FRIHOSTFORUMSSEARCHFAQTOSBLOGSCOMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

Sposob na latwiejsze mnozenie.

evolucja
Witam.
Metoda polega na zliczaniu przecięć linii w jednym pionie wygląda to efektownie sami zobaczcie. Osobiście jeszcze mi się nie udało, pewno robię coś źle, ale będę prubował Smile

http://www.glumbert.com/media/multiply

Dziękuję,
Pozdrawiam,
Merth Jebeises.
Ramelof
Ciekawa metoda, ale wole jednak starą wypróbowaną już. -=Słupek=-.

Metoda z filmu jest raczej ciekawostką, bo niewyobrażam sobie takiego liczenia na matematyce. Szybciej wyliczysz w słupku, niż bawienie się w liczenie punktów przecięcia.
evolucja
Możliwe Smile
Faktycznie jednak stary niezapomniany słupek jest szybszy.
Spróbujcie pokazać to panią z matematyki ciekawe co powiedzą Razz

Dziękuję,
Pozdrawiam,
Merth Jebesies.
makak
Ciekawa metoda, macie rację, że w słupku jest szybciej ale jakby nie patrzeć trzeba znać tabliczkę mnożenia a tutaj tylko dodawanie Razz
heheh Laughing
Joker
Bardzi ciekawa metoda... Jak na moje oko nawet szybsza od standardowego słupka... Do zastosowań domowych nadaje się w 100%...

Z 2 strony nie wyobrażam sobie jej zastosowania na klasówce... Dlaczego? Otóż dlatego że marginesy w zeszytach mają zaledwie 2.5 cm Razz Gdzie ja to niby zmieszcze? Rolling Eyes
Feodaron
a np żeby tą metodą pomnożyć liczbe 1893 przez 1236 to trzeba by zamalować całą strone A4 Very Happy i napewno dlużej by to zajeło niż sposób słupkowy Very Happy
Postman
Trzeba potarktować to jako ciekawostkę. naprawdę mi się spodobała. Ale zastostowanie tej metody w zyciu codziennym wątpliwe zwłaszcza iż metoda słupkowa jest lepsza oraz dostepność kalkulatorów sprawia iż człowiek z wrodzonego lenistwa wybiera nałatwiejsze metody działania.
Wojtix
no fajne fajne
KacperOo
Słupki są o wiele szybsze i łatwiejsze ;p

To nie ma troche sensu
Kudlaty
slupek i kalkulator sa o wiele lepszymi metodami.. ew komp.. Razz

choc takie rysowanie w minimalnym stopniu pozwala na myslenie o rzeczach prostych...
bo teraz glowkujemy nad jakimis trudnymi zadaniami a jak mamy proste to nie umiemy rozwiazac bo myslimy ze musi w tym byc jakis haczyk... przeciez za proste.. Razz

tak wiec dobrze jest mnozyc na rozne sposoby... jak i wiele innych rzeczy probowac od kazdej strony.. Smile
Seba222
To faktycznie trzeba potraktowac jako ciekawostke niz jako metode nadajaca sie do zastosowania w praktyce. Ale metoda calkiem ciekawa i dzialajaca. Chociaz ja od jakiegos czasu zdecydowanie wole Excela niz inne metody - nie dosc, ze bardzo latwo i szybko sie liczy, to w razie pomylki zawsze mozna poprawic obliczenia.
ogurek
ta metoda jest lipna, jak napisał Feo do wiekszych obiczen trzeba zapisac cala kartke a przeciez w dzisiejszych czasach kazdy homo sappiens ma w kieszeni komurke z kalkulatorem Very Happy

a tak na marginesie to metode ta pokazywal mi nauczyciel od matematyki w 2 gimnazjum.
Seba222
ogurek wrote:
ta metoda jest lipna, jak napisał Feo do wiekszych obiczen trzeba zapisac cala kartke a przeciez w dzisiejszych czasach kazdy homo sappiens ma w kieszeni komurke z kalkulatorem Very Happy

a tak na marginesie to metode ta pokazywal mi nauczyciel od matematyki w 2 gimnazjum.

