FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!


tck 301. madde

mr.emre
son olaylardan sonra tekrar gündeme geldi bu madde.

madde aynen şudur:

Quote:
Türklüğü, Cumhuriyeti, Devletin kurum ve organlarını aşağılama

MADDE 301. - (1) Türklüğü, Cumhuriyeti veya Türkiye Büyük Millet Meclisini alenen aşağılayan kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) Türkiye Cumhuriyeti Hükûmetini, Devletin yargı organlarını, askerî veya emniyet teşkilatını alenen aşağılayan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(3) Türklüğü aşağılamanın yabancı bir ülkede bir Türk vatandaşı tarafından işlenmesi hâlinde, verilecek ceza üçte bir oranında artırılır.

(4) Eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz.http://www.tbmm.gov.tr/kanunlar/k5237.html

sizce kaldırılmalı mı???
ozank
allahaşkına hangi ülkede böyle saçma bir yasa var

almanyada almanlığı aşağılamak diye bir yasa mı var ? ya da amerika'da amerikanlığı aşağılamak diye...

bu önyargı nedir böyle, milliyetçiliği bu kadar öne çıkarmanın amacı nedir.
kaç türk türklüğü aşağılamış ? madem türkiye cumhuriyeti içinde yaşayanlar türk, neden kendi milletlerini aşağılasınlar. bu yasa, açıkca görülüyor ki demokrasi adına konuşanları bastırmak amacındadır.

emniyet teşkilatına hakaret edince hapis giymek ne demektir ? kadın gününde
kadınları tekme tokat döven bir emniyet teşkilatını aşağılamim de ne yapim ?

hükümet kendini güvene çekmek istiyor, kendine yöneltilen her eleştriyi 301 vasıtasıyla bastırmak istiyor. işin iç yüzü bu.
tufansaba
bu yasa en çok "knight online" adlı oyunda işe yarar

oyun içinde kişi ile özel mesaj opsiyonunda adam geliyor ingilizce konuşuyor konuşuyor bir yere kadar getiriyor sonra Türkçe yazmaya başlıyor sizde şöyle tepki verdiğinizde "Türklüğümü ......" diyor bu kadar adi şerefsizler var işte
palavra
yasa kadar yasanin uygulanma sekli de onemli

yani bu yasa herkese uygulanmiyor.siyasi amaclar veya daha degisik hesaplar icin bir 'aba altinda sopa ' gibi kullaniliyor


-bir zamanlar -tarihi tam hatirlayamiyorum- mhp genel baskan yrd. sevket bulent yahnici

partisinin cok baski altinda oldugu bir zamanda
"bu ulkede uyusturucu konvoylari yol alirken asker-polis eskortluk yapar "

gibisinden bir seyler soyledi.kimse aleyhinde askeri polisi asagiladigi icin dava acmadi.
mr.emre
ozank wrote:
allahaşkına hangi ülkede böyle saçma bir yasa var


İtalyan Ceza Yasası'nın 290. ve 291. maddeleri, Türk Ceza Yasası'nın 301. maddesindeki düzenlemeye çok benziyor.
İtalyan Ceza Yasası'nın 291. maddesi, "İtalyan Ulusu"nun aşağılanmasını 1 yıldan 3 yıla kadar ağır hapis cezasıyla cezalandırılacak bir suç olarak düzenliyor. 290. maddesi de cumhuriyeti, yasama meclislerini, hükümeti, anayasa mahkemesini, adli düzeni tahkir ve tezyif edenler için 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası öngörüyor.

Bunun dışında hatırladığım kadarıyla Hollanda ve bir kaç ülkede daha benzer yasalar mevcut.


