FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

Saddam İdam Edildi

mr.emre
http://www.kanalturk.com.tr/haber.php?haber_id=3702

Quote:
Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin Türkiye saatiyle 04.55'te asılarak idam edildi. ABD Başkanı George Bush, idamı 'önemli bir kilometre taşı' sözleriyle değerlendirdi.

Irak'ı 24 yıl demir yumrukla yöneten Saddam, üç yıl önce Amerikan müdahalesiyle devrilmişti. 69 yaşındaki Saddam Hüseyin'in idam cezası başkent Bağdat'ta infaz edildi.

İdama bir doktor, bir avukat, bir imam ve bazı yetkililer tanıklık etti.

Irak Başbakanı Nuri El Maliki infaza bir temsilcisini gönderdi. İnfaz, daha önce söylendiği gibi, Kurban Bayramı'ndan ve yeni yıldan önce gerçekleşti.

El Maliki, idam edilen Irak lideri Saddam Hüseyin'in yandaşları olan Baasçılara politikaya katılmaları çağrısında bulundu.

Saddam'ın son sözleri

Saddam Hüseyin'in idamından önceki son sözleri, "Birlik içinde kalın" oldu. İnfazda hazır bulunan hakim Münir Haddad, Saddam'ın asılmadan önce, "Umarım birlik içinde kalırsınız. Sizi uyarıyorum: İran koalisyonuna güvenmeyin, bu insanlar tehlikeli" dediğini söyledi.

Haddad, Saddam Hüseyin'in asılmadan önce ayrıca kimseden korkmadığını söylediğini de açıkladı.

İnfazda hazır bulunan Ulusal Güvenlik Danışmanı Muvaffak El Rubai de elinde bir Kur'an bulunan Saddam Hüseyin'in bu Kur'an'ın birine gönderilmesini istediğini, yetkililerin bu kişinin isim ve adresini aldıklarını ve Kur'an'ı göndermeye söz verdiklerini belirtti.

El Rubai, son anlarla ilgili olarak, "Korkma demek için bana dönmesi garip bir his uyandırdı" dedi ve infazın Bağdat'ta ancak yeşil bölge dışında yapıldığını ifade etti. İdamın gerçekleştiği yeri söylemeyen El Rubai, Saddam Hüseyin'in Iraklılara teslim edilmesinden darağacına kadar her şeyin filme çekildiğini ve bu filmin gösterilip gösterilmemesinin de siyasi bir karar olduğunu bildirdi.

Saddam Hüseyin'in naaşının defin için ailesine verilebileceğini de söyleyen El Rubai, bütün Iraklıları birlik içinde kalmaya çağırdı ve "Despotizm simgesi gitti" dedi.

"İdam çok hızlı gerçekleşti"

Iraklı görgü tanıkları, idam sırasında eski liderin yüzünün örtülmediğini, sakin göründüğünü ve Iraklı polisler onu darağacına götürürken ve ilmiği boynuna geçirirken kısa bir dua okuduğunu belirtti.

Görgü tanıkları, idamın çok hızlı olduğunu, Saddam Hüseyin'in hemen öldüğünü söyledi. Görgü tanıkları 69 yaşındaki Saddam'ın ölüme giderken 'titremediğini' ifade etti.

Şiiler kutlama yapıyor

Saddam Hüseyin'in idam edilmesinin ardından Şiiler kutlama yaparken, özellikle başkent Bağdat'ta geniş güvenlik önlemleri alındı.

Dağıtılan Baas Partisi, Hüseyin'in idamı durumunda Irak'ı cehenneme çevireceği tehdidinde bulunmuştu.

Bugün asılması kararlaştırılan Saddam'ın üvey kardeşi Barzan El Tikriti ile Avad El Bender'in infazının bayramdan sonraya bırakıldığı belirtiliyor.

ABD'deki Iraklılar memnun

Bu arada ABD'de Arap ve Ortadoğu asıllıların yoğun olarak yaşadığı Michigan eyaletindeki Dearborn kentinde toplanan yaklaşık 150 kadar Irak kökenli kişi,
Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in idam edildiği haberini sevinç gösterileriyle karşıladı.

ABD medyasındaki haberlere göre Irak kökenliler, sevinçlerini sokakta dans ederek, otomobillerin klaksonlarını çalarak ve sloganlar atarak dile getirdi.

İdam kararı 26 Aralık'ta onanmıştı

Saddam Hüseyin 5 Kasım'da, 1982'de Duceil'de 148 Şiinin öldürülmesinden suçlu bulunarak idama mahkum edilmiş, 26 Aralık'ta da cezası yüksek mahkemece onanmıştı.

