FRIHOSTFORUMSSEARCHFAQTOSBLOGSCOMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

Windows Vista. Jakie macie o nim zdanie???

sejgo2
Kolejny system operacyjny wydany przez Microsoft. Jakie sa wasze opinie wzgleden systemu.

oraz czy uważacie ze system jest najbezpieczniejszy z dotychczasowych systemów Windows?
fallco
a co mozna o nim iwedziec skoro nie jest jeszcze skonczony ? nie ma wydania dla zwyklego uzytkownika narazie, wiec jezeli nie jestes testerem Microsoftu to nie wiesz nic...
Ramelof
Kolejny produk naszpikowany tym co nie potrzeba. Aero, które musi miec 15GB HDD. 1 Ghz Procek. Ghz Ram. Karta 128 mb. Lekka przesada nie wszyscy nie mają takiego sprzętu. Xp już lepiej w tym wychodzi bo nie jest, aż tak skopany, ale najchętniej to bym spróbował Linuxa. Linux darmowy co jest wielkim plusem co do systemu operacyjnego.
gecko
Ramelof wrote:
Aero, które musi miec 15GB HDD. 1 Ghz Procek. Ghz Ram. Karta 128 mb. Lekka przesada nie wszyscy nie mają takiego sprzętu

fakt że przegieli. Chociaż pewnie za pare lat takie kompy to będą na allegro za 300zł chodziły.

ocenie jak wyjdzie. bo teraz nie ma co prognozować

wiem tylko że nie zainstaluje od razu. Gdyby był WinFS i inne bajery... a tak to po co? dla szpanu? dziękuje, wole Windows Blinds czy inną skórke zainstalować.
spooki86
Prawda ma duże wymagania i pewnie będzie miał dużo bajerów ale napewno będzie można go trochę odchudzić tak samo jak windows xp Laughing

Jak ktoś ma w miare nowego kompa to mu pójdzie a wiadomo że jak ktośma słabego kompa to tym bardziej nie kupi sobie nowego windowsa.
wolny_77
ktoś z kumpli powiedział mi że windows vista będzie potrzebował dual core czy to prawda czy coś mu się pomyliło ?? Very Happy
Deathplanter
Niepotrzebny bajer. Jeśli do tej pory mogłem pracować na XP,dlaczego miałbym się przerzucać? Denerwuje mnie polityka Microsoftu,za pięć lat przestaną wspierać XP...

I tak Linux ftw ;p
Postman
Dzisiaj zainstalowałem Vistę i odnoszę miłe wrażenia. Płyta instalacyjna ma 2,6 giga a po instalacji na twardzielu około osiem giga(sporo). Na moim kompie chodzi bez problemów(Athlon 2GHz, 1 Gb ramu, GForce 5200FX) . Interfejs graficzny jest piękny, ikony folderów pokazują jak rozchlona książka ich zawartość(fajnie widać fotki). Okna programów podczas zamykania giną w tle. Co do zabezpieczeń jest trochę denerwujący. Każdy program który instalował podejrzewał o virusa. Avasta nie mogłem uruchomić ani zainstalować Nero. Netlimiter nie chciał się wcale zainstalować gdyż stwierdził iż mam zły system. Co do zalet mogę powiedzieć, iż żadnych sterów nie musiałem instlować(nawet do płyty głównej). Grę tylko jedną uruchomiłem Wolfenstein Enemy Teritory i chodziła bez zarzutu.
Nolt
shit nic wiecej Razz wole XP albo linux - ubuntu Razz zreszta nie mam nawet takiego kompa jesli chodzi o ramy i proca wiec... moze kiedys sobie go zainstaluje ale stanie sie to wtedy gdy bedzie xp juz warty tyle co teraz 98 Razz
ChesterB
Quote:
(...)warty tyle co teraz 98

285zł brutto
WMP
A ja jestem przeciwnego zdania niż większość. Bardzo mi się własnie on podoba, co wnioskuję ze zrzutów ekranowcyh i z tego jakie microsoft ma plany wobec niego. Mówię wam że to będzie dobry system. Dlaczgeo ludiz epobierają takie bajery jak vista transformation pack? Bo chcą z xp zrobić viste a wiec już dobrze bo im się podoba. Z Viosty wiadomo najwięcej ze zrzutów ekranu ale jets bardoz ładnie zaprohektowna agraficznie co jets plusem. Te wsyztkei problemy z instalacją programów co pisał Postman to napewno przeminą, przecierz jest to tylko wersja beta. Co do wymagań sprzętowych to pomyślcie, ile procent ludiz ma za słabego kompa? Wystarczy przejść sie po takich "laikach" którzy mają kompa z media marktu i co ? Vista na 100% pójdzie. Ja też swoejgo kompa nie dawno bo kilk dni temu wymieniłem, płyta główna się zwaliła(wiecej w temacie o haśle na dysk). Wam też niedługopolecą te kompy i kupićie coś takiego co ja mam za 1100 i bedziecie mogli przyjąć Viste. Pamiętacie moze ile byłao marudzenia że xp nei pujdize na kompie? A teraz prawie każdy ma Xp i zachwala(cie) go.

@Postman: Masz jakieś namiary skąd może zassać viste?
Postman
Tu możecie pobrać Vistę:
http://download.windowsvista.com/preview/rc1/en/download.htm
Tylko się pospieszcie. Nie wiadomo jak długo będzie dostępna. Ta wersja ma działać do 01-06-2007r. W download jest dostępna wersja na kompy 32 bitowe oraz 64 bitowe.
waga pliku 32 2,6 giga
waga pliku 64 3.8 giga
Są to obrazy płyty dvd, które można wypalić na dvd lub zamontować w DaemonTools.
Miłego testowania. Podzielcie się wrażeniami.
Deathplanter
Linuxowy Xgl i compiz już od dawna miały dużo lepsze efekty graficzne. Na co mamy tak długo czekać,na ultrawolny i wymagający system z tysiącem bajerów? XP świeżo po instalacji zajmuje 1.5gb,a widziałem poradniki,jak odchudzić go do w pełni fukcjonalnych trzystu mb...

@ChesterB,a co to ma do rzeczy? ;P
jackill
Deathplanter wrote:
XP świeżo po instalacji zajmuje 1.5gb,a widziałem poradniki,jak odchudzić go do w pełni fukcjonalnych trzystu mb...

Możesz dać linka? Boja czytałem rózne porady odnośnie optymalizacji iIMHO to jest niemożliwe... Rolling Eyes
Deathplanter
Przygotuj obraz płyty w magicznym programie BartPE,bez żadnych pluginów zajmuje 200mb. Wystarczy nadpisać nim stary system i dograć potrzebne sterowniki.. i "lekkie" wersje elementów systemu-Litestep,Firefox etc.

Jedyne czego właściwie mi brakowało to panel sterowania,ale od tego się można odzwyczaić...
gecko
WMP wrote:
Co do wymagań sprzętowych to pomyślcie, ile procent ludiz ma za słabego kompa? Wystarczy przejść sie po takich "laikach" którzy mają kompa z media marktu i co ? Vista na 100% pójdzie. Ja też swoejgo kompa nie dawno bo kilk dni temu wymieniłem, płyta główna się zwaliła(wiecej w temacie o haśle na dysk). Wam też niedługopolecą te kompy i kupićie coś takiego co ja mam za 1100 i bedziecie mogli przyjąć Viste

Nie chce nic sugerować ale mi sie płyty główne nie psują. Tylko zasilacze od czasu do czasu. Fakt - kiedyś i to umrze. Ale nawet to nie jest argumentem.

Naprawde mi sie to nie podoba. Zmuszają (może nieświadomie?) użytkowników do mega-ultra-wyglądającego systemu w którym, nawet na nowym kompie, Saper ładuje sie wolniej niż na 98 - bo "te wymagania". Da sie wyłączyć? No niby tak, ale co z tego skoro >minimalne< wymagania i tak są większe?

No i przyjdzie czas że trzeba będzie kiedyś zainstalować "tego złego łindołsa". No a na moim nie bardzo pójdzie nowy interfejs. Kurde...
jackill
Ciekawy ten BartPE. A jakz obsługa polskiej klawiatury? Tutaj: http://www.pcworld.pl/artykuly/44348.html piszą, że nie obsługuje pl programisty bez ich plików.
Nolt
ChesterB wrote:
Quote:

285zł brutto

chodzilo mi o wartosc dzialania na nim programow, stabilnosci i sklonnosci do sypania sie calego explorera i systemu przy glupim bledzie Smile
Postman
gecko wrote:

Nie chce nic sugerować ale mi sie płyty główne nie psują. Tylko zasilacze od czasu do czasu. Fakt - kiedyś i to umrze. Ale nawet to nie jest argumentem.

Naprawde mi sie to nie podoba. Zmuszają (może nieświadomie?) użytkowników do mega-ultra-wyglądającego systemu w którym, nawet na nowym kompie, Saper ładuje sie wolniej niż na 98 - bo "te wymagania". Da sie wyłączyć? No niby tak, ale co z tego skoro >minimalne< wymagania i tak są większe?

No i przyjdzie czas że trzeba będzie kiedyś zainstalować "tego złego łindołsa". No a na moim nie bardzo pójdzie nowy interfejs. Kurde...

Nikt Ciebie nie zmusza do zakupu nowego windowsa. Firma się rozwija i to bardzo dobrze, tworzy nowe , lepsze a że bardziej wymagające, takie są wymogi postępu. Możesz pozostać przy swoim starym systemie i nie narzekać. Kiedyś pracowałem na Amidze 500 i poźniej przesiadłem się na Amigę 1200. Nowy sprzęt nie do porównania z starą 500, ale niektóre z gier nie chodziły pod nową Amigą. Zakceptowałem to z pokorą i teraz siedzę przy PC. Wink
WMP
ż każdą nową wersją programu/gry/os wzrastają wymagania programu/gry/os więc co na to poradisz? Pamiętacie może GTA 2? grafika 2d a wymagania żadne a teraz GTA VC. Tak jest z każdym oprogramownaiem bo taka jets natura ozwoju informatyki, progrmay wiecej umieją ale wiecej jedzą, proste. Albuo jeszcze jedne przykład windows 2.0 i 95? Różnica kolosalna. Tak smao z linuxami i wsyztkim co masz na kompie. Najwet w nowszytch wersjach Mario wymganai wzrasatają Smile

co do płyty głównej to zasilacz jest dobry a plyta zła. Kernel wywalał błedy na wsyztkei moduły płyty, systemy sie resetowąły. Teraz mam stary zasilacz, stare dyski i jest ok Smile Cóż plyta ma 5 lat
ChesterB
Twój sprzęt nie spełnia wymagań gry -> nie grasz
Twój sprzęt nie spełnia wymagań OS'a -> zostajesz przy starym

A wymagania Visty to nie minus lecz plus!
Deathplanter
Powiedzcie mi,jaka będzie przewaga Visty nad Linuxem,za którą warto będzie zapłacić dwukrotnie mniejszą prędkością stabilnością i około ośmiokrotnie większym zużyciem RAM'u i CPU.
Deathplanter
Nolt wrote:
ChesterB wrote:
Quote:

285zł brutto

chodzilo mi o wartosc dzialania na nim programow, stabilnosci i sklonnosci do sypania sie calego explorera i systemu przy glupim bledzie Smile

Wymieniasz explorera na Litestepa,wywalasz 90% śmiecia i masz najlepszy Windowsowaty system jaki kiedykolwiek powstał Smile

I tak Linux jest miliard razy lepszy pod KAŻDYM względem.
ChesterB
explorer jest integralną częścią Windows, wywalisz go - zabijesz system Wink
Deathplanter
Zabijesz,to tylko tracisz powłokę systemową,IE oraz eksploratora. Wszystkie mają swoje zamienniki w świecie OpenSource...
@down:
Prosty eksperyment-zmień nazwę z explorer.exe na _explorer.exe,zmień szela na jakikolwiek inny i spróbuj ponownie uruchomić komputer. Gwarantuję,że będzie działał...
WMP
jezeli go wywalisz to windows padnie i nei powstawnie, chodźbys go karmił power raidem czy jak to jest
Nolt
i wlasnie dlatego windows to kupa Razz bo jesli cos chcesz w nim zmienic albo musisz sie ostro napocic albo poprostu jest to niemozliwe Very Happy
Deathplanter
Dzisiaj spróbowałem zainstalować Vistę i niestety,mam za mało ramu ;< Muszę jednak przyznać,że instalator włączył obsługę UI i VGA zaskakująco szybko!

