FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

KAC DEGISIK DIL KONUSABILIYORSUNUZ?

palavra
merhaba arkadaslar

forumun ingilizce bolumunde boyle bir konu var

ama gordugum kadariyla bizim arkadaslar pek ilgi gostermemisler.

dil ogrenmek hakikaten zor bir mevzu
ozellikle o dilin konusuldugu bir ulkese yasamiyorsaniz ,is iyice icinden cikilmaz bir hal aliyor

ben ingilizcenin yogun sayilabilecek bir sekilde okutuldugu bir lisede basladim ing. seruvenime
sonra universite de bir yil hazirlik okudum
derslerin hemen hemen hepsini ingilizce gorduk
bir cok yabanci prof vardi
ama ancak yurt disina ciktigimda ingilizcemin ne kadar yetersiz oldugunu anlayabildim
bir ara Tacikistan da calistim bir hayli Tacikce (farsca) ogrendim
Turkce ile bir cok ortak kelime(sadece gunluk yasantida kullanilan 3000 den fazla kelime ortak hukumet ,pilav ,kasik, gul, hos........) oldugu icin Tacikcede pek problemim yok
hatta ingilizceden daha iyi konusabilirim
o yillarda yine biraz rusca calistim ama tam ogrenemedim
su anda Kambocyada yasiyorum ve yerli dili (kmerce) ogrenmeye calisiyorum. bir hayli zor. Smile
siz de hangi dilleri hangi sartlarda ogrendiginizi veya ogrenmeye calistiginizi yazarsaniz
hep beraber istifade etmis oluruz
selamlar
maniac_ea
ingilizceden şöyle böyle anlıyorum ama iş konuşmaya gelince pek bişi anlamıyorum
coozy
Tatarca ve biraz ingilizce biliyorum ama konuşması zor tabi. Çok basit olarak da almanca. Laughing
selim06
Basit Almanca ve İngilizce.
posof
palavra wrote:
merhaba arkadaslar

forumun ingilizce bolumunde boyle bir konu var

ama gordugum kadariyla bizim arkadaslar pek ilgi gostermemisler.

dil ogrenmek hakikaten zor bir mevzu
ozellikle o dilin konusuldugu bir ulkese yasamiyorsaniz ,is iyice icinden cikilmaz bir hal aliyor

ben ingilizcenin yogun sayilabilecek bir sekilde okutuldugu bir lisede basladim ing. seruvenime
sonra universite de bir yil hazirlik okudum
derslerin hemen hemen hepsini ingilizce gorduk
bir cok yabanci prof vardi
ama ancak yurt disina ciktigimda ingilizcemin ne kadar yetersiz oldugunu anlayabildim
bir ara Tacikistan da calistim bir hayli Tacikce (farsca) ogrendim
Turkce ile bir cok ortak kelime(sadece gunluk yasantida kullanilan 3000 den fazla kelime ortak hukumet ,pilav ,kasik, gul, hos........) oldugu icin Tacikcede pek problemim yok
hatta ingilizceden daha iyi konusabilirim
o yillarda yine biraz rusca calistim ama tam ogrenemedim
su anda Kambocyada yasiyorum ve yerli dili (kmerce) ogrenmeye calisiyorum. bir hayli zor. Smile
siz de hangi dilleri hangi sartlarda ogrendiginizi veya ogrenmeye calistiginizi yazarsaniz
hep beraber istifade etmis oluruz
selamlar

sen ne iş yapiyorsun abicim bukadar yeri gezmişsin Smile yoksa palavrami atiyorsun Smile

ben cok cok az almanca biraz ingilizce Smile

ama işimde pek işime yaramadi bunlar...
insolent1
palavra sen neymişsin be kardesim
serazat
ingilizce ki yıllardır dersini alıyoruz bu yüzden öğrendik.Bir sitem bile bile var ingilizce eğitim alanında ...
Türkçe'yi de Ana dilimiz olduğundan zaten konuşuyoruz..
üçüncü bir dile henüz ihtiyacım olmadı olursa da zor öğrenirim ingilizceyi öğrenmek epey uzun sürdü... frihostun ingilizce bölümünde genelde
izlediğim filmlerin yorumunu imdb sitesine yazıyorum oraya yazmışken frihostada yazıyorum puan oluyor işte. Laughing
Solo Turco
Ortaokulda dört sene Almanca okudum ama ardından lisede hiç Almanca görmeyince hepsini unuttum.