İdama tepkiler

ABD:
ABD Başkanı George W. Bush, Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in idamının Irak'ta şiddeti sona erdirmeyeceğini, ancak ülkenin demokrasiye ulaşma sürecinde önemli bir kilometre taşı niteliği taşıdığını söyledi.

Yılbaşı tatili için Texas eyaletindeki çiftliğinde bulunan Bush, yayımladığı açıklamada, ''Saddam Hüseyin, adil şekilde yargılanmasının ardından idam edildi. O, bu adaleti kendi vahşi resiminin kurbanlarından esirgemişti'' dedi.

Başkan Bush, ''Saddam Hüseyin'in idamı, Irak halkı ve askerlerimiz için zor bir senenin sonunda geldi. Saddam Hüseyin'in adalete verilmesi, Irak'taki şiddeti sona erdirmeyecek, ancak bu, Irak'ın kendisini yönetebileceği, savunabileceği bir demokrasiye dönüşeceği, teröre karşı bir müttefik olabileceği süreçte önemli bir kilometre taşı'' diye konuştu.

Bush, ''Önümüzde hala birçok zor seçim yapılacak fedakarlıklar bulunuyor. Ancak Amerikan halkının güvenliği, Irak'ın genç demokrasisinin ilerlemesinin sağlanmasından geri adım atmamamızı gerektiriyor'' ifadesini kullandı.

İngiltere:
İngiltere Dışişleri Bakanı Margaret Beckett, Saddam Hüseyin'in Irak halkına karşı işlediği suçlardan hesaba çekildiğini söyledi.

Beckett, Saddam'ın idamının ardından yaptığı yazılı açıklamada, ''Saddam Hüseyin'in bir Irak mahkemesi tarafından, işlediği korkunç suçların en azından bazılarından yargılanmış olmasını memnuniyetle karşıladım. Şimdi hesaba çekildi'' ifadelerini kullandı.

Irak'ın önünde halen büyük güçlüklerin bulunduğuna dikkati çeken Beckett, ''Ancak şimdi Irak'ın demokratik seçimlerle işbaşına gelmiş, Irak içindeki tüm toplumları temsil eden bir hükümet var ve uzlaşının geliştirilmesi taahhüdünde bulunuyor. Biz bu hükümetle ve Irak halkı ile gelecek için güvenliği ve refahı inşa etmek amacıyla çalışmaya devam edeceğiz'' dedi.

Fransa:
Fransa Dışişleri Bakanlığı, Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in idam edilmesiyle ilgili olarak, Irak'ı bundan sonra 'geleceğe bakmaya' ve ulusal birlik için çalışmaya çağırdı.

Uluslararası Af Örgütü:
Saddam Hüseyin'in idam cezasının infazının gerçekleştirilmesinin ardından insan hakları kuruluşlarınca yapılan açıklamalarda, idamın uygulanması eleştirildi.

Uluslararası Af Örgütünün ABD şubesi İcra Direktörü Larry, Cox, ''Saddam Hüseyin'in aceleyle idam edilmesi yanlış'' dedi. Human Right Watch (İnsan Hakları İzleme) kuruluşunun Direktörü Richard Dicker da ''Bir hükümetin insan haklarına olan bağlılığı, o hakları en kötü ihlal edenlere karşı nasıl davrandığıyla ölçülür. Tarih, çok hatalı görülen bu davayı ve bu idamı sert bir şekilde değerlendirecek'' ifadelerini kullandı.

Düşünce kuruluşu Rand Corporation'ın siyasi uzmanı Seth Jones ise Saddam Hüseyin'in idamının, uzun dönemde Irak'taki şiddetin dozunda büyük bir değişikliğe yol açmayacağını savundu.

Hindistan:
Hindistan, Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in idam edilmesinden üzüntü duyduğunu ve ölümünün mezhep çatışmalarını kışkırtmasından endişe ettiğini bildirdi.