@down:
A ja mam komputer A.D. ~~'04 i okazało się,że 256MB to o 256 za mało ;<
Postman
Deathplanter wrote:
Dzisiaj spróbowałem zainstalować Vistę i niestety,mam za mało ramu ;< Muszę jednak przyznać,że instalator włączył obsługę UI i VGA zaskakująco szybko!

Jestem ciekaw ile masz ramu. U mnie mam jeden gigabajt, tak więc nie miałem problemu.
Nolt
moj pc:
1.2ghz duron
384mb ram
gf4 mx 440 64mb Razz
vista - zapomnij - i tak go nie chce Smile wole xp i ubntu Smile
pawelsz
Na razie vista dopiero w stanie pobierania, moze jak mi sie bedzie chcialo, przetestuje Cool moj komp - athlon 64 2800+, 512 mb ramu, ge force 5700, twardziele: 40+160 GB, tak ze powinien odpalic. chyba ze zasilacz nie wyrobi Razz mam gdzies starego longhorna (mnie osobiscie sie ta stara nazwa bardziej podobala), build 4072 czy jakos tak, ale chodzil powoli niezaleznie od konfiguracji Razz mam nadizeje ze tu bedzie nieco lepiej Very Happy a jak nie to wroce do starego dobrego xp Wink
Kozak
Wymagania Visty nie są takie wielkie jak piszecie.
Instalacja 7,5Gb i macie wszystkie juz podstawowe programy jak Microsoft Office 2007 Norton Anty Virus 2007 wiem bo miałem ale zrezygnowałem bo była to wersja beta i nie w polskiej wersji językowej. Ale ten system poprostu wymiata. Laughing
Postman
Kozak wrote:
Wymagania Visty nie są takie wielkie jak piszecie.
Instalacja 7,5Gb i macie wszystkie juz podstawowe programy jak Microsoft Office 2007 Norton Anty Virus 2007 wiem bo miałem ale zrezygnowałem bo była to wersja beta i nie w polskiej wersji językowej. Ale ten system poprostu wymiata. Laughing

Co Ty gadasz ?!?! Microsoft Office i jeszcze na dodatek Norto Anty Virus 2007 Exclamation Question Chyba z choinki się urwałeś. Może jeszcze Adobe Photoshop CS2 Laughing Very Happy . Visty to Ty chyba na oczy nie widziałeś i nie wprowadzaj userów w błąd. Ale się uśmiałem.
hyhy
Jak dla mnie to szkoda miejsca na dysku, procesroa, i ramu na odpalanie takich śmieci!
Kozak
Quote:

Co Ty gadasz ?!?! Microsoft Office i jeszcze na dodatek Norto Anty Virus 2007 Exclamation Question Chyba z choinki się urwałeś. Może jeszcze Adobe Photoshop CS2 Laughing Very Happy . Visty to Ty chyba na oczy nie widziałeś i nie wprowadzaj userów w błąd. Ale się uśmiałem.

Evil or Very Mad Evil or Very Mad
Chyba wiem co miałem nie i bym głupot nie pisał
Code:
Microsoft Windows Vista Longhorn Beta 2 Builld 5231
ChesterB
Bo Kozak miał tą radziecką viste Twisted Evil ...
Postman
Tak jak ChesterB napisał , chyba radziecka Vista. Bo innej możliwości nie ma. Z drugiej strony skąd ma takie dane ? Wink
gecko
on po prostu ma wtyki

ja natomiast poczekam na finalną wersje, potem na jakiegoś porządnego cracka (czyli 24 godz jak to było w wypadku Windowsa XP Twisted Evil ) i sie wtedy zaczne zastanawiać, czy mój komp jest na tyle szybki, by otworzyć sapera Confused
votd
Nowy Windows = Nowe błędy.
Nowy Windows = Nowe wydatki.
Nowy Windows = Nowe gówienko.
Nowy Windows = kolejny gie od Microsoftu!

Billu niech cię szlag, ja już żygam Windowsem XP, chociaż of course muszę go używać, bo na nim chodzi większość wszystkiego co istnieje w świecie komputerowym.

Ponadto Vista będzie miała nowe zajebiste wymagania sprzętowe - szykujcie się, ja wątpię czy mój ostatni upgrade kompa pomoże Razz.

Już sobie wyobrażam lagującą i zabugowaną Vistę potrzebującą 1gb patchów na sam dobry początek.

A pewnie system tak dziurawy jak ser, w którym jeszcze stołowały się myszy...

Skoro Windows XP na dobrą sprawę nie chodzi idealnie na b. dobrych kompach, to co z Vistą?
jackill
votd wrote:
Skoro Windows XP na dobrą sprawę nie chodzi idealnie na b. dobrych kompach, to co z Vistą?

Ke? U mnie na Cel633, 192 MB Ram, Riva TNT2 smiga, po uruchomieniu 70MB w pamięci (oczywiście system zoptymalizowałem Wink ). A na drugim, nowym śmiga aż miło Smile
Deathplanter
Obciąć do samego kernela i sterów,będzie cacy. Tak wyobrażam sobie idealny system Microsoftu.
gecko
system idealny to taki którego sie nawet nie zauważa Razz

ja natomiast ciągle uważam, że nowe systemy z Redmond są zbyt "zasobożerne" w stosunku do ich możliwości.

poza tym procesory i inne podzespoły zbliżają sie do granic swoich możliwości. nie można ciągle zakładać "to za rok będzie śmigać". wprawdzie procesory jeszcze przyspieszą o kilka Hz, dyski sie powiększą o kolejne kb, pamięci RAM będą szybsze o kilka nanosekund, ale nie można na to zawsze liczyć.
Xaros
Windows Vista, system operacyjny najnowszej generacji. Ma wielu wielbicieli ale takze wrogow, najczesciej userzy pingwinna. Wymagania visty sa proporcionalne do jego mozliwosci, sam bajer sterowaniem glosem jest swietny, wszytsko dzieje sie automatycznie, piekne srodowisko graficzne, no i te mozliwosci... System bediz emogl obslugiwac kazdy sprzed do niego podlaczony. Niekozystne jest to iz zostaje wydany w tylu wersjach, nie tak jak w przypadku XP Home/Pro.
Camel
Ha, jak dla mnie XP jest wystarczający... W sumie dla visty musiał bym cały komputer zmienić Razz

A nie nastały takie czasy jeszcze żebym dla systemu tylko komputer modernizował Cool

Ech moim marzeniem jest linux pod którym chodzą gry wszytskie Wink

Serio mówie - jedyna rzecz która mnie trzyma przy windowsie to fakt że lubie sobie czasem w coś pograć.

Jak by linux miał sprawny system emulacji (może i ma - może mnie ktoś poprawić Smile ) to przerzucił bym się bez namysłu...
Deathplanter
Moim skromnym zdaniem na Linuxa jest już wystarczająco sporo dobrych gier-i nawet całkiem niemało komercyjnych! Q4,NWN2...mimo,że i tak większość gier jest pod winzgrozę,to fanatycy praktycznie każdego gatunku przy odrobinie wysiłku znajdą dobrą, opensourcową grę Smile
jackill
Tak, ale najpierw ATI musi poważnie potraktować Linuxy, bo na razie z supportem dla ich kart słabo.
Feodaron
Ekhm ja osobiście nie będe miał swojego zdania na temat nowgo OS'a Microsoft'u, do czasu gdy sam go nie przetestuje, ale zanim to się stanie musze go najpierw sciągnąć, a obraz płyty zajmuje jedyne 4 Giga (wersja 64bitowa)i na moim lączu trwa to równe 20 godzin ciągłego sciągania Very Happy. Nie ukrywam ze Nowy system Windows Vista uwiudł mnie juz swoim Interfejsem Razz Tak czy siak będe go miał go na swoim komputerze.
Shaula
Jak ktoś chce Viste to niech sobie zainstaluje Longhorn Inspirat BricoPack to program, który zmienia oblicze okienek w komputerze. Dzięki tej aplikacji system zostanie zmieniony graficznie na styl Windows'a Longhorn, systemu operacyjnego, który w przyszłości zastąpić ma Windows XP. Dziś już wiadomo, że system ten będzie nosił nazwę Windows Vista.

ja mam i już nie potrzebuje instalować Visty Very Happy

do pobrania tu:

http://www.instalki.pl/programy/download/rozszerzenia_pulpitu/Longhorn_Inspirat_BricoPack.php

nawet ładnie wygląda Cool
cambridge
taaa, slyszalem ze niektore linuxy tez za punkt honoru sobie stawiaja zeby wygladac tak jak windows. a do firefoxa jest motyw, ktory go upodabnia do explodera.

tylko chyba to nie calkiem o to chodzi;-)

mtx: chyba do innego produktu się ff upodabnia :)
sl4sh
E... od kompa wymagam, zeby dzialal szybko i nie zawodnie, od systemu zeby byl przede wszystkim stabilny i szybki a co za tym idzie nie zjadal 3/4 pamieci ! Sa rozne gusta itd. ale ja nie mam ochoty, zeby moj OS zjadl 3/4 pamieci i wygladal jak niewiadomo jak piekny bukiecik kwiatow. Poprostu nie chce sie zachwycac tym jaki cudowny mam pulpit, jakie cudowne okienka itd. Wystarcza mi wyglad XP chocz poczatku i tak bylo za duzo "kolorowych bajerkow". No i te dodatki .... no wszystko fajnie, tylko ze mnustwo userow i tak nie bedzie uzywac polowy rzeczy bo 1. - nie bedzie wiedziala jak
2. - nie beda im potrzebne !

