FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!


NÜKLEER ENERJİ HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

cihan
Nükleer Enerji

Dünya'da çok çeşitli enerji kaynakları kullanılmaktadır. Dünya'daki enerji kaynaklarının çoğu (% 80'ni) "fosil yakıtlar"dan elde edilmektedir. Enerji, fosil yakıtlardan -ki, bunların başında petrol ve kömür gelmektedir- elde edilirken "karbondioksit" gazı açığa çıkmaktadır. Karbondioksit gazı atmosferin üst tabakalarında birikerek "sera etkisi" yapmaktadır. Sera etkisi, Yerküre'nin iklimini değişmektedir. İklim değişikliği kendini, Yerküre'nin daha fazla ısınması şeklinde göstermektedir. Bu bir anlamda Yerküre'de "kuraklık" olması ve "su kaynakları"nın azalması demektir. Kuraklık ve su kaynaklarının azalması, ormanların kuruyarak yok olmasına neden olmaktadır. Ormanlar yok olunca, malum yağışlar azalmaktadır. Ayrıca sera etkisi, kutuplardaki buzulların erimesi suretiyle "denizin yükselmesi", başka bir ifade ile, deniz kıyılarının su altında kalmasına neden olmaktadır. Görüldüğü üzere, her bir felaket başka bir felaketi doğurmak suretiyle "felaketler zinciri" oluşmaktadır. Ama Dünya'da "yenilenebilir enerji" türü kullanılırsa, yukarıda belirtilen tehlikelerin hiç biri gerçekleşmeyecektir. Yani, Yerküre'nin "ekolojik dengesi" bozulmayacaktır. Bilindiği üzere, tüm canlıların yaşamılarını sürdürmesi, ilahi kaynaklı bu ekolojik dengenin bozulmamasına bağlıdır. Bu dengeyi bozan, ne yazık ki, biz insanlardan başkası değildir. Eğer fosil yakıtlar yerine yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanılırsa, hem Dünya'nın mevcut enerji kaynakları tükenmeyecek, hem de tüm canlılar için "sürdürülebilir bir yaşam ortamı" oluşakcaktır.

Günümüz Dünyasında gereksinim duyulan enerji, "nükleer santrallar"la elde edilmesi mümkün olsa da, her zaman "radyosyon sızıntısı" tehlikesi vardır. Ne var ki radyosyon sızıntısı tüm canlılar için oldukça zararlıdır. Bir de, nükleer enerji üretiminde çıkan atıkların zararsız hale getirilmesi de çok zordur. Bu atıkların tehlikeli etkileri çok uzun yıllar (yüzlerce hatta binlerce yıl) sürmektedir. Bu atıkların sızıntı yapmadan uzun yllar bir yerde muhafazası gerekmektedir. Bu ise çok zordur. İşte bu nedenlerden dolayı nükleer enerji santralları bırakın Türkiye'ye Dünya'nın hiç bir yerine kurulmamalıdır derim. Bunların yerine biyolojik, hidrolik, güneş ve rüzgar santralları kurulmalıdır.

Murat, 20 Aralık 2006
____________________
cavbela
evet sonunu güzel bağlamıisın ama eksiklerde var. nukleer reaktörler tam bir baş belası yapımının her aşamasında sürekli + masraflar çıkartıyor ve tahmin edilen mailiyetini yaklaşık iki katına mal ediliyor. .. ayrıca görevi bittiği zamanki söküm maliyetide kurulum mailiyetinden kat be kat fazla oluyor.. bu mailiyet hesaplanınca nukleer enrji en pahalı enerji oluyor bütün gelişmiş ülkeler nükleer enerji programlarını durdurdular artık yeni reaktötrler kurmuyorlar. .. bununla ilgili EMO(elektrik mühendisleri odası) nın bi yazısı vardı onu bulabilirsem burda yayınlarım rakamlarla felan herşeyi çok net bir şekilde açıklıyorlardı. . .. .
palavra
en iyisi bir an once uzay calismalarini hizlandirip

nukleer tesislerimizi aya veya marsa veya baska bir gezegene kuralim Wink

boylece ne sizinti tehlikesinden nede atik madde leri ne yapacagiz meselesinden kurtuluruz
cavbela
palavra wrote:
en iyisi bir an once uzay calismalarini hizlandirip

nukleer tesislerimizi aya veya marsa veya baska bir gezegene kuralim Wink

boylece ne sizinti tehlikesinden nede atik madde leri ne yapacagiz meselesinden kurtuluruzpeki enerjiyi nasıl iletmeyi düşünüyosun. . .
palavra
- biz de orada yasamaya baslariz Cool

-buyuk uzay gemileri -nukleer reaktorlu- yapacagiz.ben planlari yaparim sadece sponsor lazim Laughing

bu gemilerle depolanmis enerjiyi ulkemize getiririz.