Ayrıca insan olan 301-4 ten bir şeyler anlar. Ne diyor 301-4. "Eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz.".
cavbela
şimdi sosyal bir hukuk devletinde herkese eşitlik söz konusudur. elbette türklüğe hakaret edilemez. aynı şekilde kürtlüğe ermeniliğede. zaten bunlar doğrudan insan onurunu zedeleyen olgulardır buda zeten yasa altındaır bu nedenle 301 gibi bir yasaya zaten ihtiyaç yoktur. ancak biz türklüğe laf söylettirmezken kürtlüğe hakarette(güncel olduğu için kürt diorum her ırk geçerlidir bunda) yasa altına alınması gerekir(eğer 301 gereklidir diyorsak)..
mr.emre
cavbela wrote:
şimdi sosyal bir hukuk devletinde herkese eşitlik söz konusudur. elbette türklüğe hakaret edilemez. aynı şekilde kürtlüğe ermeniliğede. zaten bunlar doğrudan insan onurunu zedeleyen olgulardır buda zeten yasa altındaır bu nedenle 301 gibi bir yasaya zaten ihtiyaç yoktur. ancak biz türklüğe laf söylettirmezken kürtlüğe hakarette(güncel olduğu için kürt diorum her ırk geçerlidir bunda) yasa altına alınması gerekir(eğer 301 gereklidir diyorsak)..


Türkiye Cumhuriyetini kuran Türkiye halkına Türk milleti denir.

Mustafa Kemal ATATÜRK
cavbela
mr.emre wrote:
Türkiye Cumhuriyetini kuran Türkiye halkına Türk milleti denir.

Mustafa Kemal ATATÜRK


bu söz 80 yıl önce denilmiş bir sözdür. birisine türksündemekle türk olunmaz. adam ben arabım diyorsa araptır. kürdüm diyosa kürttür. türküm diyorsa türktür. bizim buna saygı duymamız demokrasinin gereğidir. dünya sürekli geişmekte ve dğişmektedir. bizim 80 yıl önce denilen sözlerde hala ısrar etmemiz statükoculuktur gericiliktir. Atatürk'ü ilerici yapan en önemli unsur eski kafalılıktan kendini kurtarmış olmasıydı. bugün gelse emin olun derdiki yaw siz hala benim sözlerimi bi adım ileri götüremedinizmi yazıklar olsun size.
mr.emre
abdullah gül demişki 301 yüzünden avrupa Türkiye'de kimsenin konuşma özgürlüyo yok sanıyor önyargılı davranıyor. varsa yoksa avrupa zaten. köpeği oldun avrupa nın yeter artık onurumuzu daha fazla düşürme..

@cavbela sana nasıl cevap vericem bilemiyorum.. evet Atatürkçülük gericiliktir.. Atatürkten uzaklaşın.. hatta kaçın... onun ilkelerinin yüzüne bakmayın.. çünkü bizi avrupanın köpeği yapanlar ve avrupa bunu istiyor..
palavra
Quote:
Şu sözcükler üzerinde bir düşünün: Hakaret, İftira, Karalama, Kötüleme, Yerme, Sövme, Küfür. Şu eylemler üzerinde de bir düşünün: Hakaret etmek, İftira etmek, Kara çalmak, Çamur atmak, Kötülemek, Onuruyla oynamak, Yermek, Küfür etmek.Anglo-Sakson hukukunda, Türkçe'ye "Hakaret etmek, İftira etmek, Kara çalmak" fiillerinin üçünü birden kullanarak ancak çevirebildiğim "defamation" kelimesi, "bir bireyin veya ticari kuruluşun veya ürünün veya zümrenin veya hükümetin veya milletin itibarını zedeleyebilecek hatalı bir hükmün doğruymuş gibi alenen veya ima yoluyla yayılması" anlamına gelir ve "suç" kategorisine girer. Hükmün "hatalı" olup olmadığı kararı ise, "common law" denilen "Örf ve âdet hukuku" ile şekillenir. Adı üstünde, "Örf ve âdet hukuku" bir toplumun örf, âdet ve tarihsel içtihatlarının bütününden oluşur.

Bu bağlamda, örneğin, "boynuzlu" gibisinden bir niteleme, Türkiye'de "hakaret," hatta "ağır hakaret" olarak algılanabilirken, meselâ, Fransa'da gülüp geçilecek bir "şaka" telâkki edilebilir. Bir başka örnek: 2000 yılındaki Leeds United-Galatasaray maçını, İngiliz taraftarların Taksim Meydanı'nın ortasında pantolonlarını indirmelerini hatırlayın. İngilizler için, ortalık yerde popolarını göstermek eşekçe de olsa nihayet bir "şaka" olarak algılanabilir. Türkler için ise kabul edilebilecek bir hareket değildir. Öte yandan, "söz uçar, yazı kalır" olgusu doğrultusunda "hakaret, iftira, karalama"nın yazılısı için, sözlüsünden (ki buna günümüzde çizim, karikatür, film vb. ifade biçimleri de dahildir) daha ağır cezalar öngörülür.

