FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!


Tüketiciler Birliği, TÜBİTAK a inceletti; gazozda alkol var

serazat
Quote:

Tüketiciler Birliği, TÜBİTAK'a inceletti;
10 gazozda alkol çıktı

Meşrubat tüketiminin arttığı Ramazan’da şok bir gelişme yaşandı. TÜBİTAK tarafından analiz edilen 10 farklı gazoz markasının içinde alkol tespit edildi.

Tüketiciler Birliği, piyasadaki 10 farklı gazoz markasına ait numuneleri TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi’nde inceletti. Analiz sonucunda bütün gazozlarda litre başına 1,56 ile 0,20 gram arasında değişen oranlarda alkol tespit edildi. Tüketiciler Birliği Başkanı Avukat Bülent Deniz, gazozların ‘içindekiler’ bölümüne etil alkolün yazılmadığına dikkat çekerek tüketicilerin yanıltıldığını söyledi. Deniz, “Bütün gazozlarda tat ve koku verici esanslar kullanılmaktadır. Bunlar yağ cinsinden maddeler olup suda çözülmezler. Etil alkol, bu çözülmeyi sağlamak için kullanılır. Etil alkolün vazifesini propylen glycol de görebilir; ama maliyeti ikiye katladığı için tercih edilmiyor.” dedi.

Tüketiciler Birliği Başkanı Bülent Deniz, "Alkolsüz içeceklerin içeriğini düzenleyen bir tebliğde nasıl olur da ‘litrede 5 grama kadar etil alkol olabileceğine izin verilebilir' diye bir soru sorduk kendimize." diyen Deniz, bunun üzerine yaklaşık 7-8 ay önce bir çalışma başlattıklarını kaydetti. Piyasadaki hiçbir gazozun üzerinde, içeriğinde alkol bulunduğuna dair bir bilginin olmadığını, hatta bir üründe de, içerikte alkol ve çözentisinin kullanılmadığının yer aldığını aktaran Deniz, bunun sebeplerini öğrenmek için gıda mühendisleri, kimya ve tıp alanında uzmanlardan yardım istediklerini aktardı. Buna göre bütün gazozlarda kullanılan tat ve koku verici esanslar yağ cinsinden oldukları için suda çözülmüyor. Etil alkol, gazlı içecek üretiminde bu çözülmeyi sağlamak için kullanılıyor. Etil alkolün vazifesini propylen glycol de görebiliyor, ancak maliyeti ikiye katladığı için tercih edilmiyor. Tarım Bakanlığı ve Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından öncelikle TSE'nin gazozlarla ilgili 4080 No’lu standardının değiştirilerek gazlı içeceklerde alkol kullanılmasına imkân tanıyan maddenin kaldırılması gerektiğine dikkat çeken Deniz, "Bunun yerine gazlı içeceklerde alkol kullanılmasını yasaklayan düzenleme getirilmeli." dedi. Bu maddenin kaldırılmaması halinde tebliğin isminin değiştirilerek, isimde yer alan ‘alkolsüz içecekler' ibaresinin kaldırılması ve denetimlerin en katı şekilde uygulanması gerektiğini ileri süren Deniz, "Tüketicinin bilgilenme hakkının ihlalinin önüne geçilmelidir." şeklinde konuştu. Gazlı içecek firmalarına da çağrı yapan Bülent Deniz, içeriğin eksiksiz olarak etikette yer alması konusunda düzenlemeleri yeniden yapmaları gerektiğini söyledi. Deniz, sözlerini şöyle sürdürdü: "Tüketicileri uyarıyoruz. İçtiğiniz gazozlarda alkol var."

