FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!


ab parlamento sunda durumumuz kotulesiyor

palavra
Quote:
Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğine karşı çıkan Alman milletvekili Hans-Gert Pöttering, dün Avrupa Parlamentosu başkanlığına seçildi. Pöttering'den boşalan Hıristiyan Demokrat grubu liderliğine ise Fransız milletvekili Joseph Daul getirildi.


Pöttering
Daul, ilk basın toplantısında 'imtiyazlı ortaklık' yönündeki görüşünü yineledi. Türkiye düşmanı aşırı sağcı parlamenterler de ilk kez AP'de grup kurdu. 'Kimlik, Gelenek ve Egemenlik' adlı siyasi grubun liderliğini Fransız Bruno Golnisch yapıyor. Yaşanan bu gelişmeler, AB'deki genişleme karşıtı eğilimin güç kazanması olarak yorumlanıyor. Türkiye, Hırvatistan ve Makedonya'nın üyelik sürecinin önümüzdeki dönemde daha da zorlaşacağı savunuluyor. Almanya Başbakanı Angela Merkel'e en yakın isimlerden biri olan Pöttering, Hıristiyan Demokratlar ve Sosyalistler'in seçim ittifakı sayesinde 450 oyla AP başkanlık koltuğuna oturdu. Belçika gazetesi La Libre Belgique'ya demeç veren Pöttering, kişisel olarak Türkiye'nin tam üyeliğine karşı olduğunu; ancak parlamentodaki çoğunluğun görüşüne uyacağını söyledi. Yeni başkan, "Türkiye konusunda benim görüşüm çok açık. İmtiyazlı ortaklık verilmesini istiyorum. Ama AP başkanı olarak parlamentonun çoğunluğuna saygı göstermem lazım. AP'nin salt çoğunluğunun Türkiye'nin AB üyeliğini savunduğunun da farkındayım." dedi. Pöttering, başkan seçildikten sonra yaptığı basın toplantısında ise Hıristiyan Demokrat grubun temsilcisi olarak değil, tüm siyasi grupların temsilcisi olarak hareket edeceğini ifade etti. Alman başkan, kendi dönemindeki üç önceliği Avrupa ve İslam dünyası arasında kültürler arası diyaloğun geliştirilmesi, AB anayasasının kabul edilmesi ve Avrupa'nın birleşmesi olarak duyurdu. Pöttering'in seçilmesini Zaman'a değerlendiren Cem Özdemir ise, AP Başkanı'nın, Almanya Başbakanı Merkel gibi Türkiye'ye karşı daha ılımlı bir üslup kullanacağını savundu. Özdemir, "Türkiye'yle ilgili fazla aceleci davranmamak lazım. Merkel de parti lideri iken Türkiye karşıtı bir tavır takınıyordu. Ancak, başbakan olduktan sonra bu konudaki tavrı yumuşadı. Pöttering de temkinli bir tutum izleyecektir. Yeşiller gerektiğinde kendisine destek verecek, gerektiğinde de eleştirecek." dedi.turkiye karsiti cephe oldukca guclenmis oldu?
boylelikle zaten az olan uyelik ihtimalimiz iyice azalmis oldu.
gerci biz guclu bir ulke olduktan sonra uye olsak ta olmasakta bir sey degismez.
mr.emre
iplememize gerenk yok Laughing ne ab, ne ap ne de başka bir şey bi halta yaradıkları yok
cavbela
şu üylik sürecine bakarsak zaten hiç bir işimize yaramadı. sürekli tavizler sürekli tavizler. resmen anamızı ağlattılar. üye olsakta (alacaklarına hiç inanmıyorum) artık avrupa eski avrupa değil girmenin bi faydası yok.
Related topics
ab'ye 800 bin turk!
ERRO 1054 Unknown column 'ab.entry_street_address2' in 'fie
AB Communication - advertising career?
script backup database
A "small" list of free apps
What is your graphics card?
Strongman character WIP (3D)
Gry, które bedziemy pamiêtaæ na zawsze...
Comunismo
Sigur Ros
IRANIAN JOKES
Who can do this puzzle?
Pomocy !! Wlasnie dostalem konto
Guantanamo Bay
Reply to topic    Frihost Forum Index -> Language Forums -> Turkish

FRIHOST HOME | FAQ | TOS | ABOUT US | CONTACT US | SITE MAP
© 2005-2011 Frihost, forums powered by phpBB.