Vatikan:
Vatikan'dan yapılan açıklamada, Saddam Hüseyin'in idam edilmesi ''bütün ölüm cezaları gibi trajik bir olay'' olarak değerlendirildi. Açıklamada, infazın 'kan davası ruhunu kışkırttığı ve Irak'ta yeni bir şiddetin tohumu ektiği' ifade edildi.
geyikkutuphanesi
saddam ne kadar suçlu olursa olsun hatta idam edilmeyi gerçekten haketmiş bile olsa o amerikanın "uydurma-kıçıkırık" mahkemesince yargılanıp böyle bir karar alınması ve üstüne üstlük uygulanması gerçekten "demokrasi" adına kazanılmış bir zafer olsa gerek amerika için. Bundan sonrası için hadi hayırlısı artık... Ama ben saddamın geçerli bir mahkemece yargılanıp öyle cezalandırılması gerektiğini düşünüyordum.
muhendisabi
ne olursa olsun uzuldum, cok hazin bir goruntusu vardi idam edilirken. Bunu soylemek cok gec ama insallah mahkeme sonradan ortaya cikarilabilecek herhangi bir adalet hatasi yapmamistir.
palavra
muhendisabi wrote:
ne olursa olsun uzuldum, cok hazin bir goruntusu vardi idam edilirken. Bunu soylemek cok gec ama insallah mahkeme sonradan ortaya cikarilabilecek herhangi bir adalet hatasi yapmamistir.

belki idam i haketmis olabilir ama dava sirasinda 3 avukati oldurulmustu.
boyle saibeli bir durusma her zaman ve zeminde elestirilir.
sunni gruplar bir sekilde iktidari tekrar ele gecirirlerse bu sefer ayni gerekcelerle onlar saddami idam edenleri idam eder.

-ingilterenin tavrida utandirici bir ikiyuzluluk
adamlar her firsatta idamin cagdisi bir ceza oldugunu soyler durur
disisleri bakanlari cok sevinmis gorunuyor

-galiba mukteda el sadr in adamlari tarafindan asillmis
onun da babasini vaktinde saddam idam ettirmis
etme bulma dunyasi
cavbela
yaw bi diktaoru bir başka diktator idam etti.olan bu. ırak bi zalimin elinden kurtulurken diğerinin eline düştü. gelen gideni aratırmış derler. bu ırak bence saddamı bile mumla arayacak. ..
nfsforever
Bence idam edilmemesi gerekiyordu.Çünkü ne olursa olsun hiçbir insan idamı haketmiyor...
mr.emre
nfsforever wrote:
Çünkü ne olursa olsun hiçbir insan idamı haketmiyor...

Katılmıyorum.
maniac_ea
idamı hak etse bile idamının videosunu tüm dünyaya yaymamaları hatta çekmemeleri gerekiyordu ayrıca mübarek sayılan kurban bayramından önce bunun yapılması müslümanlara hakaret olarak yapılmıştır bence...
dxhunter
Cok sacma bi idam oldu amerikanin kendi kurdugu mahkemede yargısızca infaz edildi. Az once tv de gosterilmeyen idam goruntuleri izledim adama kelime-i sahaadeti bile tam solettrimeden astilar cok uzuldum. Son iki kelimeyi soliyemeden astilar. Mad
mcc
youtube da tv de verilmeyen videolar var istiyen izlesin...
BURAK_X
Amerika, Saddam'ı insanları zamanında katlettiği için asmış.O zaman kendi askerlerinide astırması lazım.İşte Bush!Başka söze gerek yok
bugra9
maniac_ea wrote:
idamı hak etse bile idamının videosunu tüm dünyaya yaymamaları hatta çekmemeleri gerekiyordu ayrıca mübarek sayılan kurban bayramından önce bunun yapılması müslümanlara hakaret olarak yapılmıştır bence...

Sana katılıyorum. Bencede bu müslümanlara hakaret olarak yapılmış. İdamın bayram günü yapılması onların ne kadar şerefsiz olduklarını gösteriyor. Zaten onların ne olduğunu herkez biliyor. Very Happy
mr.emre
ilginç..
b17
Özgürlük budur işte özgürlüğün ülkesi vay be!!!Amerikan özentisi gençlik ne kadar da haklı böyle!!!Saddam'ın asılmaması gerekirdi.Daha doğrusu Irak'ın buna karşı çıkması gerekirdi.Buna karşı çıkmayan Irak acizdir.Saddam'ı asan Amerika da yawşaktır...
cavbela
b17 wrote:
Özgürlük budur işte özgürlüğün ülkesi vay be!!!Amerikan özentisi gençlik ne kadar da haklı böyle!!!Saddam'ın asılmaması gerekirdi.Daha doğrusu Irak'ın buna karşı çıkması gerekirdi.Buna karşı çıkmayan Irak acizdir.Saddam'ı asan Amerika da yawşaktır...