Üniversite hazılık sınıfında da bir sene İngilice gördüm ama daha önce hiç görmemiştim. Beş senedir İngilizce ile olabildiğince ilgileniyorum. Özellikle "chat" olayı dile çok yardım ediyor. belki telaffuz tam olmuyor ama kelime sıralaması, cümle yapısı, günlük hayatta kullanılan deyimler ve ünlemlerin kullanımını görmüş oluyorsun, böyle uzun zaman chat yaptıktan sonra Türkçe bilmeyen bir iki kişi de bulup onlarla konuşmaya çalışınca eskiki İngilizceme çok şeyler kattığımı gördüm. Şu sıra da İspanyolcaya merak sardım. Biraz da Almancayı takip etmeye başladım.

İnternet ortamında karşıma çıkanların yüzde doksanı İngilizce konuşabildikleri için İngilizce, internette daha hızlı gelişiyor. Ama Almanca bilen pek kimseye rastlayamadım uzun zamandır. İspanyolca konuşanların sayısı ise gayet fazla. Zaten bildiğim kadarıyla dünya üzerinde en çok konuşulan dil İngilizce, ardından Çince daha sonra Hintçe hemen ardından da İspanyolca geliyor.

Çinliler iki milyar nüfusla ikinci olmak için başka bir ülkeye bile gerek bırakmamışlar. Hintli nüfusu da bir milyardan fazla olduğu için onların üçüncülüğü de gayet doğal. İspanyollar da vaktiyle Latin Amerika'yı sömürgeleri arasına kattıkları için dört yüz milyon Güney Amerikalı İspanyolca konuşuyor.

Bir ara Japoncaya da merak sarmıştım. Japonların en kolay öğrenebildikleri dil Türkçe diye duyunca insan şaşırıyor tabi. Ne alaka dedim, meğerse aynı dil ailesine mensupmuşuz. Yani bakıyoruz ki, arada harf/karakter farkı olmasa birbirimizi çok iyi anlayacağız. Japoncanın ilbilgisi yapısı Türkçe'ye o kadar benziyormuş ki, sadece kelime kelime yerlerine karşılıklarını koyunca aynen Türkçe oluyor dediler. Örneğin "Özne - Tümleç - Yüklem" şeklinde bir cümle yapısı var. "mı" soru eki bile (örneğin İngilizcede yok) "ka" diye Japoncada var. Japonca da sondan eklemeli, vs. Bunun gibi benzerlikler beni cezbetmişti ama karakter/harf sorunu büyük bi sorun.

İspanyolcanın hakkından gelirsem Arapçaya da el atmayı planlıyorum. Belki de Japoncaya geri dönerim. Rolling Eyes Very Happy
abone
ben de mesleğim gerektirdiği için çince öğrenmeye başladım Very Happy anlaması konuşması hadi neyse de yazımı adamı öldürüyor.
tufansaba
abone wrote:
ben de mesleğim gerektirdiği için çince öğrenmeye başladım Very Happy anlaması konuşması hadi neyse de yazımı adamı öldürüyor.