Bu girizgâhla dikkat çekmek istediğim husus, ülkemizde, hangi sözlü ya da yazılı hükümlerin "Hakaret, İftira, Karalama, Kötüleme, Yerme, Sövme, Küfür" oldukları, hangilerinin olmadıkları hususundaki "ortak" yargımızı nicedir yitirmiş olduğumuzdur. "Değişim" içinde bir toplum olduğumuz, "başka bir hal"e intikal süreci yaşadığımız bu günlerde, geleneksel değer yargılarımızın tarumar olduğu bir vakıadır. Hal böyle olunca, "Yeni Avrupalılar" diye adlandırabileceğim, sayıca küçük ama yüksek ses veren zümre ile benzer "değişim" sürecinden geçmemiş (henüz geçmemiş!) olanlarımızın arasındaki değerler çatışması kaçınılmazdır. Ve korkarım ki bu durum, eklemlenmiş olmakla övündüğümüz "uluslararası medya"nın, uluslararası sivil toplum örgütlerinin, Davos gibi hoşlukların dayatmaları ile daha da alevlenecektir.

Gelelim, başta Orhan Pamuk olmak (1) üzere, belirgin bir zümrenin "Hrant Dink'in öldürülmesinden öncelikle sorumlu" olduğunu iddia ettikleri "Türklüğe hakaret"i suç sayan ve dolayısıyla kaldırılması istenilen 301. maddeye.

Topu taca atmayacaksak...

Topu taca atmayacaksak şayet, bu istemin "okullar olmasaydı maarif düzelirdi" şeklindeki saptamasından daha değerli olmadığını teslim etmek durumundayız; zira, bir, hakaretin olduğu yerde incitme kastı vardır, iki, "Türklük" bir kimliğin ifadesi ediliş biçimi olduğundan, kendilerini "Türk" sayan bireyleri doğrudan acıtmak/sindirmek vb. kastı ile kullanılabilen bir kavramdır. Ve bu niteliği ile "hakaret" suç sayılmak durumundadır.

Bu bağlamda, "Sorun 301'i kaldırmak değil, maddenin nasıl uygulanacağını bilmek." diyen Avukat Gülçin Çaylıgil, haklıdır: "142, 142 ve 163 varken 159 ve 312. maddelerin işlerliği çok azdı. Ne zaman ki, bu ilk üç madde kaldırıldı, bunların yerine çıkarılan Terörle Mücadele Yasası, 159 ve 312 daha fazla uygulanır oldu... " derken de haklıdır, zira hakaretin olduğu yerde ceza kaçınılmazıdr. Çaylıgil, "301'i kaldırırsınız başka bir madde bulurlar" hükmünde de haklıdır.

Şu şerhle ki, suç ve cezası, toplumumuzun içinde bulunduğu şartlarda, "Türklük"ün ve "hakaret"in tanımında mutabakat sağlamak hiç de kolay olmayacaktır. Kolay olmayacağı gibi, siyasi iklime, siyasi konjonktüre, sanığın toplumsal gücüne, taraftarlarının lobi faaliyetlerinin etkinliğine göre farklı biçimlerde yorumlanabileceklerdir.

