FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

korsan Windowsa darbe

maniac_ea
Quote:
Microsoft'un 20 Şubat Salı günü uygulamaya koyacağı Windows Orijinal Ürün Avantajı Bildirimi (WGA) uygulaması ile orijinal olmayan yazılım kullananlar, Windows işletim sistemlerini güncelleyemeyecek.

Microsoft'tan yapılan açıklamaya göre, kullanıcıları, kopya yazılım kullanmanın riskleri ve orijinal ürün kullanmanın avantajları konusunda bilgilendirmeyi hedefleyen Microsoft, orijinal olmayan yazılımlarla mücadelede 20 Şubat tarihini milat olarak belirledi.

Bu tarihte devreye girecek WGA Bildirimi uygulaması, orijinal olmayan Windows kullanıcılarına uyarılarda bulunacak.
İnternete bağlı ve otomatik güncelleme seçeneğini kullanan kişilerin Windows XP'lerinin orijinal olup olmadığını kontrol eden WGA Bildirimi, kullanıcılara orijinal yazılım kullanmanın avantajlarına ilişkin bilgi verecek.

WGA Bildirimi kapsamında, kullanılan Windows orijinal değilse, giriş ekranında ve sistem uygulamaları alanında 14 gün boyunca “sahte yazılım mağduru” olabileceklerini vurgulayan bir uyarı görünecek.

İki haftalık süre sonunda hala orijinal olarak etkinleştirilmeyen Windowslar için, aynı alanlarda ürünlerinin orijinalliğinin doğrulanamadığı uyarısı yer almaya başlayacak.

Windows'unun orijinal olmadığını öğrenen kullanıcılar orijinal lisans sahibi olup bu doğrulamayı yapabilirken kullanıcılar bu aşamadan sonra herhangi bir uyarıyla karşılaşmayacak.

Windows'unu orijinalleştirmeyen kullanıcılar, virüs, kurtçuk ve casus yazılım gibi tehditlerin yanı sıra kodlamadaki hatalar sonucu yazılımın bazı fonksiyonlarının düzgün çalışmaması riskleriyle karşılaşıyor.

Açıklamada, kopya yazılım kullanmanın, Fikir Hakları Kanunu'na istinaden, 150 bin YTL para ve/veya 4 yıla varan hapis cezası gibi büyük hukuki riskler içerdiği belirtilirken, Türkiye'de bugüne kadar 4 milyonu aşkın kullanıcının internet üzerinden işletim sistemlerinin orijinal olup olmadığını kontrol ettiği ve yüzde 45'i orijinal olmayan Windows kullandığı için doğrulamayı geçemediği kaydedildi.
aFamous
1 haftası war.. 20 şubat milat Rolling Eyes 28 şubata kadar milattan sonrası olacak.. Cool
palavra
window su direk guncelleyemeyen guncelleme paketlerini biryerlerden indirip guncelleme yapabilir herhalde.
mr.emre
bazı yerlerin vista çıkmasından sonra ellerinde kalan xp leri satmak için uydurdukları bir yalan.

windows xpm korsan ama bi *** olmadı.
niho_gs
orjinal key kullanıyoruz şimdi nasıl olarak bu iş?zaten milletin hepsi orjinal gibi gösteriyo windowsu.kara listeye alsalar bile yeni keyler bitmez.
bugra9
Microsoft un saçmalıklarından birisi daha. Onlar korsanı engelleyecek kadar zekiler mi acaba? Very Happy
cavbela
bugra9 wrote:
Microsoft un saçmalıklarından birisi daha. Onlar korsanı engelleyecek kadar zekiler mi acaba? Very Happy

mikrosoftla korsancılar arasında mücedele hiç bitmez. ama kendileri bilirler fazla kafamı bozarlarsa linuxa geçerim. zaten bi bahane arıyorum. . .
tufansaba
mr.emre wrote:
bazı yerlerin vista çıkmasından sonra ellerinde kalan xp leri satmak için uydurdukları bir yalan.

windows xpm korsan ama bi *** olmadı.

senin xpin korsan degil ki Laughing
cavbela
Quote:
Windows'unu orijinalleştirmeyen kullanıcılar, virüs, kurtçuk ve casus yazılım gibi tehditlerin yanı sıra kodlamadaki hatalar sonucu yazılımın bazı fonksiyonlarının düzgün çalışmaması riskleriyle karşılaşıyor.

