FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!


filistinde ic savas gibi catisma

palavra
Quote:
Gazze'de bugün El Fetih ve Hamas arasında resmen "savaşa" dönüşen çatışmalarda ölenlerin sayısının 15'e çıktığı bildirildi.Çatışmalarda 40 dolayında da yaralı olduğu belirtiliyor.

Filistin televizyonu, Gazze'nin kuzeyindeki Beyt Hanun'daki Kemal Edvan hastanesinden ölü ve yaralıların hastaneye taşınmasını gösterdi. Görüntülerde, yaralıların çoğunun durumunun ağır olduğu, bir çoğunun özellikle ayaklarından ve vücutlarının çeşitli yerlerinden kurşunlanmış oldukları, çoğunun da gençlerden oluştuğu dikkati çekti.

El Fetih'in ardından, gecenin geç saatlerinde Hamas tarafından yapılan açıklamada da, ulusal birlik hükümeti görüşmelerinin durduğu belirtildi.

Bu arada, Gazze ve Batı Şeria Emniyet Müdürü Raşid Ebu Şubeyk'in evine henüz kim olduğu belirlenemeyen bazı kişiler, roketatarlarla saldırdı.

Şubeyk'in korumalarından biri saldırıyı doğrularken, Gazze'nin Tel El Hava bölgesinde bulunan evin kapısının zarar gördüğünü, Şubeyk ve ailesinin ise evde bulunmadığını kaydetti.

El Fetih'in üst düzey yetkililerinden biri olan Şubeyk'in evine saldıranların, yoğun güvenlik önlemleri altındaki binaya roketatarları atıp kaçtıkları da belirtildi.

Filistin Dışişleri Bakanı Mahmud Zahar da, Gazze'deki evine saldıranların kim olduğunun bilindiğini ve yakalanmaları için çalışıldığını bildirdi. Zahar'ın evine de roketatar saldırısı yapılmıştı. Zahar, saldırı sırasında evinde değildi.

Öte yandan, El Aksa Şehitleri Tugayı'nın Cebaliye'deki üst düzey liderlerinden Mansur Şelayel'in Hamaslı İzzeddin El Kassam Tugayları militanlarınca sarılan evine Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın Kuvvet 17 güçleri ile El Fetih'e bağlı güvenlik güçleri müdahale etti.

El Fetihli güvenlik güçlerinin gelmesiyle, Hamas'a bağlı güvenlik güçleri ve İzzeddin El Kassam militanlarının binanın çevresinden çekildiği, mahsur kalanların kurtarıldığı belirtildi.

İçerdekilerin çıkarılmasının ardından, binaya daha önce yerleştirildiği bildirilen bir bombanın patlamasıyla, binanın tümünün büyük ölçüde zarar gördüğü de bildirildi.

Mansur Şelayel, Filistin televizyonuna gece geç saatlerde yaptığı açıklamada, apartmanına yapılan saldırıyı anlattı; adamları ve ailelerle birlikte binada yaklaşık 60 kişinin bulunduğunu belirtti.

Evdeki ölü ve yaralıların çıkarıldığını aktaran Şelayel, kaç kişinin öldüğü veya yaralandığı konusunda bilgi vermedi.

Batı Şeria'nın Nablus kentinde ise, El Fetih'in El Aksa Şehitleri Tugayı militanlarınca kaçırılan 9 Hamaslı'nın serbest bırakıldığı öğrenildi.

El Aksa Şehitleri Tugayı, Mansur Şelayel'e bir şey olması durumunda, kaçırılan Hamaslıların öldürüleceği tehdidinde bulunmuştu.

Öte yandan, El Fetih tarafından yapılan Filistin ulusal birlik hükümetine yönelik görüşmelerin durdurulduğu açıklamasının ardından, gece geç saatlerde de Hamas'tan aynı yönde bir açıklama geldi.

Hamas sözcüsü İsmail Rıdvan "Gazze kenti ve bölgenin kuzeyindeki olaylardan sonra El Fetih'le diyalog görüşmelerini erteleme kararını aldık" dedi.filistinliler israilin yarim biraktigi isi tamamlamaya calisiyor galiba.
bu kadar zor bir durumda bile kendi aralarinda catisabiliyorlar.
topu topu 2 kasaba var ellerinde
neresini paylasamiyorlar anlamakta gucluk cekiyorum
cavbela
işte filistinin bittiği nokta burasıdır.
palavra
Quote:
Mescid-i Aksa 38 yıl aradan sonra minberine yeniden kavuştu. Hayatının yedi buçuk yılını Beytülmakdis'te -öyle deniyordu Kudüs'e eskiden- geçirmiş biri olarak Aksiyon Dergisi'nde müjdesi verilen bu haberi duygulanarak okumuştum.
Geçtiğimiz cuma günü Kudüs Müftüsü Şeyh İkrime Said Sabri, 38 yıldır Aksa'ya yakışır bir minberde hutbe irad eden ilk imam oldu. Ürdünlü, Türkiyeli ve Endonezyalı ustaların el emeği ile yapılan, inşası kademesinde hemen bütün İslam ülkelerinin bir şekilde katkıda bulunduğu bu minberde okunan hutbenin de birlik ve bütünlük mesajı vermesi gerekirdi.

