FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!


yesiller grubundan ornek bir diyalog toplantisi

palavra
Quote:
'İslamofobi'nin ele alındığı toplantıya katılmak üzere Avrupa'nın değişik ülkelerinden İstanbul'a gelen gençler, şu ortak değerlendirmeyi yaptılar: “İslam'ın, bize öğretildiğinin aksine, özünde barış ve kardeşlik barındıran çok dinamik ve gerçekçi bir din olduğunu gördük.”
Batı'da hızla yayılan İslamofobi ile ilgili ön yargıları ortadan kaldırmak için Avrupalı Genç Yeşiller Federasyonu (FYEG) üyesi 30 öğrenci İstanbul'a geldi. Türkiye'deki Yeşiller Grubu üyeleriyle biraraya gelen gençler, Sultanahmet'teki Peninsula Otel'de bir hafta süren toplantı ve atölye çalışmalarında, “İslam dünyayı ve dünya İslam'ı nasıl yorumluyor”, “İslam'la ilgili korku ve kaygıların nedenleri” ve “Birbirimizi ne kadar tanıyoruz” sorularının cevapları aranıyor.

Gençlere göre AB fonlarından desteklenen ilk toplantının Müslüman bir ülke olan Türkiye'de düzenlenmesinin ayrı bir önemi var. Benzer toplantılara önümüzdeki yıllarda diğer Avrupa ülkelerinde devam edilecek.

3 GÜNDE FİKİRLERİM DEĞİŞTİ

Toplantıları izleyen Yeni Şafak muhabirine özel açıklamalar yapan gençler, İstanbul'da bulundukları üç gün içinde, İslam'la ilgili düşüncelerinin olumlu yönde değiştiğini anlattılar. Maltalı Natalie Debono, camilerin hangi dinden olursa olsun bütün insanları etkilediğini söyledi. Sultanahmet Camii ve Ayasofya'yı görünce çok etkilendiğini anlatan Debono, “İslam medeniyetinin mekanı nasıl şekillendirdiğini gördüm. Muhteşem bir tablo. Kafamdaki İslam'la gördüğüm İslam asla bağdaşmıyor” dedi. Üniversite sınavlarına hazırlanan Finlandiyalı Teo Kortman, bir haftalık İstanbul programının üçüncü gününde, İslam dini ile ilgili görüşlerinde önemli değişiklik olduğunu söyledi. Kortman şunları söyledi:

ROMANYA'DA İSLÂM'A SICAK BAKILIYOR

“Ülkemde İslamofobi olduğunu söyleyebilirim. Ben İslam'la ilgili bilgileri okulda ve bir müddet kaldığım Senegalli bir Müslümün arkadaşımdan öğrendim. Ama çok eksik algılamışım. İslam, yaşadığı topraklarda izlenmeli ve yaşayanlardan öğrenilmeli, diye düşünüyorum. Çok etkilendim.”Romanya'da ekonomi eğitimi gören Marina Barbalata ise İstanbul toplantısında öğrendiklerinin önümüzdeki yıllardaki çalışmalarına da yansıyacağını ifade etti. Türk ve Rumen halkının Osmanlı İmparatorluğuna dayanan ortak bir geçmişe sahip olduğuna dikkat çeken Barbalata, “Birçok Batı ülkesinin aksine, Rumen halkı Türkiye'ye sıcak bakıyor. Benim bakışım da olumluydu. Ama bu gezi, beni İslam'a daha yaklaştırdı. İslam, özünde barış ve kardeşlik barındıran çok dinamik ve gerçekçi bir din” dedi.

İslâm Avrupa'ya doğru yansıtılmalı

Toplantıya İngiltere'den katılan Alexander Philips, Avrupa'da son dönemde ırkçı bir nesil yetiştiğini söyledi. Ülkelerinde kendilerine İslam'ı öğretecek merci bulmakta zorlandıklarını anlatan Philips, “İslam dinini öğretme sorumluluğu Müslüman ülkelere aittir. Müslümanlar Avrupa'da dinlerinin doğru öğretilmesi için daha çok çaba harcamalı” diye konuştu.
takip edebildigim kadariyla cok guzel bir organizasyon olmus.
bu tip organizasyonlar sayesinde karsilikli yanlis anlamalarin izale edilecegini umit ediyorum.
Related topics
İstanbul Forumu
Değişik Bir php editörü :D
Atatürk için hip hop tarzında yapılmış bir müzik
Yarışma!!! En Parlak fikre, centilmene, sevilene 500MB...
Frihostta Yeni Bir Dönem
Bir ana ile kızının mektupla&
Büyük bir chmod sorunum var.
Biz de mi bir hata var!
.tk Reklamlarını bir Domainden kalkmıyor!!
Internet Explorer de bir sorun!
Bir Türk Bayrağı Ne Kadar Hit Alır?
MSN Live icin bir soru sorucam?
mezhepler arasi diyalog
Turkcell Müşteri Hizmetleri Twitter’da
Reply to topic    Frihost Forum Index -> Language Forums -> Turkish

FRIHOST HOME | FAQ | TOS | ABOUT US | CONTACT US | SITE MAP
© 2005-2011 Frihost, forums powered by phpBB.