FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

avrupa birliği önerisi

mr.emre
hükümetin yaptığı öneri hakkında ne düşünüyorsunuz

Quote:
Türkiye'nin Kıbrıs krizini aşmak için attığı adımın ayrıntıları netleşiyor. Türkiye, Avrupa Birliği'nden KKTC üzerindeki izolasyonları kaldıracak adım bekliyor.

Buna karşılık Türkiye de liman ve üslerin açılması konusunda radikal adımlar atacak. Ancak bu adımlar karşılıklı olacak.

Ankara'nın şu ana kadar netleşen önerisi şu;

-Rumlara iki liman geçici olarak karşılıksız açılacak.

-KKTC'deki Ercan Havaalanı'nın uluslararası ulaşıma açılmasına karşılık ise Türkiye bir havaalanını Rumlara açacak.

Magusa Limanı'nın da aynı şekilde uluslararası ticarete açılması planlanıyor. İzolasyonun kalkması durumunda Türkiye'de bir limanını açacak.

TAVİZ Mİ KAZANÇ MI?

Ankara'dan gelen açıklama bunun bir taviz olarak değil, pazarlık olarak görülmesi yönünde. Uluslararası uzmanlar ise Türkiye'nin attığı bu adımı "santranç" oyunu olarak niteliyorlar.

TESEV Başkanı Can Paker, atılan adımın "çok ciddi" olduğunu belirtip, "Türkiye ilk kez pozisyon belirtmek yerine siyaset üretti. Bu Türkiye_AB ilişkileri açısından önemlidir" dedi.

Emekli Büyükelçi Yalım Eralp de atılan adımın diplomatik olarak olumlu olduğu görüşünde. Eralp yapılan önerilerdeki bir noktaya dikkat çekti.
Bu da Ercan Havaalanı'nın uluslararası trafiğe açılması. Eralp, "Liman açılışı önemsiz ancak havaalanı açılışı çok ciddi bir adım" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin iki limanını geçici süre ile karşılıksız açmayı önermesi ise Rumlar üzerinde bir baskı kurulmasında etkili olacak. Bu önerilerin kabul edilmemesi durumunda Rumlar, anlaşmazlığın sorumlusu olarak baskılara maruz kalacak.
maniac_ea
bunu kabul etmezlerze ab'ye karşıyım ben
loserk
...
palavra
loserk wrote:
evet belki türkiye de ağırlığını koymaya başladı ama bu önerinin riski de güney rum kesimini resmen kabul ettiğimizi söylemek var işin ucunda... Crying or Very sad

rum devletini eninde-sonunda taniyacagiz.baska turlu ab ye girmemiz imkansiz zaten.

buradaki mesele, biz onlari tanidigimiz zaman ab 'ye de kibris turk devletini tanitabilmek.
loserk
...
musti55
buyuk bir jest
cavbela
ben avrupa birliğine her türlü karşıyım ama türkiyenin kenarda durmayı bırakıp karşılıklı adımı bekleyen bi siyaset önermesi güzel olmuş. aynısını ermenistanlada yaparsa heralde ülkeler arası barış için bir adım atılmış olur. .. .
palavra
cavbela wrote:
ben avrupa birliğine her türlü karşıyım ama türkiyenin kenarda durmayı bırakıp karşılıklı adımı bekleyen bi siyaset önermesi güzel olmuş. aynısını ermenistanlada yaparsa heralde ülkeler arası barış için bir adım atılmış olur. .. .

ermenistana da bir jest bizim acimizdan olumlu olabilir ama bu arada azerbeycan li kardeslerimizi kusturmus oluruz.
bizim ermenilerle sahsi bir derdimiz yok ama 1 milyon azeri hala gocmen olarak yasiyor.
mr.emre
palavra wrote:
cavbela wrote:

ermenistana da bir jest bizim acimizdan olumlu olabilir ama bu arada azerbeycan li kardeslerimizi kusturmus oluruz.
bizim ermenilerle sahsi bir derdimiz yok ama 1 milyon azeri hala gocmen olarak yasiyor.

azeriler artık umrumda değil Wink
onlar bile tanımıyor kıbrısı
palavra
mr.emre wrote:
palavra wrote:
cavbela wrote:

onu ben de merak ediyorum aslinda.
gecenlerde azeri havayollari direk kibris seferleri baslatacagini ilan etmisti
belki pesinden tanimada gelir.
ama sorun biraz da birlesmis milletler kanunlariyla alakali galiba.
bizim futbol takimlarimiz kamp icin bile kibrisa gidemiyordu.
coozy
mr.emre wrote:
palavra wrote:
cavbela wrote:

Doğru söylüyorsun.Hatırlıyorumda bir iki sene önce azeri yetkililer kıbrısta olan bir toplantıya bile katılmamıştı.
geyikkutuphanesi
bence konunun tartışma zemini birleşmiş milletler, burada çözüm bulamayız. haydin birleşmiş milletlere gidelim Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
shamil
palavra wrote:
mr.emre wrote:
palavra wrote:
cavbela wrote:

onu ben de merak ediyorum aslinda.
gecenlerde azeri havayollari direk kibris seferleri baslatacagini ilan etmisti
belki pesinden tanimada gelir.
ama sorun biraz da birlesmis milletler kanunlariyla alakali galiba.
bizim futbol takimlarimiz kamp icin bile kibrisa gidemiyordu.

Azerbaycanla Kipr arasında hava yolu artık var. Bu yüzden yunanların Karabağa karşı yürütülen ermeni siyasetine de koşulduklarını unutmamanız gerekir( http://www.xeber.net/view.php?d=53802). Azerbaycan Kipr türk cumhuriyyetinin bağımsızlık kazanmasına karşı olan her türlü engele karşıdır. Bu defa hava yollarımızı açarız gelen defa da inşallah bağımsızlığını tanırız. Bu yolda Karabağın bize engel olduğunu da unutmayın.
mr.emre senin azeriler umrunda değil? Sen türksen? Rolling Eyes
TÜRK TÜRKE HERZAMAN DESTEK OLMALI.
http://www.www.gamoh.org/archives.php?subaction=showfull&id=1122462216&archive=1124529426&cnshow=archive&start_from=&ucat=&
http://xazar.info/index.php?newsid=1161975935
muhendisabi
bugün ki milliyetteki habere katılmamak elde değil.

''Türkiye Avrupa'nın metresi gibi'':http://www.milliyet.com.tr/2006/12/18/son/sondun15.asp
cihan
AB ve TÜRKİYE

Türkiye, AB'ye üye olmak için ulusal değerlerinden ödün vermemelidir. Çünkü her ulusu diğer uluslardan ayıran unsur, ulusal değerleri, başka bir ifade ile, kendi toplumuna özgü kültürüdür. Esasen bu değerlerin çoğu evrenseldir. Uluslar evrensel değerlerde birleşilebilir ancak ulusal olanları değiştirmede bir zorlanmaya tabi tutulmamalıdır. Aslında AB’nin, bu farklılıkları birer zenginlik olarak değerlendirmeleri gerektiğine inanıyorum.

Murat, 01 Ocak 2007
Türkiye AB ye girerse bence kazanacaklarımızdan çok kaybedeceklerimiz olacak. AB için attığımız adımları çok iyi düşünmeliyiz. Kültürel değerlerimizi unutmamalıyız. Nasıl olsa AB bugün var, yarın yok. Very Happy