Ale oprocz komOrki z kalkulatorem kazdy homo sapiens powinien miec tez cos takiego, co sie mozg nazywa i trudno bylo by, gdy wydaje ci ktos reszte siegac po komOrke i sprawdzac czy dobrze. Ta metoda tez sie do tego nie nadaje oczywiscie, ale wlasnie przez owe komorki z kalkulatorem dzis ludzie nie umieja liczyc. W szkole sredniej nam NIE WOLNO bylo uzywac kalkulatorow - mature tez ez nich pisalem i zyje.
vrooth
fajne ale zdecydowanie za długie i miejsco chłonne że się tak wyraże... zwłaszcza ze istnieje takie coś jak kalkulator Smile
KacperOo
W ogóle wyszło to komuś?
Bo mi ciągle coś nie wychodziło aż sobie dałem spokój ;p

Hail the Słupek!
Seba222
KacperOo wrote:
W ogóle wyszło to komuś?
Bo mi ciągle coś nie wychodziło aż sobie dałem spokój ;p

Hail the Słupek!

Oczywiscie ze wychodzi. Co prawda liczenie jest zmudne, ale dziala w 100%. Pocwicz jeszcze troche, a na pewno w koncu sie uda. Jak to mowia: "Trening czyni mistrza" Smile
KacperOo
To muszę potrenować bo coś mi nie wychodzi ;p
WMP
a mi nie odtwarza, ;(
Ja takie proste liczby mnożę w pamięci. I nawet dobrze mi to wychodzi, zawsze zaokrąglam, do dziesiątek potem mnożę liczbę niezaokrągloną, przez tyle ile zaokrągliłem i odejmuję od pierwszego wyniku
Xaros
Metoda jest bardzo fajna i szybka, Ci co mówią ze lipna bo maja komórki i kalkulatory to współczuje bardzo. Metoda dość dobra na duże liczby co np. na maturze przy mnożeniu słupkowym liczb jak 7*9 czy 8*7 można łatwo się pomylić przez panujący w sali odór stresu. Wiec sięgamy po ta technikę gdzie wystarczy dodać, a co do głupawych tekstów jak za dużo miejsca to zabiera, to po jaka cholerę wymyślono brudnopisy, ołówki i gumki? Niektóre uwagi są na dennym poziomie, ze tak powiem userów ery kalkulatora i własnych możliwości mnożenia do 3.
evolucja
Xeros. Kompletnie się z tobą zgadzam. Metoda nie jest trudna do nauczenia się a może się przydać Smile Ja uczyłem się 5 minut zanim zaczęło mi wychodzić. Warto się nauczyć może kiedyś się przyda.

Pozdrawiam.
debowski
pokazałem niedawno tę moetodę mojej babce od matematyki i nie mogla go zrozumiec...
tlumaczylem kilka razy, z dziesiec minut, ale nic nie kapowala...

a ta metoda wciaga Very Happy
Camel
Proste i efektowne. Jak pisali poprzednicy, raczej ciężko to zastosować do większych obliczeń. Ja w sumie jak bym był jeszcze w szkole średniej to z pewnością zaprezentowął bym to nauczycielce od matematyki. Smile

Znacie może inne niekonwencjonalne sposoby na liczenie?
venom6
Heh bardzo ciekawa metoda, lecz ja pozostanę przy starej metodzie wymienionej już wcześniej przez kolegę Ramelof'a.
I równiez uważam, że szybciej wyliczysz w słupku niż tak jak jest to zaprezentowane na filmiku.
Pozdrawiam
karrot
Ciekawe, ale słupek jest o wiele szybszy
v3nd0r
hehe dobre Smile musze pomyslec o tym Smile nie wyglada to zbyt skomplikowanie

Jednak slupek jest o wiele szybszy. Tutaj duzo czasu zajmuje rysowanie tych kresek.

Jesli popatrzec na ta metode to widac, ze jest to poprostu iny zapis slupka.
wezmy liczbe 123 x 321, to w zapisie slupkowym pionowo mamy sumy identycznych liczb Smile

Ktos mowil ze w slupku trzeba mnozyc a tam tylko dzielenie.
Po pierwsze skoro umiesz mnozyc, to mozesz cos duzo szybciej zrobic
Po drugie na tej kartce tez defakto mnozymy rysujac te kreski 'pionowe' i 'poziome' ilosc miejs w ktorych sie przecinaja to jest defakto wynik mnozenia Smile. Czyli tam mnozenie po p[rostu rozlozono na dodawanie tez tak mozna Smile
a-r-t-u-r
Ten sposób jest całkiem niezły Very Happy
Uważam nawet że równie dobry jak słupek.
Do dużych liczb też sie nadaje, jak ktoś umie małe kreski rysować Wink
matti05
Metoda bardzo ciekawa, ale do liczenia dużych liczb to zbyt żmudna. Można ją potraktować jako ciekawostkę.
Pewnie jest jeszcze wiele innych metod, a my znamy tylko słupek.

Tak czy siak ciekawe, ale nierealne do wprowadzenia przez to ile zajmuje miejsca.