FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!


SÖZDE ermeni soykırımı ile ilgili

mr.emre
iyi günler.
bir proje için SÖZDE ermeni soykırımı ile ilgili Türkçe yada ingilizce kaynaklarınız var mı?

teşekkürler.
palavra
ermeni olaylari hakkinda, cukurova bolgesi capinda ciddi arastirmalar yapan caliskan bir tarih ogretmeni-arastirmaci
cezmi yurtsever
bir sekilde irtibat kurabilirseniz size yardimci olur zannediyorum.
adana fen lisesinde tarih ogretmeniydihttp://www.kitapseveriz.biz/forum/forum_posts.asp?TID=852&PN=1
coozy
Bunun için sanırım ülke genelinde çalışmalar başlatıldı.
Bizim okulda elinde belge olanlarla irtibat kuruldu.
İnşallah devam eder.
palavra
Quote:
AA - BBC Televizyonu'nun desteğiyle belgesel tarzında çekilen filmde, sözde Ermeni soykırımının inkar edilmesinin dünyada daha sonra yapılan diğer soykırımlara bir anlamda öncülük ettiği iddiası, filmin temel mesajı olarak gösteriliyor.
BBC Televizyonu ve Raffy Manukyan Yardım Vakfı'nın desteğiyle MG2 Productions tarafından çekilen filmin yapımcı ve yönetmenliğini Ermeni asıllı ABD'li Carla Garapedyan üstlendi.
Üyelerinin tamamı Ermeni asıllı ABD'lilerden oluşan ve sözde Ermeni soykırımının tanınması için uğraş veren rock grubu System Of a Down'ın yapımında ve müzikleri konusunda destek verdiği filmde, grubun başvokalisti Serj Tankyan'ın 100 yaşındaki büyükbabası, sözde soykırımdan kurtulmuş bir soykırım tanığı olarak gösteriliyor.
Filmde ayrıca ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'in, sözde soykırımdan kurtulduğu iddia edilen ve ABD'de yaşayan bir kadına 100 yaşına girmesi vesilesiyle, "Ermeni soykırımından kurtulduğu" için kutlayan bir mektup gönderdiğinden sözedilerek, bu mektupla üst düzey bir ABD yetkilisinin ilk kez sözde Ermeni soykırımını kabul ettiği iddia ediliyor.
Filmde, sözde soykırım iddialarını destekleyen Türk tarihçi Taner Akçam ile öldürülen gazeteci Hrant Dink ile yapılmış röportajlar da yer alıyor.
Manhattan'daki bir sinema salonunda gösterilecek olan film, aynı gün Virgina eyaletinde de gösterilecek. Film, geçen hafta da Kaliforniya'da gösterilmişti.


ermeniler de bos durmuyor
daha dogrusu bizden daha ciddi bir bicimde calisiyorlar.
palavra
http://www.devletarsivleri.gov.tr/kitap/kitap.asp?kitap=991&belge=991#secilien genis kaynaklardan bir
devlet arsivleri
geyikkutuphanesi
www.ermenisorunu.gen.tr

sadece türkçe değil, ingilizce, almanca ve fransızca da ...
palavra
Quote:
Dünyaca ünlü haftalık haber dergisi TIME, dünkü nüshasında Ermeni lobisi tarafından hazırlanan ve sözde soykırımın anlatıldığı bir DVD dağıttı.Ermeni lobisini çok memnun eden belgesel film, geçen yıl yine TIME'la dağıtılan ve soykırım olmadığını vurgulayan Ankara Ticaret Odası'nın CD'sine cevap teşkil ediyor. DVD'nin Hrant Dink'in öldürülmesinin hemen ardından gelmesi ise dikkat çekiyor.

5-12 Şubat tarihli nüsha ile dağıtılan film, Fransızca-İngilizce olarak 550 bin adet hazırlandı. Fransız yönetmen Laurence Jourdan tarafından çekilen 52 dakikalık DVD'nin masrafı, dergideki 1 tam sayfa ilan ile birlikte TIME tarafından karşılandı. DVD'de ayrıca soykırım uzmanı Dr. Yves Ternon ile yapılan 46 dakikalık bir mülakata da yer veriliyor.

