FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

Allah'ın isimlerinin dizilerde Kullanımı

serazat
Quote:

Avrupa Yakası, Beyaz Gelincik, Hayat Bilgisi gibi dizilerde, kötü, piskopat, aşağılık tiplere kasten Allah'ın 99 isminden biri verildiği iddia edildi. İşte o diziler ve o isimler.

Habervitrini isimli internet sitesine gönderilen bir okuyucu mailinden alınmıştır:

Kutsal isimler Dizilerde neden çok kullanılıyor

Bunu sizinle paylaşmak istiyorum:

"Sayın yetkili;

"% 99'u Müslüman olan memleketimizde Müslüman kesimin zihninde dinî bir anlam ifade eden kutsal isimlerin tüm Türkiye'nin seyrettiği dizilerde küçük büyük herkesin beynine kötü imajlar kullanılarak gerçek mânâları dışında kötü bir biçimde yerleştirilmektedir. Bunun tesadüf olduğunu söylemek saflık olur. Bu dizilerin yapımcıları ve arkalarındaki güçler yetkililerce incelenmelidir. Bu şekildeki farklı dizilerin birçoğunun yayınlandığı kanalın ortak adresinin ATV oluşu da dikkate değerdir.

"Gafur: Kelime anlamı olarak, bağışlamada, merhamette sınır tanımayan anlamına gelmekte olup Allah'ın 99 isminden biridir. Çarşamba günleri ATV'de yayınlanan Avrupa Yakası dizisinde psikopat, elinde bıçakla dolaşan, kendisinden her türlü kötülük beklenebilen, cinsel sapkınlıklar sergileyen, özürlü giyinen, komşunun karısına göz dikmiş tipleme.

"Burhan: Sağlam delil mânâsına gelmekte olup Kur'ân-ı Kerim'in isimlerinden biridir. Avrupa Yakası dizisinde ise psikopat, aptal, cinsel sapkınlıklar sergileyen, dedikoducu, salak tiplerden birinin adı.

"Tacettin: Dinin tacı anlamına gelmekte olup Avrupa Yakası dizisinde en şapşal, salak, beyinsiz, herkesin arkasından dalga geçtiği, kolay işletilebilen cahil karakterin adı.

"Aziz: En yüce, en üstün anlamına gelmekte olup Allah'ın 99 isminden biridir. Aziz isimli karakter ise ATV'de yayınlanan Beyaz Gelincik dizisinde kadın pazarlayan, psikopat, katil, başkasının karısına göz dikmiş, aşağılık dizi karakterinin adı…

"Kadir: Her şeye gücü yeten mânâsına gelmekte olup Allah'ın 99 isminden biridir. ATV'de yayınlanan En Son Babalar Duyar adlı dizide sahtekâr, yalancı, para için her türlü dalavereyi çevirebilen başrol oyuncusu…

"Amil: Amel eden, ibadet eden, iş ve aksiyon sahibi anlamına gelmekte olup Peygamberimiz'in isimleri arasında yer almaktadır. Hayat Bilgisi adlı dizide ise aklı fikri para, sahtekâr, yalancı bir okul müdürünü canlandırmaktadır.

"Mennan: Çok ihsan eden, lütufta bulunan anlamına gelmekte olup Allah'ın 99 isminden biridir. Hayat Bilgisi adlı dizide ise üçkâğıtçı, düzenbaz, uyanık, yalancı, ikiyüzlü okul hizmetlisinin adıdır. Dizide, müdür, "Mennan gel lan buraya hayvan" demekte, Allah'ın bu güzel isminin böyle aşağılayıcı bir cümlede kullanılması
kesinlikle kabul edilebilir değildir.

"Bu isimler toplumumuzda "Allah'ın kulu" mânâsına gelen Abdülkadir, Abdülmennan, Abdülaziz şeklinde kullanılırken veya kullanılması gerekirken bu dizilerde Abdül kısmının çıkarılıp direkt olarak Allah'ın 99 isminden biri olarak kullanılmaktadır. Dizilerde öne çıkarılan, imrendirilen isimlerin neden yukarıda bahsedilen isimler
gibi olmadığı da bir başka soru işaretini aklımıza getirmektedir.

"Bu milletin başına ne geldi ise, bananecilikten geldi. Dilerim sizler milletine ve değerlerine sahip çıkanlardan olursunuz. Saygılar."