Wiec po co wszystko instalowac, po co prawie 8GB na HDD wrzucac skoro tak faktycznie do dzialania i normalnej pracy potrzebne by bylo pewnie ze 2 moze 3 GB ?

Mam zamiar pozostac na XP jak dlugo sie da, a potem przesiadka na linuxa (taka calkowita, bo na razie uzywam na przemian xp / ubuntu). Po cholere mam zmieniac kompa tylko dlatego zeby wszystko błyszczalo i bylo piekne jak kwiatki :/ Dobrze, ze jeszcze nie dają dozowników zapachów zeby czuc sie jak w ogrodzie :/
Dimhil
ja mam nakladke Visty na windowsie i bardzo mi sie podoba ;] ladnie to wyglada ;]
Feodaron
Poleq zachowuj się porządnie a nie rzucasz epitetami na lewo i prawo Razz
A co do tych nakładek, nie działają one na Windowsie w wersji Home
dawno temu zainstalowałem jedna i tyle było po moim systemie Very Happy
Reinstal tylko coś pomógł Very Happy
A wracając to mojego ostatniego postu, w którym mówiłem ze mam zamiar ściągnąć Viste, to właśnie ją ściągnąłem tylko mam problem, mianowicie Ile zajmuje na dysku w pełni zainstalowana Vista ?
Ktoś może wie?
Proszę o odpowiedź, znaczy prywatną wiadomość
cambridge
vista to nie tylko wygląd, to bardzo dużo nowych funkcji, z których podoba mi się między innymi możliwość używania pamięci typu pen-drive jako dodatkowego cache przyspieszającego działanie systemu i odciążającego ram.
poczytajcie trochę o tym systemie, zanim zaczniecie wypisywać bzdury o zmianach systemu dla jego wyglądu
Feodaron
Teraz już wiem ze to nie tylko wygląd, kilka dni temu zainstalowalem sobie Windowsa Vistę RC 1, czyli pierwszego kandydata do tego co ma być już za niespełna 104 dni Razz
Jest kilka nowych funkcji które mi się spodobały a mianowice możliwość ograniczenia bądź zakazanie wlączania różnego typu gier, czyli np można zrobic dziecku konto z restrykcjami na FirstPersonShoter'y lub inne gry nie wskazane dla danego wieku dziecka, a druga opcja ktora także mi sie spodobała to przewijanie wszystkich otwartych okien w widoku 3D (NA ŻYWO) czyli np jak cos będzie odtwarzane w odtwarzaczu wideo bedzie to także widoczne podczasz obracania tymi oknami w widoku 3D. Muszę powiedzieć ze taka drobna funkcja a tak może ułatwić prace na wielu okanch.
Pewnie powiecie trzeba będzie mieć dobre kompy żeby takie bajerki jak rzutowanie okien w trójwymiarze lub "efekt-szkła" w folderach i w ogóle w calej skórce Windowsa chodziły płynnie, otóż śmiem stwierdzić że nie,
ja mam Athlona 64 3200+, 1 GB Ramu i GForce 6600GT i nowy Windows nawet na sekunde się nie zwiesił przy różnych tego typu bajerach.

Za pare dni podziele sie resztą moich wrażeń, i tak pewnie Fani Linux'ów mnie oskalpują ze tak chwale Vistę Very Happy Ale co mi tam.
Pozdrówka
gecko
Feodaron wrote:
Pewnie powiecie trzeba będzie mieć dobre kompy żeby takie bajerki jak rzutowanie okien w trójwymiarze lub "efekt-szkła" w folderach i w ogóle w calej skórce Windowsa chodziły płynnie, otóż śmiem stwierdzić że nie, ja mam Athlona 64 3200+, 1 GB Ramu i GForce 6600GT i nowy Windows nawet na sekunde się nie zwiesił przy różnych tego typu bajerach.

To dobrze. Mam nadzieje że na wolniejszym sprzęcie (Duron 1GHz, 256 MB RAMu, GeForce 2 MX 400) będzie chodził sprawnie bez tych bajerów.

Feodaron wrote:
Za pare dni podziele sie resztą moich wrażeń, i tak pewnie Fani Linux'ów mnie oskalpują ze tak chwale Vistę Very Happy Ale co mi tam.

A co sie martwisz? Będziesz sie fanatyków słuchał Wink Laughing (bez urazy - ja używam Slackware'a. No... przynajmniej używałem Razz )

Ale wiecie co? Jakby w Viście było m.in. to "sławne" WinFS to bym zaraz instalował wszystkie RC. Widziałem jak coś takiego działa. Na PowerMacach z MacOS X którymśtam. Takie wyszukiwanie NAPRAWDE sprawia radoche Very Happy
wtp-pl
Vista... eh.. Teraz wszystkie gry, wszystkie nowsze rzeczy do kompa jak np. karta graficzna będą właśnie do visty... Żeby mieć takiego kompa, że sie pracuje na tym windowsie i 0 zawieszeń itp. to trzzeba by mieć przynajmniej 750 - 1024 mb.
pawelsz
Pol godziny temu stwierdzilem, ze nie chce Visty (i juz nie bede musial martwic sie wymaganiami sprzetowymi) Very Happy Cool

Dlaczego? Probowalem dzisiaj zainstalowac bete czy co to tam za wersje mam i przy 75% kopiowania plikow tymczasowych stwierdzila ze wystapil blad i ze sie nie zainstaluje. Czyzby znak, by nie instalowac tego systemu? Razz

(wiem, pewnie zle sie sciagnela albo cos takiego, ale skoro tak to poczekam sobie az bede miec okazje zobaczyc ten OS w dzialaniu w innych okolicznosciach niz na moim komputerze)
evolucja
Witam,
Jak dla mnie Vista jest bardzo podobna do linuxa Very Happy

Chociaż nie ukrywam że bardzo bym chciał takiego windowsa ale na mój komputer to chyba nie wejdzie Smile
Kto wie może kiedyś Smile
DJ_Oyster
Lol, watpie czy Vista bedzie tak popularnym system jak XP. Wszystko przez olbrzymie wymagania nowego systemu. Sporo osob musialoby zmienic lub zmodernizowac sprzet by Vista jakos na nim chodzila.
Byc moze jak kupie nowy sprzet to przeniose sie z XP'eka na Viste.

Pozdrawiam, Oyster
Xaros
Czy ktos juz z was testowal ten rewelacyjny system? Ja mam go juz od 4dni i powoli go poznaje, a najbardzije podoba mi sie system pozwalajacy kontrolowac komputer poprzez glos. Cudenko jets super, a wymagania neco przesadzone jesli chodzi o mnie. A areo glass to wypas jest normalnie Very Happy
sl4sh
A... ile masz RAM'u ? Czy na prawde trzeba miec min 512MB zeby w ogole to jakos chodzilo ? Bo mam 256MB :/ wiec pewnie mi ne pojdzie no ale chcialbym sie upewnic czy na 512MB na pewno chodzi, to bede juz myslal zeby cos ramu dokupic.
ogurek
ja mam kopm 2.0mhz 200gb hdd 512 ddr geforce mx 4000 128/64 i jestem prawie pewien ze mi nie bedzie chodzilo... przegieli z tymi wymaganiami ;P
Xaros
No ja mam 1gb ramu, ale takie wymagania sa wylacznie spowodowane tym iz system ma tego areo glass. Mi rozniez hula na sempronie 2,5 bez areo Very Happy
makak
Póki co wstrzymam się od instalacji tego systemu u siebie, nie będę specjalnie modernizował kompa Razz Właśnie jestem na etapie poznawania dogłębniej Linux'a (Ubuntu) i muszę powiedzieć, że ta próba jest nawet udana, zawsze rezygnowałem po paru dniach a teraz udało mi się zrobić to co chciałem Wink Wracając do tematu też myślę, że z wymaganiami przegięli, tak samo z ta aktywacją systemu (nie wiem czy ktoś czytał na dobreprogramy), jakimś śmiesznym limitem 10 aktywacji... Dotyczy to np. wymiany płyty głównej, wtedy stracimy już jedną aktywację. Dobrze, że nie liczą formatów, bo to by było już totalnie bez sensu Confused

Pozdro
pawelsz
Aktywacja produktu to juz w Windowsie XP sie pojawila; z tego co sie orientuje to jest tu jakis limit zmian w komputerze i tym podobnych edycji konfiguracji sprzetu... Tutaj tez formaty nie sa liczone, ale sama aktywacja to nie jest zadna wielka nowosc. No chyba ze wprowadzili jakas duza aktualizacje (nie czytalem dokladnie nic na ten temat, tak ze jesli jestem w bledzie i napisalem jakas glupote, to prosze o wybaczenie).
makak
Tutaj jest parę nowości jakie wprowadzili:
1. http://vista.dobreprogramy.pl/index.php?dz=15&n=5060
2. http://dobreprogramy.com/index.php?dz=15&n=5127
3. http://dobreprogramy.com/index.php?dz=15&n=5254

Wink
votd
Vista według mnie jest przesadzona... od kiedy to system ma wyglądać podobnie jak gry?? I od kiedy ma mieć podobne wymagania do gier? Przecież system to ma być podstawa komputera, a wychodzi na to, że niektóre nowe gry mają mniejsze wymagania niż sam system...

Zdecydowanie Vista odpada. Sam nie jestem pewien czy pójdzie na moim nowym PC, nie będę tego pewnie instalował (narazie) bo zabugowane toto i żrące (Windows XP żre wystarczająco!).

Co do mojego kompa:
Radeon 1600XT PRO 256mb
1GB RAM
250GB+40GB Dyski (Samsung + Barracuda)
Athlon 64 3000+ 1,8ghz.

