FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

Hrant dink öldürüldü

cavbela
Quote:
Hrant Dink’in kızı Sera: Şimdi kanları daha mı temiz

ANKA

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in kızı Sera Dink’in, babasının ölüm haberinin ardından “Babamı vurdular. Şimdi kanları daha mı temiz oldu. Babamın karşısına çıkamadılar, arkasından vurdular” dedi.

Agos Gazetesi önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren gazeteci Hrant Dink’in eşi, oğlu ve kardeşi, ambulansla, Dink’in cesedinin götürüldüğü Adli Tıp Kurumu’na götürüldü.

Babasının ölüm haberinin ardından Agos Gazetesi’ne gelen Dink’in kızı Sera Dink, gazete binası içinde bağırarak, “Babamı vurdular. Şimdi kanları daha mı temiz oldu. Babamın karşısına çıkamadılar, arkasından vurdular” dedi.

Sinir krizleri geçiren Dink’in eşi Rakel Dink ise, “Beni kocamın yanına götürün. Çocuklarımın hakkını bağışla yarabbim” dediği öğrenildi.

Öte yandan, Agos Gazetesi önünde toplanan grup “Çeteler halka hesap verecek”, “Susma haykır, halklar kardeştir” sloganları atarak, Dink’in öldürülmesini protesto ediyor.

bi ropörtajında hrant dink türkiyede fransada soykrım yasalarını çıkarsınle bende giderim fransada soykırım yoktur türkiyedede vardır derim sonra hadi bakalım önce hanginiz hapse atacaksınız diye beklerdim. bu sorun fransanın sorunu değil ermenistanla türkiyenin sorunu bu ülkelerin çözmesi lazım demişti demekki böyle diyen adamlar öldürülürmüş.

şimdi sorun halloldumu bir insan fikrini söyledi diye (size göre yanlışta olasa) öldürülmelimidir.
mr.emre
tanımayanlar için:
hrant dink
hrant dink
BURAK_X
Allah Rahmet eylesin
palavra
masum bir insanada , ulkeye de yazik ettiler

pek umidim yok ama polis katili(leri) ve arkasindakileri bir an once yakalarsa, memlekete buyuk faydasi olacak
maniac_ea
ve yakalandı katil samsunda yakalanmış ve katil 1990 doğumluymuş Exclamation
cavbela
önemli olan tetiği çeken değil çektirenin yakalaması.
palavra
cavbela wrote:
önemli olan tetiği çeken değil çektirenin yakalaması.

ben bu kadarini da bekleymiyordum
genelde boyle bir iste kullandiklari tetikcileri olay sonrasi hemen infaz ediyorlar.
katil yakalandiysa en azindan bir yere kadar izi surulebilir.
geyikkutuphanesi
adamı yanı başımızda öldürmüşler. ben de olayın olduğu yere yakın bir yerdeyim. herneyse olayın kimin işi olduğu belli değil ama Türkiye'ye zarar vermek isteyenlerin işi olduğu kesin.
mr.emre
Quote:
Ülkeyi bölüp parçalamak isteyenler Dink’in cenazesini bile âlet ettiler. Törene katılan bazı gruplar “Hepimiz Ermeni’yiz”, “Hepimiz Kürt’üz” pankartları açarak hainliklerini bir kez daha gösterdiler

TÜRK’ü, Kürt’ü, Laz’ı Çerkez’i, Ermeni’si yıllarca birlikte yaşadığımız bu topraklarda, hep “Türk’üz” diye haykırdık. Ayyıldızlı bayrak altında, Misak-ı Milli sınırlar içinde hepimiz Türklüğümüzle gurur duyduk.

Acılarımızda kenetlendik, sevinçlerimizi paylaştık. Bu vatan topraklarında bilerce yıldır hiç ayrım yapılmadı, yapılmasına izin verilmedi.

Hangi kökenden olursa olsun, Türk şemsiyesi altında Türklüğümüzle gurur duyduk. Ama son yıllarda içimizdeki hainler, ülkeyi bölüp parçalamak için ellerinden geleni yapıyor, en küçük fırsatı bile değerlendirmek için pusuda bekliyor, cenaze üzerinden bile çıkar elde etmeye çalışıyorlar.

Hepimizin kınadığı bir saldırı sonucu hayatını kaybeden Hrant Dink’in cenazesindeki manzara, gerçekten düşündürücü, bir o kadar da kahrediciydi. Törende “Hepimiz Ermeni’yiz, Ermeni”, “Hepimiz Hrant Dink’iz” şeklindeki dövizler taşınıp “Katil devlet” sloganlarının atılması, bu vatan uğruna canlarını feda eden şehitlerimizin kemiklerini sızlattı.