Kimya mühendisi Prof. Dr. Mustafa Nutku, gazozlarda kullanılan alkolün, içkilerde yer alan etil alkol olduğunu söylüyor. Meyve ve ekmek mayası gibi gıdalarda bulunan ethanol denilen alkolün ise tamamen doğal yollardan oluştuğuna dikkat çeken Nutku, 200 derece fırında piştikten sonra bu türlü alkolün uçtuğunu anlatıyor. Nutku, "Gazozda bulunan alkol ise alternatifi olmasına rağmen tamamen keyfi konulur." diyor. Veteriner Gıda Hijyenistleri Derneği Başkanı Can Demir, durumun büyük üretim teknolojisinden kaynaklandığına işaret ediyor. Ürünlerin akışkanlığını hızlandırmak için alkol kullanıldığını aktaran Demir, "Normalde üretim bandında 30 saniyede 2 şişe dolum yapılırken, alkol sayesinde bu miktar 4 şişeye çıkıyor." diyor. Demir, kanunen izin verilmesine rağmen ambalajda bilgi konulmamasını ‘tüketiciyi aldatma' sözleriyle değerlendiriyor. Gıda Güvenliği Derneği Başkanı Samim Saner de gazozlarda bulunan etil alkolün Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan Gıda Kodeksi Yönetmeliği'nin izin verdiği değerin altında olduğunu söylüyor. Etil alkolün 10 binde iki oranında yer aldığını, bu miktarın da bir litre gazozda bir damla bile yapmayacağını belirten Saner, "Gıda kodeksine uygun denildiğinde yasayla belirtilen bütün şartlar yerine getirilmiş sayılır. Yönetmelikte ‘Aroma maddelerinin 1 kilogramında 3 mg etil alkol bulunmasının mahzuru yoktur' deniliyor." diyor. Saner, üreticinin istese bile etiketin üzerine Tarım Bakanlığı'nın iznini almadan alkol ibaresini yazamayacağını, çünkü bakanlıkça yayınlanan Etiket Tebliği'nde etiketin üzerinde ne yazacağının belli olduğunu söyleyerek, "Bir etiketin üzerinde nelerin yazılıp yazılmayacağını bu tebliğ belirliyor." ifadelerini kullanıyor. Kamuda görevli bir gıda kontrolörü ise mevzuata göre etiketin içindekiler bölümünde kullanılan katkı maddelerinin tümünün yazılması gerektiğini belirtiyor.

Diyanet: İçkinin bir damlası bile haram

İçkinin haram olduğunun hem Kur'an'da hem hadislerde kesin bir dille yer aldığını anlatan Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. M. Saim Yeprem, Maide Suresi'nde içkinin fal oklarıyla birlikte şeytan işi olarak adlandırıldığını ve müminlere yasaklandığını kaydediyor. Yeprem, alkollü içkinin bir damlasıyla bir şişesi arasında da haram olması bakımından hiçbir fark olmadığını sözlerine ekliyor. Bu da etil alkolün hangi miktarda ve neyin içinde bulunursa bulunsun içilemeyeceği anlamına geliyor.

‘Meşrubatta alkol bulunması doğal’

Tüketiciler Birliği'nin iddialarına gazoz üreticileri adına Meşrubatçılar Derneği cevap verdi. Yazılı bir açıklama yapan Genel Sekreter Nizamettin Şentürk, şirketlerin yönetmelikte belirtildiği gibi alkolsüz içecekler ürettiğini söyledi. Şentürk, dünyanın her yerinde gıda regülasyonlarında etanolün belirli oranlarda yer almasının doğal kabul edildiğini belirterek, “Her madde ile ilgili bir alt sınır kabul edilmekte ve bunun altındaki rakamlar bilimsel olarak kayda değer olmadığı için dikkate alınmamaktadır." ifadelerini kullandı.

En fazla alkol Uludağ’da

Marka - Alkol*

Uludağ 1.56

Akmina 1.28

Tansaş 1.16

Çamlıca 0.84

Fruko 0.76

Sensun 0.60

Sprite 0.56

Adese 0.48

Seven Up 0.44

Kipa 0.20

* Gram/litre
Ne diyorsunuz arkadaşlar bu kadarcık alkolden bişi olmaz mı ramazanda içmesek daha iyi olur diyorum ben ne olur ne olmaz
borabora
Quote:
Ne diyorsunuz arkadaşlar bu kadarcık alkolden bişi olmaz mı ramazanda içmesek daha iyi olur diyorum ben ne olur ne olmaz

içmesek daha iyi.alkolün girmediği yer kalmadı anlaşılan.artık her yediğimizi ve içtiğimizi galiba tübitak a inceletmek durumundayız.
okullar
kola ve fanta türlerinde de yoksa n'olayım...
cihan
GAZLI İÇECEKLERDE TESBİT EDİLEN ALKOL

serazat gündemimize önemli bir konuyu taşıdığınız için size teşekkürler.

"Tubitak tarafından yapılan incelemede gazozlarda etil alkol olduğu tesbit edilmiştir." haberi dikkatimi çekti. Sanıyorum bu konuya bir çok arkadaşım duyarsız kalmayacak; muhakkak söyleyacekleri, ilave edecekleri olacaktır.

