FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

16 Yaşında Google'ı Hack'ledi

bugra9
Quote:
Herkesin mükemmel gözüyle baktığı Google da güvenlik açığı verebiliyor. Peki Google mühendislerinin gözden kaçırdığı bu açığı yakalayan sizce nasıl bir deha?

30 Aralık 2006 günü Google'a bir güvenlik açığı bildiriliyor ve Google, bu sorunu düzeltmek için 1 Ocak 2007 tarihine kadar apar topar çalışıp sonunda güvenlik açığını kapatıyor. Fakat zannetmeyin ki bu açığı keşfeden büyük bir bilgisayar uzmanı. Amerika Birleşik Devletleri'nin Columbus şehrinde yaşayan 16 yaşındaki Haochi Chen, Google Video'nun Gmail adres defterindekilere video gönderme özelliğini kurcalarken bu açığı şans eseri farkediyor ve derhal Google'a bildiriyor.

Açığın zararları neler?
Açığın tam olarak nasıl çalıştığı Google tarafından açıklanmasa da internet tarayıcıların kodlarının bilgisayarınıza bulaşan bir virüs sayesinde değiştirilip, siz herhangi bir Google hesabına (Gmail, Blogger, vs.) giriş yaptığınızda sizin güvenlik bilgilerinizin saklanıp daha sonra sizin adınıza insanlara virüs gönderdiği tahmin ediliyor.

Google da başladı saçma saçma güvenlik hatalarına. Very Happy
geyikkutuphanesi
Quote:
Açığın zararları neler?
Açığın tam olarak nasıl çalıştığı Google tarafından açıklanmasa da internet tarayıcıların kodlarının bilgisayarınıza bulaşan bir virüs sayesinde değiştirilip, siz herhangi bir Google hesabına (Gmail, Blogger, vs.) giriş yaptığınızda sizin güvenlik bilgilerinizin saklanıp daha sonra sizin adınıza insanlara virüs gönderdiği tahmin ediliyor.

çocuk google video'yu kurcalarken yukarda tarif edildiği gibi olduğu sanılan açığı nası buluyo ben anlamadım doğrusu?? Confused
bugra9
Herşeyi abartıyorlar bunu da abartmışlardır. Very Happy
b17
Gogullllll!!! Laughing Laughing Laughing Laughing Helal olsun velede...
palavra
bugra9 wrote:
Herşeyi abartıyorlar bunu da abartmışlardır. Very Happy

abarti olmazsa haber olmaz Wink
roguehider
Google video'daki açık XSS açığı olması lazım, ya da en azında öyleydi diye hatırlıyorum.
aFamous
kapatıl(a)mayan açık açıktır bunda birşey yok google gerçekten takdire laik yakında microsoft uda alır olur biter Cool Smile
tarslan1981
vay bea 16 yasında haaa.... bosuna dememısler cok okuyan degıl cok kurcalayan bılır.
kımın aklına gelırdıkı orası Smile)
Garga
Nasıl farkedebilir ki bu çocuk onu kurcalarken... Ben hergün kullanıyorum ama farkedemedim. Bence bu açıklamada bir saklanım söz konusu...
DarkJedi323
Yok öyle bişi ya. Rolling Eyes
Garga
DarkJedi323 wrote:
Yok öyle bişi ya. Rolling Eyes

Var demişler bilemioz artık Smile
arno
niye deha diye bahsediliyor bu çocuktan onu anlamadım. cidden deha mı yoksa googleda açık buldu diye mi deha?
roveneco
doğruluğu tartışılır. alıntıyı nerden yaptınız? bana da biraz saçma geldi de...
mr.emre
http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=haochi+chen

bu da veletin sitesi olmalı:

http://googlified.com/
roveneco
gmail de açık olabilir de bu açığın bahsedilen şekilde blogger'a giriş yapıldığında tüm bilgilerinizin bir veri tabanına gönderilmesi ve saklanması şeklinde olamaz gibi geliyor bana. O haberde biraz abartı var gibi geliyor bana açıkcası.
bugra9
Çocuk 16 yaşında. Google yi tam anlamıylar hackleyecek hali yokya. Google yi yıpratmak için yapmışlardır, onun için abartmışlar. Very Happy
ozank
bu tam olarak bir güvenlik açığı değil.
buna "information leak" yani bilgi sızınıtısı deniyor.
atak eden kişi, sadece sizin kontakt listenizdekilerin adreslerini görebiliyor, başka da birşey yapamıyor. bu da gmailin kontakt listesini javascript objelerinde tutmasından kaynaklanıyor.
ttatl
Çavaya bak bea. Çava mava ama bulmuş...
kitaksi
ya arkadaslar herseye ınanmayın yav... kımın aklı alıyo... hepmız dın kardesıyız etmeyınSmile... olmaz oyle sacmalık
cafein
cocuk internette acık mı arıyo napıyor acaba:D
gercekten basarılı imiş valla
ctrlTR
uydurmasyon bu haberler geçin bu işleri,intetnetin devi google ve de hacklenmek Laughing olcak işmi hiç
cihan
Atalarımız, "akıl yaşta değil baştadır." demişler. Bu sözün ne kadar doğru olduğu 16 yaşındaki bir çocuğun çok güvenli olduğu söylenen "google"ı hack'lamasıdır. Ama bu gencin yaptığı insanlığın yararına değil, bilhassa zararınadır. Demekki bu genç, uğraşısını (ilmi) istese, insanlığın yararına kullanabilir. Burada görülüyor ki, ilim bir araçtır. Önemli olan bu aracı insanlık yararına kullamaktır. Başka bir anlatımla bilim adamları "pragmatik" olmalıdır.

Murat, 27 Mayıs 2007