Bölücü sloganlar

Ülkeyi bölüp parçalamak isteyenlerin tezgâhladığı saldırı sonucu ölen Dink için ilk tören, saat 10.00’da İstanbul Şişli’deki Genel Yayın Yönetmeni olduğu Agos Gazetesi önünde yapıldı. Sendika, meslek odaları ve siyasi partilerden temsilcilerinin oluşturduğu organizasyon komitesinin çağrısı üzerine pankartlar taşınmadı. Ancak Tükiye’nin bölünüp parçalanmasını isteyenler, siyah karton üzerine beyaz yazılı “Hepimiz Hrant Dink’iz”, “Hepimiz Ermeni’yiz”, “Katil 301” dövizlerini taşıdı.

Cenazeye katılan gruplar, zaman zaman “Faşizme karşı omuz omuza” şeklinde sloganlar attı. Sık sık alkışların sesinin duyulduğu törenin başlangıcında Erkan Teti adlı müzisyen Ermeniler’in halk çalgısı olan “duduk”la Sarı Gelin, Fırat ve Yiğidim Aslanım adlı parçaları çaldı.

Sevgiliye mektup

Hrant Dink’in eşi Rakel, kızları Delal, Sera ve oğlu Ararat’la beraber gazeteden çıkarak kendisi için bekletilen otobüsün üzerine çıktı. Rakel Dink’in eşinin ardından kaleme aldığı “Sevgiliye Mektup” adlı metni okudu.

Dink’in eşi, “Bugün bedenimin yarısını, sevgilimi, çocuklarımın babasını, sizin kardeşinizi uğurluyoruz. Bugün sessizlikle büyük bir ses yükselteceğiz. Bugün derinliklerin ışığa yükseldiği günün başlangıcıdır. Yaşı kaç olursa olsun, 17 veya 27. Katil kim olursa olsun, bir zamanlar bebek olduklarını biliyorum. Bir bebekten katil yaratan karanlığı sorgulamadan hiçbir şey yapılamaz kardeşlerim” dedi.

Türk Bayrağı’na sarılmadı

Rakel Dink’in konuşmasının kortej yürüyüşe geçti. Dink’in küçük kızı Sera babasının fotoğrafını gözyaşları içinde taşıdı. Dink’in cenazesi Agos Gazetesi’ndeki törenin ardından Meryem Ana Kilisesi’ne uğurlandı.

Vatandaşların yürüyüşü ise, Şişli-Osmanbey-Harbiye-Taksim-Tarlabaşı Bulvarı-Unkapanı-Saraçhane-Aksaray üzerinden Yenikapı’ya kadar sürdü. Yürüyüş sırasında “Katil 301’, ‘Hepimiz Hrant’ız”, “Hepimiz Ermeni’yiz” “Bu ülkede kelaynaklar korunuyor. Ne yazık ki güvercinler öldürüyorlar” pankartları açıldı.

Harbiye’de Surp Agop Apartmanı’nın dördüncü katından Ermenistan bayrağı açıldığı görüldü, Bu sırada önünden geçen kortej, “Hepimiz Ermeni’yiz” diye bağırdı. Bir apartmandan açılan Türk Bayrağı ise hemen toplandı.

Dink için Meryem Ana Kilisesi’nde tören düzenlendi. Kumkapı’daki kilisede saat 14.00’de başlayan ayini Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob II yönetti. Törende, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin ile İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu hükümeti temsil etti. Cenazeye Türk Silahlı Kuvvetleri’ni temsilen Tümgeneral Muzaffer Cengiz Aslan katıldı. Cenaze kilisedeki törenin ardından, Balıklı Ermeni Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Ogün Samast: PİŞMANIM

HRANT Dink cinayetinin katil zanlısı Ogün Samast dün avukat ve savcıların huzurunda 5 saat ifade verdi. Samast ifadesinde, pişman olduğunu söyledi. Samast; “Olayın ardından gazete ve televizyonlarda haberi izlediğimde pişman oldum. Trabzon’a ailemin yanına gidip onları gördükten sonra teslim olacaktım” dedi. İşlediği cinayeti bir hata olarak gördüğünü söyleyen Samast, “Böyle olacağını bilmiyorum” derken, olayla ilgili tüm ayrıntıları anlattı. Psikologların gözetiminde devam eden sorguda Samast, çocukluk yıllarından yaşadığı sıkıntıları, hayata bakış açısına kadar polise anlattı. Öte yandan gözaltındaki kişilerin, rahip Santoro cinayeti ile ilgili olarak da sorgulandığı bildirildi.

