FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

dunyanin en buyuk deneyi

palavra

13 yil hazirliktan sonra , dunyanin en pahali deneylerinden biri uygulama asamasina geldi.
bildigininiz gibi CERN dunyanin en buyuk lab. larindan biri
Dan Brown un romanlarindan "melekler ve seytanlar" dada bu kurumu gayet detayli anlatiyordu (alti ustu bir roman ama tasvirler bir hayli gercekciydi.)

bu deneyin sonuclari fizikte yepyeni teorilerin cikisina onculuk edebilir.
ben sahsen neticeleri buyuk bir merakla bekliyorum.

Quote:
Dünyanın en büyük süper iletken mıknatısı, evrenin sırlarının ortaya çıkarılması çabalarında dönüm noktası olabileceği düşünülen fizik deneyi için yeraltına indiriliyor.

2 tonluk mıknatısın parçaları yeraltına indirildi. 'Büyük Patlama' deneyine bir kaç ay içinde başlanacak.
Yaklaşık iki bin tonluk devasa mıknatıs, Fransa-İsviçre sınırının 100 metre altından geçen 27 kilometre uzunluğundaki tünele yerleştirilecek. Mıknatısın Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi'ne (CERN) ait tünele yerleştirilmesi işlemi başladı. Koordinatör Austin Ball, 16 metre yüksekliğinde, 17 metre genişliğinde ve 13 metre boyundaki mıknatısın, yeraltında 15 parçayla daha birleştirileceğini söyledi. Daha önce sistemi oluşturacak 15 kilit parçanın sekizi tünele indirilmişti. Mıknatıs, CERN'in yeraltı laboratuvarındaki "Büyük Hadron Çarpıştırıcısıyla" (LHC) parçacık çarpıştırma deneyi yapılmasını sağlayacak. Parçacıkları çarpıştırma deneyi, araştırmacılara evrenin ilk zamanlarını anlama imkânı verecek. Dünyanın en büyük deneylerinden biri olarak ifade edilen araştırmada, bu aşamaya gelinmesi 13 yıl sürdü. Cihazlar hazır hale geldiğinde, bilim adamları birkaç ay içinde bugüne kadar geliştirilmiş en güçlü parça detektörünü çalıştırabilecek.

Araştırmalara birkaç ay sonra başlanması bekleniyor. Bu cihazlar evrendeki tüm maddelerin temel yapıtaşı olan atomların işleyiş prensiplerini daha iyi anlamamızı hedefliyor. Sistem tam olarak işlemeye başladığında, atomları oluşturan parçacıkların, ışık hızına yakın bir hızla fırlatılarak birbirleriyle çarpışmalarını sağlayacak. Bu deneyde amaç, evrenin oluşumunun başlangıcı olarak kabul edilen, Büyük Patlama'dan (Big Bang) hemen sonra ortaya çıkan şartları yeniden oluşturarak evrenin oluşumu hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşabilmek. Projenin maliyeti 3,5 milyar dolar.

aFamous
hadi bakalım hayırlısı Cool yer çekiminin dozunu kendimiz ayarlayabilelim Smile
geyikkutuphanesi
Gördüğünüz gibi para olunca neler oluyo.. Millet buluyo biz çoğaltıp kullanıyoruz...
bugra9
Teknoloji zaten parayla olan birşey. Para varsa kalkınırsın, yoksa bakınıp durursun. Anca taklidini yapıp bizde yaptık dersin. Very Happy
Adamlar buna o kadar para harcadıklarına göre süper sonuçlar çıkacak bundan. Hadi hayırlısı.
insolent1
Bi kötü durum ortaya çıkmasa bari.
ttatl
Adamlar sürekli bişeyler buluo yapıo. Çalışıolar helal olsun.
darkeagle
Az önce haberlerde gördüm.

Fakat elektronları çarpıştırmak için bunca düzenek ve para.,
Kötü bi sonuç olacağını sanmam.
kriptontr
Düşünsenize bi bi kaza sonucu hulk benzeri bi yaratık peydah oluyomuş.ve bu yaratığında yolu Türkiyeye düşüyomuş.Türk halkı böle bişeyi bağrına çabuk basar.1 hafta sonra gaffurla program yaparlar.2 ay sanrada Tuğba Özayla polemiğe bile girer Very Happy
roguehider
kriptontr wrote:
Düşünsenize bi bi kaza sonucu hulk benzeri bi yaratık peydah oluyomuş.ve bu yaratığında yolu Türkiyeye düşüyomuş.Türk halkı böle bişeyi bağrına çabuk basar.1 hafta sonra gaffurla program yaparlar.2 ay sanrada Tuğba Özayla polemiğe bile girer Very Happy

Hulya avsar hala program yapiyor mu bilmiyorum ama o da kesin programa alirdi, zaten beyaz ve okan bayulgen kesin konuk edecektir.
palavra
roguehider wrote:
kriptontr wrote:

Hulya avsar hala program yapiyor mu bilmiyorum ama o da kesin programa alirdi, zaten beyaz ve okan bayulgen kesin konuk edecektir.

ben de en ciddi ele alinmasi gereken konularin bu sekilde magazinsellestirilmesine karsiyim ama

igneyi yayincilara batirirken cuvaldizida ihmal etmeyelim

halkimiz bu tur programlara tavir alsa ve izlemese bu yayinlar devam edermi?
mr.emre
roguehider wrote:
kriptontr wrote:

hülya avşar küçük hulk'ı kucağına bile alırdı
nfsforever
Umarım bir an önce başlar.Bence çok önmeli sonuçlar çıkacak.Merakla bekliyorum...
bugra9
O kadar çabuk başlamaz. Bu deneyin sonuçlanması yıllar alır. Bence 30 yıl sonra sonuçlanacak. Very Happy
palavra
bugra9 wrote:
O kadar çabuk başlamaz. Bu deneyin sonuçlanması yıllar alır. Bence 30 yıl sonra sonuçlanacak. Very Happy

zaten 13 yillik bir hazirlik surecinden gecmisti
biraz daha hizli neticelenir herhalde