FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

Erzurum-Chip uretimi

palavra

Quote:
Erzurum’da kurulacak olan ve 2008 yılında faaliyete geçirilmesi planlanan Avrupa’ya üretim yapacak olan mikroçip fabrikası izledi. United Elektronik Şirketi Sahibi İbrahim Aksu, bir İngiliz firmasıyla ortaklaşa yapacakları yatırımın bütçesinin 303 milyon YTL olduğunu belirterek, projede 5 yıl içerisinde bin 500 kişinin istihdam edileceğini söyledi. Aksu, United Elektronik olarak Avrupa’da benzer teknolojik cihazların pazarlamasını yaptıklarını belirterek, şunları kaydetti: “Satış yaptığımız firmalar arasında IBM gibi büyük isimler yer alıyor

bu turkiyede bir ilk herhalde
insallah basarili olur ve bu tip isletmelerin sayisi artarak devam eder.
cavbela
doğru yolu buluyoruz. inşalla dahada iyi adımlar atarız. .
kriptontr
Türkiyede teknoloji üretilmesi güzel bişey ama bu işletmenin çok büyüyeceğini sanmam.Çünki piyasa koşulları buna elverişli değil.İş gücü pahalılığı vsvs gibi birçok etken var.İntel in fabrikası bile malezyada..
palavra
kriptontr wrote:
Türkiyede teknoloji üretilmesi güzel bişey ama bu işletmenin çok büyüyeceğini sanmam.Çünki piyasa koşulları buna elverişli değil.İş gücü pahalılığı vsvs gibi birçok etken var.İntel in fabrikası bile malezyada..

malezyada ki isgucu turkiyeye gore ucuz degil.
kriptontr
palavra wrote:
kriptontr wrote:

malezyada ki isgucu turkiyeye gore ucuz degil.

diyosan doğrudur.asus msi nokia gibi dev firmalar ait sirketlerin ticari koşullardan dolayı işçi , ulaşım maliyetleri nedeniyle başka başka ülkelerde üretim yaptıklarını okudum biçok kez.ama bilemem tabi...
kriptontr
telefon üreten ünlü Türk markası raks bilin bakalım üretimi nerede yapıyor.
http://www.mesajat.com/cep/model/raks.asp

http://216.239.59.104/search?q=cache:T0bGeORMSO4J:www.aksiyon.com.tr/detay.php%3Fid%3D24579+telefon+raks+japonya+%C3%BCretim+%C3%A7in&hl=tr&ct=clnk&cd=1&gl=tr
Quote:
sıra telefonların üretimine gelince işler karışır. “Yerli marka” sloganıyla yola çıkan Raks, Türkiye’de üretim yapması halinde dünya devi rakipleriyle fiyat açısından rekabet edemeyecek ve kısa zamanda diğer Türk şirketlerinin akıbetini yaşayacaktır. Bu durumda üretim için adres bellidir: Çin. Raks Yönetim Kurulu Başkanı Karslı yerli malı telefonun neden yurtdışında üretildiğini şöyle açıklıyor: “Bugün dünyada hiçbir cep telefonu şirketi hardware (donanım) üretimini kendisi yapmıyor. İşçilik yapmak akıl işi değil. Bunun için kocaman bir tesis lazım. Motorola, Nokia bile bu yüzden üretim bantlarını Çin’e kaydırdı. Bu şirketler ne yapıyor? Telefona hayat veren yazılımlara yani software’e odaklanıyor. Biz de öyle yaptık, kendimiz tasarladık, yazılımlarını hazırladık ve Çin’de imal ettirdik. Bir telefonun mühendislik işlemlerini gerçekleştirdikten sonra (yazılım, tasarım işlemleri) kalıp hazırlamak gibi bir iştir. Kalıplarınızı hazırlayıp tornacıya bunu bana seri olarak üretir misin demektir. Bu da genel maliyetin sadece yüzde 25’idir.”

Bugün cep telefonu şirketlerinin katma değeri daha yüksek ve ürünün fiyatını belirleyen yazılım konusuna odaklandığını vurgulayan Karslı’ya göre Türkiye bu konuda ciddi bir potansiyele sahip: “Batıda yazılım teknolojisiyle uğraşanların yaş ortalaması 50 iken ülkemizde 26. Demek ki bu işi en iyi yapacak olan biziz. Türkiye telefon sektöründe artık yazılım konusuna odaklanmalı, şirketlerimiz bu konuda üretim yapmalı. Eğer Türk gençlerine böyle bir imkân sağlanırsa bu sektörün de ülkenin de önü açılacaktır.

malezyadaki iş gücünü bilemem.Ama Türkiyed şartlarında üretilen teknolojinin rekabet payının güçlü olamayacağını tahmin ediyorum.
palavra
isci ucretleri arasinda ciddi farklar var tabiki
bunlar yatirim yapan-yapmayi dusunen her sirketi zorluyor.