‘Cinayetin bana maliyeti 500 YTL’

OGÜN Samast’ı, Hrant Dink’i öldürmesi için azmettirdiği iddiasıyla Trabzon’da gözaltına alınıp İstanbul’a götürülen Yasin Hayal’ın, cinayeti planladığını kabul ettiği öne sürüldü. Hayal’in sorguda, “Bu iş bana 500 YTL’ye patladı. 250 YTL ile tabanca aldım. 200 YTL Ogün’e verdim. 50 YTL de ıvır zıvır masraf çıktı” dediği belirtildi.

Dink’in mezarı için tartışma

TÜRK Ortodoks Patrikhanesi Basın Sözcüsü Sevgi Erenerol, Hrant Dink cinayeti ile ilgili Tercüman’a çarpıcı açıklamalarda bulundu. Patrikhane olarak aslen Protestan Ermeni olan Dink’in Kumkapı Ortodoks Ermeni Mezarlığı’na defnedilmesinin ardında kurgulanmış bir tezgah olduğunu ifade eden Erenerol, tezgahı kuranların da Ermeni Diasporası olduğunu belirtti.

Dink’in ailesi ve yakınlarının da bu tezgahın içine alındığını söyleyen Erenerol, “Hrant Dink’in inancına bile saygı gösterilmedi. O ve ailesi, Protestan Ermeni’ydi. Hatta Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi’nin Ruhani Lideri Kirkor Ağabaloğlu, Dink’in çocukluğundan beri kendi kiliselerinde dini vecibelerini yerine getirdiğini, cemaatin içinde yer aldığını, kilisede Dink için özel bir köşe bile hazırladıklarını belirtti”

diye konuştu.

Dink’in mensubu olduğu kilisenin Ruhani Lideri Ağabaloğlu’nun asıl cenazeyi kaldıracak kişi olduğunu belirten Erenerol, “Kirkor Ağabaloğlu’nun cenazeyi değil kaldırmak, dua edilmesine bile izin verilmedi. Türk milleti üzerinde çok büyük oyun oynanıyor” dedi.

Dink’i kullandılar

Hrant Dink’in kullanıldığına dikkat çeken Erenerol şunları söyledi: “Onu öldüren Ermeni Diasporası ve ardındaki güçtür. Dink, son zamanlarda onların işlerine çomak soktu. Çünkü kullanıldığını anlayıp uyandı. Ermeni Soykırımı iddialarında tamamen Türkler’den yana tavır almaya başladı. Güneydoğu’daki Kürtler’i, ‘Oyuna geliyorsunuz’ diye aydınlattı. Ancak bu onun sonu oldu. Kullanıldığını fark edince ortadan kaldırdılar. Tetiği çeken kişinin soyadının ‘Samast’ (Kilise Bekçisi) anlamına gelmesi önemlidir.”
loserk
...
geyikkutuphanesi
loserk wrote:
32 saat gibi jet bir süre içinde katili yakalayan emniyet, keşke uğur mumcu katledildiğinde de aynı çabayı göstermiş olsaydı... Crying or Very sad

yaw adam kaçmamış ki emniyet yakalamış olsun. Babası ihbar etmese yine yakalayamayacaklardı. Kendi de ifadesinde söylüyor zaten. Ben kaçmıyordum Trabzona gidip teslim olcaktım diye. Kaçacak adam üzerindeki elbiseleri dahi değiştirmeden silahla ve diğer suç delilleriyle birlikte gezer mi? Adam kaçmadığı halde İstanbuldan çıkmayı başarmış. Esenler Otogarı polisin ilk kontrol altına alması gerek yer değil miydi? 32 saaatte kaçma planı olan bir insan Dünyanın öbür ucuna gidebilirdi herhalde. Yurt dışına çıkmak için yeterli bir süre...
mr.emre
loserk wrote:
32 saat gibi jet bir süre içinde katili yakalayan emniyet, keşke uğur mumcu katledildiğinde de aynı çabayı göstermiş olsaydı... Crying or Very sad