I niewiem czy pójdzie, bo z tą Vistą niewiadomo...
cambridge
chciales oczywiscie napisac "nie bede tego na razie kupował", prawda?

btw: pójdzie, pójdzie..
grun to ram (masz dosyc) i porzadna karta graficzna (tez raczej ok)
zreszta, ms planowal sprawdzanie parametrow sprzetu i vista miala proponowac wylaczenie zasobozernych ficzerów - nie wiem czy to bedzie w finalnej wersji, ale tak sie mowila na wczesnych prezentacjach systemu
Xaros
Dokladnie, system podczas instalacji sam weryfikuje caly sprzet i go ocenia a ta ocena jest wykozystywana w automatycznej instalacji oprogramowania, ktore bedzie na tym sprzecie hulalo jak nigdy. Gdy instalowalem viste an 2,5 Sempronie to wystem po instalacji wlaczyl sie w ciagu paru sek. 4x szybciej niz XP. System nie zalecal mi wlaczenia aero ale ja mimo to chcialem sprawdzic jak chodzi i ku zdziwieniu chodzi normalnie, poza podgladem minaturkowym...
MS wyda wersje ktora bedzie miala wymagania zalecane:
Proc - 700MHz
RAM - 256mb
Dysk - 2-3GB
Jelsi to sa wygorowane wymagania to ja jestem zakonnica. A co do gier, to te wymagania sa do najgorszych ustawien graficznych gier. gdy ustawimy tak zwany Full Detals to wymagania gry rosna nawet 10x, tak wiec nie przesadzajmy
pawelsz
No to ja sie teraz wypowiem pozytywnie - udalo mi sie system zainstalowac (RC1) i jestem zadowolony z jego dzialania. Instalacja wraz z konfiguracja zajela mi 45 minut - rekordowy czas, w porownaniu do XP przy ktorym zajelo mi to nieco wiecej czasu Twisted Evil (choc i tak raz udalo mi sie zainstalowac windowsa 95 w ciagu 5 minut... to dopiero szybkosc Cool). Odpalilem aero, wlaczylem wszystkie bajery etc i wszystko dziala plynnie, bez zacinania sie, gry tez nie sprawiaja problemow (i tak pewnie wiele osob mi nie uwierzy i bedzie twierdzic, ze na Visice to zadna gra nie chodzi), jedyny problem to z karta dzwiekowa (zintegrowane AC'97), choc to dlatego ze nie chce mi sie sciagac sterownikow... System, przynajmniej u mnie, zaraz po wczytaniu (tzn. gdy wyswietli sie pulpit) jest gotowy do pracy i nic juz nie miele dyskiem. Kolejny plus. I zdziwilo mnie to troche, bo mam 'zaledwie' (po przeczytaniu wszystkich wiesci o systemie i bajerach wydawalo mi sie ze to malo) 512 MB RAMu. Tak za jakies 2-3 lata prawdopodobnie zaopatrze sie w ten system, ale na razie zostaje przy XP.
Feodaron
pawelsz wrote:
Tak za jakies 2-3 lata prawdopodobnie zaopatrze sie w ten system, ale na razie zostaje przy XP.

Pewnie tak to będzie ze za 2-3 lata każdy kto używa XP będzie zmuszony kupić w końcu Viste i pewnie będzie z oprogramowanie to samo jak w przypadku Windowsa 98 i XP że coraz więcej będzie programów jak i gier tylko pod Viste, XP będzie powoli wymierł jako system Very Happy
kla_bor
Zza duzo ramu, za wielkie wymagania. Mam dobrego kompa ale po co go zbytnio obciazac. Pozatym ne innowacje wogole sa moim zdaniem nie potrzebne i tylko zasmiecaja system. Krotko - ladny, na miare czasow ale zbedny.
fiorello
Vista ?? Wniesie dużo ale nie zdziwie się jak będzie strasznie podziurawiony i co chwila będą wychodzić łatki. Pozatym bedzie sie zawieszac itp.

hmm zdania jako takiego nie mam żeby mówić bo nie korzystałem ale myśle że to poprostu kolejny system Microshitu z kilkoma dodatkami itp.
Joker
Vista wymaga 512 RAMu i min 18Gb wolnego miejsca na dysku... Przez to nie moge u siebie jej zainstalować choć chętnie bym wypróbował ale cóż póki nie zrobi e partycji i nie dokupie więcej pamięci fizycznej nic z tego Razz
jackill
fiorello wrote:
Pozatym bedzie sie zawieszac itp.

Co Ty prorok jakis jestes czy co? Dlaczego mialaby sie zawieszac, skoro jest logicznym rozwinieciem xp, ktory jest bardzo stabilnym systemem.
Joker
Vista nie jest rozwinięciem XP... Prace nad nią zaczęły się tuż po wydaniu XP ale w pewnym momencie zostały zawieszone i rozpoczęte od podstaw... To będzą zupełnie inne rozwiązania techniczne...

-----------------------------------------------

Najpierw więc radzę poczytać trochę historii Very Happy
Deathplanter
jackill wrote:
fiorello wrote:
Pozatym bedzie sie zawieszac itp.

Co Ty prorok jakis jestes czy co? Dlaczego mialaby sie zawieszac, skoro jest logicznym rozwinieciem xp, ktory jest bardzo stabilnym systemem.

Zdefiniuj stabilny. To chyba nie "pojęcie,jakiego używa Microsoft a my powtarzamy bo ładnie brzmi" XP tak samo jak reszta winzgroz NIE jest stabilna.

@up:
Mów co chcesz,ja z testowania Visty pamiętam tylko "kernel log service crashed. reboot forced" czy coś w tym stylu...
jackill
Ja używam XP od czasu, kiedy wyszedł i nie przypominam sobie, żeby zawiesił mi się dosłownie kilka razy (przez kilka lat) a i te były raczej spowodowane raczej mocnym mieszaniam w systemie, a nie jego niestabilnością. No faktycznie Vista nie jest czymś jak XP v.2 ale nie jest też jakąś specjalną rewolucją. Rewolucją miał być Singularity: http://research.microsoft.com/os/singularity/ . Ale nikt nie wie czy coś z tego będzie.
gecko
jackill wrote:
Ja używam XP od czasu, kiedy wyszedł i nie przypominam sobie, żeby zawiesił mi się dosłownie kilka razy (przez kilka lat) a i te były raczej spowodowane raczej mocnym mieszaniam w systemie, a nie jego niestabilnością.

Nie skomentuje tego... Nie wiem czego nie robicie z systemem, ale "mój" Windows XP jest na skraju zawieszenia, kiedy klikam prawym przyciskiem myszy, odpalenie systemu trwa 30 sek ale profilu: 3 min....

Sorry wielkie, ale nie ma czegoś takiego jak "stabilny windows" - te rzeczy się wykluczają. A to, że XP jest o niebo stabilniejszy od 9x/Me nie oznacza że jest "super" tylko tyle, że... jest stabilniejszy od 9x/Me. Ale do UNIXów się nie umywa...
jackill
U mnie system startuje 30s, Ubuntu 6.10 1 min. Oba zajmują podobną ilość miejsca w pamięci i nie zawieszają sie Smile To tylko kwestia odp konfiguracji systemu (trzeba wywali niepotrzebne uslugi, odpowiednio skonfigurowac opcje i jest gitara).
KacperOo
Ja miałem na PC wersje beta Visty (znaczy mam ale wygasł mi cd-key) od Micro$oftu...
Wygląda ładnie i nie mam nic przeciw... Oprócz wymagań!...

Na moim PC:
Celeron 2,8GHz
512RAM DDR
GeForce FX 5600
[...]

Chodziła mi bez sidebara i kilku bajerów bo na nie potrzeba 1gb ram -.- .
Podoba mi się pomysł z kuponami na Viste przy oryginalnych Windowsach XP.
Grom
Ja nie chcem Visty. Po pierwsze nie stać mnie a po drugie ma wyśrubowanie wyagniania. 512mb ramu na uruhcomineie systemu i następne 3 gb na grę w Medievala. No nieźle. Mój Gentoo mi spokojnie wystarcza. Nie dość że używam legalnego softu i mam podobnie wyglądające środowisko jakw Viście (a może nawet lepsze) - XGL, to jeszcze na 512 mb ramu działa mi świetnie! To kocham!
Seba222
Niestety nie mam szans na przetestowanie chociazby Visty ze wzgledu na zbyt mizerny sprzet. Natomiast ja sie zastanawiam, czy ktos kiedys wpadnie na genialny pomysl i zrobi system jak windows, ale o budowie modulowej. Instalowalo by sie tylko czysty system bez zadnych dodatkow, a reszte skladalo jak z klockow - potrzebna mi przegladarka, to ja instaluje, potrzebna obsluga uzytkownikow - dodaje. Po prostu skladam system jak z klockow. Kazdy moglby sobie wybrac, co mu pasuje i dostosowac szybkosc dzialania systemu do posiadanego sprzetu. Ale to chyba takie utopijne marzenie Razz
jackill
Grom wrote:
512mb ramu na uruhcomineie systemu i następne 3 gb na grę w Medievala.

Niekoniecznie, pdobow Vista zrzuca co niepotrzebne przy uruchamianiu gier i wydajność w grach jest taka sama jak w XP.
Grom
Code:
Niestety nie mam szans na przetestowanie chociazby Visty ze wzgledu na zbyt mizerny sprzet. Natomiast ja sie zastanawiam, czy ktos kiedys wpadnie na genialny pomysl i zrobi system jak windows, ale o budowie modulowej. Instalowalo by sie tylko czysty system bez zadnych dodatkow, a reszte skladalo jak z klockow

NIkt tego nie zrobi bo Microsoft nie udostepnia zrodel systemu a by odszyfrowywac funkcje,klasy itd potrzebni sa doswiadczeni programisci. Na nich nikt nie ma funduszy Razz

Code:
Niekoniecznie, pdobow Vista zrzuca co niepotrzebne przy uruchamianiu gier i wydajność w grach jest taka sama jak w XP.

