FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!


Cep'te numara esaretini bitiren yönetmelik

aFamous
Code:
Cep telefonu kullananların numara değiştirmeden başka bir GSM operatörüne geçmesini sağlayacak numara taşınabilirliğinin önü açılıyor. Telekomünikasyon Kurumu, konu ile ilgili yönetmeliği Başbakanlık'a gönderdi.
Zaman, yeni uygulamayı 9 Ocak'ta duyurmuştu.

Yönetmeliğin Resmî Gazete'de yayımlanmasının ardından şirketlere hazırlık süresi tanınacak. Hazirana kadar devreye girmesi beklenen sistemde abonenin yeni operatöre geçişi azami bir hafta içinde tamamlanacak. Bu sistemde operatörler, taşınan numaraya yapılan çağrıları yeni operatöre yönlendirecek. Şirketler ayrılan müşterilerinden ücret isteyemeyecek. Yeni hatta geçişte ise bir kereye mahsus ücret alınması planlanıyor.

Zaman'ın 9 Ocak'ta 'cepte numara esareti bitiyor' başlığı ile duyurduğu uygulama ile ilgili konuşan uzmanlar kararın tüketici hakları konusunda büyük yararlar sağlayacağına dikkat çekiyor. Uzmanlar böylece 50 milyona yakın aboneye aynı numarayı kullanarak kendisi için en uygun tarifeyi sunan hatta geçmesine imkân tanınacağını belirtiyor. Telsim Vodafone CEO'su Attila Vitai, piyasa lideri Turkcell'i tüketiciyi esaretten kurtaracak sisteme karşı çıkmakla suçlamıştı.

Telekom Üst Kurulu'nun hazırladığı yönetmelik konunun teknik ayrıntılarına da açıklık getiriyor. Buna göre cep telefonu aboneleri, geçmek istediği operatöre durumu yazılı olarak bildirecek. Müşteri hizmetlerine telefonla yapılan müracaatlar da kabul edilecek. İnternetten de başvuru yapılabilecek. Taşıma talebiyle birlikte kimliğini ispatlayan bilgileri işletmeciye verecek ve yeni operatörle sözleşme imzalayacak. Operatörün yetkilisi, numaranın taşınması halinde elde edeceği haklar ve yükümlülükleri aboneye hatırlatacak. Taşıma talebinin operatörlere bildirim ve kontrol süresi azami 2'şer gün olarak belirlendi. Taşıma işleminin maliyeti ise operatörlerin müzakeresiyle belirlenecek. Ayrıca, abonenin kayıtlı olduğu operatör, taşınma talebiyle ilgili bilgileri Telekomünikasyon Kurumu bünyesinde kurulacak Merkezi Referans Veri Tabanı'na bildirecek. Buraya eski operatör, kullanıcının geçiş zamanına kadarki, yenisi de geçişten sonraki döneme ilişkin faturasını gönderecek. Numarasını taşımak isteyen abonenin, mevcut operatörden numarasının değiştirilmesi talebinin bulunması halinde taşıma talebi reddedilecek. GSM operatörleri numara taşınmasıyla ilgili sistemlerinde gerekli düzenlemeleri yapmakla yükümlü olacak. Operatörler, taşınan numaraya yapılan çağrıları yeni operatöre doğru yönlendirecek. Şirket, numarasını taşıyan aboneye yapılan çağrılarda, arayan abone için ayırt edici şekilde 'uyarı tonu' verecek.
b17
Hayırlı olsun.... Cool
coozy
Güzel bi yönetmelik.
Bakalım nasıl olacak? Confused
bugra9
Oh be sonunda bunu düşünebildiler. Olursa çok güzel olur ama bu seferde herkes zırt pırt operator değiştirir. Very Happy
palavra
dunyada dikili bir agaci olmayan bizlerin
bari bir telefon numarasi olsun Very Happy
Related topics
Pajacyk
QUE TE REGALARON PARA NAVIDAD???
[var]Que radio por internet te gusta
Is het makkelijk zelf een forum te maken i.p.v. een standaar
Ke es lo mas penoso que te ha pasado o que viste??
para hacer mi pagina
cep telefonunun zararlari hakkinda,mutlaka okuyun
[man][help]PHP...
Footer is niet te zien in IE maar wel in Firefox...
[???]te cres guapo?
Atatürk'ümüz için DEV Arşiv
Numara Taşımada Riskler Ne Olacak?
Cep telefonuna rekor fatura
TTNET Seçimin Nabzını Tutacak
Reply to topic    Frihost Forum Index -> Language Forums -> Turkish

FRIHOST HOME | FAQ | TOS | ABOUT US | CONTACT US | SITE MAP
© 2005-2011 Frihost, forums powered by phpBB.