çok haklısın. . ..

eğer saddamı halkı beğenmiyosa halkı asmalıydı amerika değil. ayrıca ne için olursa olsun hiç kimse idam edilmemeli. ayrıca her insanın yaşama hakkı vardır ve hiç kimse bu hakkı başka birisinin elinden alamaz. o kişi ne yapmış olursa olsun. .. .

bide:
tr.peaceforhumans.org adresinde idam cezası ile ilgili bi anket hazırladım. görüşlerinizi bekliyorum. . ..
mr.emre
cavbela wrote:
b17 wrote:

çok haklısın. . ..

eğer saddamı halkı beğenmiyosa halkı asmalıydı amerika değil. ayrıca ne için olursa olsun hiç kimse idam edilmemeli. ayrıca her insanın yaşama hakkı vardır ve hiç kimse bu hakkı başka birisinin elinden alamaz. o kişi ne yapmış olursa olsun. .. .

bide:
tr.peaceforhumans.org adresinde idam cezası ile ilgili bi anket hazırladım. görüşlerinizi bekliyorum. . ..

oy veriyorum ama Çerezler açık olmak zorunda! diyor ama zaten açık
bugra9
mr.emre wrote:
cavbela wrote:
b17 wrote:

çok haklısın. . ..

bide:

oy veriyorum ama Çerezler açık olmak zorunda! diyor ama zaten açık

Ben verebildim. Hiçbir sorun olmadı. Very Happy
insolent1
Bir insan bir çok insanın ölümüne sebep olsa bile,diktatör olsa bile idam edilmemeli.Çünkü idam edince değişen bir şey olmuyor. Gidenler geri gelmiyor.Bir insanın ölümü idam edenlerin elinden gelmiş gibi oluyor. Bir insan bir insanı nefret ettiği için öldürürse bu katillik olur. Savaşta bile asker askeri asker olarak görür ve vurur,nefret ettiği için değil.
Garga
youtube'da görüntüler yayınlanmış. İzlemek isteyenlere duyrulur...
bugra9
Garga wrote:
youtube'da görüntüler yayınlanmış. İzlemek isteyenlere duyrulur...

Zaten mcc söylemişti. Wink
Quote:
youtube da tv de verilmeyen videolar var istiyen izlesin...
mr.emre
bugra9 wrote:

başka makinadan denedim oldu.
cavbela
mr.emre wrote:
bugra9 wrote:

başka makinadan denedim oldu.

belki host sorun çıkarmıştır. ..

ama yinede kontrol ettim ama bişi bulamadım. .. .
darkeagle
Bence ondan önce asılması gerekenler vardı...
bugra9
darkeagle wrote:

Kimler mesela? Very Happy
mcc
asılacak o kadar çok kişi varki asacak adam yok !
geyikkutuphanesi
bugra9 wrote:
darkeagle wrote:

onu asanlar mesela Smile
roguehider
Ne olursa olsun dünyanın bence her yerinde idam cezası diye birşey olmamalıdır. Bir insanın idam cezasını hakedip etmediğine insanların karar vermesi çok yanlış bence.

insan öldürmek bence her ne şart altında olursa olsun, caniliktir sapıklıktır.

Ama saddam'ın zaten amerika'nın adamı olduğunu tüm dünya biliyordu, işleri bitince de ipini çektiler bu kadar basit bir olay buradaki. Şimdi ise amerika talabani ve ekibini kullanıyor. Tıpkı bizim ülkemizde de kullandığı pek çok insan ve çöpe attığı pek çok insan olduğu gibi...
serazat
Asıldı da bunun videoya çekilip yayınlanması nasıl bir şeydir..

hiç de şerefli bir hareket yapmadılar.. ben gördüm de tabii görmemek ne mümkün bütün kanallar gösterdi.. google videoyada göndermişler..
bugra9
geyikkutuphanesi wrote:
bugra9 wrote:
darkeagle wrote:

onu asanlar mesela Smile

O zaman onu asanları asanlarda asılmalı. Very Happy
loserk
...
geyikkutuphanesi
bugra9 wrote:
geyikkutuphanesi wrote:
bugra9 wrote:
darkeagle wrote:

onu asanlar mesela Smile

kendi kendilerini asarlarsa sorun olmaz Very Happy
darkeagle
geyikkutuphanesi wrote:
bugra9 wrote:
geyikkutuphanesi wrote:
bugra9 wrote:
darkeagle wrote:

onu asanlar mesela Smile

kendi kendilerini asarlarsa sorun olmaz Very Happy

En ii çözüm Laughing
DarkJedi323
Saddam zamanında öldürdüğü 148 masum insanın davasıyla idam edildi. Halbu ki Saddam'ın işlemiş olduğu birçok suç var ve bunlar henüz sonuçlanmamıştı. Koalisyon Saddam'ı idam etmekle bu suçların cezalandırılmasını ve davaların sonuçlandırılmasını engelledi. Şimdi o davalar havada asılı kaldı ve büyük bir ihtimalle zaman aşımına uğrayacaklar ve adalet yerini bulmayacak, demokrasi sağlanmayacak. Belki de o davaların sonuçlanması istenilmiyordu bazı kişilerce veya kurumlarca.