Nitekim, Kasım 2006'da aralarında DİSK, TTB ve TOBB'un da olduğu, Türkiye'nin en etkin onbir sivil toplum örgütünün başkanları, Türk Ceza Kanunu'nun "Türklüğe hakaret"i suç sayan 301. maddesinin değişmesi istemiyle Başbakan Erdoğan'la topluca görüşmüşler, Başbakan, topluca bir talep karşısında kalan herhangi birimizin yapacağı gibi yapmış, arkadaşlardan değişiklik önerilerini yazıya döküp, üzerinde konuşmak üzere kendilerine iletmelerini istemişti. Gerisi şöyle geldi: "...11 sivil toplum örgütü, Başbakan'ın istediği değişiklik önerisi üstünde, 23 gün çalıştı; ancak 'Türklük' tanımı üzerinde anlaşamadı. Ortak bir metin belirlemek üzere toplanan; ancak ortak karar almakta zorlanan sivil toplum örgütleri başkanları, son olarak işi hukukçularına havale etti. Hukukçular, 23 gündür Ankara'da toplantılar yaptığı halde, sadece 'basına bilgi vermeme' konusunda anlaşabildi. Sürecin iki önemli ismi, görüşmelerin sonuçsuz kalması nedenini şöyle açıkladı:

Şu görüşler durumu özetliyor...

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi: Biz, 5 Kasım'da ortaya bir irade koyduk. Ama bu irade hükümette de olmalı. Hükümet de devrede olmalı, taşın altına herkes elini sokmalı, kimse topu taca atmamalı. Bizim hukukçularımız, metnin yüzde 90'ında da mutabakata vardı. Mutabakata varılmayan konuda konuşmak istemiyorum, onun yanıtını vermekte biraz sıkıntılıyım. Çünkü bir anlamda basına ambargo kararı aldık, dışarıya 'şu kuruluşun görüşü bu' şeklinde açıklama yapmayacağız.

'Türklüğün tanımında mı tıkandınız?' sorusu üzerine/tekrarlıyor/, "Bunun yanıtını verirsem, her şeyi söylemiş olurum. Biz irademizi koyduk, biraz da Sayın Başbakan koysun. Sivil toplum kuruluşları, 301'in değiştirilmesi konusunda iradeyi Başbakan'a Kasım'da ortaya koyduk. Ama bu irade hükümette de olmalı. Hükümet de devrede olmalı, taşın altına herkes elini sokmalı, kimse topu taca atmamalı. Bizim hukukçularımız, metnin yüzde 90'ında da mutabakata vardı. Mutabakata varılmayan konuda konuşmak istemiyorum, onun yanıtını vermekte biraz sıkıntılıyım. Çünkü bir anlamda basına ambargo kararı aldık, dışarıya 'Şu kuruluşun görüşü bu' şeklinde açıklama yapmayacağız.... Sorunuzun yanıtına gelince, bazen örgütler bir irade içinde olamayabiliyor. Biz 301'in tamamen kaldırılmasından yanayız, kimi örgütler de 'Türklüğün' aynen kalmasından yana. Ama 'Türk milleti' kavramıyla maddede geçen 'Türklük' kavramı arasında farklı yaklaşımlar var."

TTB Başkanı Gençay Gürsoy: "Doğrusu en son toplantıya katılmamıştım. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu bizi toplantıya çağıracaktı ama ondan da ses çıkmadı. Toplantılarda basına ambargo söz konusu. Şu kadarını söyleyebilirim, 301. maddenin temel niteliğini belirleyen Türklük kavramı üzerinde anlaşmazlık var. Bazı örgütler tanımın aynen kalmasını istiyor, bazıları kaldırılmasını. Ortak bir metin çıkmayacak gibi. Hükümet değişiklikle ilgili tavır göstermiyor. "

Adalet Bakanı Cemil Çiçek "'Topu taca attık' diyor, bazen de 'Bu yasayı savunan bir ben kaldım'."

TOBB sessiz: TOBB yetkilileri açıklama yapamayacaklarını, bu konuda İKV Başkanı Davut Ökütçü'nün açıklamaya yetkili olduğunu, ama onun açıklamalarının da TOBB'u bağlamayacağını söyledi. Yetkililer, toplantılarda basına ambargo konusunda ortak karar aldıklarını vurguladı.

İnsan Hakları Derneği, İnsan Hakları Vakfı ve Mazlum-Der gibi örgütler ise 301'in tamamen kaldırılmasını istiyor.