Quote:
1.hersey ortada vuran cocuk ermeni asıllı bu birincisi
2.cocuk egitim almıs 6 ay o ******ların kampında
3. cocuk adamı vurduktan sonra uzerinde hic bir değişikliktemi yapmaz ? beresi bile aynen duruyor silahıda hala yanında gelsinler beni alsınlar diye beklemiş sen birini vursan kendin tanınmayasın diye birseyler yapmazmısın silahı saklamazmısın? ustunu değişmezmisin
4.cocugun yerini birde ailesi söyluyor (anlasmalı) o aile ALLAH bilir dıs ulkelerden kac yıllık parasını aldı..
5.cocuk az ceza alsın diye 17 yasında

ben daha ne diyeyim ?? soylenecek laf kaldımı?

eee vuran kim oldu TURK oldu. yook yaaa bu kadarmı basit hee?
sayın hrant fransada konusma yapacaktı ! ermenilere soykırım yapılmadı diye.

sen dıs ulkeden trnin kotulugunu isteyen biri olsan ve aklında bir ermeniyi oldurme dusuncesi ile tr nin adını lekelemek istesen ilk hangi ermeniyi oldurursun?
mr.emre
bunlarda TÜRK'lüğe hakaretten yargılandığı sözleri.

“Türk” ten boşalacak o zehirli kanın yerini dolduracak temiz kan, Ermeni’nin Ermenistan’la kuracağı asil damarında mevcuttur.

ki.. bence ceza almalıydı... ama öldürülmemeliydi.. ki zaten öldürenler TÜRK değil... (bknz: bir üst mesaj)
cavbela
Quote:
Ülkeyi bölüp parçalamak isteyenler Dink’in cenazesini bile âlet ettiler. Törene katılan bazı gruplar “Hepimiz Ermeni’yiz”, “Hepimiz Kürt’üz” pankartları açarak hainliklerini bir kez daha gösterdiler

bu ülkede kürt ve ermeni olmak vatan hayinliğimi oluyor. ozaman bende vatan hayiniyim. bende izmirde yapılan protestolarda ermeniyim kürdüm diye slogan attım. . . .

ayrıca bir yazarın 8 bölümlük yazı dizisi içerisinden sadece ufak bir bölümünüü alıp yargılamak nekadar objektif olur onu merak ediyorum. bilirkişi raporunu eğere incelerseniz (direk yazıyı bulamadım) yazının bir bütün olarak incelemesi gerektiğini yazıyor vede tümüyle incelendiğinde o yazıların türklüğee hakaret etmediği ve herhangi bir suç unsuru taşımıyor.

http://www.agos.com.tr/bilirkisiraporu.htm burda bilirkişi raporu var okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum. ..
mr.emre
Quote:
Halka ve Olaylara Tercüman gazetesi, Dink cinayeti sonrası en çok konuşulan gazetelerin başında geliyor.

Ogün Samast'ın Ermeni olduğu idddiaları üzerine ertesi günü Katil Ermeni manşetini atan Tercüman dikkatleri üzerine çekmişti.

Dün "Hepimiz Türküz" manşetini atan gazete bugün de benzer tavrını sürdürdü. Bu manşet sonrası gazetenin tirajının arttığı iddia edildi. Gazeteye göre yurdun dört bir yanından okurlardan ve halktan büyük destek geldi.

Bu görüşleri haber yapan gazete, manşetin altına yer verdiği bir görüş hayli sertti.. Gazete Türk halkı haykırıyor manşetinin altına 'Türk'üm diyemeyen defolsun gitsin' yazdı.

geyikkutuphanesi
mr.emre wrote:
Quote:
Halka ve Olaylara Tercüman gazetesi, Dink cinayeti sonrası en çok konuşulan gazetelerin başında geliyor.

Ogün Samast'ın Ermeni olduğu idddiaları üzerine ertesi günü Katil Ermeni manşetini atan Tercüman dikkatleri üzerine çekmişti.

Dün "Hepimiz Türküz" manşetini atan gazete bugün de benzer tavrını sürdürdü. Bu manşet sonrası gazetenin tirajının arttığı iddia edildi. Gazeteye göre yurdun dört bir yanından okurlardan ve halktan büyük destek geldi.

