FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

İnsan Gözünün Kaç MP Olduğunu Bilen Varmı?

aFamous
Günlük hayatta vay be adamın cep telefonunun kamerası 2.0 mp ya da bende bi makina var 12 MP gibi sözler duyarız ve vay be teknoloji nerelere kadar geldi deriz. Hatta bazen ya bu kamera benim gözümle gördüğümden de net çıkarıyor görüntüleri falan bile deme cüretinde bulunuruz. işin aslını yapılan araştırmalar gösteriyor ve teknoloji hala ne kadar aciz ne kadar basit ve kainata kıyasla ne kadar geride kalmış.
İnsan gözü cam dan dışarıya baktığında yaklaşık 324 Megapiksel, Normal şekilde yaklaşık 576 Megapiksel. sözün özünü aktaracak olursak, pencere gibi sınırları olan bir alandan dışarıya baktığınızda gördüğünüz manzara, beyninizde 324 megapiksele eşdeğer olarak yer alıyor. Eğer görüntünüzü engelleyecek bir maniniz yoksa, 576 MP. Şimdi kameralardaki özellikler benim gözümde solda sıfır kaldı vallahi. İnsan gözünün görebileceği gerçek açı değeri şüphesiz ki çoook daha fazla çözünürlüğe tekabul eder. Bu yapıdaki (çözünürlükteki) bir veriyi kaydetmek içinse, çok fazla alana kayıt imkanı sağlayabilecek kadar gelişmiş bir kamera olması lazım..

Anafikir: Gözlerimizi koruyalım onlara sahip çıkalım.. +Baba Beni Okula Gönder falan Laughing
abone
Valla çok ilginç bi konu,bilgilendirdiğin için saol.Demekki tam anlamıyla insani fonksiyonlara sahip bi hizmet robotu için kamera teknolojisinin MP alanında bu rakamlara ulaşmasını beklicez.Acaba bu MP 'e sahip bi kamera teknolojisini kulllanan bi cihaz varmı şu an Rolling Eyes İçinizden birilerinin Hubble Teleskobu der dediğini duyar gibiyim , iyi de o teknolojiyi kullanarak yapılacak hizmet robotunun bize olan faturası da biraz kabarık gelmez mi Laughing Akşam eve gelince eşiniz size Hillllllmiiiiiiiiii bakarmsın canım yeni robotumuz geldi tam 10.000 taksitle 10.000.000 $ ,çok ucuz bizim nejlalarda almış... Laughing
serazat
evet gözlerimize sahip çıkalım ki zaten gözü gibi bakmak deyimide gözün önemini anlatıyor Smile bu kalitede bir kameramız olsa gözümüz gibi bakardık ..bilgisayar başında gereksiz yere fazladan oturup gözlerimizi bozmayalım.
palavra
cok guzel

ama bunlari nasil hesaplamislar
cavbela
palavra wrote:
cok guzel

bence sallamışlar ama gözümüz zaten bütün aletlerin kalitesinin üst limitini belirliyor bizim gözümüzden daha kaliteli bir akina yapsalarda bi işe yaramaz.

bu arada benim gözler bozuldu uzağı göremiyorum gözlk almam lazım. . .
mcc
palavra wrote:
cok guzel

inanmassan ölç Very Happy
cavbela
mcc wrote:
palavra wrote:
cok guzel

getirin bi cetvel ne ile ölçcez bunu bilen varmı ?? ?
mr.emre
mcc wrote:
palavra wrote:
cok guzel

Aynı bizim deprem* gibi konuştun.

*deprem: bizim matematik hocası
spl584
ilgincmiş saol
cebbar
Arkadaşlar bu konuya cevap veren bir site var size yazmak istedim ilgilenenler bakabilir.

Site linki -> insan gözü kaç megapikseldir
egemen_i
Hep merak ederdim insan gözü kaç megapiksele eşdeğer diye öğrenmiş oldum Smile. Benim merak ettiğim insan gözünün algılayabileciğinin ötesinde bir çözünürlük çıkınca ne olacağı? Görmemiz gereken şeyler mi göreceğiz acaba?
RosenCruz
En muhteşem kameranın da merceğin de çok üstünde. Muhteşem bir tasarım. Şükürler olsun
askaradeniz21
Benimki 2 mp olsa gerek Very Happy
Imperius
palavra wrote:
cok guzel

Teori sanırsamm.. Very Happy
trbznburak
İlginç bilgi gerçekten. Vücumuzun ve sağlığımızın kıymetini ne yazık ki elimizden gidince anlıyoruz.