Ankara Ticaret Odası'nın öncülük ettiği bazı örgüt ve kişilerse 'madde değiştirilmesin, değiştirilecekse de ağırlaştırılsın' görüşünü savunuyor." (2)

Peki, ne olacak şimdi? Olacağı, bazılarımız "Samast"ı, diğerleri merhumun cenazesini alkışlamayı sürdürecekler. (1) NTV haberi , (2) Radikal, Behzat Miser 28.11.2006

ALEV ALATLI


birazcik uzun ama mevzuyu enine-boyuna inceleyen bir yazi
hepimizi ilgilendiren bir mevzu
sakin ve anlayisli olmak
herkesin derdini sabirla dinlemek lazim.
cavbela
mr.emre wrote:
abdullah gül demişki 301 yüzünden avrupa Türkiye'de kimsenin konuşma özgürlüyo yok sanıyor önyargılı davranıyor. varsa yoksa avrupa zaten. köpeği oldun avrupa nın yeter artık onurumuzu daha fazla düşürme..

@cavbela sana nasıl cevap vericem bilemiyorum.. evet Atatürkçülük gericiliktir.. Atatürkten uzaklaşın.. hatta kaçın... onun ilkelerinin yüzüne bakmayın.. çünkü bizi avrupanın köpeği yapanlar ve avrupa bunu istiyor..


atatürkçülük gericilik değildir. atarürkün dediklerini bi adım ileri götürememek gericiliktir. Artı zamanlar ve koşullar çok ama çok değişti. İnsanların ihtiyaçları değişti. İnsana bakış açısı değişti. Ama biz hala aynı şeyleri söylemeye devam ediyoru. .
(uzun zamandır girmiyordum bugun görmek nasip oldu)
tarslan1981
almanyada bugun yahudı soykırımı yapılmadı dıyene ceza yagıyo bugun fransadada aynı sekılde gelısmeler olacak ermenı soykırımı sacmalıgını kabul etmeyen ceza alacak elestırmek yasak cunku bu bır yasa o yuzden nazıler yahudılerı katletmedı dersen cezayı yersın.
şimdi gelelim bize
acaba diyorum fransa italya ne bilem almanya avrupa ulkesı olup demokratık olup böyle sacma yasalar varken bız nıye bu kadar demokratık olma calısıoz onu anlamıom.
eger bu 301 rı savunmayan varsa gıtsın kurtulus savasını okusun ne zorluklarla kuruldu bu ülke öğrensin.
topraklarımızda yatan şehitlerin kemıklerı sızlar cumhurıyete hakaret eden olursa.

ben sonuna kadar 301 kalsın derım. sırf yatan şehitlerimizin bosu bosuna ölmediğini kanıtlamak için. onlar bu ülkeye hakaret edilsin diye bu ugurda canlarını vermedıler. benden bu kadar daha yazmak isterdim ama sinirlerim gerilio. kimse ülkemi türklüğü bayrağımı istiklal marşımı aşalıyamaz 301 ri eleştiren insanlara soruyorum bu ülke için faydalı olmaya çalıştılarmı acaba. bız türkiye cumhurıyetı insanları türkler ve türk gibi hissedenler bu ülkenin ne zorluklarla kurulduguna inana kürt laz çerkez ve sayamadığım bır cok ırk eminim benimle aynı fikirdedir.

**NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE**
tarslanars
almanyada bugun yahudı soykırımı yapılmadı dıyene ceza yagıyo bugun fransadada aynı sekılde gelısmeler olacak ermenı soykırımı sacmalıgını kabul etmeyen ceza alacak elestırmek yasak cunku bu bır yasa o yuzden nazıler yahudılerı katletmedı dersen cezayı yersın.
şimdi gelelim bize
acaba diyorum fransa italya ne bilem almanya avrupa ulkesı olup demokratık olup böyle sacma yasalar varken bız nıye bu kadar demokratık olma calısıoz onu anlamıom.
eger bu 301 rı savunmayan varsa gıtsın kurtulus savasını okusun ne zorluklarla kuruldu bu ülke öğrensin.
topraklarımızda yatan şehitlerin kemıklerı sızlar cumhurıyete hakaret eden olursa.

ben sonuna kadar 301 kalsın derım. sırf yatan şehitlerimizin bosu bosuna ölmediğini kanıtlamak için. onlar bu ülkeye hakaret edilsin diye bu ugurda canlarını vermedıler. benden bu kadar daha yazmak isterdim ama sinirlerim gerilio. kimse ülkemi türklüğü bayrağımı istiklal marşımı aşalıyamaz 301 ri eleştiren insanlara soruyorum bu ülke için faydalı olmaya çalıştılarmı acaba. bız türkiye cumhurıyetı insanları türkler ve türk gibi hissedenler bu ülkenin ne zorluklarla kurulduguna inana kürt laz çerkez ve sayamadığım bır cok ırk eminim benimle aynı fikirdedir.

**NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE**
serazat
301 de bi sorunum yok
sorunu olanlar kaldırılmasını istesin Türklüğe hakaret etmek isteyenler istesinler.. bazı yazarlar kendilerine yazar diyen insanlar tam anlamıyla hakaret edemiyor onların ekmek kapısı bu engellemeyin diyenler desteklesin..
ozank
mr.emre wrote:
ozank wrote:
allahaşkına hangi ülkede böyle saçma bir yasa var


İtalyan Ceza Yasası'nın 290. ve 291. maddeleri, Türk Ceza Yasası'nın 301. maddesindeki düzenlemeye çok benziyor.
İtalyan Ceza Yasası'nın 291. maddesi, "İtalyan Ulusu"nun aşağılanmasını 1 yıldan 3 yıla kadar ağır hapis cezasıyla cezalandırılacak bir suç olarak düzenliyor. 290. maddesi de cumhuriyeti, yasama meclislerini, hükümeti, anayasa mahkemesini, adli düzeni tahkir ve tezyif edenler için 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası öngörüyor.

Bunun dışında hatırladığım kadarıyla Hollanda ve bir kaç ülkede daha benzer yasalar mevcut.


Ayrıca insan olan 301-4 ten bir şeyler anlar. Ne diyor 301-4. "Eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz.".


bir kere italyan ulusunu aşağılamak , italya'da yaşayan herkesi aşağılamaktır yani insanların hepsini. orada italyanlığı aşağılamak gibi birşey yok. italya ne kadar faşist olsa bile onlarda bile yok. ayrıca, italyan'ın hükümetini, devletinin yargı organlarını aşağılamak gibi , hükümetin güvenliğini garantiye alan bir madde de yok. zaten olsa bile italya'da var diye bunu örnek almak, kötüyü daha kötü yapmak zorunda değilsin.

ayrıca aklı olan anlar ki, bu maddeden yargılananlar zaten eleştri yaptıkları için yargılanıyorlar. yani madde kendi içerisinde çelişkili. tabi, devlet işine geleni yargılayacağı için, kimin eleştiri yapıp, kimin yapmadığına kendisi karar verecek.

tabi bunu aklı olan anlar...
palavra
serazat wrote:
301 de bi sorunum yok
sorunu olanlar kaldırılmasını istesin Türklüğe hakaret etmek isteyenler istesinler.. bazı yazarlar kendilerine yazar diyen insanlar tam anlamıyla hakaret edemiyor onların ekmek kapısı bu engellemeyin diyenler desteklesin..

haklisin ama bu tur olaylarin kanundan cok toplum baskisiyla onlenmesi daha dogru olur gibi.
her hangi bir basin organinda bu tip bir yazi ciktiginda millet yazarida -gazeteyide oyle bir baski altina almaliki bir daha boyle bir seye cesaret edemesinler
tabi baskidan kastim hukuki ve makul olan

bu tip bir gazete okuyucu boykotuna tabi tutulmali bence.
Related topics
Auto redirect your visitors to a different page
Need Serious Help
The Best Way to Get Page Rank 10 in GOOGLE
How to bypass your BIOS Password
What Do You suggest ?
301 permanent redirect possible?
Madde Bağımlılığı ve Zararları
301 Redirect for blogger?
how do i remove 301 permantly moved from my website.
.htaccess redirect?
301 Redirection
Karanlık Madde Göz Kırpıyor
301 redirection in PHP and .htaccess
301 Redirect
Reply to topic    Frihost Forum Index -> Language Forums -> Turkish

FRIHOST HOME | FAQ | TOS | ABOUT US | CONTACT US | SITE MAP
© 2005-2011 Frihost, forums powered by phpBB.