çok çok kolay gelsin biraz acayip oldu ama nese Laughing
abone
ne yapalım tufan adamlar elektroniği ele geçirdiler başkalarına ekmek vermiyorlar,biz de onlara uymaya başladık.Aslına bakarsan yazım pek kullanılmyor ama o da bizim firma sahibinin gereksiz atılımlarından biri Laughing hatta konuşma dilindeki çince kelimeyi latince yazdığın da çin karakterlerine dönüştüren bi program da var.Hep gereksiz işler bunlar hep ... çinceyi öğrenene kadar çıkıp başka bi iş baksam daha iyi olacak galiba
Laughing Laughing
tufansaba wrote:
abone wrote:

çok çok kolay gelsin biraz acayip oldu ama nese Laughing
mcc
Biraz ingilizce biliyorum derdimi anlatırım bikaç birşeyde anlarım karşı taraftan yeter zate!
borabora
biraz ingilizce, birazda arapca.
darkeagle
Türkçe, ingilizce, vb, c++, almanca, fransızca, ispanyolca, italyanca, delphi, rusça, html, japonca....

Yoruldum yazarken Razz
insolent1
darkeagle wrote:
Türkçe, ingilizce, vb, c++, almanca, fransızca, ispanyolca, italyanca, delphi, rusça, html, japonca....

Yoruldum yazarken Razz

Yuh kardeşim Razz
abone
Maşallah sübhanallah

darkeagle wrote:

Yoruldum yazarken Razz
borabora
darkeagle wrote:

Yoruldum yazarken Razz

vay beee maşallahhh.sen neymişsin öyle kardeş.kuş dilinide biliyormusun Laughing
loserk
darkeagle wrote:

Yoruldum yazarken Razz
Razz dünya dillerini say demedik be kardeşim.. oldu olacak "dil"ber dudağı,dil peyniri,vs.vs.. Razz c++ konuşabiliyo musun? Laughing
Cekirge
Kendimi acaip kötü hissettim şimdi Türkçe yi bilen zor konuşuyom ben Laughing
TheMentor
ingilizce iyi düzeyde
almanca az
fransızca az
darkeagle
borabora wrote:
darkeagle wrote:

Yoruldum yazarken Razz

vay beee maşallahhh.sen neymişsin öyle kardeş.kuş dilinide biliyormusun Laughing

Bi o yok Laughing
palavra
darkeagle wrote:

Yoruldum yazarken Razz

cok guzel

ben de firsat bulabilirsem ispanyolca calismak istiyorum

gerci bir dili kullanmadan ogrenmek bir hayli zor ama
dilleri her zaman ise yarasinlar diye calismak ta gerekmiyor
ben ispanyolcayi sirf hobi olarak dusunuyorum
arapca da olabilir

- japonyada universite bitirmis bir arkadasim gramerinin turkceye cok yakin oldugunu bir cok degisik ulkeden gelen ogrencilerin 2 yil hazirlik okumasina ragmen kendisinin 1 yilda bitirdigini soylemisti

senin fikrin nedir?
spl584
englısh basıt almanca vede c++ dermısım Laughing
geyikkutuphanesi
"ich spreche Türkisch, Engisch und etwas Deutsch."
Almanca kursunda ilk ezberlediğim cümlelerden biri Very Happy Daha yeni başladım almancaya 1 ay kadar oldu. Bi de Türk Eğitim Sistemi ingilizcem var. Smile
nfsforever
Tek yabancı dil var bende o da İngilizce...
abone
benim çince olayı askıya alındı ohhhhh ne güzel de oldu uğraşılırmı çinceyle yawwww Laughing işim gücüm yok ecüc bücüc harflerle boğuşacam. Laughing kafayı yiyecektim az kalsın
borabora
karadeniz bölgesine has ıslık dili var.bir biri ile ıslık ile haberleşiyorlar.bileniz varmı. Laughing
geyikkutuphanesi
borabora wrote:
karadeniz bölgesine has ıslık dili var.bir biri ile ıslık ile haberleşiyorlar.bileniz varmı. Laughing

kuş dilinden mi bahsediyosun?
duckling
Türkçe, İngilizce, Almanca, php'ce, html'ce, css'çe Razz
cihan
Ben diyorum ki, insanlar en az bir yabancı dil bilmelidir. Hele İngilizce'yi bilmek çok önemli. Çünkü, bilindiği üzere İngilizce uluslar arası ortak bir dildir. Farklı kültürlerden insanlarla, onların dilini bilmenize gerek olmadan uluslar arası ortak bir dil olan İngilizce ile iletişim kurmak mümkün olmaktadır. Ama yabancılarla en iyi ve en etkili iletişim ancak onlareın kendi dilleriyle mümkün olduğu bilinmektedir. Yabancılarla hiç iletişim kuramamaktansa en azından, az etkili olsa da, bunu İngilizce ile sağlamak çok daha iyidir. Ben emekli olmama rağmen bu nedenle İngilizce kurslarına yazıldım. Bayağı da ilerlettim.