Bu yazıyı gönderen okuyucumuz sadece bize değil, RTÜK'e de göndererek bilgilendirmiş.

Diyanet: Allah İsmiyle Alay Dinden Çıkartır

Diyanet yetkililerinden dehşet açıklama geldi. Diyanet, Allah'ın isimleriyle alay edilmesinin dinden çıkma nedeni olduğu belirterek, "Allah'ın ismi ile alay çok tehlikeli bir durumdur. Yalnızca alay etmek değil alay edilmesine gülmek bile tehlikelidir. Böyle durumdaki bir kişinin imanı gider ve Amentü'yü okuyup tekrar şahadet getirmesi gerekir"
Yazık çok yazık....
bugra9
Hiç dikkat etmemiştim. Burada paylaştığın için saol öğrenmiş oldum. Dünyada ne şerefsizler var.
b17
İyi hoş da bu mutlaka kasti yapıldı diye bir şey yok ki.Tamamen rastlantı olduğunu düşünüyorum.Bunda bir şey yok.Gerçek hayatta adı böyle olup bu tip insanlar olamaz mı?Sonuçta bunlar insanlara da verilebilen adlar...Bence rastlantı...
Yani ben böyle düşünüyorum.Size de saygım var...
serazat
Bence kasıtlıdır niye derseniz bir fıkra anlatırken isimler rastgele seçilir.

ama bi senaryo yacaksanız isimleri rastgelemi seçersiniz. birde popüler bir kanalda yayinlanacak bu..

ben böyle düşünüyorum kültürsüz biri yazmıyoki senaryoyu
palavra
"karikaturculer" sadece danimarkada yasamiyor yani
darkeagle
Ben kasıtlı olduunu düşünmüyorum.
Bu isimler normalde de kullanılıyor.
Dizilerdeki isimler de özellikle seçilmiştir ama kasıtlı olduunu sanmıyorum.
Hatta seçerken işin bu yönünü düşünmemişlerdir bile.
b17
darkeagle wrote:
Ben kasıtlı olduunu düşünmüyorum.
Bu isimler normalde de kullanılıyor.
Dizilerdeki isimler de özellikle seçilmiştir ama kasıtlı olduunu sanmıyorum.
Hatta seçerken işin bu yönünü düşünmemişlerdir bile.
Tabi ki , dünyada neler dönüyor.Şimdi Türkler kendi içinde böyle basit bir konudan bölünüyor...
mcc
benim görüşüm de şu %99 u müslüman bir ülkre olarak genelde de arapça isimler koyarız çocuklarımıza ahmet mehmet ali ayşe hep duyduğumuz isimlerdir. Ama tabiki burada bir kasıt varmı derseniz abi zaten bunlar ayrı ayrı diziler ortak anlaşmışlarmı. Bi arada Kemal SUNAL ın canlandırdığı Şaban karakterini ismi hakkında bölyle şeyler söyleniyordu. Tabi olmassa daha iyi olurda ama o zamn bizim ülkemizde televizyondaki bu tüp dizileri yasaklamaları gerekir hatta film v.b çünkü eğer yeni birşey yapıyorsan vede %99 müslüman bir topluma hitap etmeye çalışıyorsan gidipde karakterinin ismine alexander sabastiyan koyamassın heralde temelde sorun var. O zaman bütün dizi ve filmlerde kötü karakter olmasın çünkü neden koyacak isim yok. Tamam belki bu isimler güzel anlamının dışında kullanılmış belki kasıtlı (ben de karşıyım böyle birşeye tabi) ama ben bu karakterlerin yaratıcılarının da böyle birşeyi kasıtlı yapmışolduklarına inamıyorum belkide isim koymadan önce iyice araştırıp toplumun onayı veya tepkisini önceden belirlemediklerinden dir Zaten bizde öyle bir yargı varki örnek veriyim KAMİL ismi aslında anlamı çok güzel bir isim olmasına rağmen nerede saf v.b kişi var ona lakap takılır bunu düzeltmek için belkide önce toplumun mizah anlayışından başlamak gerekir.
saygılarla...
BURAK_X
Kasıtlı olduğunu pek sanmıyorum ama ama mesela Burhan çok kullanılan bir isim.
mr.emre
bu haber vakit gazetesinde yayınlandı. düşünün ne kadar ciddi olabilir böyle bir haber. bu forumda tartışılması bile yanlış ama bazı arkadaşlar haklı bile bulmuşlar..
b17
mr.emre wrote:
bu haber vakit gazetesinde yayınlandı. düşünün ne kadar ciddi olabilir böyle bir haber. bu forumda tartışılması bile yanlış ama bazı arkadaşlar haklı bile bulmuşlar..
Katılıyorum kardeşim.Tartışmaya gerek yok.Hemen gaza gelmeyin...
darkeagle
mcc wrote:
benim görüşüm de şu %99 u müslüman bir ülkre olarak genelde de arapça isimler koyarız çocuklarımıza ahmet mehmet ali ayşe hep duyduğumuz isimlerdir. Ama tabiki burada bir kasıt varmı derseniz abi zaten bunlar ayrı ayrı diziler ortak anlaşmışlarmı. Bi arada Kemal SUNAL ın canlandırdığı Şaban karakterini ismi hakkında bölyle şeyler söyleniyordu. Tabi olmassa daha iyi olurda ama o zamn bizim ülkemizde televizyondaki bu tüp dizileri yasaklamaları gerekir hatta film v.b çünkü eğer yeni birşey yapıyorsan vede %99 müslüman bir topluma hitap etmeye çalışıyorsan gidipde karakterinin ismine alexander sabastiyan koyamassın heralde temelde sorun var. O zaman bütün dizi ve filmlerde kötü karakter olmasın çünkü neden koyacak isim yok. Tamam belki bu isimler güzel anlamının dışında kullanılmış belki kasıtlı (ben de karşıyım böyle birşeye tabi) ama ben bu karakterlerin yaratıcılarının da böyle birşeyi kasıtlı yapmışolduklarına inamıyorum belkide isim koymadan önce iyice araştırıp toplumun onayı veya tepkisini önceden belirlemediklerinden dir Zaten bizde öyle bir yargı varki örnek veriyim KAMİL ismi aslında anlamı çok güzel bir isim olmasına rağmen nerede saf v.b kişi var ona lakap takılır bunu düzeltmek için belkide önce toplumun mizah anlayışından başlamak gerekir.
saygılarla...