Haberde ne yazık ki özetle, imalatçı firmaların üretim sırasında gazozların akışkanlığını arttırmak, ayrıca tat ve koku verici maddelerin suda çözülmelerini sağlamak için etil alkol maddesi kullandıkları, halbuki etil alkolün yerine propylen glycol maddesinin kullanılabileceği;

Gazlı içeceklerde -örneğin gazozlarda- kullanýlan tat ve koku verici esanslar yað cinsinden olduklarý için suda çözülmediği; etil alkol'ün, gazlý içecek üretiminde bu çözülmeyi saðlamak için kullanıldığı; etil alkolün vazifesini propylen glycol de görebildiği, ancak maliyeti ikiye katladýðý için tercih edilmediği gibi bilgilere ulaştık.

Biliyoruz ki alkol sağlımıza zararlıdır. İçeceklerde etil alkol, asla üretim maliyettini düşürmek amaçlı olarak kullanılmamaldır. Hele ki, yerine kullanılacak propylen glycol isminde alternatifi varsa. Bir kere başta, bu konunun mevzuatı çok iyi hazırlanmalıdır. Elbette sadece mevzuat hazırlamak yetmez; sıkı bir denetim de gereklidir. Mevzuata aykırı faaliyet gösterenlere verilen cezalar kesinlikle caydırıcı olmalıdır diye düşünüyorum.

Faydanılan kaynak:

serazat'ın "Tüketiciler Birliği, TÜBİTAK'a inceletti;
10 gazozda alkol çıktı
" haberinden faydalanılmıştır.


Murat, 14 Ekim 2006

__________________
tufansaba
maden suyu için daha faydalı Laughing
loserk
...
b17
Ben de gazoz niye kafa yapıyor? diye soruyordum kendime Laughing Laughing
abone
biz de içiyoruz içiyoruz hep içesimiz geliyor diyorduk meğersem gazozlarımız torpilliymiş Laughing
coozy
Gazoz, kola vs. zaralı içecekler.Meyve suyu ya da maden suyu ideal. Smile
palavra
bu uzerine gidildiginde halledilebilecek bir durum

eskiden margarinler hakkindada boyle iddialar gundeme geldi

tuketiciler bilincli bir sekilde margarin almayinca

margarin ureticileri careyi

imalat sekillerini degistirmede ve daha seffaf imalat yapmakta buldu

gazozcularinda toplu bir tuketici boykotunu goze alabileceklerini zannetmiyorum

biraz uzerlerine gidilirse

bir seyler degisecektir

beni asil rahatsiz eden

ULKER CAMLICA nin da listede olmasi

cunku margarin olayi ulker le degismisti
serazat
coozy wrote:
Gazoz, kola vs. zaralı içecekler.Meyve suyu ya da maden suyu ideal. Smile


evet meyve suyu tabii %100 olacak elma suyu gibi birde çayımız var Allah tan sahur iftar demiyoruz her zaman çayımızı içiyoruz eksik etmiyoruz.
darkeagle
Bence birşey olmaz. Vücut zaten o alkolun fazlasını barındırıyor.
insolent1
Arrow
Bir de gündeme birada,rakıda vs. alkol oranı düşük çıktı diye bir haber gelse keşke.
cavbela
yav boyle dua mı olur mubarek ramazanda kabul falan olur olur sonra. . .. . .
yazık bana şu ramazan bi geçsin yüklenecem valla biraya şaraba . .. . . .. . .
Related topics
Kus gribi hakkinda aciklama
Atatürk neden öldü?
Yıkın...
PHP question, $_SESSION[] gets changes to by $_POST var
Atatürk'ümüz için DEV Arşiv
Biz de mi bir hata var!
Atatürk ve Vatan(Başka Başlık Açmayınız)
Koka Kola değil, Kol Kola
Şuan tr den kaç kişinin burada sitesi var biliyormusunuz
avrupa birliği önerisi
sayisal tv ne zaman baslayacak bilen var mi?
Yoksa Var mı?
ADSL kullanıcılarına müjdeli haber
Beyin Göçüne TÜBİTAK‘tan Dön Çağrısı
Reply to topic    Frihost Forum Index -> Language Forums -> Turkish

FRIHOST HOME | FAQ | TOS | ABOUT US | CONTACT US | SITE MAP
© 2005-2011 Frihost, forums powered by phpBB.