FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

Dunyanin en zekî insani ve oss

palavra
Quote:
Nadia Camukova, Einstein'ın zekâ testinden 200 puan üzerinden 199.37 aldı. 7 dil bilen Camukova, 25 yaşında dünyanın en genç profesörü oldu.

Prof. Dr. Nadia Camukova, Türkiye'deki sınav sistemini eleştirdi. Dünyanın en zeki insanı,"Bir insanın hayatını 3 saate sığdırmak çok yanlış." dedi.
Moskova Beyin Araştırmaları Enstitüsü tarafından dünyanın en zeki insanı ilan edilen Prof. Dr. Nadia Camukova, "Bugün Türkiye'de üniversiteye girmeye kalksam belki ÖSS'yi kazanamam!" itirafında bulunuyor. Türkiye'deki sınav sisteminin öğrencilerin kapasitelerini körelttiğini söyleyen Camukova, sınav sistemi ile ilgili ise şu yorumu yapıyor: "Bir insanın hayatını 3 saate sığdırmak kadar yanlış bir şey yok. İnsan hayatını Milli Piyango'dan çekmiyor ki!"

Dünyanın en zeki insanı Camukova, Türkiye'deki üstün potansiyelli insan özelliğinin dünyanın hiçbir yerinde olmadığını iddia ediyor. Türkiye'nin dahilerinin yabancı ülkeler tarafından bilinçli olarak yok edildiğini vurgulayan Camukova, "Bazı üstün zekâlı öğrencilerle normal zekâlı çocuklar aynı ortamda kaynaştırılmaya çalışılıyor. Bu tür yollarla üstün potansiyelli çocuklar yok ediliyor, normalleştiriliyor." diyor. Genç profesör, Türkiye'de televizyon kültürünün insanları tembelliğe sürüklediğine de dikkat çekiyor.

Dünyada genel kabul gören istatistiki verilere göre bir toplumda 1 milyonda 1 dâhi çıktığını söyleyen Nadia Camukova, Türkiye'de üstün potansiyelli dâhi seviyesinde en az 70 insanın olması gerektiğini belirtiyor. Türkiye'de bulunan 70 dâhiden en az 60'ının normalleştirilerek çürütüldüğünü öne süren genç profesör, yeni doğmuş çocuklarla 7-8 yaşına kadar gelmiş olanları kurtarmanın mümkün olduğunu anlatıyor. Camukova, Rusya'daki sistemi ise şöyle özetliyor: "Bu iş devlet politikası olmalı. Bunun içine o çocuğun doğduğu günden itibaren sağlık kontrolü ile birlikte beyin kontrolü gelişmesini inceleme işi devreye girer. 1 yaşına kadar her 15 günde bir, eve gelerek çocuğu kontrol eden doktorları olan ülkeler var. Bunlardan biri Rusya. 1 yaşını doldurana kadar doktor çocuktan sorumludur. Her 15 günde bir, eve giderek evin sıcaklık derecesinden içindeki moral düzeyine kadar bütün verileri, özel defterine geçer. Ve o çocuğun ölmesinden de doktor sorumludur."

Nadia Camukova şu an 30 yaşında. 25 yaşında iken dünyanın en genç profesörü olmuş. 3 yıl önce yapılan Picasso testinde 360 üzerinden 357, Einstein standartları ölçümünde ise 200 üzerinden 199,37 puan alarak dünyanın en zeki insanı unvanını almış. Camukova, Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, Rusça, Arapça ve Farsça olmak üzere 7 yabancı dil biliyor. Bugüne kadar 3 bin civarında kitap okuyan Camukova, "Her gün bir kitap okumaya çalışıyorum. Karl Marks'ın Das Kapital'ini 4 yaşında okudum. Kur'ân'ı da aynı yaşta okuyup ezberledim. Okuduğum bir kitabı ikinci kez okumam ama zevk alarak tekrar tekrar okuduğum tek kitap Kur'ân'dır. Her 20 günde bir okurum." diyor. 'Dindar mısınız?' sorusuna, 'İnanacak kadar zekiyim.' diye cevap veren Camukova, "Yaratılışa inanıyorum. İnanmıyorum diyen insanlar kısa vadeli inançlarla yaşarlar aslında." diye konuşuyor.