Kumpel mi mowil ze jednak widac roznice w klatkach Razz
Deathplanter
Pod presją kolegi który po prostu chciał przetestować system wgrałem to "cudo" Microsoftu po raz drugi.
Instalacja przebiegła bezproblemowo, przeciętnie jak na Windows. Po odpaleniu ukazuje się ekran logowania rodem jak z gdm: do złudzenia podobny układ przycisków,etc,etc.
Ponieważ kumpel jakimś cudem załatwił mi serial do ultimate, mogę ocenić Aero: graficznie prezentuje się przyzwoicie chociaż możliwości konfiguracyjne są praktycznie zerowe: można wybrać tylko przezroczystość i kolorystykę.
Minusem jest sidebar-jest to TOTALNIE niepraktyczny bajer, z apletami które po prostu są: bez żadnego dostrajania... poza tym, gdy pobawiłem się sidebarem dłużej odniosłem wrażenie, że to tylko kiepska imitacja F12'ki z Tigera.
Niesamowicie zachwalany efekt trójwymiarowy ograniczył się do żałosnej przeróbki alt+taba, aktywowanej przy pomocy win+tab'a.
Zużycie zasobów? System po starcie zajmuje 60% pamięci operacyjnej (mam 1GB ram'u) a mój zestaw został oceniony na 3,2/10. Nie uważam, żebym miał tak tragiczny komputer: Pentium D 3ghz, GeForce 7600, 1GB ram'u i dysk 160gb na SATA. Przypomnę tylko, że aby odpalić pasjansa potrzebujemy komputer z co najmniej 1/10 a zalecana wydajność to 2/10. Czyli mam komputer na poziomie niewiele ponad pasjansa?
Niesamowicie irytujący był monit proszący o zezwolenie przy uruchomieniu jakiegokolwiek exeka, pewnie można to jakoś wyłączyć, ale to zabezpieczenie jest po prostu do niczego i przeciętni użytkownicy będą się tylko zastanawiali po co muszą teraz wcisnąć enter-bo wątpię, żeby ktokolwiek to przeczytał.
Gratisowe oprogramowanie mogę ocenić tylko w porównaniu do opensourcowych programów: IE7 okazał się beznadziejną próbą podrobienia Firefoksa, który bez pluginów zresztą jest teraz mniej/więcej na poziomie IE. Fakt jednak, że IE nie pozwala na instalację pluginów i dzięki niemu nigdy nawigacja nie będzie wyglądała na przykład tak
WMP11? A czym, poza nowymi zabezpieczeniami antypirackimi, przepraszam, się od poprzedniej wersji różni? Tak samo beznadziejny, teraz tylko ciut inaczej wygląda, zużywa więcej pamięci i jest bardziej zabugowany. Ach,ta ewolucja oprogramowania.
Microsoft odważył się wprowadzić rozpoznawanie mowy. Trzy lata programowania za wcześnie, ale zawsze coś. Obsługuje się to całkiem znośnie, komendy rozpoznaje prawidłowo, ale dyktowanie to katorga. Mój akcent zostawia co prawda sporo do życzenia ale system NIE ROZPOZNAJE PRAWIDŁOWO SYLAB. Poza tym,brakuje rozpoznawania kontekstowego. Podczas testowego dyktowania komputerowi strony z HP VI miałem ochotę wyrzucić komputer za okno. Jeszcze nigdy pisanie nie trwało tak długo... Przeszedłem tutorial trzy razy a poprawianie systemu rozpoznawania mowy na poziom drugi, czy to naprawdę za mało? Testowałem zarówno na module brytyjskim i amerykańskim. PERIOD na samouczkach doprowadzał mnie po prostu do szału...
Tak więc,dzięki, nie skorzystam. Ubuntu uruchamia mi się 20 sekund (z hibernacji, drugie tyle jeśli zrobię clean start,ale po co? ;P) i po tym czasie nie boję się, który z moich kumpli-hakerów właśnie przegląda mi kompa. A że nie ma bajerów? A na co one komu?
@Seba222:
A czemu Linuks Twoich wymagań nie spełnia? Poza tym,budowa modułowa powiadasz? Chyba najbardziej okrojoną wersją działającego Windowsa (XP) jest BartPE, gdzie system jest bez żadnych bajerów,poza grafiką Wink
Kudlaty
w sumie to dzięki za recenzje.. bo w sumie przymierzałem sie do instalacji tego syfu...
ale jednak chyba zainstaluje sobie czytego debiana i poszukam czegos do emulacji programow z windowsa... a dokladniej 3ds maxa.. :]
Damgrath
Pierwsza sprawa - instalacja.
Trwała prawie 2h, wina ultra starego napedu DVD (2x).
Windows Vista jest własnie na płytce DVD tak więc kto nie posiada odpowiedniego napędu nie będzie mógł zainstalować Visty.

System potrzebuje ok. 12GB wolnego miejsca na dysku z czego wykorzysta 4GB.
Nie ma juz katalogów "Documents and settings", zamiast niego mamy "Users".
Zainstalował też katalog z podkatalogami w ilosci 12000!

Zainstalowałem pakiet kodeków, karte muzyczną Creative Audigy. Działa prawie bezproblemowo. Kłopot sprawia jedynie RMVB (kodek Real Media Alternative), zainstaluje nowszy...

Filmy divx, mpeg, rmvb działają. Żadnych problemów.

Największy plus systemu - Internet Explorer 7.
Sprawny, szybki, stabilny, ladny, czytelny. Posiada zakladki (wkoncu!!!).

Największa wada - brak nowej wersji Outlooka. Nadal siedzi dramatyczna wersja 6.
eax90
Ja bym raczej powiedział, że największą wadą tego systemu jest ramożernośćSmile. Dopuki 2 GB Ram nie staną się codziennością (niestety wielu jeszcze męczy 256 MB bądź 512) to praca na takim czymś przy założeniu, ze przeznaczony ten system będzie do gier, będzie trochę uciążliwa ( gry będą chodziły gorzej, z racji tego, że system będzie brał większość zasobów dostępnych w komputerze). Minie jeszcze pare misięcy zanim Vista na dobre się przyjmie w naszych domach Smile
Netch7
Uważam że Windows Vista nie jest jakimś przełomowym systemem. Ma za duże wymaganie i nie dam za niego tyle kasy. Obecnie korzystam z Ubuntu i jest na prawde dobry Smile Mam też na drugiej partycje Win XP do gier i jest gucio Smile
venom6
Z tego co wiem, a śledze informacje pojawiające o Windows Vista miał to być system nie do złamania. Coś jednak chyba nie wyszło, już złamany. Aero ładnie wygląda jest funkcjonalny ale cóż z tego jeśli większość komputerów nie spełnia wymagań potrzebnych do jego funcjonowania Sad
Według mnie Vista jeszcze długo nie wyprze Windows XP.
Pozatym pewnie jak każdy z Windows'ów ma pełno dziór...
Deathplanter
Że tak wtrącę jednolinijkowca...
venom6 wrote:
Z tego co wiem, a śledze informacje pojawiające o Windows Vista miał to być system nie do złamania. Coś jednak chyba nie wyszło, już złamany.

Pod jakim względem?
Devils
systemik fajny musze sobie go wykombinowac.
ale te wymagania sa przesane ale mysle ze mi pójdzie :]
oxwood
Trza będzie spróbować Razz Mam niezagospodarowane miejsce na dysku, więc spróbowac nie zaszkodzi Razz Najwyżej się szybko wywali i juz :d
KacperOo
Windows Vista Ultimate PL Final (2,8GB) - 40%
Jak dobrze pujdzie jutro opisze wam nową vistę final Smile
jackill
TomsHardware przeprowadził porządny test:

Quote:
http://www.tomshardware.com/2007/01/29/xp-vs-vista/

W grach różnica wydajności pomijalna, gorzej w niektórych specyficznych aplikacjach i testach syntetycznych, ale jak na taką ilość bajherów to nawet nie jest tak źle. Kiedy wyjdą nowe wersje sterów, to różnica w wydajności w grach może sie zatrzeć... natomias w aplikacjach nie ma siły, albo aero, albo wydajność Smile
gandalfini
Paranoja z tą nową windą. Dla mnie jest za bardzo wymagającym systemem, a nowy styl nie dorasta niektórym stylom ze StyleXP.
Ludziska i tak to kupią by się pochwalić przed znajomymi. Osobiście wolę Debiana, co prawda nauka jego zajeła mi trochę czasu (od 2 lat się ciągle uczę Twisted Evil ) ale prawidłowo skonfigurowany bije wszystkie komercyjne OS-y.
Programy mam za darmo, antywirus jest mi nie potrzebny-> czego chcieć więcej ??
A jak już jesteśmy przy "nowościach" mikrosyfu warto wspomnieć też o nowym pakiecie office, wyglądającym jak jakiś cukierek :/ a nie aplikacja biurowa Rolling Eyes
Kamilox
Moim zdaniem to jest najlepszy windows ze wszystkich fajny ma wyglad i wogole bajery Very Happy
gecko
Kamilox wrote:
Moim zdaniem to jest najlepszy windows ze wszystkich fajny ma wygląd i w ogole bajery Very Happy

ech... no właśnie i dlatego Micro$hit zgarnia kasę. system to nie tylko bajery i wygląd. ale tego już niektórym się nie da wytłumaczyć...

Oto tekst z jakiejś strony internetowej sprzedającej viste:
Quote:
Wydajność nowego systemu nie polega tylko na wyższych wynikach w popularnych benchmarkach. Nowy system niesie ze sobą większe wymagania sprzętowe, dlatego instalowanie go na bardzo starym komputerze nie przyspieszy pracy. Natomiast na nowym sprzęcie wyposażonych w najnowsze rozwiązania technologiczne, jak np. dwurdzeniowe procesory, system zapewnia pełne wykorzystanie drzemiącego w nich potencjału. Większa wydajność to także zasługa rozbudowanego systemu zarządzenia stanami uśpienia komputera. Zachowywanie stanu systemu jednocześnie w pamięci i na dysku twardym umożliwia nie tylko natychmiastowy powrót do normalnej pracy, ale i zapewnia bezpieczeństwo w przypadku utraty zasilania. Jest to najbardziej istotne w przypadku komputerów przenośnych, gdyż pozwala na zdecydowanie dłuższą pracę notebooka i usuwa ryzyko potencjalnej utraty danych w wypadku wyczerpania się akumulatora. Poprawę wydajności i długości pracy zapewnić mają także: obsługa hybrydowych dysków twardych, zewnętrzne urządzenia pamięci EMD, czy system wstępnego ładowania do pamięci. Dla graczy istotne będą nowe biblioteki DirectX 10 zapewniające nie tylko przyrost wydajności na najnowszych kartach graficznych, ale i poprawę jakości generowanych efektów wizualnych.

"Nowy system niesie ze sobą większe wymagania sprzętowe" - a moje pytanie brzmi: a może 'tak dla jaj' system, który będzie wydajniejszy?

"system zapewnia pełne wykorzystanie drzemiącego w nich potencjału" - taa chyba przez zużycie zasobów... poza tym, jak dla mnie, lekka sprzeczność z punktem 1

"zapewnia bezpieczeństwo" - Laughing Laughing Laughing śmiem wątpić Laughing Laughing Laughing

"usuwa ryzyko potencjalnej utraty danych" - nie pasuje mi tu za bardzo słowo 'potencjalnej' Rolling Eyes

A i DX10 ma być tylko na vistę. Czyżby już się martwili o sprzedaż? Bo w Faktach TVNu i w radiu RoxyFM (Kraków) trochę zjechali system ("opracowywany 5 lat (...) nie ma większych różnic oprócz wyglądu")

po prostu Micro$hit przeszedł samego siebie...
oxwood
gecko wrote:

"zapewnia bezpieczeństwo" - Laughing Laughing Laughing śmiem wątpić Laughing Laughing Laughing

No wiesz, podobno to nowe narzędzie (nie pamiętam nazwy) na poprawić bezpieczeństwo. Jednak jest jedno ale.., normalni użytkownicy odczują to na własnej skórze, ponieważ będzie ono utudniać też zwykłe czynności :d
Deathplanter
@up:
Tak,chyba wiem o co Ci chodzi. "prosze o potwierdzenie uruchomienia programu" czy cos takiego. Jestem tym rozwiazaniem zachwycony-ludzie beda to wylaczac bo zbyt przeszkadza,albo odruchowo wciskac OK, wiec nawet gdy w komunikacie bedzie pisalo "VIRUS! VIRUS! VIRUS!" to i tak malo kto to przeczyta ;>
gecko
Tak? Przecież to idiotyzm! To tak jakby w samochodzie przy każdym wciśnięciu pedału gazu albo skręceniu kierownicy odzywał się głos "zapnij pasy"... Naprawdę nie rozumiem Microsoftu...

