FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

hobi olarak helikopter yapma

palavra
http://www.zaman.com.tr/webapp-tr/haber.do?haberno=488551

Quote:
Atatürk Endüstri Meslek Lisesi mezunu olan ve uzun yıllar tekstil makineleri tasarımı ve imalatıyla uğraşan İlhan Yıldız, 1997 yılında kafasına koyduğu uçma fikrini önce uçak yaparak denemek istemiş, daha sonra da helikopter yapmaya karar vermiş. 10 yıllık bir düşünce aşamasının sonunda 2 yıl önce helikopter üretimi için araştırmaya başlayan ve bütün parçaları çıkma oto yedek parçacılarından ve hurdacıdan toplayarak tek tek eliyle imal eden İlhan Yıldız, evinin garajını helikopter hangarına çevirerek parçaları burada bir araya getirmiş. Motor olarak da eski bir otomobilin motorunu kullanan Yıldız, Bursa semalarına çıkacağı günü iple çekiyor. Yıldız, "Helikopteri yüzde 90 oranında tamamladım. Bu iş için uzun süredir çalışıyorum. Gelişi güzel bir imalat yapmadım. İnternetten yaklaşık 1 yıl helikopterin nasıl imal edildiğine dair araştırma yaptım. Bütün parçaların çizimlerini hazırladım ve imal ettim. Helikopterin aerodinamik ve ağırlık merkeziyle ilgili problemini de yeni çözdüm." bilgisini veriyor.

ne dersiniz arkadaslar bir kisinin montajini yaptigi bir helikopterin ucma ihtimali varmi?
cavbela
adam bukadar uğraştıysa uçabilir ama eski araba motruyla bi helikopteri havalandırmak mümkün olurmu bilmem. ..
loserk
uçsa da bizi de gezdirse Laughing çakılmazsak tabi...
spAxel
ben ucabilecegini pek sanmıorm o kadar gucu kaldırabilrmi o motor
spAxel
gazteden kestim Very Happy

http://img367.imageshack.us/img367/2130/resimyu5.jpg
bugra9
loserk wrote:
uçsa da bizi de gezdirse Laughing çakılmazsak tabi...

Gerekirse paraşütle atlarız. Very Happy
borabora
düşe kalka düşe,kalka bir gün olur ucar Laughing yeterki azmetsin.