Bu görüşleri haber yapan gazete, manşetin altına yer verdiği bir görüş hayli sertti.. Gazete Türk halkı haykırıyor manşetinin altına 'Türk'üm diyemeyen defolsun gitsin' yazdı.

bu işin buraya çekileceği belliydi. Hadi bakalım hayırlısı. Bir kıvılcımla yakacaklar Türkiyeyi..
cavbela
geyikkutuphanesi wrote:
mr.emre wrote:
Quote:

hadi hayırlısı bakalım yeni bi 6-7 eylül vakası yolda gibi. . ..

bu işin buraya çekileceği belliydi. Hadi bakalım hayırlısı. Bir kıvılcımla yakacaklar Türkiyeyi..
mr.emre
6-7 eylül le alakası yok. hatta tam tersi. o süreçte azınlıklara saldırılırken bugün baktığımda "ben de ermeniyim" demek moda olmuş gibi... ilginç...
cavbela
ben bunu yukardaki mesaja cevaben yazdım. lütfen parçaya değil bütüne bakalım tıpkı yukardaki mesajımda demek istediğim gibi. . . .
palavra
Quote:
İşçi Partisi İstanbul örgütünden bir heyet taziyelerini sunmak üzere Türkiye Ermenileri Patrikliği’ni ziyaret etti. Ziyarette, Doğu Perinçek’in Patrik Mutafyan’a hitaben yazdığı mektup da verildi.

Perinçek, mektubunda “Benim bilgili yurttaşım” diye hitap ettiği Mutafyan’ın Hrant Dink’in gerçek katilini bildiğini iddia ederek, “Hrant Dink’i ABD’nin öldürttüğünü siz de biliyorsunuz. Sizi bu gerçeği açıklamaya davet ediyoruz” dedi.
Perinçek, Dink suikastının Türkiye’yi hedef alan büyük bir kışkırtmanın parçası olduğunu, Dink’i ABD ve onun emrindeki SüperNATO örgütünün öldürdüğünü öne sürdü.

Perinçek, mektubunda Patrik’e şöyle seslendi:
“Siz ve Ermeni yurttaşlarımız, Hırant Dink’in hayatına son veren o kurşunların Türkiye ve Türk vatanseverliği adına sıkılmayacağını bilecek birikime sahipsiniz. Ermeni cemaati, bütün milletimiz gibi, bu cinayetin acı meyvelerini ABD’nin topladığını görecek kadar zekidir.

En önemlisi, ABD, Türkiye’mizi mürekkep fiyatına parçalayan haritalarını ilan etmiştir ve bugün Kerkük’ten Diyarbakırımıza uzanan bir dizi tertip ve kışkırtmayla karanlık emellerini hayata geçirmek peşindedir. Sizin bütün bu plan ve uygulamalar karşısında bir sözünüz, Türkiye için bir vaazınız veya duanız yok mudur? Siz de biliyorsunuz, siz de görüyorsunuz, Hrant Dink’i ABD’nin öldürttüğünü niçin açıklamıyorsunuz?”

ANKA

bu haber hakkinda ne dusunuyorsunuz?
cavbela
doğu perinçekten beklerim ne diyem.
palavra
Quote:
“Ben öyle demedim” diyor, “Yanlış yorumlanıyor sözlerim” diyor ama dinleyen yok, susturulmasına karar verilmiş ve susturuluyor.

Bir insanı kalabalıklar içinde ürkek bir güvercin haline getirip sonra da yuvasından uçuracaksınız, geride yavrularını yetim bırakacaksınız ve siz bunun adına 'vatan sevgisi' diyeceksiniz.

Tuzladaki yetimhanesi elinden alındığında, elleriyle orada diktiği ağaçların hasret ve sevgisini her vesileyle dile getiren bu insanın yüreğindeki sevgiyi anlayamadık, onu yeteri kadar konuşturmadık, onu dinlemedik.

Yetimin başını okşamayı hiç düşünmedik.

Hrant, bir yetimdi, yetimhanelerde büyüdü. Kendisi gibi bir yetim kızla, Rakel'le evlendi. Yıllar sonra birlikte, aynı yetimhanede idarecilik yaptılar.

Geçmişlerini hiç unutmadılar. Hep sade yaşadılar. Çocukluklarında mahrum kaldıkları pek çok mutluluğu hem yuvadaki çocuklara hem de kendi çocuklarına vermeye çalıştılar.

Balkondan “O benim babam” diye bağıran yetim bir kız ağlıyor.

Şimdi, seninle birlikte camide mevlit dinleyen, milli maçlarda gol attığımızda seninle birlikte ayağa fırlayan bu insanın çocukları da yetim kalıyor.

Ülkemizdeki azınlıklar aslında bizler için birer kültürel zenginliktir ama ne yazık ki biz bunun farkında değiliz. Zenginliklerimize sahip çıkamıyoruz. Türkiye bu zenginlikleriyle bütünleşmeyi başaramaz ise dünya ile kucaklaşamaz.