TIME'ın 6 Haziran 2005'te ATO tarafından hazırlanan CD'yi dağıtmasının ardından 5 Ermeni örgütü dergiyi protesto ederek, kendilerine söz hakkı vermesini istedi. Ermeni lobisinin iddiasına göre TIME dergisi CD'nin muhtevasını iyi incelemediklerini ve yaptıkları hatayı düzeltmek istediklerini örgütlere bildirdi. 2005'in sonuna doğru TIME ile Ermeni örgütleri bundan böyle derginin Ermeni "soykırımı"nı sorgulayan haberlere yer vermemesi konusunda mutabakata vardı. Avrupa Ermeni Federasyonu'nun açıklamasında, TIME dergisinin milletlerarası baskılarından sorumlu editörü Michael Elliot'ın 1915'i "soykırım" olarak tanıdıklarını ve bütün çalışanlarına çağrıda bulunarak 1915'i başka türlü tarif eden nitelendirmeleri kullanmamasını istediği belirtildi. TIME, Zaman'ın görüşme talebine haber hazırlanırken cevap vermemişti.

DVD ile birlikte yayınlanan bir sayfalık ilanda ise güçlü iddialar var. İddialar şöyle:

Hitler 22 Ağustos 1939'da Yahudi soykırımını başlatmadan önce, "Bugün Ermenilerin yok edilişinden hâlâ bahseden var mı?" dedi. Hitler, Ermeni "soykırımı"ndan ilham aldı.

1919-1921 arasında İstanbul'da yapılan askerî mahkemeler "soykırımı" icra edenleri ölüme mahkum etti. Bu mahkemelerin bir kısmı Nazilerin yargılandığı Nürmberg mahkemelerine numunelik teşkil etti.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Atatürk bile 1926'da verdiği bir mülakatta Osmanlı Türkiye'sindeki milyonlarca Hıristiyan tebaanın "tehcir ve katliamından" Jön Türkleri mesul tuttu.

Avrupa Parlamentosu, onlarca devlet, bir düzineden fazla AB üyesi ülke, Milletlerarası Soykırım Uzmanları Birliği, Nobel ödülü sahipleri, BM Azınlıkların Korunması ve Ayrımcılığa Karşı Alt Komitesi soykırımı tanımıştır.

New York Times, The Los Angeles Times, The Boston Globe, The Montreal Gazette ve TIME, 1915 olaylarını "soykırım" olarak tanır.cephe kaybetmeye devam ediyoruz.
daha ciddi bir seyler yapmali
roguehider
Çok hoşumuza gidecek bir kaynak olmayacak belki, ama yine de bilimsellik açısından karşı tarafın da görüşlerini merak ediyorsanız. ermeni diaspora'sının kendi web sitesinde sözde soykırımla ilgili bazı yazılar da vardı. Ancak ingilizce olması lazım yanlış hatırlamıyorsam. Bir de bugün gazetede okudum, Time dergisi bir DVD vermiş bu hafta bu konuyala ilgili; ona da bakılabilir sanırım.
Related topics
Bordo bereliler hakkında merak edilenler
Kus gribi hakkinda aciklama
Üyelerin Siteleri
cep telefonunun zararlari hakkinda,mutlaka okuyun
Google adsense ile ilgili bilmek istedikleriniz
Nobel'li 'Türk'
belcika savunma bakanligi sitesi cokertilmis
stallone sozde soykirimla alakali bir film yapiyormus
Hrant dink öldürüldü
amerikan senatosu-ermeni tasarisi
İsrail 'soykırımı' tanımadı
Turk deyilmisiniz? Hepiniz Ermenimisiniz?
Anonymous'tan Türkiye'ye ''soykırım'' tehdidi!
Galaxy S4 ile ilgili iddialar ortaya çıktı
Reply to topic    Frihost Forum Index -> Language Forums -> Turkish

FRIHOST HOME | FAQ | TOS | ABOUT US | CONTACT US | SITE MAP
© 2005-2011 Frihost, forums powered by phpBB.