FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

fast food sismanlatiyormus - yeniden kanitlandi

palavra
yillardir fast food un sismanlattigi uzerine bir cok arastirmalar yapiliyor.
bir yenisi daha yapilmis
ama dunyanin her yerinde mantar gibi fast food zincirleri acilmaya devam ediyor

-hem hemen hemen hic fast food aliskanligi olmayan ben -sadece ayda yilda bir balik burger yiyorum- niye zayifliyamiyorum bunu da bir arastirmak lazim Very Happy

Quote:
Fast-food türü yiyeceklerin şişmanlattığı yeni bir araştırmayla bir kez daha kanıtlandı. Kuzey Carolina Üniversitesi'nden Dr. Barry Popkin ile ekibi, yaklaşık 3400 kişi üzerinde uzun süreli bir araştırma yaptı.

Uzun yıllar süren araştırmada fast-food’un şişmanlığa yol açtığı bir kez daha ispatlandı.
Araştırmacılar, fast food (ayaküstü) lokantaları ile geleneksel lokantalarda yenen yemeklerin etkisini tespit etmek için, araştırmanın 7. ve 10. yıllarında, araştırmaya katılan kişilerin yeme alışkanlıklarına ve vücut kitle endekslerine (VKE) baktılar. American Journal of Clinical Nutrition'da yayınlanan araştırmada, daha çok fast-food türü gıdalarla beslenenlerin VKE'lerinin daha fazla olduğu belirlendi. Araştırmanın 7. yılında, haftada yenilen her fazladan fast-food yemeğinin VKE'nin 0,13 puan artmasına yol açtığı, 10. yılda ise haftada yenilen her fazladan fast-food'un VKE'nin 0,24 puan artmasına sebep olduğu saptandı. Bununla birlikte araştırmacılar, geleneksel lokantalarda yenen yemeklerle VKE artışı arasında bağlantı bulamadılar. Popkin, yaptıkları araştırmanın ne kadar çok fast-food türü yiyecekler yenilirse o kadar çok kilo alındığını kanıtladığını söyledi. Sağlık Bakanlığı'na göre fast-food besinlere daha çok ızgara ve kızartma yöntemleri uygulanıyor. Derin yağda kızartma yöntemi de fast-food restoranlarda sıkça kullanılıyor. Bu yağlar 10-12 saat kullanıldığından kimyasal ve fiziksel değişikliklere uğruyor ve çabuk bozuluyor. Yağda kızartılmış yiyeceklerin sık ve sürekli tüketimi, sindirim sistemi hastalıkları ile kanser riskini artırıyor. Bu arada geçtimiz aylarda Türkiye genelinde bebekli anneler ve çocuk doktoruyla yapılan "beslenme" konulu araştırmanın sonuçları çocukların hamburger, kola ve patates gibi fast-food yiyeceklerle tanışma yaşının da 1'e düştüğünü ortaya koymuştu. New York, aa

mr.emre
ben niye kilo alamıyorum Very Happy bunlar fast food rakiplerinin oyunları Very Happy oyuna gelmeyin Very Happy yiyin...
insolent1
Harbi ya . Sürekli fast food la beslenip de şişmanlayamayanlar da var.

Bana da tesiri yok bu fast food un.
geyikkutuphanesi
yaw bu fastfood olayı amerikadaki fakirlere hitap ediyo. Orda fakirlerin bulabileceği en ucuz besin. fakat Türkiye de çelişkidir ki burjuvaların takıldığı mekanlar genelde fastfoodçular. Mc donalds da karın doyuracak kadar yemeniz için gözden baya bir para çıkarmanız lazım. yani biz zaten yiyemiyoruz. bizim sorunumuz deil fastfood. Ben şahsen fastfood a para verecek kadar zengin değilim. Hayri ustanın dürümcüsü daha ucuz. Very HappyVery Happy
cavbela
geyikkutuphanesi wrote:
yaw bu fastfood olayı amerikadaki fakirlere hitap ediyo. Orda fakirlerin bulabileceği en ucuz besin. fakat Türkiye de çelişkidir ki burjuvaların takıldığı mekanlar genelde fastfoodçular. Mc donalds da karın doyuracak kadar yemeniz için gözden baya bir para çıkarmanız lazım. yani biz zaten yiyemiyoruz. bizim sorunumuz deil fastfood. Ben şahsen fastfood a para verecek kadar zengin değilim. Hayri ustanın dürümcüsü daha ucuz. Very HappyVery Happy

sarının yeri okulun ilk yılında karnımı orda doyurdum. eline sağlık sarı ustanın iyi tavuk döner yapıyodu. turşu biberleride harikaydı. isteyene yerini tarif edebilirim. .. .
geyikkutuphanesi
cavbela wrote:
geyikkutuphanesi wrote:

sarının yeri okulun ilk yılında karnımı orda doyurdum. eline sağlık sarı ustanın iyi tavuk döner yapıyodu. turşu biberleride harikaydı. isteyene yerini tarif edebilirim. .. .

gerçi ben yemeğe pek para vermiyom. Okulda yemek bursu var yurtta da yemek kuponları Very Happy Devlet sağolsun besliyo. Very Happy