biz kazandigimiza gore bizde de bir kabiliyet olmali yani Wink

http://www.zaman.com.tr/webapp-tr/haber.do?haberno=484241
http://www.hurriyet.com.tr/yasam/3829151.asp
bugra9
Çok iyi açıklamış Türkiye deki sistemi. Ama unuttuğu birşey var zeki insan öss sınavını kazanamasa bile kendini ispatlar ve iyi bir iş bulur. Very Happy
mr.emre

adamlar "nadia" yı "nahide" yapmışlar Very Happy
darkeagle
mr.emre wrote:

adamlar "nadia" yı "nahide" yapmışlar Very Happy

İyi bulmuşsun...
serazat
bence össnin öyle zekayla pek alakası yok çalışıyosun şansında yaver giderse kazanıyosun.. ben çok çalışmadım ama şansıma çalıştığım yerlerden daha çok soru gelmiş demekki öyle kazanmıştım..
palavra
serazat wrote:
bence össnin öyle zekayla pek alakası yok çalışıyosun şansında yaver giderse kazanıyosun.. ben çok çalışmadım ama şansıma çalıştığım yerlerden daha çok soru gelmiş demekki öyle kazanmıştım..

nadia hanimin da altinin cizmek istedigi mevzu bu zaten.

zekadan ziyade ezbere ve cok calismaya tesvik eden bir imtihan sistemimiz var.
bugra9
palavra wrote:
serazat wrote:

nadia hanimin da altinin cizmek istedigi mevzu bu zaten.

zekadan ziyade ezbere ve cok calismaya tesvik eden bir imtihan sistemimiz var.

Yani asıl hak edenler istedikleri yere giremiyor diyor. Very Happy
coozy
Çok çalışan kazanıyo bu össyi.
Zeka soruları falan olsa daha belirleyici olabilir.. Smile
mr.emre
ssg bile kazanamamış öss yi ama şuan microsoft ta çalışıyo. demek ki öss hiç bişeyde ölçüt değil
duckling
ssg, ek$i Sözlüğün admini olan ssg mi Confused

bu arada helâl olsun nadia'ya Very Happy

ayrıca ne yazık ki ÖSS tamamen ezbere dayalı. keşke zekâya daha çok ağırlık verilse. yani ikisinin ortası bulunsa. bi yerde ezber de gerekli ne yazık ki Smile
mr.emre
duckling wrote:

evet yani Sedat Kapanoğlu
bugra9
mr.emre wrote:
duckling wrote:

evet yani Sedat Kapanoğlu

Sedat Kapanoğlu'nun hayat hikayesini yazan bir yer var mı? Öss yi kazanamadan nasıl Microsoft a girmiş merak ettim. Very Happy
mr.emre
bugra9 wrote:

Sedat Kapanoğlu'nun hayat hikayesini yazan bir yer var mı? Öss yi kazanamadan nasıl Microsoft a girmiş merak ettim. Very Happy

Turk.Internet.com wrote:

Siz kurucususunuz. Bize kendinizden bahseder misiniz?

Sedat Kapanoğlu wrote:

Ben 62'den tavşan olmuş bir bilgisayar programcısıyım. İlkokulda bilgisayar programlamanın "cazibesine" kapıldım hobi mahiyetinde bu konuda kendimi geliştirdim.

Bu konuda üniversiteye gitmek istediysem de ÖSS'ye göre bu konuda yeterli bulunmadım. Bu sebepten "alaylı" kategorisinde kariyerimi geliştirdim. Bugün Microsoft'un Windows ekibinde yazılım mühendisi olarak çalışıyorum.

Kaynak: http://turk.internet.com/haber/yazigoster.php3?yaziid=15577

Ve tabi ki: http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=ssg
maniac_ea
microsoftta çalışmak için üniversite kazanmanız gerekmiyor ki gerekli lisanslarını olursa MSCE gibi microsoftta çalışma imkanınınz olur
mr.emre
maniac_ea wrote:
microsoftta çalışmak için üniversite kazanmanız gerekmiyor ki gerekli lisanslarını olursa MSCE gibi microsoftta çalışma imkanınınz olur

ben ne diyorum?

öss bi ölçü değil diyorum di mi? aynı şey