Murat, 25 Kasım 2006
arkadaslar hepinize imkaniniz varmi bilmiyorum ama, kesinlikle en az 1 tane yabanci dil ogrenmenizi tavsiye ediyorum, ben sansliydim ogrendim, ve bunun cok faydasini gordum gerek bilgisayar kullanirken gerek baska insanlara yardim acisindan olsun, cidden en azindan kendinize guveniniz geliyor baska sizinle beraber insanlarin sahip olmadigi bi ozelliginizin olmasi sizi iyi hissetmenizi sagliyor, cidden ogrenin gec kalmadan.
mr.emre
tr, en, de Laughing
school61
dil meselesine iki yonden bakmak gerek bence biri anlama, dinleme ikincisi konusma boyle olunca ingilizce iyi derece anliyorum ama orta derecede konusuyorum, tabii ortam da cok onemli ingilizce icin ingilizce konusulan ortamda bulunmak gerek surekli. kitap defterle yurumuyor pek
bugra9
İngilizce ve almancayla idare ediyorum ama teknoloji için Japonca kızlar için Rusça öğrenmek lazım. Very Happy
palavra
bugra9 wrote:
İngilizce ve almancayla idare ediyorum ama teknoloji için Japonca kızlar için Rusça öğrenmek lazım. Very Happy

japonca ogrenmeye baslarsan,japonyaya ucretsiz seyehat kazanma ihtimalin var.

http://www.aksiyon.com.tr/detay.php?id=26176
muhendisabi
maalesef sadece ingilizceyi soyle boyle biliyor sayilirim.
tuncadogus
yan okuldaki yabancı kızlar ile çat pat ingilizce anlaşabiliyorum Very Happy bu sene almanca dersleri de başlar artık Very Happy
palavra
tuncadogus wrote:
yan okuldaki yabancı kızlar ile çat pat ingilizce anlaşabiliyorum Very Happy bu sene almanca dersleri de başlar artık Very Happy

ımzanda kullandıgın ıbarenın bır manası varmı?
hekimusta
arkadasim sen de ülke ülke geziyorsun galiba. Benim bildigim 3 dil var. Türkçe kürtçe ve ingilizce. Baska bazi dillerin hos olmayan sözlerini biliyorum sadece ama onları saymıyorum Very Happy
Garga
İngilize ve Fransızca yeterli heralde Smile
hekimusta
Garga wrote:
İngilize ve Fransızca yeterli heralde Smile

yetmezzzzzzzzzzzzz
Very Happy
BURAK_X
Türkçe dilini çok iyi biliyorum! Razz
İngilizce(Süper değil)
Almanca(Birkaç kelime)
İspanyolca(Tek bildiğim kelime" Gracias" Very Happy )
Garga
BURAK_X wrote:
İngilizce(Süper değil)
Almanca(Birkaç kelime)

OooO sen bu dil olayını halletmissin ya...Yeterli artik bence kasmana geerek yoq Very Happy
BURAK_X
Garga wrote:
BURAK_X wrote:
İngilizce(Süper değil)
Almanca(Birkaç kelime)

Yeterli artik bence kasmana geerek yoq Very Happy

Evet, artık rahat rahat oturcam Razz Very Happy
kriptontr
darkeagle wrote:

Yoruldum yazarken Razz

darkeagle çok iyi malca (malezian şeysi) bilir Very Happy ?

ben sayısal olarak değer vermek gerekirse dilbilgisinden pek çakmadıım zaman zaman yannış anlaşıldımı düşünerekten Türkçeme 0.8 (ve bu Türkçeyle blog yazıyorum Very Happy)
okuduğumu anlama yabancı şarkılardan bazı cümleleri kapmama bakarak ingilizceme 0.6 puan veriyorum ve yarışmayı 1,4 dil bilerek tamamlıyorum.herkese başarılar ..teşekkürler.
BURAK_X
kriptontr wrote:
yarışmayı 1,4 dil bilerek tamamlıyorum.herkese başarılar ..teşekkürler.

