FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

dusunceyi okumak

palavra
Quote:
Almanya’nın İnsan ve Beyin Bilimi Enstitüsü ile Londra ve Oxford üniversiteleri bilim insanlarının "insan düşüncelerini okuma" çalışmaları başarılı sonuç verdi. Hepsi de nörolog olan uzmanlar, yüksek çözünürlü beyin tarama cihazı kullanarak beynin faaliyetlerini geliştirilen bilgisayar programı aracılığıyla okumayı başardılar. Buluş, ileride daha karmaşık düşüncelerin okunması için önemli bir adım oluşturuyor.

SUÇLUYU TESPİT ETMEK

Yeni teknik, beyin kontrollü bilgisayarlar, yapay kol ve "düşünceyle hareket eden makinalar"ın üretiminde kullanılabilecek. Tekniğin daha da gelişmiş bir versiyonunun, "Azınlık Raporu" (Minority Report) filminde olduğu gibi, suçluların sorgulanmasında kullanılabileceği belirtildi. Ayrıca cezaevinden tahliye edilecek mahkumların ileride yeni suç işleyip işlemeyeceğini saptamak da bu teknik sayesinde mümkün olabilecek.

AKLINIZDAN GEÇENLER

Araştırmacıların bundan sonra "insanın aklından geçenlerle gerçek niyetini ayırt etmeyi sağlayacak" yeni bir yöntem geliştirmek için çalışacakları ifade edildi.

İnsan ve Beyin Bilimi Enstitüsü uzmanı ve araştırmayı yürüten heyetin başkanı Prof. John-Dylan Haynes, geliştirdikleri tekniği anlatırken "Tarama cihazı aracılığıyla beyne bakıyor ve bilgiyi okuyoruz. Bu, karanlıkta meşale aracılığıyla duvardaki yazıyı okumaya benziyor" dedi.

AZINLIK RAPORU FİLMİNDEKİ GİBİ

Yönetmen Steven Spielberg’in ünlü bilimkurgu yazarı Philip K. Dick’in bir öyküsünden beyazperdeye aktardığı filmde, çok gelişmiş bir sistemle "düşünceleri okuyabilen" dedektifler, yasayı ihlal etmeyi düşünen kişileri, eyleme geçmeden ve yasayı ihlal etmeden yakalıyordu. Yeni teknik, uzmanların belirttiğine göre aynı bu filmde olduğu gibi suçlu ve teröristlerin sorgulanmasında önemli kolaylıklar sağlayabilecek. Ama beyin okuma tekniği, "olumsuz yönü"yle etik tartışmayı da beraberinde getirdi. Prof. Haynes, "Bu teknik geliyor. Ancak bu konuda etik tartışmaya ihtiyaç var. Çünkü insanların bunu kötü amaçlar için kullanmaları sürpriz olmaz. Bu, birkaç yıl içinde tam anlamıyla önümüze gelecek. Buna hazır olmalıyız" diye konuştu. Cambridge Üniversitesi uzmanlarından Barbara Sahakiyan ise şöyle konuştu:

"Biz ’Azınlık Raporu’ toplumu haline gelmek istiyor muyuz? Bu öyle bir toplum tipi ki, belki de hiç işlenmeyecek suçlar için önceden önlem alıyor. Söz konusu teknik, iyi ve kötü amaçlar için kullanılabilir. Onun için şimdiden tartışmalı ve sonuçları hesaplanmadan düşüncesizce kullanılmasının önüne geçmeliyiz."

(Hürriyet)

ne dersiniz arkadaslar
dusunce okumada cita nereye kadar yukseltilebilir?

boyle bir sistemin kullanilmasi halinde gunluk hayatimiz nasil sekillenir?
BURAK_X
Özel hayat diye birşey kalmayacak!
tufansaba
Ne olacak

Bu dahada gelistirilerek pc , televizyon gibi araçlara yerlesecek.evde ne yapiyoruz ne dusunuyoruz gibi bir cok sey dusman veya yabanci sahsiyetler tarafindan ogrenilmis olacak.

