FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

yeni bm baskani-kibris

palavra
Quote:
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni 'ülke' olarak nitelendirdi.

Güney Koreli Ban Ki moon, 1 Ocak'ta göreve başlamıştı.
Sadece Türkiye'nin 'devlet' olarak tanıdığı KKTC için böyle bir ifadenin kullanılması Rum kesimini kızdırırken, uluslararası haber ajansları, BM'nin yeni genel sekterinin 'ülke' sözünü, 'diplomatik gaf' olarak değerlendirdi. Brüksel'de dün temaslarda bulunan Ban, Kıbrıs konusuna ilişkin basına değerlendirmelerde bulunurken, adadaki taraflar arasında geçen yıl varılan ve müzakerelerin devamını hedefleyen 8 Temmuz tarihli uzlaşmanın "iki ülke için'' önemi üzerinde durdu. Ban Ki-moon, "İki ülkenin temmuz uzlaşmasını uygulaması önemlidir.'' dedi. İngilizce konuşan Ban'ın, Kıbrıs Rum kesimi ve KKTC'den, "iki ülke'' diye söz etmesi dikkati çekti. Kendini adanın tek meşru devleti olarak gören Rumlar ise Genel Sekreter'in açıklamasına tepki gösterdi. Rum yönetiminin AB daimi temsilcisi Nicholas Emiliou, Ban'ın, "dil sürçmesi" yapmış olmasını ümit ettiğini belirterek, "Genel Sekreter'in, örgütüne aşina olmaması tuhaf." dedi. Emiliou, Ban'ın Güney Koreli olmasına atfen, "Ne yazık ki kendisi de bölünmüş bir adadan geliyor." ifadesini kullandı. Brüksel, Zaman

yeni baskan kibris sorunu hakkinda konusurken kuzey kibristan ulke olarak bahsetmis
sonunda bizden baska biri de kibrisi tanimis oldu. Wink
mr.emre
formula 1 de talat ödülü verirken altında kktc başkanı yazıyor kktc tanınmış oluyor, google earth de kıbrıs bayrağı gözüküyor tüm dünta kktc yi tanımış oluyor, şimdi de böyle bir olay oluyor. bence bunlarla kendimizi avutuyoruz..
palavra
mr.emre wrote:
formula 1 de talat ödülü verirken altında kktc başkanı yazıyor kktc tanınmış oluyor, google earth de kıbrıs bayrağı gözüküyor tüm dünta kktc yi tanımış oluyor, şimdi de böyle bir olay oluyor. bence bunlarla kendimizi avutuyoruz..

evet biraz zugurt tesellisi gibi oluyor.
malesef

peki aramizin iyi oldugu ulkeler nicin tanimiyor-taniyamiyor?
(mesela azerbaycan,pakistan)
net bir bilgisi olan varmi?
mr.emre
palavra wrote:
mr.emre wrote:

malesef

bi azerbaycanlı arkadaş vardı karabağ falan bir şeyler söyledi ben de tam olarak bilmiyorum..
cavbela
bırakın kıbrısı daha lozan antlaşmasını tanımayan ülkeler var. mesela amerika. .
coozy
cavbela wrote:
bırakın kıbrısı daha lozan antlaşmasını tanımayan ülkeler var. mesela amerika. .

Çok haklısın.İnşallah ileride başımıza bela olmaz.
shamil
palavra wrote:
mr.emre wrote:

malesef

Bunu zamanından tez yapılması bizim için kötüdür. KKTC nin tanınması beynelxalq alanda söz konusu olarsa Azerbaycanın onu tanıyanlar arasında önde olacağına kuşkunuz olmasın. Biz sizin yanınızdayız. Malesef bazılarınız Karabağ nedir neredir bilmiyorsunuz. Bizım KKTC nı tanımamız Karabağımız için hiç de iyi adım olmayacak. Ama bunu yenede tanımaya hazırız ama zamanında.
Bizde bele bir ata sözü var. SAKLA SAMANI GELER ZAMANI.

KARABAĞ - HOCALI'DA ERMENİLERİN YAPTIĞI KATLİAM SONUCU ŞEHİTLERİMİZİN ANISINA...

