FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

ADSL faturaları abartılı mı geliyor?

BURAK_X
Arkadaşlar, acaba bu adsl faturalarında şişirme olabilir mi?Çünkü, bize fatura gelince, indirme sınırını 1 gb aştığım yazıyor.Fakat , indirdiklerim tek bir klasörde olduğu için boyutlarını görebildim.Daha yeni 1 gb'a yaklaşmıştı.Aynı şey kuzeniminde başına geldi.Hani türktelekom artık türksat'ın ya.Türksat ın da borçları var.Acaba borçları ödemek için faturalara şişirme mi yapıyorlar?Yorumlarınızı bekliyorum...
mr.emre
BURAK_X wrote:
Arkadaşlar, acaba bu adsl faturalarında şişirme olabilir mi?Çünkü, bize fatura gelince, indirme sınırını 1 gb aştığım yazıyor.Fakat , indirdiklerim tek bir klasörde olduğu için boyutlarını görebildim.Daha yeni 1 gb'a yaklaşmıştı.Aynı şey kuzeniminde başına geldi.Hani türktelekom artık türksat'ın ya.Türksat ın da borçları var.Acaba borçları ödemek için faturalara şişirme mi yapıyorlar?Yorumlarınızı bekliyorum...

Kotanın sadece bir şeyler indirmekle dolacağını mı zannediyorsun?
Bu foruma girmen hatta msn messenger'a girmen dahi kotanı dolduruyor.
tufansaba
bir sürü program var aylık kotanı kontrol etmek için onları kullanabilirsin

kaspersky kullanan varsa günlük minimum 1mb uptade dosyası indiriyor en basit bir örnek Smile
aFamous
internete bağlandıktan sonra heran kota dolmaya başlar ama çok ama az.. minumum hızda 1 gb zalimin zulmü Cool Rolling Eyes
maniac_ea
senin indirklerin o kdar olur ama program güncellemelir windows güncellemesi var onlarıda düşün tempory internet filestaki dosyaları düşün (ie kullandığını düşünürek söledim) youtbe ve benzeri sitelerde izledigin videoları düşün özellikle youtube ve benzeri siteden videolar izlemek aşırı derecede etkiliyor bunun gibi sürüyle sey sayabiliriz
BURAK_X
Hmm.Hiç böyle düşünmemiştim.Teşekkürler
abone
evet farkında olmadan kotayı yiyen en fazla etkili işlem windows güncellemesi.

maniac_ea wrote:
senin indirklerin o kdar olur ama program güncellemelir windows güncellemesi var onlarıda düşün tempory internet filestaki dosyaları düşün (ie kullandığını düşünürek söledim) youtbe ve benzeri sitelerde izledigin videoları düşün özellikle youtube ve benzeri siteden videolar izlemek aşırı derecede etkiliyor bunun gibi sürüyle sey sayabiliriz
roguehider
Ve söylediklerinize bişey eklemek istiyorum.

Wireless kullanıyorsan dikkatli olmalısın. Her ne kadar şifreli de olsa wep denilen protokol rezalet bişey. Hiç güvenli değil. Belki de bir intruder senin wireless'a girip sömürüyordur.

Çok yaptım da ondan biliyorum. Razz
abone
Gerçekten de wireless modem kullananlar için dikkat edilmesi gereken bir durum,çünkü legal olsun illegal olsun tüm bağlantıların yasal sorumlusu adsl hesabının sahibi.Kablosuz modem hattına sızan diğer kişi de wireless kullanıyor ama bildiğim kadarıyla tespit edilemiyor.

roguehider wrote:
Ve söylediklerinize bişey eklemek istiyorum.

Wireless kullanıyorsan dikkatli olmalısın. Her ne kadar şifreli de olsa wep denilen protokol rezalet bişey. Hiç güvenli değil. Belki de bir intruder senin wireless'a girip sömürüyordur.