-fizikci teslanin orjinal teorileri vardi
enerji nakli hakkinda
mars ile dunya arasinda boyle bir elektromagnetik enerji iletim yolu kurabiliriz.
cavbela
palavra wrote:
buyuk uzay gemileri -nukleer reaktorlu- yapacagiz.ben planlari yaparim sadece sponsor lazim Laughing


aradığınız sponsora şuanda uşlaşılamıyor daha sonra lütfen tekrar deneyiniz Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
geyikkutuphanesi
Bir elektrik mühendisi adayı olarak duruma el koymak gibi olmasın ama( Very Happy ) nükleer enerjiye bir gün mutlaka ihtiyaç duyulacak ama o gün geldiğinde tüm sorunlara da çözüm bulunmuş olacak. Ama şu anda yetersiz bir altyapı olduğu için güvenlisi mümkün değil. Bunun yerine güneş enerjisi ne bilim rüzgar enerjisi gibi kaynaklara yönelinebilir. Mesela bizim okulda Güneş enerjisi kulübü var ve orada güneş enerjisinin pratik hayatta nasıl kullanılabileceğine dair çalışmalar yapılıyor. Mesela en son güneş enerjisiyle şarj olan laptop tasarlıyorlardı. Belki bilirsiniz her yıl formula-g yarışları yapılıyor. (güneş enerjili arabalar) Geçen yıl bizim okulunki 3. olmuştu. Bu araba da aynı grup tarafından tasarlanmıştı. Yani bişeler yapılmak istenirse yapılıyor. Sponsor bulmak aslında o kadar da zor değil.
BURAK_X
NÜKLEERe hayır!
mr.emre
nükleer e evet
coozy
Türkiye'nin ileriki yıllardaki nufusunu düşünün gerekli enerjiyi nereden sağlayacağız.Bir gün muhakkak nükleer enerjiye mecbur kalacağız.Güvenli bir şekilde nükleer tesis kurulursa bence bir sorun olmaz.
loserk
...
BURAK_X
loserk wrote:
BURAK_X wrote:
NÜKLEERe hayır!
ama bi gün tüm enerji kaynakları tükendiğinde evet diyebileceğimiz bir alternatif bulamadığımızda nükleere evet demiş olacağız zaten Wink

Fakat, bu enerji türü çok tehlikeli olduğundan ben karşıyım.Yani riski yüksek.
bugra9
Bir kere nükleer enerjisi olmayan ülke gerilemeye mahkümdur. Çok fazla enerji elde edilmesinden çok en iyi çevreci enerji kaynağı şu yaşadığımız yıllarda. Genelde güçlü ülkeler bizimde güçlenmemizi istemedikleri için yapmamıza karşı çıkıyor. Bahaneleride "çevreyi kirletiyor". Bugün nükleer enerjiden yararlanan atom bombasınıda çok rahat yapar. Adamlar bundan korkuyor. Türkiye en kısa zamanda bence nükleer santral kurmalıdır. Günümüz teknolojisindede radyasyon sızıntısı olmaz. Onlar eskidendi. Very Happy
cavbela
bugra9 wrote:
Bir kere nükleer enerjisi olmayan ülke gerilemeye mahkümdur. Çok fazla enerji elde edilmesinden çok en iyi çevreci enerji kaynağı şu yaşadığımız yıllarda. Genelde güçlü ülkeler bizimde güçlenmemizi istemedikleri için yapmamıza karşı çıkıyor. Bahaneleride "çevreyi kirletiyor". Bugün nükleer enerjiden yararlanan atom bombasınıda çok rahat yapar. Adamlar bundan korkuyor. Türkiye en kısa zamanda bence nükleer santral kurmalıdır. Günümüz teknolojisindede radyasyon sızıntısı olmaz. Onlar eskidendi. Very Happy


güçlü diye tarif ettiğimiz ülkeler nükleer enerji programlarını durduruyolar mesela amerik gelecekte yapmayı planladığı nükleer reaktörlerin yapımından vaz geçti. ayrıca o büyük devletler türkiyenin nükleer reaktöer yapmasına karşı değiller tam aksine nükleer reaktör kurmamızı istiyorlar. ancak onların istemedikleri bizim nükleer reaktör kurabilecek bilgi deneyimimine sahip olmamız.
cavbela
arkaaşlar yeni buldun EMO (elektirik mühendisleri odası)nın çıkardığı elektirik mühendisliği dergisinin 425 nolu sayısında çıkannükleer enrji ile ilgili yazı

http://www.emo.org.tr/resimler/ekler/f61408e3afb633e_ek.pdf?dergi=1

bu sayıda nükleer enerjiyle ilgili bir kaç yazı daha var bakmanızı atvsiye derimç. . . .

