FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!


dislerinizi gicirdatiyormusunuz?

palavra
Quote:
Konya Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinde görevli Dr. Dt. Firdevs Kahvecioğlu, genellikle stres yüzünden ortaya çıkan bruksizmin, diş gıcırdatma ve çeneleri sıkma olayı olduğunu söyledi.
Kişi ne kadar stres yaşıyorsa bruksizmin etkisinin o kadar büyük olacağını vurgulayan Kahvecioğlu, diş gıcırdatma ve çene sıkmayla toplumun yüzde 50'sinden fazlasının karşılaştığını kaydetti.
Bu rahatsızlığın küçük yaşlardan itibaren her yaşta görülebildiğini bildiren Kahvecioğlu, şunları söyledi: ''Bruksizm, çocukların yaklaşık yüzde 15'inde görülmektedir. Çocuklarda ortaya çıkan bu rahatsızlık, kıskançlık ve stres gibi psikolojik faktörler kadar yetersiz beslenme, bağırsak parazitleri ve sinüzit gibi bazı etkenlerden de kaynaklanabiliyor. Birçok aile tarafından dikkate alınmayan diş gıcırdatması, süt köpek dişleri ve kesici dişlerde aşınmaya yol açabiliyor. Çocuklar için erken tedaviye geçilmezse çene ekleminde ve dişlerde kalıcı hasarlar oluşabilir.''
Kahvecioğlu, çocuklarda da yetişkinlerde de görülen diş gıcırdatma yüzünden dişlerde kırılma, çiğneyici yüzeyinde ciddi aşınma, aşırı hassasiyetin ortaya çıkabileceğini bildirdi. Bunun yanı sıra bruksizmin diş etlerinde ve çene kemiğinde çekilmeler, baş ağrısı, yüz kaslarında ve çene ekleminde ağrılara da neden olabildiğini belirten Kahvecioğlu, bu sorunu yaşayanlarda çene ekleminde çıtırtı ve kenetlenme bile görülebileceğini söyledi.
Kahvecioğlu, bu rahatsızlığın bazen çok kısa süreceğini, bazen de uzun yıllar devam edebileceğini ifade ederek, şöyle devam etti: ''Geciktirmeden tedaviye geçilmelidir. Gıcırdatmadan kaynaklanan hasarın önlenmesi için, dişlerin arasına gece koruyucuları konulmalıdır. Ayrıca rahatsızlığın boyutuna göre kas gevşetici kullanılabilir, stres tedavisi görülebilir. Çok aşınma varsa özel tedavi gerekebilir.cocuklugumdan beri bende dis gicirdatma problemi var.
genelde sikintili oldugum zamanlarda uykumda muthis bir sekilde dislerim gicirdiyor.bunun neticesindede dis etlerimde bir hayli tahrisat oldu.
mr.emre
yazıyı okumadım ama soruya yanıt veriyim gece uyurken dişlerimi sıktığımı farketiyorum Rolling Eyes
bugra9
Öyle bir sorunum yok. Very Happy
b17
Olmaz mı?Tabi ki var...
cavbela
ben uyanıkken gıcırdatırım
coozy
Ben de bi aralar çok gıcırdatıyordum.Şimdi yok Allaha şükür... Smile
darkeagle
Benimde böyle bir sorunum yok ama başlığı okudum bundan sonrasından emin değilim...
ozank
yahu başlığı okuyunca (özellikle diş gıcırtatma kısmını görünce)
sırtıma şöyle pis bir ürperme geldi
bak hala oluyo Smile
BURAK_X
mr.emre wrote:
yazıyı okumadım

Bende.Ama çok sinirlenince bazen gıcırdatıyorum.Hoş oluyo Very Happy
Related topics
Ertugrul Ozkok un korkusu
Reply to topic    Frihost Forum Index -> Language Forums -> Turkish

FRIHOST HOME | FAQ | TOS | ABOUT US | CONTACT US | SITE MAP
© 2005-2011 Frihost, forums powered by phpBB.