FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

kerkuk

palavra
herkes kerkuk te yakin bir zamanda turkmenler, kurtler ve araplar arasinda catismalarin baslamasini bekliyor.

kerkuk tede bagdat ta oldugu gibi bir catisma cikarsa

Turkiye mudahil olmalimi? olabilirmi?
selim06
ben bir çift evet demek istiyorum...
bugra9
Bence olmalı ama diğer ülkeler karışma derse olamayabilir.
selim06
Sanırım biraz daha ayrıntılı bir şeyler yazmanın zamanı geldi.
Türkiye;Kerkük konusunda gerçekten ciddi bir politika yürütmekte.Her adım dikkatle atılıyor ve tam anlamıyla ince elenip sık dokunuyor;çünkü Türkiye Cumhuriyeti tarihde böyle bir politika yanlışına düşmüş 1940'lı yıllarda Musul ve Kerkük'teki haklarını "satmıştır".Misak-ı milli sınırları içinde yer almasına rağmen Kuzey Irak'taki çoğu toprağı masa başında kaybettik.İşte bu nedenle Türkiye tekrar bu tip bir yanlışa düşmemek ve oradaki halkı korumak(başta Türkmenler olmak üzere) için aktif bir rol oynayacaktır.Türkiye'de seçimler yaklaşıyor;bu konudaki gerilim tırmandırılıyor,hükümete çok ağır eleştiriler getiriliyor.Eğer bu bahar ve ya yaz Türkiye Kuzey Irak'a girerse bu çok popilist bir hamle olmaz mı?Halk o zaman hükümete karşı bir sempati kazanacak hem de "Dere geçilirken at değiştirilmez." diyecektir.AKP'nin de bu tip bir popilist hamleye ihtiyacı var zaten.Daha bir kaç hafta önce MİT müstaşarımız açıklama yapmıştı "bekle,gör,tavır al" dönemi Türkiye için bitmiştir diye.İşte bu nedenle Türkiye gerekeni yapmalı ondan sonra gelecek tavırlara da hazırlıklı olmalıdır.Her neyse burada Türkiye için K.Irak,Musul-Kerkük'ün bizim için önemini anlatacak değilim zaten siz benden de iyi biliyorsunuz.Bunlar benim acizane görüşlerim...
mr.emre
Burada da belirttiğim gibi Musul, Kerkük, Erbil, Selanik ve Adalar Atatürk'ün vasiyetidir.

Quote:
Allah nasip eder, ömrüm vefâ ederse Musul, Kerkük ve Adaları geri alacağım. Selanik de dahil Batı Trakya'yı Türkiye hudutları içine katacağım. 1933, General McArthur'a

Mustafa Kemal ATATÜRK

Avrupa’da, İstanbul ve Meriç’e kadar Batı Trakya, Asya’da Anadolu, Musul arazisi ve Irak’ın kuzeyi. Arkada kalan ve sırf Türk olan her yeri isteriz. Bunları kurtarmaya azmettik ve kurtaracağız. 30 Ağustos 1922, Le Figaro

Mustafa Kemal ATATÜRK
coozy
Buna Amerika karar verir gibi gözüksede Türkiye Kerkük'e girer.
Kosova'da düştüğümüz yanlışa düşmemeliyiz.
cavbela
belki oşunuza gitmeyecek bi cevap ama amerika izin vermezse türkiye hiç bişey yapamaz.
bugra9
cavbela wrote:
belki oşunuza gitmeyecek bi cevap ama amerika izin vermezse türkiye hiç bişey yapamaz.

O hiç belli olmaz. Very Happy
palavra
cavbela wrote:

onemli olan dengeleri gozetmek.
firsatlari kollamak
icte tam bir birlige ulasmak
planli ve kararli olmak

ben bu milletin yapamayacagi bir is olduguna inanmiyorum.
cavbela
palavra wrote:
cavbela wrote:

onemli olan dengeleri gozetmek.
firsatlari kollamak
icte tam bir birlige ulasmak
planli ve kararli olmak

ben bu milletin yapamayacagi bir is olduguna inanmiyorum.

yani osmanlının son zamanları gibi denge politikası izlemek. sanmıyorum.
bunu çözecek olan tam bi kararlılık olur. ancak ne şimdiki hükümet nede hali hazırda hükümet olmaya gönüllü partiiler bu kararlılığa sahip değiller.
palavra
topu her zaman hukumete atmak dogru degildir

-zalimligiyle meshur Haccac a bir gun bir adam sorar

-nicin Hz Omer gibi adaletli olmuyorsun?

Oda siz Omer devrindeki insanlar gibi olsaydiniz, bende Omer olurdum der

"-nasilsaniz , oyle idare edilirsiniz"

biz neysek , hukumet de o

-osmanli son doneminde icte ve dista yeterince dengeleri gozetemedigi icin coktu