FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!


f35 ler icin imza atilmis

palavra
Quote:
ABD önderliğinde geliştirilmekte olan yeni nesil F-35 savaş uçaklarının üretim aşamasına Türkiye'nin de katılmasını öngören sözleşme niteliğindeki mutabakat muhtırası bugün erken saatlerde imzalanıyor.Türkiye adına imzayı Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül attı. İmzayla birlikte Türkiye, F-35 savaş uçağı projesinin üretim aşamasında yer alacak dokuz ülkeden biri oldu. Diğer ortaklar, ABD, İngiltere, İtalya, Hollanda, Avustralya, Danimarka, Kanada ve Norveç'ten oluşuyor. Türkiye'nin, proje çerçevesinde gelecek 15-20 yılda 100 adet F-35 savaş uçağı alması planlanıyor. Bunun bedeli olan yaklaşık 11 milyar doların kayda değer bir miktarının Türk savunma sanayiinin uçakların üretimine yapacağı katkı yoluyla Türkiye'ye geri dönmesi öngörülüyor. ABD'nin Lockheed Martin şirketinin önderliğinde geliştirilen F-35 uçaklarından en az 3 bin adet üretilmesi planlanıyor. Bu uçakların büyük kısmını ABD satın alacak. Toplam proje, yaklaşık 280 milyar dolarlık bedeliyle dünyanın en büyük savunma programı niteliğini taşıyor. Bakan Gönül, Avrupa yapımı Eurofighter savaş uçaklarına ilişkin bir soru üzerine, Türkiye'nin şu an için bu uçaklardan satın almasının öngörülmediğini ve yerine, 30 kadar yeni F-16 alınmasının kararlaştırıldığını hatırlattı. Gönül, bugün de ABD'nin yeni Savunma Bakanı Robert Gates ile görüşme yapacak. Washington, aahava kuvvetlerimiz bir hayli guclenecek gibi gorunuyor.
100 ucagi 11 milyar dolara aliyorsak
bir tanesinin fiyati 110 milyon civarinda olacak
belki toplu alimlar icin indirim de yapmislardir.
arada bir tanede ben siparis verseydim keske Cool
bugra9
Biz anca uçağın tekerleklerini üretiriz gerçi oda bir başarı. Very Happy

Bir sürü uçak alıyoruz dünyanın parasını ödüyoruz 2-3 yıl sonra uçaklar bozuluyor. Yapımı için çok para istiyorlar. Kendimiz normalde tamir edebiliriz ama izin vermiyorlar. Masraflar çoğalıyor. Sonunda lanet olsun diye uçakları müzeye kaldırıyoruz. Bütün parada çöpe gitmiş oluyor. Very Happy
coozy
I. Dünya Savaşı yıllarında Türkiye, Avrupada havacılıkta en iyiydi.
Maalesef Avrupalıların baskısıyla kendi fabrikalarımızı kapatıp Avrupadan uçak almaya başladık. Sad
cihan
Quote:
Bugra9 demişki:Biz anca uçağın tekerleklerini üretiriz gerçi oda bir başarı ...


Üretimde uluslararası konsirsyuma girmek, küçümsenecek bir başarı değildir. Bu, güçlü devlet olmanın açık bir işaretidir. Ama savunma konularındaki projelerimiz tamamen yabancı ya da uluslararası projeler değil, özellikle ulusal olmasında büyük yararlar vardır. Şu da bir gerçektir ki, uluslararası projelerle bir şeyin en iyisinin üretilmesi mümkün olabilmektedir.

Murat, 30 Ocak 2007
_________________
Related topics
V Bulletin dökümanları
müzik aleti, çalan varmı aramızda?
Turkler neden mynet ve hotmail hastasi?
Atatürk'ümüz için DEV Arşiv
Account icin bir sorum olacak arkadaslar!
kullandığınız fotograf makinaları
Arkadaslar artik sinirlar kalkiyor
"ses " aramak icin
Atatürk'ün dudağındaki ilginç imza
delik corap
200 GB'lık DVD'ler Geliyor!
Kyoto Anlaşması
yeni nesil arama motorlari-ibm
Ülke bayraklarının hikaye ve anlamları
Reply to topic    Frihost Forum Index -> Language Forums -> Turkish

FRIHOST HOME | FAQ | TOS | ABOUT US | CONTACT US | SITE MAP
© 2005-2011 Frihost, forums powered by phpBB.