FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

TEKNOLOJİK YENİLİKLER

cihan
Quote:
VİSTA İÇİN SON İKİ HAFTA

Microsoft şirketinin 30 ocak 2007'de satışa sunacağı yeni işletim sistemi Vista, bilgisayar donanımında bazı taleplerle bilgisayar kullanıcıların karşısına çıkacak.

30 Ocak 2007'de bilgisayar sektörünün uzmanları, şu an kullanılmakta olan bilgisayarların hemen hemen yarısı (%50) Vista'yı çalıştırmak için gerekli asgari sistem özelliklerine sahip olmadığını, bu durumun şirketlerde kullanılan bilgisayarlarda yüzde 90'lara kadar çıkabileceğini belirtiyorlar.

Sonunda Vista'yı kullanmak isteyecek tüketicilerin yeni işletim
sisteminin piyasaya çıkışıyla karşılacakları en büyük sorunun,
a. Yeni bir PC'mi satın almak mı yoksa;
b. Var olan bilgisayarın sürümünü Vista'ya uygun şekilde yükseltmek mi olacağına karar vermeleridir.

Uzmanlar, PC'nin ekran kartı ve hard sürücü gibi önemli parçalarını değiştirmenin yeni bir bilgisayar fiyatının aşağı yukarı 1/4'ne mal olabileceğini ibelirtiyorlar.

Microsoft, Windows Vista uyumlu bilgisayar için en az aşağıda belirtilen şu özelliklere sahip olması gerektiğini belirtmektedirler:

1. En az 800MHz modern işlemci
2. Sistem belleği, 512 MB
3. Direct X 9 uyumlu bir grafik işlemci.
4. Canlı TV yayınlarını izleme ve kaydetme gibi özelliklere sahip Windows Vista Premium sürümüne hazır bilgisayarın da asgari şu özelliklere sahip olması gerekiyor:

a. İşlemci, 1 GHz 32 bit (x86) veya 64 bit (x64).
b. sistem belleği, 1 GB.
c. Grafik Belleği, DDM sürücülü ve 128 MB (en az) ile DirectX 9 grafik desteği.
d. Pixel Shader 2.0 ve piksel başına 32 bit.
e. 40 GB sabit disk kapasitesi ve 15 GB boş alan.
f. DVD-ROM Sürücü.
g. Ses çıkışı özelliği.
h. İnternet'e erişim özelliği.

Bilgisayarının hangi özelliklere sahip olduğunu bilmeyenler ve cihazlarının
Vista'ya uyumlu olup olmadığını anlamak isteyenlerse Microsoft'un web sayfasına girerek öğrenebilirler.

Eğer kullanıcılar bilgisayarları Vista'nın istediği asgari sistem özelliklerine uymuyorsa, ilkin ekran kartına bakmaları gerekir. Ayrıca uzmanlar, kullanılan bilgisayarlar 4 yaşını geçmişse ekran kartlarını fazlasıyla isteyen Vista'nın Aero arayüz uygulamasını kullanmaya uygun olmadığını belirtiyorlar.

Sürümlerini güncellemek isteyen kullanıcıların dikkat edeceği bir diğer husus, sistem hafızasının büyüklüğüdür. 512 MB RAM'e sahip sistem belleği bile zaman zaman bozularak kullanıcıyı sıkıntıya sokabilmektedir.

Ayrıca, "upgrade" yapacak kullanıcıların dakikada 7200 turdan düşük hard sürücülerin de seviyesinin yükseltilmesi gerektiğini belirtiyorlar.

Lütfen alıntılarda Alıntı kodu kullanınız!
Kaynak: http://www.anamurtravel.com/forum/index.php?topic=3484.from1169128433;topicseen#msg11990

Murat, 18 Ocak 2007
bugra9
Quote:
2. Sistem belleği, 512 MB

Napıyor bu kadar belleği. Şimdi merak ettim bu vistayı yüklemem lazım. Very Happy
Windows Vista Premium sürümü ne oluyor?

Quote:
Vista'ya uyumlu olup olmadığını anlamak isteyenlerse Microsoft'un web sayfasına girerek öğrenebilirler.

Sitenin tam adresini yazabilirmisin, ben bulamadım. Vista 30 Ocakta piyasaya çıkacakmış. Türkiye ye ne zaman gelir bilinmez. Very Happy
palavra
microsoft bir yildan fazla zamandir reklamini yapiyordu

insallah bu kadar yaygaraya deger.
cihan
BT Haber Haftalık Bilgi Toplumu Teknolojileri Gazetesi'den bir haber:

Quote:
"Kablosuz IP Kameraları

D-LİNK, kullanıcılara yeni kablosuz IP kamarası DSC-2120'yi sundu. 802.11g 54 Mb/s kablosuz iletişim ve 10/100 Mb/s ethernet özelliklerini sunan kamera, MPEG4 formatında kayıt yapabiliyor. Hareket sensörü bulunan ürün, ayrıca dahili mikrofona sahip. İnternet üzerinden izleme, dinleme ve kayıt yapabilme olanağı sunan kamera 3G video desteğiyle görüntülerin mobil telefon üzerinden izlenebilmesini sağlıyor. Saniyede 640x480 çözünürlükte ve 30 kare kayıt yapan DSC-2120, düşük ışık seviyesinde bile çekim yapabiliyor. Bilgiyasar desteğine ihtiyaç olmayan ürünle birlikte ücretsiz izleme ve kayıt yazılımı D-view sunuluyor. ..."

selim06: Alıntılarda Alıntı kodu kullanınız!Artık son uyarı!