Poza tym WinXP też miał być bezpieczny... Confused
bpit22
Dla mnie nie liczy się ile system ma wbudowanych bajerów, dla mnie liczy się szybkość działania, cena, bezpieczeństwo. A tego niestety Vista nie ma. Myśle że Vista nie zdobędzie wielu zwolenników, zwłaszcza w Polsce. Być może jest ładna, wypas i inne przymiotniki, ale nie nadaję się do normalnego użytku, ponieważ nigdy się nie spotkałem z systemem który by zżerał tyle pamięci i mocy obliczeniowej, następna sprawa, jej cena jest nie na miejscu jak na polskie realia. Bill może stworzyłeś fajny system, ale w polsce nie zarobisz kolejnych milionów. Wink

PS.
Lepiej ściągnąć sobie jakiegoś nowego linuksa. Też ładnie wyglądają i są darmowe.
gecko
Ktoś chce te bajery a nawet lepsze? I to na Celeronie 500 (płynnie!!)? demo XGL

Z tym celeronem to przesadziłem. Kolega odpalił na Celeronie 366 i chodziło... Very Happy więc po prostu jak ktoś (M$) by chciał, to by potrafił...
Deathplanter
gecko wrote:
Ktoś chce te bajery a nawet lepsze? I to na Celeronie 500 (płynnie!!)? demo XGL

Z tym celeronem to przesadziłem. Kolega odpalił na Celeronie 366 i chodziło... Very Happy więc po prostu jak ktoś (M$) by chciał, to by potrafił...

Ale to nie XGL jest za to odpowiedzialny, tylko compiz. Aktualnie compiz jest najdynamiczniej rozbudowywany w Beryl'u, mialem okazje na wlasne oczy zobaczyc jak na P4 1,5GHZ+256mb ram+GF2 moj komp robil rzeczy, przy ktorych Vista nie odpalilaby nawet systemu bazowego... i wydajnosc tez taka fatalna nie byla, kostka 12FPS, podczas normalnej pracy 25FPS. W zupelnosci wystarcza...
debowski
cóż... Vista owszem, ma bardzo ładny interfejs.... tylko po co?
jeśli chodzi o mnie, to system powinien przede wszystkim działać szybko i stabilnie... a niestety, u mnie nowe Okna chodziły bardzo wolno i sie czesto wieszały...
podoba mi sie jedynie system rozpoznawania mowy... ale jak na razie, trzeba bardzo płynnie mówić po angielsku, żeby z tego skorzystać. jeśli Microsoft zaoferuje również wersję dla Polaków, to będzie bardzo fajnie...

a na codzień używam Linuksa, który jeszcze ani razu mnie nie zawiódł Smile.
sl4sh
Dobra, wszyscy sie wypowiadają to ja tez Razz

Mianowicie zainstalowałem Winshit VISTA vwr. buissnes :
Komp, na którym instalowałem system posiada :
procesor : 2,66Mhz Celeron seria D
ram : 768MB
grafika : 128MB GF 5200
HDD : 120GB

System wygenerował : 2,7 pkt Razz
Co do samego systemu to owsze jest ładny, nawet bardzo.... tylko jak juz wielu pisało po co to wszystko ?
Obecnie wersja buissnes kosztuje ok (tak przeczytalem na jakiejs stronie) 2000zł. Po co nam to skoro mozemy poinstalowac sobie jakies nakladki na system i tez bedzie ladny.
Owszem Vista ma spore wymagania, ale mialem takie dziwne odczucie, że chodzi baaardzo płynnie, nawet dziwnie lepiej niz XP pro.
Ale uruchomienie jakiejs gry (jezeli w ogole dziala na vista) na moim sprzecie graniczy z cudem, poniewaz sam system pożera ok 450MB pamięci.
I tak oto ten cudowny VISTA posiedział na moim kompie jakies 2h, po czym zasmakował formata, i wróciłem do mojego oryginalnego XP pro.

Moja osobista ocena : system przebajerowany, większosc dodatkow zupelnie nie potrzebna, ponadto jak dla mnie za drogi i za duze wymagania, a kompa nie bede kupowal nowego specjalnie po to zeby miec nowy system.
fallco
hmmm tak czytajac wasze opinie to przypomina mi sie dyskusja jak wchodzil XP Smile tez mial ponoc wygorowane wymagania, ogolnie mial za duzo bajerow i wogole jaki to on nie byl... a teraz to juz sie wszyscy przyzwyczaili do niego i jakos nie zauwazaja juz niektorych rzeczy, ktore dawniej tak razily w oczy... dlatego ja bym sie jednak wstrzymal z ostateczna ocena do przyszlego roku...
Nolt
hmm mam orginalke visty (za darmo oczywiscie)Razz POCHWALE SIE Razz ale... nie zainstaluje go narazie bo nie mam dvd Razz, poza tym musze powiekszyc partycje C o dodatkowe 10gb... bedzie duzo babrania z tym wszystkim mam nadzieje ze sie nie zawiode.
Deathplanter
Nolt wrote:
hmm mam orginalke visty (za darmo oczywiscie)Razz POCHWALE SIE Razz ale... nie zainstaluje go narazie bo nie mam dvd Razz, poza tym musze powiekszyc partycje C o dodatkowe 10gb... bedzie duzo babrania z tym wszystkim mam nadzieje ze sie nie zawiode.

Szczerze? Chyba nie czytales watku-zawiedziesz sie. Ale nie uprzedzajmy faktow, powiedz nam co sadzisz o tym systemie ;d
@down:
IMHO nieduzo. Maks dwa lata, a pewnie nawet nie rok ;>
Nolt
powiem tak, kolega po zainstalowaniu visty, meczyl sie przez 40min ze sterami do sieciowki (boje sie pomyslec o mojej plycie glownej i sieciowce jesli z linuksami i ich kernelami nizszymi niz 2.6.18 ktore nie wykrywaly poprawnie mojego sprzetu Razz), karty graficznej nie zainstalowal Smile wiec rozdzielczosc mial tylko jedna do wyboru. wiecej grzechow nie pamietam Smile
ah... zapomnialbym system zajmuje nieco ponad 8GB. jak znajdzie sie system na moim kompie bede mogl powiedziec cos wiecej z czym sa problemy itp Smile
poza tym to osobiscie raczej sceptycznie (przynajmniej narazie) podchodze do tego systemu. Moim zdaniem zostal wydany, lecz za duzo jeszcze z nim problemow jest a raczej zaleznosciami miedzy programami pod ten system. Jeszcze duzo czasu minie nim nadejdzie popularnosc Visty taka jaka cieszyl sie na poczatku XP.
pozdrawiam
toomeczek
Dla mnie to jest system troche nie dla ludzi- glownie chodzi o parametry porzebne zeby ruszyl, ogulnie im nowszy windows tym gorszy jak dla mnie, 2000 i 2003 serwer rzadzi
gecko
UWAGA UWAGA! Będę pierwszy który powie coś dobrego o Viście...

Znajomy zainstalował Vistę na laptopie. O dziwo, chodzi szybciej niż WinXP. Nie wiem czy to kwestia zużycia eks-pi, ale... Gry podobno tez lepiej łażą (ale działają tylko po włączeniu trybu zgodności... ale cóż)

Co wy na to, wstrętni krytycy? Razz
Deathplanter
gecko wrote:
UWAGA UWAGA! Będę pierwszy który powie coś dobrego o Viście...

Znajomy zainstalował Vistę na laptopie. O dziwo, chodzi szybciej niż WinXP. Nie wiem czy to kwestia zużycia eks-pi, ale... Gry podobno tez lepiej łażą (ale działają tylko po włączeniu trybu zgodności... ale cóż)

Co wy na to, wstrętni krytycy? Razz

Nie ulegalbym zludzeniom. To,ze miga pasek,ktory pokazuje zaawansowanie procesu ladowania z dokladnoscia do 0.01% i ze miga bardzo szybko, nie znaczy ze system laduje sie szybciej. Microsoft po prostu nauczyl sie zajmowac uzytkownikowi czas podczas ladowania systemu ;>

Co do predkosci-w grach,fakt,zmienili zarzadzanie pamiecia i podczas gry procesy w tle zuzywaja mniej zasobow. Co do pracy-niech zaladuje na niego tyle sterow/programow w tle co na starym. Bedzie gorzej.
Kudlaty
hmmm jakby nie było.. To niech M$ sie wytłumaczy z tego ze gry M$ szybciej dzialaja na linuxie niz pod windowsem.. tak samo jak duza ilosc oprogramowania... Wiec jak to jest.. :>

Co do pulpitu 3D to powiedzial bym ze jest to faza beta wersji demo w porownaniu z tym co mozna osiagnac w linuxie.. :]

A co najważniejsze.. Co za poważna firma wypuszcza oprogramowanie w którym występują problemy z serialem... W sensie ze kupujesz orginalnego Windowsa. Cieszysz sie ze masz najnowsza wersje systemu przychodzisz do domu, instalujesz i przy wpisywaniu seriala mówi ze jest on niepoprawny. Wiec dzwonisz do pomocy technicznej a oni w odpowiedzi mówią iż wyślą Ci crack. Więc jak to jest ze sam M$ rozdaje cracki do swego produktu??!!
gecko
Deathplanter wrote:
gecko wrote:
(...)
O dziwo, chodzi szybciej niż WinXP. Nie wiem czy to kwestia zużycia eks-pi, ale... Gry podobno tez lepiej łażą
(...)

Nie ulegalbym zludzeniom. To,ze miga pasek,ktory pokazuje zaawansowanie procesu ladowania z dokladnoscia do 0.01% i ze miga bardzo szybko, nie znaczy ze system laduje sie szybciej. Microsoft po prostu nauczyl sie zajmowac uzytkownikowi czas podczas ladowania systemu ;>

A masz chociaż Viste czy widziałeś tylko screena?

Ja też nie lubie M$, ale dlaczego od razu zakładać że "będzie źle"? Wiem wiem indukcyjnie można to udowodnić ale czy ktoś tego już doświadczył? No właśnie... Więc proszę bez komentarzy które można streścić do "a linuks jest lepsiejszy niż te wstrętne okna". no i oczywiście że tak jest ale bez argumentów jest to pusta dyskusja. Powiedziałem - znajomy ma i krótko stwierdził jak szybko to działa. Nie mam Visty, nie zamierzam mieć (chyba że do testów) ale zakładam że mówił prawde. I oczekuje komentarzy tych co używają już Visty a nie pseudo-krytyków - tego nie znoszę w żadnej postaci.

I wypraszam sobie - ja wiem co to pasek postępu a faktyczny czas ładowania. Ten znajomy od V. też wie.
Deathplanter
Dobra, to akurat był taki sarkastyczny przerywnik, który faktycznie nie zawierał konstruktywnej opinii. Ale kurza mać, nie mówcie, że Vista przyspiesza! Instaluje się wieki, równie szybko odpala i tak naprawdę, podczas testowania crashowała co chwilę...
madkazik
Zainstalowałem... Zwiesiła mi sie po pierwszym odpaleniu, potem pobawilem sie pół godzinki speech recognition i odinstalowałem bo sie wlokło wszystko w punktacji dostałem chyba 2,1 punkta.