Irak hükümeti Saddam'ı, dünyaya bakın biz güçlüyüz hala ayaktayız mesajı verebilmek, demokrasiyi ve adaleti sağlayabildiklerini göstermek için alelacele astılar. Halbuki Amerika işgale başladığında ona yalakalık edeceklerine ülkelerini adam akıllı savunsalardı bunalra hiç gerek olmayacaktı. Bence Irak bütün bu olanları hakediyor. Özgürlüklerini savunamayan insanlar... Her ne kadar Tayyip'i sevmesem de kalkıp Amerika'nın veya herhangi bir başka dış gücün "Biz demokrasi, adalet ve huzur için Türkiye'ye gidiyoruz" laflarına pabuç bırakmam ve ülkemi ne pahasına olursa olsun savunurum. Bağdat gibi 1 haftada düşmem!

Saddam'ın mahkemesi adil değildi. Amerika'nın etkisi çok barizdi. Buna rağmen demokrasi diye yırtınan koalisyon kendi çıkarları için kul köle oldular.

Zamanında biz Apo'yu asmaya kalktığımızda insan hakları cart curt diye ortalığı ayağa kaldıran Amerika ve diğerleri şimdi niçin ses çıkarmıyorlar, kararı destekliyorlar? Düşünmek lazım.

Her ne kadar Saddam zalim bir diktatör olsa da, kişinin yaşama hakkı elinden alınamaz. Bu kişinin en kutsal ve birinci hakkıdır. İnsan hakları diye yırtınanlar her kişiye,zümreye, devlete adil yaklaşmalıdır. Ne yazık ki bu kurumlar hak hukuktan bahsettikleri halde bazılarının oyuncağıdır. Wink Wink
mr.emre
bugün 3-5 tane dangalak gitmiş iran konsolosluğu önüne iran bayrağı yakıyor. saddam için saddam ölmedi kalbimizde yaşıyor diye tezahür atıyor.
ilk olarak bir ülkenin bayrağı ülkenin şerefidir, bayrak yakanda şerefsizdir.
ikinci olarak acaba bu amcalar 10 kasımda ne yapıyorlar diye düşünmek gerekir.
Baron
adamlar birde bayram arefesinde yaptılar bile bile.
bu kadarda olmazki birde işkence etmişler.
DarkJedi323
Irak'a saldırı da Ramazan Bayram'ı arefesinde olmuştu yanlış hatırlamıyorsam. Bush bu. Wink
ozank
Baron wrote:
adamlar birde bayram arefesinde yaptılar bile bile.
bu kadarda olmazki birde işkence etmişler.

evet adamlar bile bile bayram arifesine getirdiler.
acaba arefeye getirmelerndeki amaç neydi. yani ortalağı mı karıştırmak
istiyorlar, zaten afedersiniz ırak boka sarmış her yönüyle daha da mı sardırmak istiyorlar. anlamak zor.

bir de adamın şehadet getirirken yarıda bırakmışlar ki , bırakın bir müslümanın şahadetini, hangi dinden olursa olsun bir insan kendince kutsal birşeyler söylüyorlarsa ona saygı duymak gerekir.

hem hocam, saddamın asılması öyle küçük bir olay değil ki. ama videoları izlediğimizde görüyoruz ki "hadi şunu asalım da gidelim, kemaraman sen de iyi çek şunu" havası var. bir de gülüyorlar ordan burdan.

