FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

Adsl sifrelerinize dikkat! Ozellikle kotali kullanicilar

cArsi_1903
Oncelikle merhaba

kendi basima gelen bir olayi size soyleyeyim onleminizi alin, size de olmasin diye yaziyorum.

modeminiz lan tipi adsl modemse, [ethernet]
modeminizin 10.0.0.2 tarzi bir giris adresi vardir ve ilk alindiginda giris bilgileri default'tur. eger degistirmezseniz sifrenizi baskalari sizin ip adresinizi yazar yazmaz girebilirler.

Beni nereden bulacaklar, derseniz.
once programla tariyolar o sekilde buluyorlar.
beni bulmuslar şifrem calindi ve evde olmadigim sure icerisinde adsl kotam 6 gb olmus ve 60 ytl'ye yakin fatura odedim..

bilginize..
tufansaba
geçmiş olsun

bunu bilmeyen yoktur sanırım Confused tabi bunu kendi çıkarları için kullananlarda var özellikle ip taratması yapıp girerek şifreyi alıp kendi kotalı hesabı ile değiştirip kotasız gibi kullanması

sen yine az ödemişsin daha doğrusu kullanan kişi az download yapmış

kısacası modemin kontrol paneline giriş şifrenizi değiştirin Laughing
abone
cArsi_1903 wrote:
Oncelikle merhaba

kendi basima gelen bir olayi size soyleyeyim onleminizi alin, size de olmasin diye yaziyorum.

modeminizin 10.0.0.2 tarzi bir giris adresi vardir ve ilk alindiginda giris bilgileri default'tur. eger degistirmezseniz sifrenizi baskalari sizin ip adresinizi yazar yazmaz girebilirler.

beni bulmuslar şifrem calindi ve evde olmadigim sure icerisinde adsl kotam 6 gb olmus ve 60 ytl'ye yakin fatura odedim..

bilginize..

Benim de başıma gelmişti yaklaşık 3-4 ay önce , hemen şifreyi değiştirdim.sonradan kotanın gidişatına baktım ve de normale dönmüştü.Sonradan adsl hesabının telefon hattına özel olduğu ve de başka bir hattan kullanılmasının imkansız olduğunu duydum ama doğrumu yanlışmı bilmiyorum.Hatta şifresi çalınan aboneye şifresini başka birisiyle paylaştı diye ceza meza geliyor diye bazı söylentiler de vardı Very Happy Neyse geçmiş olsun sana.
mcc
abone wrote:
cArsi_1903 wrote:
Oncelikle merhaba

bilginize..

Benim de başıma gelmişti yaklaşık 3-4 ay önce , hemen şifreyi değiştirdim.sonradan kotanın gidişatına baktım ve de normale dönmüştü.Sonradan adsl hesabının telefon hattına özel olduğu ve de başka bir hattan kullanılmasının imkansız olduğunu duydum ama doğrumu yanlışmı bilmiyorum.Hatta şifresi çalınan aboneye şifresini başka birisiyle paylaştı diye ceza meza geliyor diye bazı söylentiler de vardı Very Happy Neyse geçmiş olsun sana.

evet senin hattın olmadan nasıl kullanabilsinlerki anlamadım eger hattından paralel çekerlerse kullanabilrler diye biliyorum komşularından biri olmasın Very Happy
abone
valla olabilir yıllar önce de telefon faturası baya ağır gelmişti ,bizimkiler itiraz etmiş, ptt yetkilisi (o zaman adı ptt idi şimdi türk telekom) telefon hattına birisi girmiş olabilir demiş,nasıl olduğuna dair yöntemini bile söylemişler.Nasıl mı ? Bu telefon kabloları havai hat şeklinde dışarıdan dağıtılıyor ya,he işte oradan sizin binanın dışındaki bir noktadan balkon ya da penceresinin önü bu işi yapmaya müsait olan biri kablo demetinin içine toplu iğne sokarak telefon hattına girmiş olabilir demişler ptt'den Laughing Laughing Laughing Laughing daha ne diyim ben size , türk telekomun ptt'den kalma alt yapıyla hizmet verdiği bölgelerde yaşayan millete allah sabır versin.

mcc wrote:
abone wrote:
cArsi_1903 wrote:
Oncelikle merhaba

bilginize..

evet senin hattın olmadan nasıl kullanabilsinlerki anlamadım eger hattından paralel çekerlerse kullanabilrler diye biliyorum komşularından biri olmasın Very Happy
tufansaba
adsl kullanıcı adı ve şifresini başka adsl sinyalinin geldiği telefon hattına modem bağlayıp modeme şifreyi girersen bir ihtimal bağlanır

bağlantı hızın 256k olup şifren 2048 ise yine 256k kullanıyorsun

hızın 2048 olup şifren 256k olursa yine 256k kullanıyorsun Laughing

denenmiştir Smile ama kota derdim olmadığı için kullanmıyorum bu yöntemi Laughing Laughing Laughing Laughing

ve ceza meza gelme söylentileri varda o kadar kullanan biliyorum daha ceza filan geldiğini görmedim Smile
darkeagle
Önceleri şifre ile giriliyodu fakat şimdi hatta özel olması lazım.
Şimdi tam olarak denemedim.
cavbela
alında ilk kuruluşta adsl hatta özel değildi ama daha sonraları yapılan dönüşümle hatta özel olmaya başladı dönüşüm tamamlandımı tam olarak bilmiyorum. ama bu komu hala tartışılıyorsa dönüşüm tamamlanmamış demektir.. .. . .
borabora
tufansaba wrote:

ve ceza meza gelme söylentileri varda o kadar kullanan biliyorum daha ceza filan geldiğini görmedim Smile

kullanan çok var.şikayet olmadığı müddütce kimse arayıp sormuyor.
tufansaba
zaten 2 kişi aynı anda girince aynı kullanıcı adı şifreyle birisi bağlanmıyor Smile

sonra adsl destek hattını arıyor şöyle böyle operator birisi bağlanmış durumda diyor şifremi değiştir diyor mağdur kişi değiştiriyor olay bitiyor şikayet edilse aslında suçlu sayılıyor tabiki hemen telekom tepesine çökerde işte hep boşver demekten Wink
serazat
evet arkadaşlar bu gibi saldirilara uğramamak için şifrenizi zor bişey yapacaksınız o bir yere kadar çözüm sayılır ama adam sizin ipnizi aldımı eğer 80 nolu porttan panele ulaşılabiliyorsa direk giriş ekranı girer şifreleri denetir girer.
bunun olmaması için
Miscellaneous Configuration a girin orada HTTP server port u bir sayıyla değiştirin örneğin 1521 ki bende bu portu windowsta dinleyemez firewallda oraclenin kullandığı port bu.

HTTP Password Protection da enabled olsun.

yada ben sadece evdeki bilgisayarımdan kontrol paneline girerim diyosanız

HTTP server access de

Restricted yazanı seçip LAN ı tikleyin