Moja konfiguracja:
procesor: AMD Duron 1,59 mhz
ram: Kingston 512 mb 333mhz
grafika : radeon 9200 SE
płyta główna : ASUS A7V600-X

PS. Miałem małe problemy na początku bo nie wykrywało mi dysku maxtora 20 gb ale potem coś załapało i dało sie zainstalowac.
vrooth
dorwałem sie wreszcie do Visty... pierwsze wrażenia: no coż zmian za wiele takich konkretnych nie ma, ew. grafika jest tylko troche ulepszona... natomiast boli sprawdzanie legalności plików...

przyzwyczajenie do XP jest o wiele silniejsze...
jawor10
Tak jest XP jest o wiele lepszy, Vista jest przereklamowany, przynajmniej trzeba czekać do pierwszego service pack'a.
bet_score
Mi tam pasuje XP (256 ramu mam xD ) Na Viste raczej się nie przeniosę, no chyba, że będę miał nowego PC a gierki nie będą chodziły na XP.
gecko
Zastanawiam się czy zamiast rozbudowywać kompa, kupować lipny system operacyjny (jakim jest Windows Vista - nie oszukujmy się) i wydawać mnóstwo kasy, nie lepiej kupić konsolę? PS3, XBox 360 lub też o wiele tańsze (ale dostarczające ponoć więcej radochy) Wii... wybór jest, gry są... gdyby tylko lepszy komp nie przydawał się w codziennej pracy na kompie...
_Nightmare_POL
Gecko - tu nie chodzi o gry Rolling Eyes bo te zawsze lepiej beda wygladac i chodzic ogolnie na konsolach bo do tego zostaly stworzone przeciez.Sam mialem Viste az 1 dzien Wink ale ze wzgledu na brak kompatybilnosci sterownikow z modemu od neo. wrocilem do XP,poki co pozostaje sie uzbroic w cierpliwosc i poczekac na łaty bo widac ze sam system ma potencjal.
gandalfini
Potencjał do czego ??
Sam używałem Visty premium przez cały miesiąc i co muszę stwierdzić:
Vista jest dość ramożerna- z pełnym areo pochłaniała mi na czysto prawie gigabaj tamu (986 mb dokładnie) nie wiem gdzie w tym sens, by OS pochłaniał takie zasoby (Bill G. pewnie też nie wie Very Happy...)
Problem z kompatybilnością sterownikół - co prawda na dzień dzisiejszy jest już połowicznie rozwiązany, jednak posiadacze starszych podzespołów mają prze*** - z tego co zaiważyłęm nikomu nie chce się wypuszczać nowych sterów do "rzęchu"

Cała moja przygoda z Vistą zakończyła się tak, ze wywaliłem dziadostwo z systemu i przesiadłęm się na debiana, któ¶y nawet z Berylem nie zjada "na dzień dobry" gigabajta ramu.

Te rozwiązanie polecam wsyzskim, którzy chcą mieć nowy system operacyjny w PC, sam miesiąc temu nie byłęm zwolennikiem linuxa (bo trudny, bo to nie microsoft...) jednak przesiadka pomiędzy systemami okazała się prostsza niż myśłałem, a tutaj wszytko śµiga, że aż miło popatrzeć. Cukierkowość systemu mam ustawioną na max i możecie mi wierzyć bądź nie, ale wygląda o neibo lepiej niż produkt zgrozo!softu
gandalfini
Potencjał do czego ??
Sam używałem Visty premium przez cały miesiąc i co muszę stwierdzić:
Vista jest dość ramożerna- z pełnym areo pochłaniała mi na czysto prawie gigabaj tamu (986 mb dokładnie) nie wiem gdzie w tym sens, by OS pochłaniał takie zasoby (Bill G. pewnie też nie wie Very Happy...)
Problem z kompatybilnością sterownikół - co prawda na dzień dzisiejszy jest już połowicznie rozwiązany, jednak posiadacze starszych podzespołów mają prze*** - z tego co zaiważyłęm nikomu nie chce się wypuszczać nowych sterów do "rzęchu"

Cała moja przygoda z Vistą zakończyła się tak, ze wywaliłem dziadostwo z systemu i przesiadłęm się na debiana, któ¶y nawet z Berylem nie zjada "na dzień dobry" gigabajta ramu.

Te rozwiązanie polecam wsyzskim, którzy chcą mieć nowy system operacyjny w PC, sam miesiąc temu nie byłęm zwolennikiem linuxa (bo trudny, bo to nie microsoft...) jednak przesiadka pomiędzy systemami okazała się prostsza niż myśłałem, a tutaj wszytko śµiga, że aż miło popatrzeć. Cukierkowość systemu mam ustawioną na max i możecie mi wierzyć bądź nie, ale wygląda o neibo lepiej niż produkt zgrozo!softu
eddy007
Ba.. ja np mam 256 ramu. ( to jest ten moment kiedy wszyscy się śmieją ). Very Happy Więc u mnie Vista odpada.
zuk4u
Nie udalo mi sie zmusic visty do dzialania z 2 kartami dzwiekowymi Smile

1. konfiguracja:

- zintegrowany realtek
- sb x-fi

problem: pomimo zainstalowania najnowszych sterow realteka nie udalo mi sie wydobyc dzwieku z glosnikow Smile

2. konfiguracja:

- sb x-fi
- sb 5.1

problem: po zainstalowaniu najpierw sterow od x-fi system juz nie wstal po restarcie Smile

xp sobie w obydwu konfiguracjach radzi bez zajakniecia, wiec po tych problemach dalem sobie spokoj z vista, nie mialo sensu zebym dalej go testowal bez poprawnie zainstalowanych 2och kart

mysle ze gry beda dzialac podobnie jak w xp kiedy powstana odpowiednie sterowniki, ale tak naprawde to poza przyszlym dx10, wieksza pamieciozernoscia, mniejsza kompatybilnoscia sprzetu i tym calym cudownym interfejsem aero (dla poronwania beryl w linuxie: http://youtube.com/watch?v=xC5uEe5OzNQ ), vista nie ma nic ciekawego do zaoferowania uzytkownikom

Moj konfig:
płyta: Gigabyte GA-K8N51GMF-9
proc: AMD Athlon 64 X2 3800+
grafika: Geforce 7950GT 256mb
ram: Twinmos 2GB
k. dzwiekowa: Creative 5.1 Digital, zintegrowany Realtek HD Audio
_Nightmare_POL
potencjal do stania sie najlepszym OS zastepujac XP fakt ramu pozera w hooya ale co poradzic ten os nie byl wypuszczony pod nasze machiny ale zachodnich sasiadow gdzie ich stac na ulepszenie kompa i 1GB Ramu to maja wszyscy jako standard.

Co do karty dzwiekowej mi dzialala mam tez zintegrowanego realteka z plyta glowna wystarczy tylko dobre odpowiednie stery sciagnac.

Moj komp. Pentium DC 2,66GHz 1GB ramu ddr2 Radeon X 1950 Pro i twardy 400GB tylko ten jeden giga ramu mnie meZy ale juz niedlugo.i stery do wszystkiego mi pasowaly tylko nie do modemu Evil or Very Mad
pawelabrams
Kiedy słyszę "Vista" to mi się tarzać ze śmiechu chce!

I jeszcze dam jeden przykład sprzed ćwierć wieku.

Bill Gates w 1981 roku powiedział:
Quote:
640KiB RAMu powinno każdemu wystarczyć

W 1995 roku Win95 "pożerał" już 8 MiB RAMu

Wymagania Visty przed 2000 rokiem spełniało może 20 kompów na świecie? Laughing
Nolt
Wczoraj zainstalowalem u siebie Viste, i zgadzam sie takze z przedmowcami ze zjada duzo ramu (507 przy klasyczym aero bo takiego uzywam). Ale czy ktos wspomnial o zabezpieczeniach jakie oferuje Vista? Nie, moim zdaniem tym razem (chyba) postarali sie programisci z MS. System dziala powiedzmy na zasadzie linuksowego "su", czyli bez zgody administratora nie mozna odpalic czy tez zainstalowac jakiegokolwiek programu. Kolejna rzecza jest wbudowany Windows Defender i tu takze gratulacje za antyspamowe i adwarowe zabezpiecznia systemu. Jesli chodzi o funkcjonalnosc zdecydowanie Vista jest bardziej zaawansowanym systemem i wykracza znacznie podnad XP, ale minusem sa jej wymagania :/
pawelabrams
Vista jest obwarowana, ale to samo można osiągnąć za darmo w XP (Defender też tam jest).
Wystarczy umiejętnie posterować zasadami grup i ma się kontrolę instalacji. Wystarczy zainstalować sobie jakiś Codename:Dashboard i ma się pasek - i to razem zajmie jakieś max. 260 ramu Wink
jackill
No wiesz wymagania... Za 2 lata większość nowych komputerów będzie mialo procesory min. 3GHz, 2GB ramu, grafiki obsługujące DX10. Teraz tylko kwestia wydania przez Microsoft SP2 i opracowania sterowników do urządzeń, które jeszcze ich nie mają i za rok, dwa można się będzie na Viste przesiadać. Na zachodzie nie sposób dostać nowego kompa (nawet laptopa) BEZ Visty. Druga sprawa, że Aero wygląda super Very Happy
pawelabrams
Chodzi o to, że i tak znajdą się niektórzy co będą downgrade'owali do XP żeby wycisnąć z RAMu i procka ile sie tylko da Razz
Nolt
Tak, ale jak wiesz MS zaprzestaje powoli w wypuszczaniu uaktualnien do XP. Nie bedzie czegos podobnego jak wczesniej ze support bedzie trwal przez kilka lat. Viste wydali nei na rok tylko na 5 kolejnych z mysla o komputerach wlasnie jak wspomnial jackill. Co nie znaczy ze ludzie odrazu sie przesiada na viste, z xp tak samo bylo, na poczatku kazdy raczej nie byl nim zachwycony, ale teraz bez xp zyc nie moga.
jackill
No i padło na mnie, mam Viste (Basic) Wink Ale mam problem, czym podzielić wieeelką partycję na mniejsze? Przy instalacji Partition Magic wywala jakieś błędy zgodności a wolę nie ryzykować utraty danych... Oczywiście zależy mi na podzieleniu dysku bez potrzeby robienia formata. Jakiego programu użyć? Próbował ktoś z Was?
Ramelof
Ja używam do tego Paragon Partitin Manager 8.0 Proffesional. Do robienia partycji oczywiście. Program bardzo ładnie dzili dyski nie usówa przy tym danych. Robiłem to na XP. Używałem programu do robienia miejsca pod partycjie linuxa, ale to raczej nie ma żadnego znaczenia.
Nolt
Nie chce robic offtop ale partition magic choc to dobre narzedzie i sam go uzywam, ale potrafi calkowicie popsuc tablice partycji a nawet caly dysk.

