FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

200 GB'lık DVD'ler Geliyor!

bugra9
Quote:
DVD üreticileri dur durak bilmiyor. Şimdi de 200 GB'lık DVD'ler geliyor. Neredeyse sabit disk kadar veri toplayan DVD'leri hangi firma üretecek ve ne zaman çıkacak?

Blu-Ray diskler, 50 GB'lık veri depolama kapasitesi ile adından çok bahsettirmişti. Hatta şu günlerde Blu-Ray disklerin yanı sıra bu disklerin okuyucu ve yazıcıları da yurtdışında satışa sunulmaya başlandı. DVD medya üreticilerinden TDK, şimdi de 200 GB'lık DVD'leri geliştirdiğini duyurdu. Geliştirilen ilk örnekte (prototip) 6 farklı katman bulunuyor. Her bir katman 33,6 GB veri saklayabiliyor.

Blu-Ray diskler, veri depolama için etkili çözümler sunuyorlar.
Bunun yanı sıra, sabit disklere göre dayanıklılığı ve ömrü ise o kadar da iyi değil.

200 GB'lık diski ne yapılır?
200 GB, gerçekten de düşündürücü bir rakam. Zira tek bir DVD'de 200 GB'lık içeriğin ne olabileceğini merak edenlere en basit rakamla; 18 saatlik High Definition (yüksek çözünürlüklü) film kaydedilebileceğini söyleyebiliriz.

Ne zaman görürüz?
Üretilen ilk örneğin, görünüm olarak diğer Blu-Ray disklerden bir farkı bulunmuyor. TDK Başkan Yardımcısı Bruce Youmans'ın belirttiğine göre, veri depolama alanında bir kilometre taşı olan bu ürünlerin, birkaç ay içerisinde kullanıcılara uygun fiyatla satılabilecek.

Bilgi için: http://www.tdk.com/procommon/press/article.asp?site=corp&recid=127

Teknoloji iyice aldı başını gidiyor. Bu teknoloji hakkında ne düşünüyorsunuz?
niho_gs
daha 50gb hiç görmedim.ya hiç yaygın değil ya da okuyucu,yazıcısı henüz piyasaya uygun değil.200gb ise inanılmaz gerçekten akıl almıyor yaw 1cd 700mb onun 300 katı nerdeyse Laughing ve boyutu aynı herhalde.

teknoloji çok hızlı hiç durmuyor.her geçen gün hayretler içinde bırakan gelişme oluyor.

peki bu diskler nasıl acaba?verileri silebilir miyiz veya üzerine ekleme özelliği var mı?
b17
Benim laptop 40 gb daha höst derim anca.Olsa da yesek...
maniac_ea
bunlar ortaya cıkan bazı gelişmeler kimbilir daha neler vardırda acıklanmamıştır
tufansaba
200gbyi doldurupta onu yanlışlıkla kırmak var birde Laughing
palavra
her sey bir biriyle orantili gelisiyor.
yakinda harddisklerde de en kucuk rakam TB den acilacak gibi.
serazat
optik medyaya güven olmaz bende TB lik arsiv var dvdleri hep 2 defa çekiyorum

200 Gb epey fazla benim toplam hdd 480 (300+80+80+20) zaten Laughing
bugra9
serazat wrote:

Sen ne yapmışsın. O kadar alanı ne için kullanıyorsun. Tb arşivinde genel olarak neler var Örn: film, oyun.
Merak ettimde Very Happy
serazat
bugra9 wrote:
serazat wrote:

Sen ne yapmışsın. O kadar alanı ne için kullanıyorsun. Tb arşivinde genel olarak neler var Örn: film, oyun.
Merak ettimde Very Happy

imdb en iyi 250 film.
oyun hiç yok..mp3 var ama 3Gb falan normal yani. isletim sistemi serileri suse redhat solaris vs.. office serileri vs.
darkeagle
Bence bu denilen dvd türü çıkmayacak.
Daha doğrusu bunun işini blu-Ray görebileceği için gereksinim olmayacak.
aFamous
blu-ray göremez bence bunun işini 50 ye 200 Cool sonuçta bu teknoloji nie yerinde saysın ki blu-ray de eskiyor artık Smile ben eminim 1 terabyte a kadar ulaşıcak bu dvd serisi hard disklerden çok taşınabilir disklerin üstünde duruluyor pc teknolojisi her yönde çok verimli hızla ilerliyor neler olabiliceğini bekleyin görün Cool