Öyle de oldu. Şeyh İkrime Said Sabri, 38 yıl önce kendi babasının son hutbeyi irad ettiği minberde Filistinli gençlere birlik ve beraberlik çağrısında bulundu. Ama her zaman yaptığı üzere işgale karşı bir birlik çağrısı değildi bu, Gazze'de başlamış, bu kaderi makus şehri 80 öncesinin Lübnan'ın dönüştürmüş, şimdilerin Bağdat'ına benzetmeye namzet iç savaşı durdurmaları için bir çağrıydı. Selahaddin'in minberi, tıpkı-yapım yerine konulmuş; ama Selahaddin olma kültürü kayıp!

Gazze'de son bir haftada ölen insan sayısı elliyi aşmış diyorlar. El-Fetih, Hamas'ın üst düzey yöneticilerini hedef almış, Hamas, Dahlan'ın yeğenini kaçırmış, Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın ofisi civarında bombalar patlıyor. En son İsrail Mukata Karargahı'nı kuşattığında görmüştük böylesini. İsrail'in birini öldürebilmek için onunu katlettiği Filistinlilerin cenazeleri gibiydi cumartesi günü Gazze'de düzenlenen cenaze. Bir farkla ki silahlı Hamas militanları kendilerinden korkuyorlardı. Çehreler kefiyeyle sarılı değildi; çünkü görülmemenin, tanınmamanın avantaj değil tehlike olduğu bir cenazedeydiler.

Kefiye nefreti ve korkuyu saklıyormuş meğer.

İsrail'in Haaretz Gazetesi İngilizce internet sitesi dün 'son haberler' köşesinde dördüncü günündeki çatışmaları aktarırken 'four-day' yazacağı yerde, herhalde sehven 'our-day' yazıvermişti. Düzelttiler sonra. Ama hata, düşünenine konuşuyordu: 'Our-day', 'bizim günümüz'.

İsrail'in radikalleri ne kadar mutlular. Prof. Efraim İnbar bir makale yazmış mesela. Diyor ki, 'Bu, İsrail'in eline geçmiş tarihî bir fırsattır. Dünyaya bu adamlarla yan yana bir devletin asla yürümeyeceğini, iki devletli çözümün bir hayal olduğunu anlatmak lazım.' İnbar gibi pek çokları Gazze'de yaşanmakta olan ve Batı Şeria'yı da kısa zamanda yutacağa benzeyen çatışmaların dünyaya verdiği mesajın 'İsrail olmasaydı Ortadoğu'yu kan götürürdü' şeklinde yorumlanması gerektiği kanaatindeler.

Daha önce de yazdım; suçun büyüğü işgalin, dolayısıyla da işgalcinindir.

Gazze'de çatışan taraflar fıtrat haline gelmiş reaksiyonerliğin gereğini yapıyorlar. Arafat, hayattayken Filistin'in Arap dünyasında demokratik kültürü en gelişkin devlet olduğunu iddia eder, hatta Arapların bu devletin tam bağımsızlığını etrafa demokrasi yayar endişesiyle istemediklerini söylerdi. Ne kadar yanılmış!

Ve adamları ne kadar da yapışmışlar koltuklarına!

Bir zaman şirket kurmak üzere görüşen iki arkadaşın kavgasını görmüştüm. Henüz kurulum sermayesi bile olmayan bir şirketin, ileride milyonlarca dolar kazandığında çok anlamlı olacak yüzde birlik bir sahiplik payını tartışıyorlardı. Esefler olsun! Devleti yok, toprağı işgal altındayken maaş paylaşamayanlara esefler olsun! Âlem-i İslam kendilerine dua ederken, kendileri günaha saplanmışlara esefler olsun!


Related topics
Bedava Domain
Atatürk'ümüz için DEV Arşiv
Müslümanlik Adina Yapilmis Kötü Bir Resim!
Turkiye Lubnana asker gondermeli mi?
amerika-iran
kibris-petrol- dis politikamiz
kerkuk
uzaktan kumandali kuslar
Dünyayı ağlatan karikatür
29 Nisan 2007 Cumhuriyet Mitingi
Turk deyilmisiniz? Hepiniz Ermenimisiniz?
Ülke bayraklarının hikaye ve anlamları
Bu Cumhuriyet Bunu Hak Etmedi !
Namaz bittikten sonra müdahale
Reply to topic    Frihost Forum Index -> Language Forums -> Turkish

FRIHOST HOME | FAQ | TOS | ABOUT US | CONTACT US | SITE MAP
© 2005-2011 Frihost, forums powered by phpBB.