buna sanirim en onemli örnek ajan , casusluk gibi islerde ise yarayacak.
Garga
Abi ne çıtası ya daha adamlar karşında konuşurken dediğini anlamıyor zihnimi okusan ne olur ya...
tarslan1981
keşke okusam zenginliğin kapısını açmam kırarım zorla girerrim elde edemecem kişi yada kuruluş olmas..
BURAK_X
Eğer düşünceler okunursa, düşüncelerimizi yazacağımız forumlar olmaz, eğer forum olmazsa Frihost'ta olmaz Razz
Garga
BURAK_X wrote:
Eğer düşünceler okunursa, düşüncelerimizi yazacağımız forumlar olmaz, eğer forum olmazsa Frihost'ta olmaz Razz

Farklı ama bence haklı bir bakış açısı... Smile
bugra9
Bu işler çok karışık. Very Happy
Coomedy
dil farklılığı nolcak Very Happy
ben dil diye düşüncem karşıdakine otomatik çevrilerek languvıç gidicek Razz
DarkJedi323
Beyin dalgalarıyla bu işlem zaten uzun bir süredir yapılıyordu yalnız kalitesi tarışılırdı. Felçli hasta bilgisayara bağlı olarak isteklerini okutturabiliyordu, yalnız 2 saat gibi bir gecikmeyle yansıyordu gecikmeleri. Sadece basit bir adım bu.
Bu teknolojinin bireysel olarak kullanılacağını mı sanıyorsunuz ki özel hayatınızdan şüphe ediyorsunuz? Askeri ve sağlık alanlar dışında yasal olarak kullandırılacağını zannetmiyorum. Wink
palavra
DarkJedi323 wrote:
Beyin dalgalarıyla bu işlem zaten uzun bir süredir yapılıyordu yalnız kalitesi tarışılırdı. Felçli hasta bilgisayara bağlı olarak isteklerini okutturabiliyordu, yalnız 2 saat gibi bir gecikmeyle yansıyordu gecikmeleri. Sadece basit bir adım bu.
Bu teknolojinin bireysel olarak kullanılacağını mı sanıyorsunuz ki özel hayatınızdan şüphe ediyorsunuz? Askeri ve sağlık alanlar dışında yasal olarak kullandırılacağını zannetmiyorum. Wink

evet ama her teknoloji boyle basliyor
60 yil once bilgisayar sadece cok buyuk sirketlerin ve abd askeriyesinin bir ayricaligi iken simdi

4 yasindaki cocuk ta kullanabiliyor.
tarslanars
keşke okusam zenginliğin kapısını açmam kırarım zorla girerrim elde edemecem kişi yada kuruluş olmas..
cihan
İnsanın beyninde oluşan düşüncenin tam olarak okunmasının mümkün olmadığına inanıyorum. Çünkü insan beyninde gerçekten oluşan düşünce nasıl tesbit edilecek? Bu, eğer beyninde oluşan düşünceyi okuyacağımız kişiye sormak suretiyle tesbit edeceksek, bu yöntemin ne derece doğru olduğu tartışmalı olur. Eğer kişinin beyninde oluşan düşünceler, başka bir makina ya da kişi tarafından okunabilir olursa, bu iş ancak o zaman inandırıcı olur. Başka bir anlatımla, kişinin beyninde oluşan düşüncüler bir CD'ye yazı ve görüntü olarak kaydedilebilinirse, bu iş ancak o zaman inandırıcı olur diye düşünüyorum.

