FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

Mozilla para basıyor

loserk
Quote:
Firefox, Thunderbird gibi ücretsiz yazılımları geliştiren Mozilla kuruluşu, 2005 yılının toplam gelirini açıkladı. Bilin bakalım Mozilla'nın kasasına 2005 yılında ne kadar doldu?

Mozilla kuruluşunun yöneticisi Mitchell Baker, 2005 yılında elde edilen rekor geliri açıkladı: 52.9 milyon dolar! Bu paranın neredeyse tümünün Firefox’a entegre gelen Google, Yahoo vs. gibi arama motorlarında arama özelliği sayesinde kazanıldığını belirten Baker, önceki yıllara kıyasla ortaya çıkan bu büyük rakamın kuruluşu hayli memnun ettiğini belirtti.

Bedava program yapmanın geliri
Mozilla’nın 2003 geliri 2.4 milyon dolar iken, 2004 yılında 5.8 milyon dolara çıkmıştı. 2005 senesinde gelen bu büyük artışın 2006 yılı içinde Firefox 2.0’ın yaygın kullanımıyla birlikte daha da arttığı tahmin ediliyor ancak 2006 gelirlerini öğrenmek için bir süre daha Mozilla’nın iç hesaplarını tamamlamasını beklememiş olasıdır.

Nereden nereye!
Mozilla ilk kurulduğunda sadece 10 çalışanı olan küçük bir firma görünümündeydi. Şimdiyse milyon dolarlarla oynayan dev bir kuruluş. Üstelik 52.9 milyon dolar kazandıkları 2005 yılında yaptıkları harcamanın ise sadece 8.2 milyon dolar olması büyük karlarının büyük masraflı riskler taşımadığını ortaya koyuyor.
maniac_ea
git gide de mozilla ve thunderbird kullanmak yaygınaşıyor mozillayla tanışan bırakamıyor zaten bende bundan 2 sene önce dedim bakım şu firefox nasılmış* diye sordum kendime ve o günden beri firefox kullanıyorum
cavbela
helal olsun adamlara. buda açık kaynağın gücü hem oluşturana yarıyor hemde kullanana.

yaşa mozilla
bugra9
Kullanıcıyı düşünen hep kazanıyor. 1. Google 2. Mozilla ........Very Happy
loserk
bugra9 wrote:

aynen öyle... bill amca da hala kendini düşünsün ya da google ın gölgesi olmaya devam etsin ki az da olsa yol katetsin....
ozank
loserk wrote:
bugra9 wrote:

aynen öyle... bill amca da hala kendini düşünsün ya da google ın gölgesi olmaya devam etsin ki az da olsa yol katetsin....

hocam bill amca daha ne yapsın. çatır çatır para kazanıyor.

yani bir tek kullanıcı düşünülerek para kazanılmıyor.
malum kapitalist dünya
BURAK_X
Aslında Moozilla, Exproler'dan daha kullanıışlı
serazat
uzun zamandır explorer kullanmıyorum mozilla daha kullanışlı ama şimdi operaya takıldım bana daha güzel gibi gelmeye başladı mozilla arada kitleniyordu..

mozilla kullanıyorsanız adblock noscript flashgot gibi eklentileride mutlaka kullanmanızı tavsiye ediyorum
b17
maniac_ea wrote:
git gide de mozilla ve thunderbird kullanmak yaygınaşıyor mozillayla tanışan bırakamıyor zaten bende bundan 2 sene önce dedim bakım şu firefox nasılmış* diye sordum kendime ve o günden beri firefox kullanıyorum

Gerçekten güzel bir program...