FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

Lorem ipsum...?

loserk
Quote:
Lorem ipsum: Tasarımcıların kullandıkları taklit yazı (text) bloğudur.

Tasarımın sunum taslağı aşmadasında tasarım yüzeyinde konsept belirlenmiş ise, yazı (text) için taklit yazı bloğu olarak adlandırılan "Lorem ipsum" kullanılır. Çalışmanın taslağına bakan müşterinin dikkati yazının içeriği yönünde dağılabilir ve tasarım genel olarak algılanamaz. Tasarımın bir bütün olarak algılanması ve dikkatin metine kaymaması için tasarımcılar Lorem ipsum'u, 1500' lü yıllardan itibaren bu amaçla kullanmışlardır. Günümüzde de tasarımcılar sembolik yazı bloklarını oluştururlarken "Lorem ipsum" kullanmaktadırlar. Hiçbir dilde anlamı olmayan, ancak harflerin düzenlenişi bakımından doğal bir metin (text) görünümü veren 'Lorem ipsum" kullanımı, inandırıcı sunum taslakları hazırlayabilmesi için tasarımcıya yardımcı olur.

Tasarım yüzeyindeki tipografik düzenlemenin yerine kullanılan bu taklit yazı bloğu aşağıdaki gibidir;

"Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum."
mr.emre
template leri indirdiğimde hepsinde aynı yazı oluyor. ilginç bilgi. teşekkürler.
bende okumaya çalışıyordum yazıları ing. sanıp Smile
roguehider
Süper bişey ya bu lorem ipsum Smile

Özellikle de random olmasına rağmen, gerçek metin gibi bir yapısı olması süper bir özellik. Arkasında çok ciddi bir bilimsel araştırma var aslında.
Dil bilimciler, doğal dilleri incelerken bir yazı dilinin doğal dil olması için harflerin ne şekilde dağıldığını filan hesaplıyorlar ve lorem ipsum ortaya çıkıyor. Çoğunlukla latince tandanslı bir yapısı var lorem ipsum'un. Hatta cicero'nun bazı metinlerinden alınma yerleri de var. Giriş hep aynıdır çünkü Smile

Ben de çoğu zaman burayı kullanıyorum Smile İstediğiniz özellikte lorem ipsum üretebiliyorsunuz.

http://www.lipsum.com/
palavra
roguehider wrote:

Özellikle de random olmasına rağmen, gerçek metin gibi bir yapısı olması süper bir özellik. Arkasında çok ciddi bir bilimsel araştırma var aslında.
Dil bilimciler, doğal dilleri incelerken bir yazı dilinin doğal dil olması için harflerin ne şekilde dağıldığını filan hesaplıyorlar ve lorem ipsum ortaya çıkıyor. Çoğunlukla latince tandanslı bir yapısı var lorem ipsum'un. Hatta cicero'nun bazı metinlerinden alınma yerleri de var. Giriş hep aynıdır çünkü Smile

Ben de çoğu zaman burayı kullanıyorum Smile İstediğiniz özellikte lorem ipsum üretebiliyorsunuz.

tesekkurler
bazen boyle hep goz onunde oldugu halde bilmedigimiz seyler oluyor.
mr.emre
roguehider wrote:

teşekkürler
bugra9
Benim anlamadığım Lorem ipsum ne işe yarayacak. Biri bana anlatsın. Very Happy
mr.emre
bi template yaptın onun içine boş durmasın diye bunu yazıyon ve insanlar dikkatini tasarıma yönlendiriyo