Murat, 18 Şubat 2007
Bu teknolojinin bireysel olarak kullanılacağını mı sanıyorsunuz ki özel hayatınızdan şüphe ediyorsunuz? Askeri ve sağlık alanlar dışında yasal olarak kullandırılacağını zannetmiyorum.İnsanın beyninde oluşan düşüncenin tam olarak okunmasının mümkün olmadığına inanıyorum. Çünkü insan beyninde gerçekten oluşan düşünce nasıl tesbit edilecek? Bu, eğer beyninde oluşan düşünceyi okuyacağımız kişiye sormak suretiyle tesbit edeceksek, bu yöntemin ne derece doğru olduğu tartışmalı olur. Eğer kişinin beyninde oluşan düşünceler, başka bir makina ya da kişi tarafından okunabilir olursa, bu iş ancak o zaman inandırıcı olur. Başka bir anlatımla, kişinin beyninde oluşan düşüncüler bir CD'ye yazı ve görüntü olarak kaydedilebilinirse, bu iş ancak o zaman inandırıcı olur diye düşünüyorum.
DarkJedi323
atilgan41 wrote:
Bu teknolojinin bireysel olarak kullanılacağını mı sanıyorsunuz ki özel hayatınızdan şüphe ediyorsunuz? Askeri ve sağlık alanlar dışında yasal olarak kullandırılacağını zannetmiyorum.İnsanın beyninde oluşan düşüncenin tam olarak okunmasının mümkün olmadığına inanıyorum. Çünkü insan beyninde gerçekten oluşan düşünce nasıl tesbit edilecek? Bu, eğer beyninde oluşan düşünceyi okuyacağımız kişiye sormak suretiyle tesbit edeceksek, bu yöntemin ne derece doğru olduğu tartışmalı olur. Eğer kişinin beyninde oluşan düşünceler, başka bir makina ya da kişi tarafından okunabilir olursa, bu iş ancak o zaman inandırıcı olur. Başka bir anlatımla, kişinin beyninde oluşan düşüncüler bir CD'ye yazı ve görüntü olarak kaydedilebilinirse, bu iş ancak o zaman inandırıcı olur diye düşünüyorum.
Abi ben olayı anlamadım. Confused Başka başlıklarda da böyle oluyor. Bu kişi bir bot mu? Ben forumda yokken böyle bir şey olmuş olabilir de. Confused
insolent1
Teknoloji bakalım nereye gidecek. Her şeyi yapıyorlar yaw.
aFamous
Coomedy wrote:
dil farklılığı nolcak Very Happy
ben dil diye düşüncem karşıdakine otomatik çevrilerek languvıç gidicek Razz
bildiğime göre bu olayda dil farklılığı falan yok tamamen duygusal yani Smile zaten böyle bir şey o kadar basit değil TV karşısından vs. okuyamazlar insanların düşüncelerini şu an için bunun mantıken bi açıklaması yok ancak çeşitli yollarla beyninizle iletişime geçilmesi lazım Razz diyelim geçildi ben sıra dışı bir insanım kardeşim Surprised Cool okuyamazlar benim düşüncelerimi Razz hatırladığıma göre %70 civarı doğru çıkıyordu bilgiler.. bunun için çok erken henüz sadece "düşünceyi okuyabilmek bulundu!" diye kalır ve ilerde bu işlem ancak suçlular üzerinde kullanılır diye düşünüyorum.. 50 kağıt değil ki gidip düşünceyi okuma makinesi geldi mi? diye sorup alasın Smile Cool
Ekvator
Bunlarla ilgili Sovyetlerin ve ABD'nin çalışmaları vardı.Özellikler Sovyetlerin düşünce okuma,telepati ve daha da önemlisi düşünce yönlendirme konusunda önemli çalışmaları olduğunu duymuştum.Milyonlarca kişinin düşüncesini yönlendirebilme kabiliyetine sahip olmak çok korkunö birşey.Dünyanın sonunu getirebilecek birşey.
geyikkutuphanesi
Dün gece heroes'un beş bölümünü art arda izledim Smile Orda bi polis memuru var insanların düşüncelerini okuyan. Bir yerde yine düşünce okuyordu ama karşısındaki adam anlamasın diye japonca düşünüyordu. Smile
darkeagle
Olmayacak birşey değil. Hatta olabilen birşey.
kitaksi
cok dizi izlemeyin arkadaslar... fazla hayalperest oluosunuz...
palavra
kitaksi wrote:

istisnasiz ,butun buyuk kesifler hayalle baslamistir.

uzaya yolculuk
elektrik
tv
amerika
ucmak
darkeagle
kitaksi wrote:

Sana ben bi ara bu konu hakkında şov yapayım Very Happy
kitaksi
herkese tatlı rüyalar ozaman
BURAK_X
kitaksi wrote:
herkese tatlı rüyalar ozaman
Sanada caım Very Happy insan hayal etmeden yaşayamaz ki, bir şey ortaya çıkarma için düşünüp kafada kurgulamak lazım, yani bir çeşit hayal
kitaksi
sen hayal etmeye devam et... bi arada uykundan uyanıp gercekleri gör... yada dizilerinizle size tatlı rüyalar
kitaksi
ha bi'de düsünceyi okurken imla kurallarınada uyun:) Laughing Laughing