FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!


bugün sevgililer günü

cavbela
bugün sevgililer günü hadi koşun sevdiğinize seni seviyorum deyin. çiçekçiden almasanızda bir bahçeden çalın götürün sevdiğinize. zaten çiçekçide çok pahalı Laughing Laughing Laughing
palavra
Quote:
Sevgi yaşatan bir iksirdir; insan sevgiyle yaşar, sevgiyle mutlu olur ve sevgiyle çevresini mutlu eder. İnsanlık sözlüğünde sevgi bizim canımızdır; biz birbirimizi onunla hisseder, onunla duyarız. Allah insanları birbirine bağlama konusunda sevgiden daha güçlü bir irtibat unsuru, bir zincir yaratmamıştır. Aslında dünya, köhne bir harabeden ibarettir, onu taptaze ve canlı kılan sevgidir.


sevebilen insan iyi bir insandir.
mr.emre
http://www.meish.org/vd/
mcc
Bana böyle bi mail geldi ama:
Quote:
Sevgililer Günü Hakkında


Sevgiler Günü'nün başlangıç tarihi eski Roma İmparatorluğu zamanına uzanıyor. Eski Roma'da 14 Şubat günü bütün Roma halkı için önemli bir gündü. Çünkü bu günde Roma tanrı ve tanrıçalarının kraliçesi olan Juno'ya duyulan saygıdan ötürü tatil yapılırdı. Juno ayrıca Roma halkı tarafından kadınlık ve evlilik tanrıçası olarak da biliniyordu. Bu günü takip eden 15 Şubat gününde ise Lupercalia Bayramı başlıyordu.

Bu bayram halkın genç nüfusu için büyük önem taşıyordu. Bunun nedeni ise yaşantıları kesin kurallar ile sınırlandırılmış, bunun doğal sonucu olarak bir birliktelik yaşama şansı olmayan bu gençler sadece bu bayram süresince bile olsa birbirlerinin partneri oluyorlardı. Hangi genç bayanın hangi genç erkek ile bir çift oluşturacağı eski bir gelenek olan ve Lupercalia Bayramı'nın arife günü yapılan bir çekiliş ile belli oluyordu. Romalı genç kızlar isimlerini küçük kağıt parçalarının üzerine yazıp bir kavanoza koyuyorlardı. Genç Romalı erkekler ise kavanozdan bu kağıtları çekerek üzerinde hangi kızın ismi yazıyorsa o kızla bayram eğlenceleri boyunca beraber oluyorlardı. Bu birliktelikler birbirine aşık olan çiftler için bayram süresinin dışına taşıp genellikle evlilikle sonlanıyordu.

İmparator II. Claudius, Roma'yı kendi katı kuralları ile zalimce yöneten bir hükümdardı. Onun için en büyük problem ordusunda savaşacak asker bulamamaktı. Ona göre bu durumun tek sebebi Romalı erkeklerin aşklarını ve ailelerini bırakmak istememeleriydi. İşte bu yüzden Roma'daki tüm nişan ve evlilikleri kaldırdı. St. Valentine da Claudius'un hükümdarlığı zamanında Roma'da yaşayan bir papazdı. Kendisi gibi papaz olan St. Marius ile birlikte Claudius'un yasağına rağmen gizlice çiftleri evlendirmeye devam etti. Ancak imparator bu durumu bir süre sonra öğrendi. St. Valentine insanları evlendirmeye devam ettiği için tutuklandı ve yaptıklarının cezası olarak sopa ile dövülerek öldürüldü. Milattan sonra 270 yılının 14 Şubatı Hristiyan şehitliğine gömüldü.

Aynı zamanlarda Roma'daki putperestler, Şubat ayı içinde kutlanan Lupercalia Bayramı'nı kendi putperest tanrıları için kutluyorlardı. Bayram öncesi yapılan geleneksel çekilişi ise seramoniye bağlı kalarak kendileri için uygulamaya başladılar. Hristiyan Kilisesi'nin ilk kurulduğu yıllarda hizmet veren papazlar bu törenlerin, özellikle de evlenmemiş gençlerin putperestler ile birlikte anılmasından rahatsız oldukları için bir çözüm buldular. Bu gençlerin isimlerinin azizlerle birlikte anılmasını istedikleri için Lupercalia Bayramı'nın başladığı günü St. Valentine's Day (Aziz Valentine Günü) olarak kutlamaya başladılar. O gün bugündür her yılın 14 Şubat'ı "Sevgililer Günü" olarak kutlanmaya devam ediyor ve yeryüzünde kadın ve erkek beraber olduğu sürece de kutlanmaya devam edecek gibi...

ne kadar gerçek...
Garga
Abi çiçekleri ne pahalı yapayorlar ama ha... 5 ytllik çiçek olmuş 15 YTL. Olmaz ya valla bizim de bir bütçemiz var Sad
mr.emre
mcc wrote:

ne kadar gerçek...


sadece papazın adı marius değil valentine
cavbela
Garga wrote:
Abi çiçekleri ne pahalı yapayorlar ama ha... 5 ytllik çiçek olmuş 15 YTL. Olmaz ya valla bizim de bir bütçemiz var Sad


he abi yaw. amabenim çiçekçi insaflıydı. 5YTL dedi. bende almadımSmile)))
Garga
Ben sordum neden 15 diye bana "Abi çiçek kalmadı piyasada kara borsa oldu" diye cevap verdi... İlginç... Smile
Related topics
Atatürk'ümüz için DEV Arşiv
Öss açıklanıyor
Koka Kola değil, Kol Kola
Yarın 24 Kasım Öğretmenler günü
Hrant dink öldürüldü
[Belgesel] Kan Uykusu
asure gunu-afiyet olsun
nevruz
uluslararasi turkce yarismasi
ATATÜRK'ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramınız Kutlu Olsun
fransadaki banka yolsuzlugu
afrika
Şakirt Anlatıyor
29 Nisan Web Uzmanları Günü - Webmasters' Day
Reply to topic    Frihost Forum Index -> Language Forums -> Turkish

FRIHOST HOME | FAQ | TOS | ABOUT US | CONTACT US | SITE MAP
© 2005-2011 Frihost, forums powered by phpBB.