yazıyı dikkatli okumamıştım ama şurası ilgimi çekti. Şunu unutmuşlar orjinal yazılımda buna güvence vermiyorki. kurarken kabul ettiğin şartnameye göre yazılımı tüm hatalarıyla birlikte satın oluyoruz ve doğabilecek zararlardan kendimiz sorumluyuz. . .
darkeagle
WGA denilen olay çok kolay bir şekilde aşılabiliniyor. Fazla önemli bi olay değil. Öğrenmek isteyenler bana ulaşabilir.
goutha
Mikrosoftla savaşnalar derneği Smile
maniac_ea
darkeagle wrote:
WGA denilen olay çok kolay bir şekilde aşılabiliniyor. Fazla önemli bi olay değil. Öğrenmek isteyenler bana ulaşabilir.

direk yazsaydında olurdu yada ben yazayım!

Bilgisayarınızı güncelleştirmelere kapıyacaksınız ki WGA pcnize yuklenmesin korsan oldugu ortaya cıkmasın.

ayrıca bazı programlar var korsan xp'yı orjinal yapıyor diye o programlarda microsoft farketmediği sürece kullanabilirsiniz ama çabuk anlaşılıomuş bu yani bu fazla işe yaramıyor.
serazat
benim bilgisayarların hepsinde orjinal zaten.. sorun çıkmaz.. ama vistayı bi deneyeceğim korsan da olsa Laughing
coozy
Otomatik güncelleştirmeleri nasıl kaldıracaz? İkide bir çıkıp duruyo. Mad
mr.emre
coozy wrote:

bilgisayarıma sağ tıkla üstte sekme var otomatik güncelleştirmeler diye...
loserk
mr.emre wrote:
coozy wrote:

bilgisayarıma sağ tıkla üstte sekme var otomatik güncelleştirmeler diye...

yine de karşına çıkarsa güncelleştirmeler kökten kapatmak lazım: başlat /çalıştıra services.msc yaz .. açılan pencereden otomatik güncelleştirmelere sağ tıkla özellikler/başlangıç türünü devre dışı yap... aynı yöntemle hata bildirimini de kapatabilirsin...
kriptontr
"Yazılımda korsanı engellemenin tek yolu açık kaynağa geçmektir."Wink
kriptontr & Linus Torvalds
serazat
konu güncelken öğrencilerinde ilgisini çekiyorken fırsat kaçmasın dedim perşembe günü derste linux kurup kullanımını gösterecem çocuklara..

pardus göstermeyi düşünüyorum ama bakalım.. o gün bi gelsin..
bugra9
Pardüs güzel ama hani linüx ün 3-4 cd lik olanı varya, o daha güzel. Fırsat olursa bence onuda göster. Very Happy İçinde her bişey var duyduklarıma göre.
darkeagle
Oturum açılırken sağ alt köşede korsan yazılım uyarısı alanlar oldu mu aramızda?
darkeagle
Peki ya süre dolduktan sonra windows u kilitlenenler?
mr.emre
ben hiç görmedim duymadım
maniac_ea
ben uyarı alanları duydum yani korkutmak için değil bu
ttatl
Ben de duydum ama hiç ileri derecede uyarı verdiklerini duymadım.
cavbela
bizim eve 3bilgisayar var ama hiç birindede bişi olmadı. bana sordu wga yüklensinmi diye bende yok dedim. .
darkeagle
cavbela wrote:
bizim eve 3bilgisayar var ama hiç birindede bişi olmadı. bana sordu wga yüklensinmi diye bende yok dedim. .

Var desen anında görürdün korsan yazılım uyarısını ve 10 gün sonra bilgisayarının tamamen formatlanmış olduğunu...
BURAK_X
konuyu yeniden güncel hale getirmek istemezdim ama forum içinde gezinirken bu başlığı görünce aklıma şu geldi; bizim bilgisayar hocası, microsoftun zaten windowsun korsan kullanılmasını istediğini söyledi. microsoftun amacı, dünyanın genelinde kendi işletim sistemini kullandırmak olduğunu söyledi.
maniac_ea
evet bunu bende duymuştum fakat geçen b süre zarfında uyarı alan çok kişi gördüm ve sadece uyarı olarak duruyor başka bi işe yaradığı yok yani microsoft bireysel ev kullanıcılarına bi şey yapmadı zaten yapamazda dünyada kaç milyon kişi korsan kullanıyor bunlara yaptırım olarak birşey uygulasa o kullanıcıların çoğu microsoft kullanmaz onun yerine alternatif işletim sistemlerini kullanır linux macos gibi bu uygulama sadece iş yerlerinde uygulanmış ee buda normal iş yerlerinde korsan yazılım kullanmak yasak zaten.