Hehe, Adım: Burak, Soyadım:BAYAR, Yaşım:15, Ankara'dan katılıyorum, yarışmacı arkadaşlara başarılar diliyorum Laughing
darkeagle
kriptontr wrote:
darkeagle çok iyi malca (malezian şeysi) bilir Very Happy ?

Ulan ne mal herifsin malayca o bi kere. Unutmuşum onu yazmaya. Mesajı yazdıktan sonra yeni dillerde öğrenmeye başladım.
BURAK_X
darkeagle wrote:
yazdıktan sonra yeni dillerde öğrenmeye başladım.
Hangi dili öğrenmaya başladın?
darkeagle
BURAK_X wrote:
darkeagle wrote:
yazdıktan sonra yeni dillerde öğrenmeye başladım.
Hangi dili öğrenmaya başladın?

Kuş Dili...
Kleopatra
Türkçe ile az çok İngilizce profesyonel derecede değil yani
hekimusta
TÜRKÇEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE
muaythai
türkçe dahi bilmiyorum:DVery Happy
BURAK_X
muaythai wrote:
türkçe dahi bilmiyorum:DVery Happy
o ayrı bi durum Very Happy Razz
maeglin20
Türkçe, İngilizce, PHP, Perl/CGI, HTML, C++, Delphi Very Happy
BURAK_X
maeglin20 wrote:
Sanal alem diyosun yani
maeglin20
BURAK_X wrote:
maeglin20 wrote:
Sanal alem diyosun yani

He Onu diyom Very Happy
TheMentor
Ingilizce seruvenim her genc gibi 4. sinifta basladi ama yetersizdi sonra anadolu lisesine girdim orda 1 sene hazirlik okudum. ikinci sene almanca gordum (ki almancam suanda yok gibi birsey Smile

ingilzce basit bir dil olamasina karsin aksanlarla karsilasildikca zorluk gosterebilen bir dildir
cunku herkesin dili ayni sekilde ayni kelimeye donmeyebilir.. cok iyi ingizlice bilebilirsiniz fakat ana dili ingilizce olmayan biriyle konusursaniz bunu cok net sekilde tatbik edebilirsiniz.

devaminda yurt disi degisim programiyla universiteye gidemeden kendimi asya da buldum.
universiteye insallah seneye baslayacagim canim ulkemde.
suanda tayland da yasiyorum.yaklasik 4 aydir burdayim

yerel dil olan tayice yi ogrendim yazma konusunda sikintilarim var cunku farkli bir alfabeleri var ve bizim gibi degil dilleri tonlamalar vurgular cok onemli ama tek sevincim cinsiyet olmamasi..

ufak bir italyanca seruvenimde oldu burada sadece basit cumlelerle olusan zorlugu var cinsiyetli dillerden ama turkce gibi okunmasi ogrenme oranini arttiriyor ayrica ispanyolca ile olan benzerligi (yada italyancanin ispanyolcaya benzerligi) isinizi ilerde kolaylasirabilir. bir cok ulkenin dili ispanyolcadir amerikada 41 milyon kisi ispanyolca konusur. ki soyle birsey var eger italyanca bilirseniz ispanyolcayi daha kolay anlarsiniz ( yada benim arjentinli arkadas biraz safti dinlemiyordu italyancayi)

neyse buarada kambocyada ki arkadasima ( sanirim oraya gelecegim 1 kac hafta icersinde gorusmek dilegiyle)

-ahmet