FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

asure gunu-afiyet olsun

palavra

merhaba arkadaslar insallah lezzetli asureler yemek kismet olmustur.
mr.emre
7 kase, yeter mi ? Very Happy
palavra
mr.emre wrote:
7 kase, yeter mi ? Very Happy

baslangic olarak fena degil Laughing
serazat
Afiyet olsun aşure çeşit çeşit aşure çok severim Laughing
palavra

Quote:
Dünyanın dört bir köşesinden yabancılar, Antalya Kültürlerarası Diyalog Merkezi (AKDİM) tarafından organize edilen Aşure Günü'nde bir araya geldi.

AKDİM'in organize ettiği aşure gününe Rus, Fransız, Alman ve İtalyan konuklar da büyük ilgi gösterdi.
İlk kez aşure yiyen Alman, Rus, Fransız ve İtalyanlar, duygularını Türkçe ifadelerle dile getirdi. Yabancıların büyük ilgi gösterdiği güne, Antalya'da bulunan iki kilisenin papazı da katıldı. AKDİM Başkanı Erdoğan Çiğdem, farklılıkları muhafaza ederek ortak değer ve güzellikleri ortaya çıkarmaya çalıştıklarını söyledi. Çiğdem, "Aşurede değişik tatlar bir araya gelince farklı lezzetler ortaya çıkıyor. Aşure'nin dünyanın ihtiyacı olan barış ve hoşgörü gibi ortak bir tadı verdiğine inanıyorum. Bütün ön yargıları kırmak ve bizim insanımızın güzelliğini bu insanların şahsında ülkelerine ve bütün dünyaya duyurmak istiyoruz." dedi. Konuşmaların ardından davetlilere aşure dağıtıldı. Konuklar ilk kez tattıkları aşurenin çok güzel olduğunu 'çok güzel, çok tatlı, harika olmuş' gibi Türkçe ifadelerle dile getirdi. Programın sonunda Rus İrina Bakulina okuduğu 'Memleketim' türküsü ile büyük alkış aldı.

asure kendisi gibi farkliliklari birlestiriyor
selim06
evet Aşure günü yine kendi güzelliğiyle;kendi içten coşkusu ile geldi(hatta geçti).Sadece 4 tabak yiyebildim.Ama bir tane bile yeterdi sanırım.TAbi aşure günü aynı zamanda Kerbala olayını da akıllara getiriyor.İşte bu da bize birlik olmamız gerektiğini;yeni kerbalaların olmaması için birlik olmamız gerektiğini öğretmeli bence...
coozy
Aşureyi çok severim.Bir tabak bana yeterde artar. Smile
palavra
selim06 wrote:
evet Aşure günü yine kendi güzelliğiyle;kendi içten coşkusu ile geldi(hatta geçti).Sadece 4 tabak yiyebildim.Ama bir tane bile yeterdi sanırım.TAbi aşure günü aynı zamanda Kerbala olayını da akıllara getiriyor.İşte bu da bize birlik olmamız gerektiğini;yeni kerbalaların olmaması için birlik olmamız gerektiğini öğretmeli bence...

cok dogru
kerbelanin ne oldugunu hatirlatmak icin guzel bir yazi
Quote:
Gece, Muharrem ayının onuncu gecesi… Çöl yanıyor… Kerbela kaynıyor!

“Kerb” ve “bela” yani gam ve bela kol kola.

Kerbela'da kumlar aleve sarıyor…

Çölle birlikte güller de yanıyor.

Fırat ise hiç olmadığı kadar coşkun, bir o kadar da hırçın çağlıyor.

Gül dudaklar kuruyor, çadırlar yanıyor, çocuklar yanıyor! Bir yudum suya, bir yudum sevgiye hasret Ehl-i Beyt yanıyor, Alem-i İslam'ın kalbi yanıyor.

Su! Su! diye inleyen çocuklara can dayanmıyor.

Fırat buz gibi akıyor ama yanı başında sevgiye hasret bir demet gül yanıyor.

Hz. Hüseyin(ra), Ehl-i Beyti boğmaya gelen ordunun komutanı Ömer b. Sa'd'a, Ebul Fazl'ı gönderiyor:

-“Git! Bu gece için mühlet al. Bu gece namaz kılalım, Rabbimize dua edelim, Kur'an okuyalım. Bu gece son gecemizdir.”

Gece saldırılmayacaktır.

Hz. Hüseyin yanındakilere:

-“Gece sizi bürüyünce Ehl-i Beyti birer ikişer alınız ve buradan uzaklaşınız” der, ama O'nu hiçbiri dinlemez.

Son gece…

Namaza, Kur'an'a tahsisli gece…

Bir ara gözleri kapanır. “Düşman saldırıya geçti!” diyerek uyandırırlar. Güzel gözlerini açar ve susuz dudakları kıpırdar; “Dedem, Hüseyin'im! Ben seni bekliyorum, bugün bana kavuşacaksın” der.

Gül yüzü tebessüm eder.

Çadırın direğine dayanmış Efendimiz(sav) torunlarını seyrediyor, Hz. Ali, Hz. Fatıma evlatlarını seyrediyor. Güllerinin yanışını, dallarının kırılışını, yapraklarının koparılışını görüyorlar. Melekler üşüşmüş birbiri üzerine, zaman durmuş, her şey Kerbela'ya kilitlenmiş.

Susuzluk dayanılmaz bir hal alınca Hz. Hüseyin atını Fırat'a sürer. Beş yüz asker birden dikilir karşısına. Su doldurur avucuna… O anda bir ok saplanır damağına ve kan damlar suya, içemez. Geri döner çadırına.

