FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

PHP&Ajax Türkçe karakter sorunu

neromare
Php ile Ajax beraber kullanılırken Türkçe karakter sorunu yaşanmakta. Birçok forum ve site bunun çözümünü vermekte ama sonuçsuz çözümler. Burada bu bilgiyi paylaşmak istiyorum...
Eğer böyle bir durumda Türkçe karakter sorununuz varsa php.ini dosyasında varsayılan dil ayarını iso-8859-9 olarak değiştirin ve herşey tamam!!!
selim06
neromare wrote:
Php ile Ajax beraber kullanılırken Türkçe karakter sorunu yaşanmakta. Birçok forum ve site bunun çözümünü vermekte ama sonuçsuz çözümler. Burada bu bilgiyi paylaşmak istiyorum...
Eğer böyle bir durumda Türkçe karakter sorununuz varsa php.ini dosyasında varsayılan dil ayarını iso-8859-9 olarak değiştirin ve herşey tamam!!!

Teşekkür ederiz arkadaşım Very Happy Yanlız bakıldığı zaman UTF-8 tabanlı PHP dosyalar kullanmak daha uygun oluyor.Yani ben şahsen bir script kodlarken ve ya Türkçe'ye çevirirken Dreamweaver'da metinleri yazıyor ardından da kod satırına gidip UTF Kodlamasına bakıp onu kopyala-yapıştır yapıyorum.Tabi belki bu fazla basit bir çözüm.Senin dediğin gibi de tabi ki mümkün yanlız kimi serverlar PHP.ini dosyası üzerinde oynama yapmamıza izin vermiyor;biz de mecburen çakışmaları gidermek için UTF kullanıyoruz.İşte bu nedenle sitenizin ve kodlarınızın evrensel olması için bence UTF tabanlı yazın yurt dışı sunucularda da sorunsuz çalışacaktır bu sayede...