yani çok utanç verici bir olay.
ben inanmıyorum ki türkiyede abdullah öcalan asılsa böyle görüntüler yaşanacak. asılan insan ne kadar kötü olursa olsun sonuçta bir "insan".
palavra
Quote:
Öncelikle Saddam'ın idamına 133 Şii'nin ölümüyle sonuçlanan Duceyl katliamı gerekçe gösterilerek karar veriliyor. Bayram sabahı güneşin doğması bile beklenmeden idam ediliyor. İdam kararını veren hakimler Kürt, idam edenler Şii. Cellatlar, Şii lider Sadr lehine sloganlar atıyorlar. Bunu da kayıt altına alıp dünyaya servis ediyorlar. Kavga artsın, nefret derinleşsin, Ortadoğu tamiri mümkün olmayan yaralar içinde kalsın. Şiiler Sünnilerden, Sünniler Şiilerden nefret etsin. Araplar Kürtlerden, Kürtler Türklerden, geriye kalan bütün kabileler birbirlerinden nefret etsin. Bu arada Batı tarafından dünyanın en kolay idare edilecek devleti olacak Kürt devleti kurularak zengin petrol kaynakları daha bir kontrol altına alınabilsin. PKK konusunda kılını kıpırdatmaması, ona gizliden gizliye (pardon açıktan açığa mıydı) kol kanat germesindeki mantık başka ne olabilir ki?

http://www.zaman.com.tr/webapp-tr/yazar.do?yazino=483410
palavra
Quote:
Duceyl Davası'nda Saddam Hüseyin'le birlikte idam cezasına çarptırılan Devrim Mahkemeleri Baş Yargıcı Avad Hamed el-Bander ve Saddam Hüseyin'in kardeşi Barzan İbrahim el-Tıkrıti'nin cezalarının bu gün infaz edildiği belirtildi.

Irak devlet televizyonu El Iraqıya'nın haberine göre, devrik lider Saddam Hüseyin'le birlikte Duceyl Davası'nda yargılanan üvey kardeşi Barzan Tıkriti ile Devrim Mahkemeleri Baş Yargıcı Avad Hamed el-Bander, bu gün idam edildi.

Savcı Münkit El Farun, idam cezasına çarptırılan Barzan ile Bander'in cezalarının şafak sökmeden önce infaz edildiğini duyurdu. İbrahim ile Bander, 1982'de Duceyl köyünde Saddam'a yönelik bir suikast girişiminin ardından 148 Şii Iraklıyı öldürtmek suçundan idam cezasına çarptırılmıştı.

Her iki mahkumun da 30 Aralık'ta Saddam ile birlikte asılarak idam edilmesi beklenirken, Iraklı yetkilileri daha sonra aldıkları bir kararla bu tarihte sadece Saddam'ı idam etmişlerdi.
palavra
Quote:
ABD Başkanı George Bush, Irak'ta Başbakan Nuri El Maliki hükümetini yeterince olgun olmamakla eleştirerek, devrik lider Saddam Hüseyin'in idam biçiminin intikam gibi göründüğünü söyledi.

Amerikalı televizyoncu Jim Lehrer'e mülakat veren Bush, Saddam Hüseyin'in ve 2 yardımcısının idam koşullarını eleştirdi. Bush, özellikle Saddam Hüseyin'in idamını usulünce yapamadıklarını hissettiğini ve hayal kırıklığına uğradığını anlattı.

Bush, Saddam'ın cezasını infaz etme biçimiyle ilgili olarak Maliki'ye de hayal kırıklığını ifade ettiğini söyledi.

insan merak ediyor, ne kadar ciddi acaba?
DarkJedi323
palavra wrote:
Quote:
ABD Başkanı George Bush, Irak'ta Başbakan Nuri El Maliki hükümetini yeterince olgun olmamakla eleştirerek, devrik lider Saddam Hüseyin'in idam biçiminin intikam gibi göründüğünü söyledi.

Amerikalı televizyoncu Jim Lehrer'e mülakat veren Bush, Saddam Hüseyin'in ve 2 yardımcısının idam koşullarını eleştirdi. Bush, özellikle Saddam Hüseyin'in idamını usulünce yapamadıklarını hissettiğini ve hayal kırıklığına uğradığını anlattı.

Bush, Saddam'ın cezasını infaz etme biçimiyle ilgili olarak Maliki'ye de hayal kırıklığını ifade ettiğini söyledi.

insan merak ediyor, ne kadar ciddi acaba?
Olayı "Bakın bizim bir etkimiz yok idamda, bizim istediğimiz şekilde idam olmadı, hayal kırıklığına uğradık" şekline getirmeye çalışıyorlar. Bush elinden geleni yaptı, idamların olmasını sağlattı, o şekilde bu şekilde olmasının onun için bir önemi yoktu ki. Astılar mı, astılar. Gözleri kendi üzerinden çekmek için tabi ki böyle açıklamalar yapacak. Bush işte. Rolling Eyes