Güvenlik sorunlarımız, büyük ölçüde teknoloji ile çözülebileceği artık iyice belli olmuştur.

Murat, 16 Şubat 2007
Garga wrote:
Benim için de Vista hayal oldu artık... Bilgisayr kaldırmaz ama 777$'a Csper güzel bir bilgisayar satıyor.İlle de Vista diyenler için tavsiye edilir...

hangi modeli dedin bilmiyorum ama yeni alınmış bir casper pc kullandım felaket dandik geldi. kendim daha ucuza daha iyisini topluyabileceğime eminim. üstelik vista ya lisans parası da vermem Very Happy
darkeagle
Bence vista uyumlu diyerek casper veya başka bir marka bilgisayar alıp kazık yemeye gerek yok.

Sistem gereksinimleri yetersiz olanlar sistemlerini daha ucuza yenileyebilir.

Yada daha ucuza yeni bir toplama sistem kurulabilir.

Vista tek bir dvd de 6 farklı sürümü var. Bunlar sistem özellikleri ve kullanım alanlarına göre farklılık gösteriyor. Size hangisi uygunsa onu yüklüyorsunuz.
duckling
hiçbir zaman marka bilgisayar kullanmadım. başkalarında kullandıklarımda da gördüğümde kullanmadığıma çok sevindim Very Happy

toplama bilgisayar her zaman daha iyidir. özellikle sistemlerini upgrade edecekler için daha az masraf çıkarır. mesela ekran kartın yenidir. dvd-rom'un harddiskin yetiyordur. kasan vardır. almana gerek olmaz bunları. gidersin bi anakart, ram, işlemci alırsın olay biter Smile
Garga
Bence fiyatı uygun ama dediğiniz gibi de size hak veriyorum. Bu yüzden toplamak en iyisi ama en güzel biçimde birbiri ile uyumlu olmasına dikkat etmek gereklidir tabii ki de...
cihan
Teknolojideki değişim hızı çok yüksek. Çoğu zaman yeni çıkan bir ürünü doğru dürüst kullanmadan, bir bakıyorsunuz yenisi çıkmış. Gerçekten teknolojiyi günün gününe takip etmek, daha doğrusu yaşamak, çok zor. İşte bir yenilik daha.

Quote:

YENİ KABLOSUZ FARE

Creative, yeni kablosuz faresi Free Point Travel Mouse’u piyasaya sundu. Kablosuz kullanımın rahatlığını sunan fare, 1,2 metrelik menziliyle bilgisayarın yanında ya da uzağında kullanım olanağı sunuyor. Ürünün kutusuyla beraber gelen pilleri, şarj makinesiyle ya da yine kutu içeriğinde bulunan kablosuyla USB üzerinden şarj etmek mümkün. Bu şarj sırasında fare kullanılabiliyor. Diğer yandan fareyi bilgisayara bağlayan kablosuz iletişim birim ürünün altındaki bölmede saklanabiliyor. Bu sayede ürün kullanılmadığı zamanlarda iletişim birimi farenin altına yerleştirerek kapatılabiliyor.

Bilgi için: http://tr.creative.com

Değişime günün gününe ayak uyduramasak da en azından bilgilenmede yarar olduğu düşüncesindeyim.

Murat, 01 Nisan 2007
__________________[/quote]
cihan
Optio M30 Fotoğraf Makinalarındaki Yenilikler

İşte fotografcılıkta bir yenilik: Pentax, sayısal Optio M30 fotograf makinalarına "yüz tanıma özelliği" katarak "aydınlık ve net" fotoğraflar çekebiliyor.

BtHaber'den:

Quote:

Yüz tanıma özellikli fotoğraf makinesi

Pentax’ın yeni sayısal fotoğraf makinesi Optio M30, fotoğraf meraklılarına yüz tanıma özelliğini sunuyor. Bu özellik sayesinde, fotoğrafı çekilen kişilerin yüzleri gölgelerden arındırılıyor. Giyilen kıyafetin rengi ve arka plandan makineye düşen ışık gibi nedenlerle karanlık çıkabilen ten rengi, yüz tanıma özelliğiyle aydınlık ve net bir şekilde fotoğraflanabiliyor. Yüz tanıma özelliği, çerçeve içine alınan yüzün konumunu saptayarak bu noktaya odaklanıyor ve makine ayarlarını da tespit edilen konuma göre düzeltiyor. 7 megapiksel çözünürlüğe sahip olan fotoğraf makinesi, şarj edilebilir Li-Ion pille çalışıyor. Ürün, yakın plan çekimleri de mümkün kılıyor. Optio M30 ile 5 santimetreden net fotoğraflar çekilebiliyor.