malezyada vaktinde ucretler cok dusuktu
bir cok batili sirket yatirimlarini buraya yaptilar
ama son yillarda durum bir hayli degisti
malezyada artik yatirimin pahali oldugu ulkeler arasinda.

chip uretimi yuksek teknoloji gerektirdigi icin yatirim yerinin degistirilmesi cok kolay olmuyor.cunku o mevzuda uzman olan iscilerin yetismesi cok zaman aliyor.

ama tekstil gibi nisbeten daha kolay sektorlerde.
isgucunun ucuz oldugu bolgelere dogru hizli bir kacis var.

turkiyede en dusuk isci ucreti 400$ civarinda galiba

ama cinde,vietnamda ,hindistanda 50-60$ civarinda
bu yuzden bir cok batili firma yeni yatirimlarini bu bolgelerde yapiyor.
bugra9
Türkiye de artık çok gelişme olmaya başladı. Bunlar daha ilk. Siz bide ileriyi görün. Very Happy
ozank
türkiyede chip üreten yerler var. gebze civarlarında, ayrıca tübitak da kaliteli chipler üretebiliyor. en son rtük için 15 kanalı aynı anda izleyip, veriyi sıkıştırıp kaydeden bir dsp(digital signal processing) chip'i yaptıklarını(ya da yapacaklarını) duymuştum.
ama tabi bu fabrika kadar büyük çapta üretim yapan yok.
umarım türkiye için faydalı olur.

ama gönlüm isterdi ki , bu işletme ingiliz ortalığıyla kurulmasın, sadece türk sermayesi ve teknolojisi ile kurulsun... gel gör ki o günlerden çok uzağız.
palavra
ozank wrote:
türkiyede chip üreten yerler var. gebze civarlarında, ayrıca tübitak da kaliteli chipler üretebiliyor. en son rtük için 15 kanalı aynı anda izleyip, veriyi sıkıştırıp kaydeden bir dsp(digital signal processing) chip'i yaptıklarını(ya da yapacaklarını) duymuştum.

ama gönlüm isterdi ki , bu işletme ingiliz ortalığıyla kurulmasın, sadece türk sermayesi ve teknolojisi ile kurulsun... gel gör ki o günlerden çok uzağız.

asil problem uretmek degil , pazarlamak

haberleri takip etmissiniz dir .
airbus binlerce iscisinin isine son verdi. adamlar uretebiliyor ama pazarlamada eksiklikleri oldugu icin ciddi bir darbe yediler

uluslar arasi pazarlama yapabilmek icin de yabanci ortak ister istemez bir zorunluluk oluyor.

belki ugrasilsa cpu da uretilebilir ama ekonomik bir sekilde pazarlanamadiktan sonra bir faydasi olmaz.
ozank
palavra wrote:
ozank wrote:

asil problem uretmek degil , pazarlamak

haberleri takip etmissiniz dir .
airbus binlerce iscisinin isine son verdi. adamlar uretebiliyor ama pazarlamada eksiklikleri oldugu icin ciddi bir darbe yediler

uluslar arasi pazarlama yapabilmek icin de yabanci ortak ister istemez bir zorunluluk oluyor.

belki ugrasilsa cpu da uretilebilir ama ekonomik bir sekilde pazarlanamadiktan sonra bir faydasi olmaz.

peki bana üretmeden pazarlama yaparak refaha ermiş bir ülke söyler misin ? üretmeden neyi pazarlıyorsun ? elalem keriz değil ki o kadar yüksek teknoloji malı üretecek, sonra sana verecek sen pazarlayacaksın.

airbus pazarlamada sıkıntı çekebilir, ama üretmeden pazarlamada sıkıntı çekme başka , ürettiğini pazarlamada sıkıntı çekmek başka.

belki türkiye çok geç kaldı ama yeni yeni gelişen teknolojiler için hala şanslarımız var..
neyse başlığın konusu bu değil uzatmayalım
palavra
ozank wrote:
[
peki bana üretmeden pazarlama yaparak refaha ermiş bir ülke söyler misin ? üretmeden neyi pazarlıyorsun ? elalem keriz değil ki o kadar yüksek teknoloji malı üretecek, sonra sana verecek sen pazarlayacaksın.

airbus pazarlamada sıkıntı çekebilir, ama üretmeden pazarlamada sıkıntı çekme başka , ürettiğini pazarlamada sıkıntı çekmek başka.

belki türkiye çok geç kaldı ama yeni yeni gelişen teknolojiler için hala şanslarımız var..
neyse başlığın konusu bu değil uzatmayalım

arastirirsan bulursun boyle bir keriz belki!

benim demek istedigim -acik bir sekilde - pazarlayamayacagin bir seyi uretmenin manasi yoktur.

tabiki millet keriz degil
onlar uretsin biz pazarlayalim dersek cok bekleriz.