Benim de söylemek istediğim bu idi.
DarkJedi323
Bkz. Öküz altında buzağı aramak.
atilgan41
saygılarla...
Garga
Dikkat etmemiştim ama etrafınızda bakınca genelde böyle isimler vardır. Normal gibi gözüküyor ama ismi kullanmadan önce hakarete dikkat edilmeli...
bugra9
Garga wrote:
Dikkat etmemiştim ama etrafınızda bakınca genelde böyle isimler vardır. Normal gibi gözüküyor ama ismi kullanmadan önce hakarete dikkat edilmeli...

Bencede. Doğru Söylüyorsun.
gkcn
bence kasıtlı yapılmıyor.Allahın isimleri birçok insana koyulabiliyor gerçek hayatta dizide neden olmasın ?
ozank
ya bırakın allah aşkına
ne saçma şeylere kafa yoruyorsunuz...
palavra
bunlar basit seyler olabilir ama hassasiyet iyidir
gecmiste bizi buyuk yapan ozelliklerimizden biri de hassas olmamiz

Quote:

Peygamber Efendimiz'e ve Eshâbına çok büyük hürmet gösteren Gazneli Mahmud, vezîrinin Muhammed ismindeki oğlunu, sırf abdesti olmadığı için ismini söylemeden çağırmıştır

Kezâ Osmanlılar da, Peygamberimiz'e hürmeten Muhammed ismini Mehmed diye çağırmışlardır. Ve bu isimdeki bütün Osmanlı pâdişahları için Mehmed ismi kullanılmıştır
mr.emre
öküzün altında buzağı aramak mı ne deniyor ona Laughing
palavra
mr.emre wrote:
öküzün altında buzağı aramak mı ne deniyor ona Laughing

sapla samanin iyice birbirine karistigi

it izinin at izine karistigi

taslarin baglanip kopeklerin serbest birakildigi bir zaman ve zeminde

biraz hassas olmak iyidir
ozank
çok hassas olmayın yav sonra grip olursunuz
palavra