ilgili sayı
http://www.emo.org.tr/yayinlar/dergi_goster.php?kodu=4&dergi=1
BURAK_X
Ayrıca nükleer santrallerden çıkan atıkların iyi saklanması gerekiyor ki, bizim ülkede olacağını sanmıyorum, bir de o atıkların kendini ışımayla yok etmesi 400_500 yıl falan sürüyo.
mcc
bence tedbiri alındıkça gerekli birşey nükleer her türlü enerji gerektiren alanlarda kullanılabilir olması en cazip yanı ama biraz düşününce tehlikeli tabi!
cavbela
mcc wrote:
bence tedbiri alındıkça gerekli birşey nükleer her türlü enerji gerektiren alanlarda kullanılabilir olması en cazip yanı ama biraz düşününce tehlikeli tabi!

zaten problem yaratan nokta tedbir alama süreci. zaten bu nükleer enerjiyi diğer enerji çeşitlerine göre en pahalı yapan unsur.
palavra
Quote:
Sofya'yı nükleer sıkıntı bastı!

1 Ocak'tan sonra Bulgar hükümetini en çok etkileyen olay AB'nin talebi üzerine eskidiği gerekçesiyle Kozloduy Nükleer Elektrik santrali 3. ve 4. reaktörlerinin kapatılması oldu. Bulgaristan, birçok Balkan ülkesine elektrik ihraç ediyordu. Elektrik, ülkenin tüm ihracat gelirlerinin yüzde 10'unu oluşturuyor. 3. ve 4. reaktörler, ülke elektriğinin ise yüzde 35'ini karşılıyordu.


sagimizda -solumuzda eski sovyet yonetimlerinden kalan eskimis nukleer santraller var.
geyikkutuphanesi
Arkadaşlar konunun ayrıntılarını bilmeden gaza gelip konuşmalayım. Nükleer enerjiye sahip olmak elbette güzel birşey fakat güvenli olanını elde etmek için daha alınması gereken yollar ve çözülmesi gereken problemler var. Aceleyle bu işe girişilemez. Atıp tutulduğu kadar basit birşey değil. Milliyetçi duygularla yola çıkıp bu işe girmek ahmaklık olur. Bunun çalışmalarını milliyetçilik adına değil de gerçekten teknoloji adına yapabilsek ne mutlu. Belki de dünyanın çözüm üretemediği bazı problemlere biz çözüm üretiriz. O zaman artık problemler çözüldüğü için santral kurmak da artık güvenilir olur. Ben asla bu teknolojiden geri kalalım demiyorum. Zaten geliştirilme çalışmları da yapılsın diyorum. Fakat bazı çevrelerin olayı bambaşka göstermesi hoşuma gitmiyor...
Ekvator
Türkiye ve dünyanın diğer ülkeleri eninde sonunda nükleer enerji kullanmak zorunda kalacaklar.Bunun en büyük sebebi ise,enerji ihtiyacı korkunç bir hızla artarken,dünyadaki mevcut enerji kaynaklarının aynı hızda azalması.
Temiz nükleer enerji konusunda da çalışmalar devam etmekte.Eninde sonunda en az atık maddeyi çıkaran,nükleer reaktörler kurulacaktır.Böylece nükleer enerjiden korkmanın da anlamı kalmayacaktır.
Related topics
Aylık ADSL kullanım miktarınız nedir?
Windows ve Macintosh Aynı Bilgisayarda
avrupa birliği önerisi
Genç internet dâhisi rekor fiyatI reddetti
kurtlar vadisi geri dönüyor
12 eylul elestiri filimleri
petrol fiyatlari ve amerika
Hrant dink öldürüldü
200 GB'lık DVD'ler Geliyor!
vestel
29 Nisan 2007 Cumhuriyet Mitingi
450 bin liseliye şartlı af
Barış AKARSU vefat etti
Panionios - Galatasaray
Reply to topic    Frihost Forum Index -> Language Forums -> Turkish

FRIHOST HOME | FAQ | TOS | ABOUT US | CONTACT US | SITE MAP
© 2005-2011 Frihost, forums powered by phpBB.