FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!


diyanet gorevlisi "dede" ler

palavra
Quote:
Türkiye, Cem Vakfı Avrupa Koordinatörlüğü'nün talebi üzerine Almanya'ya Alevî dedesi gönderdi. Masrafları Diyanet tarafından karşılanan 6 kişi, muharrem ayı boyunca Alevî cemaatine hizmet verecek. İsimlerini Cem Vakfı'nın belirlediği dedelere, devlet görevlilerinin kullandığı 'gri pasaport' verildi.Almanya, Hollanda ve İsviçre'deki gurbetçilerle bir araya gelecek olan dedeler, Kerbela olayını anlatacak, birlik-beraberlik mesajı verecek. Diyanet, 'mezhepler ve cemaatler üstü bir kuruluş olduğunu göstermesi açısından' atılan adımı önemli buluyor. Bu girişimin ilk olmadığına dikkat çeken yetkililer, daha önce de Caferi vatandaşların isteği üzerine, bu mezhebe mensup din görevlilerinin Almanya'ya gönderildiğini kaydetti.

Cem Vakfı Almanya Koordinatörü Alişan Hızlı, bu ülkedeki Alevi topluluğunu bilgilendirecek 'dede'ler gönderilmesi için Diyanet İşleri Başkanlığı'na başvurdu. Konuya ilişkin dilekçeyi, Diyanet'e iletilmek üzere Türkiye'nin Berlin Büyükelçiliği'ne veren Hızlı'nın talebi, Başkanlık tarafından olumlu karşılandı. Diyanet İşleri Başkanlığı, Cem Vakfı yetkililerince belirlenen Ali Rıza Uğurlu, Sinan Boztepe, Davut Ali Savaş, Şükrü Kılıç, Yılmaz Doğan ve Veli Kızıldeli'nin gri pasaportla Almanya'ya gitmesini sağladı. 19 Ocak'ta Almanya'ya giden "dedeler'', 12 Şubat'a kadar buradaki Alevi cemaatini bilgilendirecek. Ehlibeyt sevgisi, Muharrem, Aşure ve Kerbela hüznünün Anadolu'daki Sünniliği ve Aleviliği birleştiren konular olduğunu belirten Diyanet yetkilileri, bu konulardaki "bilgilendirme ve aydınlatma talebine olumlu cevap vermeyi görev bildiklerini'' dile getirdiler. CEM Vakfı Avrupa Koordinatörü Alişan Hızlı uygulamanın "Türkiye tarihinde bir ilk olduğuna" dikkat çekti. Alişan Hızlı, Avrupa'daki Alevilerin dinî hizmet alması konusuna medyanın büyük duyarlılık gösterdiğini belirterek, "Demek ki toplumsal değerleri kırıp dökmeden inancımızın gereğini yaparsak sorunlar çözülebiliyormuş. Ön yargıları inancımız ve hoşgörü ile kırıyoruz." diye konuştu. Avrupa'da görev yapacak olan dedeler Berlin'de 11 Şubat 2007 günü yapılacak olan "Birlik Cemi"ni yönettikten sonra Türkiye'ye dönecekcok faydali bir girisim olmus.
belki bu sayede gereksiz sunni-alevi gerilimide ortadan kalkmis olur.
cavbela
güzel bi çalışma olmuş.
ancak bunu ülke içindede yaparsa çok daha güzel olur. çünkü hala cem evlerinin bir ibadet yeri olduğu kabul edilmiyor. ve devlet camilere destekte bulunduğu gibi cemevlerine destekte bulunmuyor. hatta çoğu yerde buna engel bile oluyor. . .
tarslan1981
alevilerle hiç bir sorunum yok ve çok sevdiğim alevi arkadaşlarım var ama bu kadarıda ohaaaaaa milletimiz açlıktan kırılıo bız nelerle uğraşıoz. hade bunları gectım bu dedeler kımkı yesil pasaport alabılıo. nedır necıdır bunlar cok enteresan konubence bı karanlık noktası vardır dıom kendı çapımda
tarslanars
alevilerle hiç bir sorunum yok ve çok sevdiğim alevi arkadaşlarım var ama bu kadarıda ohaaaaaa milletimiz açlıktan kırılıo bız nelerle uğraşıoz. hade bunları gectım bu dedeler kımkı yesil pasaport alabılıo. nedır necıdır bunlar cok enteresan konubence bı karanlık noktası vardır dıom kendı çapımda
Related topics
İstanbul Forumu
melhor galeria??
TurkPano.com açıldı
La pregunta tonta..
Regras do Forum (em Português)
Portugas por aki??
[GERAL] - Parabéns (Área aos Cuidados de Quem?)
Somos ou Não Somos Deus?
PHP => Parece mais não é
200 GB'lık DVD'ler Geliyor!
Yargıtay'dan türban serbestliğine sert tepki
yassiada
bu free hosting firmasinda joomla kuran varmi??
Eski LCD'ler artık insanları gençleştiriyor!
Reply to topic    Frihost Forum Index -> Language Forums -> Turkish

FRIHOST HOME | FAQ | TOS | ABOUT US | CONTACT US | SITE MAP
© 2005-2011 Frihost, forums powered by phpBB.