O gün bugündür kan damlar kalbinden Alem-i İslam'ın…

O kan hâlâ damlıyor…

O ateş hâlâ yanıyor…

O gözyaşı hâlâ akıyor…

Kerbela'da hâlâ kumlardan alev kaynıyor…

Boyuna göre kılıç bile bulunamayan Ehl-i Beyt delikanlıları, çocukları, bir bir doğranmıştır Kerbela'da.

Peygamberimizin(sav) bir zamanlar Uhud'da; “Anam babam sana feda olsun” dediği Hz. Sad'ın oğlu Ömer, Yezit ordusunun başındadır. Hz. Hüseyin'e ilk oku o atar. Babası, Peygamberi(as) oklardan korurken, oğlu O'nun reyhanını vurur.

Hz. Hüseyin'de tam otuz üç kılıç yarası vardı ve atının üzerinde zor duruyordu.

Çadırlardaki kadınlarla da irtibat kesilmişti. Sırtından giren bir mızrakla atından yere düştü. Kanlı yüzü kızgın kumlara batarken dudaklarından şu sözler döküldü: “Bu gün Cuma'dır ve namaz vaktidir. Minarelerde adı anılan, minberlerde salavat getirilen benim dedemdir.”

Çadırlardaki çocuklardan kadınlardan çığlıklar yükselmeye başlamıştı.

Efendimiz(as), onları bir bir almıştı abasının altına ve “Bunlar benim Ehl-i Beytim, ben bunları seviyorum siz de seviniz” demişti. Ama şimdi kanadı kırık kuşlar gibi bir bir uçuyorlardı örtünün altından.

Ne güzel söylemiş Fuzuli:

Cihanın sahibinden bir yudum su kıskanılmış aah!

Fırat ağlar, Murat ağlar, zemin-ü asuman ağlar

Ayak bastı ol melun kalbi gâhı sırrı Kur'an'a

Aliyyü Fatıma, Peygamber-i âhir zaman ağlar

Kerbela'da bir ateş düştü islam'ın kalbine, o ateş hiç sönmedi.

Asırları yakarak muttasıl geldi günümüze kadar.

Aleviler kadar, Sünniler de gözyaşı dökmüşlerdir bu ateşe.

Bu gözyaşlarıyla büyümüştür nesiller.

Anadolu köylerinde; evlerde, camilerde, köy odalarında Kerbela ağıtları yakılmıştır. Ali'dir, Hasan'dır, Hüseyin'dir çocuklarının adları.

Rahmetli babam az mı anlattı bize Kerbela'yı… Ali'dir ağabeyimin adı, Hasan'dır küçük kardeşiminki, onlar canlarımızdır.

Anadolu'da rol model ailedir Ehl-i Beyt; Hz. Ali, Hz. Fatıma, Hz. Hasan, Hz. Hüseyin… Onlar bize rehberdir. Cesaret, cömertlik, fedakarlık, ilim, takva, itaat, sevgi pınarıdır onlar.

Yeni evlenen çiftlerimize dua ederken “Allah'ım bu gençlere Hz. Ali ile Hz. Fatıma'nın arasındaki sevgiyi ver” demiyor muyuz?

Kıyamete kadar gelecek bütün evliya, asfiya hep o ailedendir. İlmin kapısı da Hz. Ali'dir, Hayber Kalesi'nin kapısını bir pençede söken de, Allah'ın aslanı da O'dur.

Ehl-i Beyt, Müslümanları birleştiren bütünleştiren bir harçtır.

Ülkemizin her zamankinden daha çok birliğe muhtaç olduğu bir zamanda Ehl-i Beyt etrafında halelenmenin, Efendimizi(sav) ne kadar memnun edeceği aşikardır. Çünkü O(sav), “Ben size iki şey bırakıyorum Kur'an ve Ehli Beytim” Buyuruyor.

Bu ikisine sahip çıkmak Allah'ı ve Peygamberini sevmektir.

Bu insanlar şanlı mazimizde birer akıncı edasıyla pirleri, dedeleri, babalarıyla devamlı olarak ordularımızın önünde yol açmışlar ve düşmanla yaka paça olmuşlardır.

Gözlerimiz Fırat, yüreğimiz Kerbela, o ateş bizi yakıyor hâlâ.
palavra
Quote:
ABD'nin New Jersey eyaletinde faaliyet gösteren Hudson Türk-Amerikan Kültür Derneği (HUTACA) tarafından “Aşure Festivali” düzenlendi. Kuzey New Jersey'de Ridgefield Bölgesi Belediye Sosyal Tesisleri'nde yapılan festivalin açılışında konuşan HUTACA Başkanı Güvenç Kulen, ABD'de gelenek ve görenekleri unutmamak için bu tür sosyal faaliyetleri organize ettiklerini, Amerikalıların da bu tür faaliyetlere çok ilgi gösterdiklerini ifade etti. Orta ve Kuzey New Jersey bölgelerinden gelen Türklerin yoğun ilgi gösterdiği festivale, festivalin düzenlendiği şehir olan Elmwood'un Belediye Başkanı Richard A. Mola da katıldı. Festivalin en çok merakla beklenen ve beğeniyle izlenen “En İyi Aşure” yarışmasında, yaptıkları aşurelerle 6 Türk kadın mücadele etti. Ayrıca en çok aşureyi en kısa zamanda yiyen kişiye de ödül verildi.

asure yurt disindada gittikce artan bir hizla yayiliyor.
baklava kadar meshur oldu neredeyse
Garga
Tarçınlısı en güzel üzerine de şöyyle antep fıstığı Smile