kimseye zorla dinleyin demiyorum
sadece dinlemis olanlar yazsin LUTFEN
loserk
palavra wrote:
tesekkurler arkadaslar hazimsizliginizi cok guzel sergilemissiniz

bu rezil heriften duyduğum nefreti dile getirmek hazımsızlıksa BEN HAZIMSIZIM.. ama tabi ki senin fethullaha duyduğun sevgiye,sempatiye,onu hazmetmene bişey diyemem..
mr.emre
palavra wrote:

ben ozellikle rica etmistim sadece dinleyenlerle konusalim diye.

boşuna dinleyip kotama zarar veremem
zaten kuzende var tüm kasetleri.
bedava veriyorlar abileri ablaları.
sızıntı dergisinin tüm sayılarıda var.

bu pirleri sait nursi hakkında

Quote:
atatürke deccal diyebilecek kadar ileriye gitmiş bir tarikat şeyhi.

said nursi'nin yazdıkları risale-i nur adı altında derlenerek yayınlanmıştır. bunlar said nursi'nin başlattığı nurculuk tarikatının temel kaynaklarını oluşturmuştur. said nursi, kuran'ın çeşitli ayetlerinde risale-i nurların haber verildiği kanısındadır.
said nursi risale-i nurları kuran ile eşdeğerli veya onun benzeri bir kaynak olarak belirlemektedir. risale-i nur'un said nursi'ye allah tarafından verildiği ileri sürülmektedir. oysa, islam'da tanrı tarafından verildiğine inanılan kutsal kitapların sonuncusu kuran'dır ve islam'ın peygamberine verilmiştir.

said nursi'ye göre "kuran'ı kerim'in ruhu, risale-i nur'un cesedine girmiştir."* ve "risale-i nur kuran'ın bir aynasıdır."* risale-i nurlar hakkında ortaya konulan bu değerlendirmelerin, tanrı kelamı olan kuran'a eşit veya ortak olan bir bir başka şeyin varlığına inanmak anlamına geldiği açıktır. böylece, peygambere ve kuran'a şirk koşulmuş yani islamiyet'in en büyük günah saydığı bir fiil işlenmiş olmaktadır.

şerif mardinin said nursi hakkında 1989 yılında amerika'da ingilizce olarak çıkardığı ve 1992 yılında türkçe'ye çevirilen kitap* akıllara ziyan bir kitaptır. birçok insan bu kitabın birileri tarafından "ısmarlanarak" şerif mardin'e yazdırıldığını düşünmektedir.

kitapta şerif mardin said nursi'den hayranlıkla bahseder. hatta şerif mardin said nursi'nin bazı kerametlerini bile anlatır. kitabı okurken çok açık bir biçimde bir nurcunun kitabının okunduğu izlenimine varılabilir.

şerif mardin, din ve siyaset, adlı kitabında laikleştirici reformları "kişiyi söndüren islami ahlak ve emirler" karşısında ve "batı toplumunun özgürlükçü ve yaratıcı kimliğine" ulaşmanın yolu olarak görmekteyken, atatürk'e "günahkar", "süfyan", "nefreti ammeye layık adam", "deccal", "islamın en büyük fitne-i diniyelerinden biri..." demiş bir adamın düşüncelerine bu kadar saygı duyması çelişki değildir de nedir?

said nursi eylem çizgisinin tümü boyunca egemenlerle işbirliği içinde olmaya büyük özen göstermiş ve amaçlarını gerçekleştirmede esas olarak egemen konumda olanlardan sağlayacağı desteğe güvenmiştir.
1890'larda van valisinin yanındadır.
egemenlerle işbirliğine gösterdiği özen, 1913'te bitlis'te patlak veren bir isyanı bastırarak güçlerini kanıtlamalarından hemen sonra jön türklerin gizli servisine katılmasında açıkça görülür.
1950'den sonra iktidara geçen demokrat parti yöneticileriyle omuz omuzadır.
1960'da ölümünden sonra izleyicilerinin mspyi değil de egemen güçlerin partisi niteliğini taşıyan apyi desteklemiş olmaları da daima egemen çizgi doğrultusunda belirmiş olan temel yönelişinin bir uzantısı gibidir. bu desteğin 12 eylül'den sonra büyük ölçüde özal'a ve çiller'e kaydığı bilinmektedir.

not: yazıda prof. dr. alpaslan ışıklı'nın "said nursi, fethullah gülen ve laik sempatizanları" kitabından alıntılar vardır. hatta çok vardır.
selim06
arkadaşlar bir daha bu yönde bir tartışma yaşanmamalıdır.Lütfen başlık açarken ve yorum yazarken uygun konular ve eleştiriler tercih ediniz.
-close-