Benim gönlüm aylardır ağlayanla birlikte
Karabağ'da karalar bağlayanla birlikte...
70 yıllık yaşını silemedi Karabağ
Azadlık geldi lakin gülemedi Karabağ..
----------------
Dünya duysun bu sesi, bu ses şarkın sesidir
Peygamberin övdüğü necip ırkın sesidir
Bu ses Azerbaycan’ın, bu ses Türk'ün sesidir
Bu Ermeni tak etti canımıza tak artık,
Ya Karabağ ya ölüm, başka yolu yok artık!
----------------
Karabağ da kan var kan, ağlıyor Azerbaycan
Karabağ da karalar bağlıyor Azerbaycan
Kanlar kanı eritti, çağlıyor Azerbaycan
Vahşet bu, vahşet dünya, dön başını bak artık
----------------
Dünya, göz yumamazsın bu insanlık suçuna
Gözünü kan bürümüş, bak ermeni piçine!
Benim diyor girmişte hududumun içine
Ya bu işe bir dur de, ya aradan çık artık,
---------------
İşte dünya atlası, Karabağ Türk, bitmiştir,
AGİT de kararında bunu tasdik etmiştir
Ermeni vatanımı resmen gaspa gitmiştir
Kâinatın önünde benim alnım ak artık
---------------
Azerbaycan bir gözdür, Karabağ da bebeği
Yani Azerbaycan’ın tam ortası, göbeği
Gözüme mi göz dikti bu Ermeni köpeği? ! !
Bu köpek senin dünya, kapımızdan çek artık
---------------
Ben zaten ermeniyi hallerinden tanırım.
1918 yıllarından tanırım
Kanıma batırdığı ellerinden tanırım
Şart oldu o elleri kökünden kırmak artık
Ya Karabağ ya ölüm, başka yolu yok artık!!
--------------
Plan şu:Karabağa önce özerk denecek,
Parlamento, oylama, kahpelikler dönecek
Peşinden de ermeni Karabağ'a konacak
Ondan sonra ermeni kök salacak,sök artık
-------------
Dünyayı kandırıyor Ermeni lobileri
Amerika ve Moskof en büyük abileri
Lejyonerler yığıyor Fransa gibileri
Ankara da bu kadar olamaz ahmak artık!
---------------
Karabağ’da kapkara bir destan yazılırken,
Savunmasız insanlar kurşuna dizilirken
Bebeklerin başları taşlarla ezilirken
Kimse bana diyemez dişlerini sık artık!
Ya Karabağ ya ölüm, başka yolu yok artık!!
--------------
Genç,ihtiyar,kadın,kız demeden kıyılmakta
Kolları kesilmekte, gözleri oyulmakta
Dalga-dalga semaya feryatlar yayılmakta
Bir şehidin mezarı bir taneden çok artık
-------------
Televizyon veriyor, verince bakılıyor
O mübarek mescitler, camiler yıkılıyor
Sofrada boğazıma lokmalar takılıyor
Kardeşlerim ölürken bana hayat yük artık
------------
Nerdesin ehli-i İslam; ey Muhammed ümmeti? ! !
Sende mi görmüyorsun, bu zulmü, bu vahşeti?
İşte gün vahdet günü, gerçekleştir vahdeti
Allah-u Ekber deyip tek yumruk ol, tek artık! ! !
Ya Karabağ ya ölüm, başka yolu yok artık.
-------------
Müslüman-Türk her zaman vahdetin istekçisi
Ama şimdi mazlum Türk, çok olur köstekçisi
Maalesef İran bile ermeni destekçisi,
İslam'ı istismara benim karnım tok artık
-------------
Türk'ün dostu Allah'dır, İslam'a inanmıştır,
İslamda 'hubbul vatan-minel iman' denmiştir
Yani vatan aşkını imanla bir anmıştır
Demedi deme dünya, bana cihat hak artık
-------------
Konuş dünya, konuş da, sesin duyulsun sesin
Bir ateşkes tutturdun, nerede ateşkesin? !
Bundan sonra o ateş isterse kesilmesin,
Ateşkesi münasip yerlerine sok artık
-------------
Ermeni vampir gibi kanımızı içecek
Sonra bir ateşkesle acımız mı geçecek?
Bu rüzgârı ekenler, fırtınayı biçecek,
Ozan Arif diyor ki, yaydan çıktı ok artık! !
YA KARABAĞ YA ÖLÜM, BAŞKA YOLU YOK ARTIK!!!
OZAN ARİF
okullar
Uluslararası ilişkilerde okuyan Kazak bir arkadaşım vardı, uzun zaman önce tanışmıştık. Liseyi okumak için Kazakistan'dan Türkiye'ye gelmiş, benzer bir soru olarak ona, Kazakistan'ın KKTC'yi neden tanımadığını sorduğumda bana şöyle demişti:

"Neden tanısın ki, öncelikle bir çıkarı, menfaati olması lazım. Kalben, gönülden seviyor ve tanıyor olması resmen tanıması gerektiğini göstermiyor çünkü iş resmiyete döküldüğünde ortak çıkar ve menfaatler söz konusu oluyor. KKTC'yi tanıyacak olan ülke önce bunu düşünür: Ben bu devleti devlet olarak kabul edersem ne kazanırım, ne kaybederim. Kazanacaklarım çoğunluktaysa kabul ederim ama kaybetedeceklerim çoksa, örneğin başka bir ülke ile aram açılacaksa kabul etmem. Hatta hiç birşey kazanmayıp hiç bir şey kaybetmeyecek bile olsam (nötr durum yani) yine tanımam, çünkü bana bir getirisi olmayacak. Ne zaman KKTC ekonomik, stratejik ya da politik anlamda önemli bir konuma gelirse, o zaman bir getirisi olabilir. O zaman da zaten otomatik olarak resmen tanınabilir, herkes tanır."

Kısacası duygusal işler değil bunlar sanırım.
geyikkutuphanesi
shamil wrote:
palavra wrote:
mr.emre wrote:

malesef

Bunu zamanından tez yapılması bizim için kötüdür. KKTC nin tanınması beynelxalq alanda söz konusu olarsa Azerbaycanın onu tanıyanlar arasında önde olacağına kuşkunuz olmasın. Biz sizin yanınızdayız. Malesef bazılarınız Karabağ nedir neredir bilmiyorsunuz. Bizım KKTC nı tanımamız Karabağımız için hiç de iyi adım olmayacak. Ama bunu yenede tanımaya hazırız ama zamanında.

Ben hala karabağ ile bağlantısını tam olarak anlayamadım. Biraz daha açıkla da öğrenelim. Mesela şimdilerde ermenistan da bir açılım yaptı. Ön koşulsuz Türkiye ile görüşmeye hazırız diye. Ama benim bildiğim kadarıyla Türkiye'nin Ermenistan sınırını açmamasının sebebi Karabağdaki olaylardı zaten. Yani ön koşul olarak ermenilerin karabağdan çekilmesini isteyen Türkiye idi zaten. Şimdi Azeriler ne düşünüyo bu konuda merak ediyorum.
shamil
geyikkutuphanesi wrote:
shamil wrote:
palavra wrote:
mr.emre wrote:

malesef

Ben hala karabağ ile bağlantısını tam olarak anlayamadım. Biraz daha açıkla da öğrenelim. Mesela şimdilerde ermenistan da bir açılım yaptı. Ön koşulsuz Türkiye ile görüşmeye hazırız diye. Ama benim bildiğim kadarıyla Türkiye'nin Ermenistan sınırını açmamasının sebebi Karabağdaki olaylardı zaten. Yani ön koşul olarak ermenilerin karabağdan çekilmesini isteyen Türkiye idi zaten. Şimdi Azeriler ne düşünüyo bu konuda merak ediyorum.
Karabağ problemi şu an Azerbaycanın ilk problemidir. Azerbaycan bütün çabasını onu gerı almak için yapıyor. Karabağı bağımsız bir devlet kimi tanıtmak isteyenler bizim KKTC ni tanımamız durumunda daha da kuduracak duşmanlarımız daha da artacak. Ben boyle düşünüyorum. Belki başka nedenlerı de var.