Bulunduğumuz coğrafyanın insanlarına, dünya yeteri kadar güven duymuyor. Bizim ülkemiz güven ve emniyet vermeli. Güvercinler de bize güven duymalı.

Farklılıkları düşman gören anlayışa karşı mücadele etmemiz lazım. Biz bu ülkede birlikte yaşamayı beceremezsek, kim, nerede, hangi ülkede bunu başarabilir.

http://www.yenisafak.com.tr/yazarlar/?t=28.01.2007&y=HarunTokak
BURAK_X
Adam yakalandı.Ama önemli olan değerli bir insanı kaybetmemiz
palavra
silahli kuvvetlerimiz adina cok ilginc bir gelisme
iki astsubay , hrant dink cinayetinin onceden istihbaratinn alindigini ve bunun ilgili albaya verildigini
buna ragmen hicbir onlem alinmadigini mahkemede ifade ettiler.

ya dogru soylemeyen iki askerimiz veya cinayete goz yuman bir albayimiz var.

Quote:
Hrant Dink suikastında ihmalleri bulunduğu için yargılanan jandarma istihbarat personelleri dünkü duruşmada ilginç itiraflarda bulundu.

Sanıklar Astsubay Başçavuş Okan Şimşek ve Uzman Çavuş Veysel Şahin, Dink'in öldürüleceği istihbaratını dönemin Trabzon İl Jandarma Komutanı Albay Ali Öz'e anlattıklarını açıkladı. Daha önce verdikleri ifadenin de yalan olduğunu belirten Şimşek ve Şahin, bunu üstlerinin baskısıyla yaptıklarını söyledi. Sanık ifadelerine göre Albay Öz, bilgiyi veren şahsın konuşmaması için de çaba harcamış.

Davayı erteleyen Trabzon 2. Sulh Ceza Mahkemesi, geçen yıl Bilecik İl Jandarma Alay Komutanlığı görevine atanan Albay Öz ile birlikte 10 jandarma subayı hakkında suç duyurusunda bulundu. Mahkeme, Öz ile birlikte diğer subayları bir sonraki duruşmada dinleyecek.

Jandarma Astsubay Başçavuş Okan Şimşek ve Jandarma Uzman Çavuş Veysel Şahin'in Dink suikastında ihmali bulunduğu gerekçesiyle Trabzon 2. Sulh Ceza Mahkemesi'ndeki yargılanmalarına devam edildi. Dünkü duruşmaya sanık avukatlarının katılmaması dikkat çekti

palavra
Quote:
Hrant Dink suikastında ihmali olduğu ileri sürülen Bilecik İl Jandarma Komutanı Albay Ali Öz, görevden alınarak Bursa Bölge Komutanlığı emrine atandı.

Dink davasının son duruşmasına katılan istihbarat elemanları Jandarma Astsubay Okan Şimşek ve Uzman Çavuş Veysel Şahin, suikastı daha önceden öğrendiklerini ve durumu dönemin Trabzon İl Jandarma Komutanı Ali Öz'e bildirdiklerini açıklamıştı. Bunun üzerine mahkeme, geçtiğimiz yıl Bilecik'e atanan Albay Öz ve 10 jandarma subayı hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Hrant Dink suikastında ihmali olduğu gerekçesiyle hakkında suç duyurusunda bulunulan Bilecik İl Jandarma Komutanı Albay Ali Öz, görevden alındı. Dink davasının son duruşmasına katılan istihbarat elemanları Jandarma Astsubay Başçavuş Okan Şimşek ve Jandarma Uzman Çavuş Veysel Şahin, suikastı daha önceden öğrendiklerini ve durumu dönemin Trabzon İl Jandarma Komutanı Ali Öz'e bildirdiklerini açıklamıştı. Bunun üzerine harekete geçen Trabzon 2. Sulh Ceza Mahkemesi, geçtiğimiz yıl Bilecik'e atanan Albay Öz ve 10 jandarma subayı hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Bilecik Polis Eğitim Merkezi'nin mezuniyet törenine katılan Albay Öz ise gazetecilerin konuyla ilgili sorularına, "Askerim, konuşamam." cevabını vermişti. Alınan bilgilere göre Jandarma Genel Komutanlığı, önceki gün Albay Ali Öz'ü Bilecik'teki görevinden alarak Bursa Bölge Komutanlığı emrine atadı.