FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

bosna-soykirim

palavra
Quote:
BM'ye bağlı Uluslararası Adalet Divanı, Srebrenitsa'da soykırım işlendiğine karar verdi. Ancak mahkeme, Bosna'nın diğer bölgelerin işlenen katliamları "soykırım" olarak nitelemedi.

Bosna Hersek, Sırpların 1992-95 yılları arasında kendilerine karşı yürüttüğü savaşta soykırım işlendip işlenmediğine karar verilmesi için Adalet Divanı'na başvurmuştu. Mahkeme Başkanı Rosalyn Higgins karar açıklanmadan önce yaptığı açıklamada, "Srebrenitsa'da işlenenlerin soykırım olduğuna karar verildi." dedi. Bununla birlikte Higgins, "Bosna'nın diğer bölgelerin işlenen katliamların soykırım olmadığına karar verdi." dedi.

Srebrenitsa kasabasını 1995 yılında ele geçiren Sırp askerleri 8 bin Bosnalı sivil erkeği katletmişti. Katliamın en önemli sanıklarından Bosnalı Sırpların lideri Radovan Karadziç ile Ordu Komutanı Ratko Mladiç hâlâ yakalanamadı.

ben sahsen boyle bir karar cikacagini beklemiyordum.
ne yapar ederler bir yol bulup olayi hasir ederler diye bekliyordum
aprupalilarinda vicdani butun butun olmemis demekki?
cavbela
palavra wrote:
Quote:
BM'ye bağlı Uluslararası Adalet Divanı, Srebrenitsa'da soykırım işlendiğine karar verdi. Ancak mahkeme, Bosna'nın diğer bölgelerin işlenen katliamları "soykırım" olarak nitelemedi.

Bosna Hersek, Sırpların 1992-95 yılları arasında kendilerine karşı yürüttüğü savaşta soykırım işlendip işlenmediğine karar verilmesi için Adalet Divanı'na başvurmuştu. Mahkeme Başkanı Rosalyn Higgins karar açıklanmadan önce yaptığı açıklamada, "Srebrenitsa'da işlenenlerin soykırım olduğuna karar verildi." dedi. Bununla birlikte Higgins, "Bosna'nın diğer bölgelerin işlenen katliamların soykırım olmadığına karar verdi." dedi.

Srebrenitsa kasabasını 1995 yılında ele geçiren Sırp askerleri 8 bin Bosnalı sivil erkeği katletmişti. Katliamın en önemli sanıklarından Bosnalı Sırpların lideri Radovan Karadziç ile Ordu Komutanı Ratko Mladiç hâlâ yakalanamadı.

ben sahsen boyle bir karar cikacagini beklemiyordum.
ne yapar ederler bir yol bulup olayi hasir ederler diye bekliyordum
aprupalilarinda vicdani butun butun olmemis demekki?

bu katliam son yılların en bütük insanlık ayıplerından biriydi. üstelik bu katliamın birleşmiş milletler askeri tarafından korunan bir bölgede yaşanmış olması birleşmiş milletler gibi bir kurumun iki yüzlülüğünü ve iradesizliğini göstermiştir.
palavra
dun ben haberi tam anlayamamisim herhalde.
soykirim karari kabul edilmekle birlikte , sirbistan olaylardan dalayi suclu bulunamaz diye bir karar da kabul etmisler

hakki yenen magdur ve mazlum olunca kimse sorumlu olmuyor.
kriptontr
İşte bu bize dünyanın kimlerin ellerinde olduğunu anlamamız için yeterli.
Adalet sembolünün gözleri kapalı elinde terazisiyle daha doğru olanı tartardı.
Şimdi dünyayı yargılamaya soyunan adalet divanı.Bir soykırım olmuştur ama bir soyu kıran soy soykırımdan mesul değildir gibi bir hüküm veriyor.Sahiden komik değilmi ?.Ayrıyeten sorumlu genareller sırbistande "şeref" madalyalarıyla keyif sürerken.Ben şimdiki adaleti şöyle tasvir ederim.Cebinde banka cüzdanı gözünde güneş gözlüğü ve kulağında kulaklık pis pis sırıtıyor.Oda ne... bu güçsüzlerim kanını emen bir vampir....
cihan
İşte görüyorsunuz! Uluslrarası Adalet Divanı'nın adalet anlayışı işte bu: "İşlenen suç, bir soykırım suçudur, ancak bunun bir ceza ile cezalandırılmasına gerek yoktur." Ne garip değil mi?

Murat, 08 Mart 2007