Bilgi için: http://www.pentax.com

Murat, 03 Nisan 2007

Bilgisayar kamaralarında yenilikler bir biri ardına geliyor.

Kaynak: www.baglantilarim.com

Quote:
GeekPark WebCams

Teknolojinin en önemli parçalarından birisi olan tasarım, her üründe karşımıza çıkıyor. Burada geekpark figürlü web kameralarını görüyorsunuz.

4 farklı renk seçeneği var. 1280x960 çözünürlükte saniyede 30 frame görüntü alabiliyor. Ürünün fiyatı 22 dolar. Üretici firmanın adresine buradan haber kaynağına ise buradan ulaşabilirsiniz.
bugra9
Bilgisayarın kamerasını kullanarak yüzümüzü tanıyacak, ona görede bazı şifreli dosyalara ulaşmamızı sağlayacak ya da bilgisayarın açılmasını sağlayacak bir program biliyormusunuz. Ama biraz profesyonel bir program.
hekimusta
bakalım ilerde daha neler gelecek. bakarsın insanın nefesinden tanıyon otomatik sistemler çıkbilir. zira her nefeste insanın trakeasından (yani soluk borusundan) hücreler kopup gidiyor. bu hücreler de insana özgü. yani kromozom ve gen yapısı farklı oluyor.
nasıl ama yakında bu da olursa şaşırmayın
bugra9
O kadarda değil. Onun için bi 50 sene geçmesi lazım. Hem yüzden tanıma daha kolay. Niye daha zor olan alternatif birşeyler yapsınlarki? Very Happy
cihan
ASUS PG221 MONİTÖRLERİ

Multimedya keyfini yeni çıkan ASUS PG221 monütöründe izleyin. İşte ASUS PG221'nin özellkleri:

Quote:

ASUS, yeni LCD monitörü PG221 ile beklentilerin ötesinde multimedya keyfi sunuyor. Tümleşik 15W woofer ünitesi ve dahili stereo hoparlörleri ile 6.1 kanal ses efekti sağlayabiliyor. Dahili 1.3 megapiksel web kamerası ile hem oyunlarda hem de internet uygulamalarında görüntülü iletişim imkanı sağlayan PG221, zengin bağlantı seçenekleri ile de birçok kaynaktan veri alabilliyor. Monitör üzerindeki USB 2.0 yuvaları sayesinde MP3 çalar, joystick gibi pekçok aygıt ile bağlantı kurulabiliyor.

2ms tepki süresine sahip 22" boyutundaki geniş parlak ekran ile görsel bir şölen sunan PG221, ASUS'a özel Splendid Görüntü Geliştirme Teknolojisi ile de her ortam için ideal görüntü ayarı sağlıyor.

Microsoft Vista uyumlu olan PG221, ASCR (ASUS Smart Contrast Ratio) teknolojisi sayesinde 2000:1 kontrast oranı ile daha parlak ve keskin görüntüler sunarken değişik tonlardaki ortam ışığı sayesinde bir özel bir ambiyans yaratıyor. Gelişmiş LED sensörlü dokunmatik tuşları ile PG221 kullanıcılara yüksek kalite ve kolay kullanım özellikleri sunuyor.

Teknik Özellikler

Ekran: 22-inch 16:10 Wide-screen TFT LCD (anti-reflection glare type)
Çözünürlük: 1680×1050 WSXGA
Parlaklık (maks.): 320nits
Kontrast Oranı (maks.): 2000:1
Görüş Açısı: 170°(Yatay) /160°(Dikey)
Tepki Süresi: 2ms
Web Kamera: Bütünleşik 1.3 Mega-piksel web kamera
Hoparlör: Satellite Speaker: 5Wx2, Woofer: 15W (Power Bass System)

Giriş/Çıkış:

• D-Sub, DVI (HDCP), Component, S-Video, Composite
• USB 2.0 Port x 3, Earphone Jack, Microphone Jack

Diğer Özellikler:

• SRS TruSurround XTTM Teknolojisi
• Splendid™ Görüntü Geliştirme Teknolojisi
• Light-in-Motion Scenario Lighting Effects - Eğme ve döndürme ayarı
• LED Sensör Kontrolü
• 9 Kullanışlı Fonksiyon Tuşu (5 Görüntü/Ses & SRS Açık/Kapalı) ve 1 Kaydırma Çubuğu

Kaynak: www.baglantilarim.com

Murat, 06 Temmuz 2007

Vista Service Pack 1 Ekim ayında çıkacak.