Çok yaptım da ondan biliyorum. Razz
serazat
şifrenle başkası girmiş olabilir. ama ip başlıklarını falan hesaba katınca epey geçmiş olabilirsin. bazı modemlerde kaç paket gitti kaç geldi bunlar nekadar kaç GB görebiliyorsun. daha dikkatliol. adsl hızını zaten daha çok para koparabilmek için arttırdılar. örnegin daha önce 512 sınırlı kullanan kotayı isterse 30GB assın en fazla 512sınırsız+512sınırsız%30 ödüyordu şimdi 1024sınırsız+%30*1024sınırsız ödeme yapmak zorunda
cavbela
serazat wrote:
şifrenle başkası girmiş olabilir. ama ip başlıklarını falan hesaba katınca epey geçmiş olabilirsin. bazı modemlerde kaç paket gitti kaç geldi bunlar nekadar kaç GB görebiliyorsun. daha dikkatliol. adsl hızını zaten daha çok para koparabilmek için arttırdılar. örnegin daha önce 512 sınırlı kullanan kotayı isterse 30GB assın en fazla 512sınırsız+512sınırsız%30 ödüyordu şimdi 1024sınırsız+%30*1024sınırsız ödeme yapmak zorunda

hız artışı birazda türk telekom özelleştik güzelleştik demesi için arttırıldı ama kimse bakmıyorki hızlandı ama alt yapısında çokda fazla bi gelişme olmadı hala aymı bant gemnişliğini sunuyor hala aynı alt yapıyı kullanıyor.. . ..
darkeagle
BURAK_X wrote:

Şişirceklerini sanmıyorum diyecektim ama az önce arkadaşımınkine baktım hiç kullanmadığı halde 1 günde 1,5 gb olmuş. Bence ŞİŞİRİYORLAR!!!

Bu arada kotanı öğrenmen için http://adslkota.ttnet.net.tr adresine başvurabilirsin.
Hayvanadam
Ad-ware spy-ware mal-ware gibi casus programlara dikkat etmek gerek , adsl faturanızı şişiren bunlarda olabilir..
abone
evet doğru hayvanadam haklı ,hatta bilgisayardan dosya indirmedğiniz halde bilgisayarınız üzerinde dosya indiriyormuş gibi işlem yapıp da kotayı 6 GB hatta 9GB'lara kadar şişiren özel yazılmış spy programlar bile var.Bunu engellemek için yapılması gereken en basit iş antivirus ,antispy program yüklemek.Tavsiyem Kaspersky Internet Security 6.0 hacker ataklarına karşı da koruma sağlıyabiliyor.

Hayvanadam wrote:
Ad-ware spy-ware mal-ware gibi casus programlara dikkat etmek gerek , adsl faturanızı şişiren bunlarda olabilir..
nfsforever
Ben ADSL kullanmıyorum ama sanmıyorum öyle şişirme falan yapacaklarını.Zaten herkes Telekom'a sataşma peşinde.Bence limitin aşma nedeni arkadaşların da dediği gibi bilgisayardaki zararlı programlar...
SATAHRIBAT
faturadan sikayetci deilim, aslinda herseyin bilgisayar ortaminda yapildigini dusunursek bu tarz bi ihtimalin olmadigini soylemem gerekir, ama bu demek deilki ben TTnet yanlisiyim tam tersine boyle bir hizmet sunan bu kuruma tamamiyle gcik oluyorum sebenine gelirse, arkadaslar birakin faturalarin fazla gelip gelmesinide 1 aylik kullandigimiz internet hizmetini ele alalim, her hafta yasadigimiz kesintiler, baglanti hizinin bulundugumuz tarifenin katkat altinda baglanti hizina sahip olmamiz, her iki haftada meydana gelen yurt disi cikislarinda meydana gelen aksakliklar, baglatinin yok denecek sekilde azalmasi, insani cileden cikartiyor. ben universite ogrencisiyim interneti ne zaman ne icin kullanacagim belli olmuyor. gün geliyor proje icin gerekli dosyalari aramam gerekiyor, gun geliyor birisinden dosya almam gerekiyor, bazi gunlerde cok onemli epostalarıma ulasmam gerekiyor, ama oyle bir an oluyorki tam gerektigi anda pat internet olmus hersey yarim yamalak kaliyor, baska bir gun yap diyebilirsiniz ama dedim ya ogrenciyim herseyi son gune birakiyorum, boylece projeler g.t.mde patliyor... neyse burdan bir kez daha ttnete Bannnnnn