Wracajac do Visty, system dziala dobrze (moze nie plynnie tak jak XP no ale), lecz z powodu programow ktore uzywam zmuszony jestem wrocic do XP.
jackill
Hehe, ale jaja w Viscie jest wbudowane proste narzędzie do partycjonowania: http://vistarewired.com/2007/02/16/how-to-resize-a-partition-in-windows-vista/

Druga sprawa, że nie mogę utworzyć partycji z "pożyczonej" z partycji c: przestrzeni... Partition manager też ma jakieś problemy :/ Powalcze jeszcze jutro Wink
pawelabrams
Ja zawsze robiłem to z Linux na CD
(Knoppix, wbudowany program QTParted)
jackill
Druga sprawa, optymalizacja, po wyłączerniu kilku zbędnych usług i wywaleniu z autostartu niepotrzebnych śmieci mam w idle: http://jackill.frih.net/idle_load.jpg

Poradnik o procesach tutaj: http://vistarewired.com/2007/02/18/services/
ebskryshak
Sam Microsoft juz uznal Viste za porazke. jej wsparcie bedzie tylko do 2010, a Xp az do 2012.
Poza tym lepiej zainwestowac w linuxa. Zaisntalowac program beryl i mamy lepszy interface niz Aero.
a-r-t-u-r
A ja jak narazie zostaje przy XP, vista ma za duze wymagania, i zbyt duzo bledow... moze jak wyjdzie sp to sie cos poprawi...
ale i tak nie ma sie co codow spodziewac..
Ramelof
Należy pamiętać, że Vista choruje na programy czyli nie wszytko jest już tak zrbione,że chodzi poprawnie na tym systemie. Troche potrwa zanim wszystko się ustabilizuje.

I tak za niedługo będzie trzeba kupić Viste o Windows XP jest wspierany do 2009r.
pawelabrams
zdecydujcie sie na jakas date w koncu - jeden mozwi 2012, drugi 2009 Razz a ja mam Winde i Linuxa. I mi tak dobrze :]
Ramelof
Bo ktoś chyba nie doczytał.

Źródło: http://dobreprogramy.pl
Tekst: http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=15&n=5851[
Quote:
Na kilka dni przed ogólnoświatową premierą Windows Vista Microsoft postanowił zmienić swoją politykę odnośnie wsparcia technicznego wersji konsumenckich Windows XP. Edycje Home i Media Center są teraz pod tym względem traktowane równorzędnie do edycji Professional. Oznacza to, że pięcioletni okres podstawowego wsparcia dla konsumencich wersji zakończy się w 2009 roku, a rozszerzonego - w 2014 roku.

Główną różnicą pomiędzy wsparciem podstawowym a rozszerzonym jest dystrybucja poprawek niezwiązanych z bezpieczeństwem. W okresie podstawowym wydawane są one bezpłatnie obok poprawek bezpieczeństwa. W okresie rozszerzonym trzeba je zakupić po podpisaniu specjalnej umowy wykupionej w ciągu 90 dni od daty zakończenia okresu podstawowego.
Źródło: Microsoft
bpit22
Mam nadzieję że za parę lat będzie to bardziej stabilny system niż teraz jest bo po ostatnich przeżyciach z Vistą narazie nie chce do niej wracać. Zachowałem sobie jej płytę na lepsze czasy jak będą service packi
paxol
Moje zdanie na temat visty brzmi jest troche nie dopracowana ale zaleta jest jej przejrzysosc w menu i piekna grafika 3d
bpit22
MacOS miał te wszystkie zalety i wiele więcej już bardzo dawno temu. Nie jestem z tych którzy krytykują bez przerwy microsoft i staram się patrzeć na ich produkty obiektywnie, ale jeśli chodzi o Vistę to naprawdę mi się nie podoba. Może dla tego że Vista zżera ok 75% pamięci, na samą swoją pracę, nie mówiąc już o uruchamianiu jakichkolwiek aplikacji, ponieważ wtedy jest już naprawdę okropnie. Na tą chwilę nie ma sterowników do wielu urządzeń i microsoft zapowiada że nie będzie tworzyć nowych sterowników do starych urządzeń, ale nie należy się aż tak bardzo obawiać, ponieważ najważniejsze sterowniki będą, albo już są. Pomoc w postaci sterowników ze strony microsoftu może się okazać tak nie skuteczna jak w XP, ostatnio testowałem i bez powodzenia.

Jak według was powinien wyglądać i działać system operacyjny system operacyjny?

Jak zrobicie listę, to możecie z powodzeniem wykreślić połowę bo na pewno nie znajdziecie tego w Viscie. Jeżeli będziecie mieli kiedyś okazję to skorzystajcie z MacOSa, to będziecie wiedzieli jak powinien działać prawdziwy system operacyjny.
gecko
bpit22 wrote:
Jak według was powinien wyglądać i działać system operacyjny system operacyjny?

Wg mnie
  1. powinien być szybki
  2. wsparcie dla każdego, egzotycznego sprzętu
  3. prosty dla lamerów ale dający ogromne możliwości profesjonalistom (nieco przewrotne hasło... Razz )
  4. dostosowuje wygląd/dodatki/etc do sprzętu ale umożliwia także ustawienie tego ręcznie
  5. ładny ale użyteczny interfejs
  6. musi być wsparcie software'owe
  7. musi nadawać się na serwer,do domu,do biura,do urządzeń przenośnych
  8. kompatybilny z obecnymi technologiami (m.in. chodzi o synchronizacje z BlackBerry etc.)

3 i 7 to typowo Linuksowe/UNIXowe właściwości. 5 to Linuks, MacOS i poniekąd Windows (choć np beryl/kde4 wymiatają. bardziej Twisted Evil ). 1 to zależy od zastosowania. 2 to niestety domena raczej Windowsa (choć jak mówiłeś - już zaczynają od tego odchodzić) choć Linuks i MacOS też nie dają za wygraną. 6 to raczej winzgroza ale i także coraz bardziej Mac. 8 to właściwie każdy z obecnych

bpit22 wrote:
Jak zrobicie listę, to możecie z powodzeniem wykreślić połowę bo na pewno nie znajdziecie tego w Viscie. Jeżeli będziecie mieli kiedyś okazję to skorzystajcie z MacOSa, to będziecie wiedzieli jak powinien działać prawdziwy system operacyjny.

True, true... Very Happy Wprawdzie bawiłem się nim tylko w iSpocie (duużo razy Razz ) i raz u znajomej ale... To zupełnie nowy komfort.

Szkoda, że jest kilka aplikacji bez których nie mogę się obyć. I, niestety są tylko na system z Redmond (foobar2000, AP Tuner, Total Commander, Adobe Dreamweaver, Guitar Pro). Są zamienniki (niektóre też dobre) ale... ale.

--edit--
Tak tak, Dreamweaver jak i praktycznie każda z aplikacji Adobe'a jest też na Maca. Guitar Pro też. Ale miałem tu też na myśli Linuksa. Krótko mówiąc: nie jestem w stanie się przenieść na inny system. Choć ten doprowadza mnie do pasji...
bpit22
Zgadzam się i w sumie jedyna rzecz jaka nie daje mi innego wyboru jak Windows to to że nie ma na Linux wielu odpowiedników programów i gier z Windy, a jeżeli już są to raczej nie zachwycają mnie możliwościami. Ale cóż mam taka głęboką nadzieję że nastanie kiedyś czas że Linux przejmie miejsce Windy. Na razie daję Viscie ocenę 2 / 6, mam nadzieję że kiedyś będzie bardziej przyjaznym systemem nie tylko dla użytkownika ale także dla sprzętu na jakim ma być uruchomiona Cool
gandalfini
Ostatnio miałęm do dyspozycji laptopek z vistą premium PL i szczerze powiedziawszy jestem pod wrażeniem bajerów napakowanych w ten system operacyjny - dla porównania zainstlowałęm u siebie wersje home basic. Efekt - to tak jakby porównywać syrenkę do porshe Wink
Wersja premium jest o wiele bardziej elastyczna, przyjemnie się na niej pracuje a aero glass mi się już chyba nie znudzi Wink Przez dwa tygodnie zabawy tym lapkiem przekonałem się do Visty - co z tego , że jest dziurawa - mając orginalny system możemy ściągać łata po łącie, co z tego że Vista ma wygórowane wymagania - a XP na starcie nie miał ? Pamiętam czasy zgrzytania zębami o ilość "sporzywanej" pamięci przez ten OS, teraz w czasach w których w kompach montuje się giga ramu nikt już na XP'ka nie narzeka ( no co prawda się sypie ale na alternatywę w postaci open source decyduje sie niewiele osób).

Zatem na Vistę się przerzucę, tylko kupię nowego kompa :]

BTW: ten lapek na którym bawiłęm się wistą kosztował ponad 14k Neutral
Bigrazer
gandalfini wrote:
Ostatnio miałęm do dyspozycji laptopek z vistą premium PL i szczerze powiedziawszy jestem pod wrażeniem bajerów napakowanych w ten system operacyjny - dla porównania zainstlowałęm u siebie wersje home basic. Efekt - to tak jakby porównywać syrenkę do porshe Wink

BTW: ten lapek na którym bawiłęm się wistą kosztował ponad 14k Neutral

No i na takim laptopie vista moze latac, ale na laptopie który kosztuje do 5tys vista ma małem problemy. A tym gorzej ze niektóre lapy wyposarzone w vioste sprzedawane sa z pamiecia 512mb a to jest prawdziwa pomyłka... bawiłem sie laptopem na viscie który miał 2gb ramu, core 2 duo 1,6 i vista chodziła dobrze bez problemów. ale gdy zaczynało sie właczac jakies aplikacje potrzebujace wiecej pamieci i procesora to juz praca na tym systemie to juz katorga.

A wiec moim zdaniem vista jest dla tych którzy uzywaja koma do ogladnaia filmów i internetu a jezeli ktos woli bardziej wydajnosc ponad wyglad to lepiej poczekac na załatanie łat i pracowac na xp.
jackill
E tam, ja mam lapa C2d 1,5, 2GB ramu i Vista śmiga mi lepiej niż XP na stacjnarce A64 3000+@2,4, 1GB ram. Ale po części to zasługa dysku 7200rpm na lapku. Zresztą Vista wszystko pokuje do ramu, dlatego chodzi szybciej.
Bigrazer
jackill Odpal photoshopa i zacznij na nim pracowac i do tego włacz opere Smile I wtedy niestety mocn brakuje ramu Smile i 2 giga to wtedy stanowczo za mało, sam bede kupował laptopa i niestety bede musiał go zakupic z vista... ale od razu wsadzam do nigo 3-4gb pamieci ale i tak watpie czy pozostane przy viscue Smile
jackill
Wczoraj miałem odpaloną Viste, a na niej Oracla 10i (kto musiał uzywać to wie ile to ramu zrzera), Operę, IE, Mirandę, Notatnik i kilka innych pierdół i dopiero połowa (1GB) zużyta Wink Także PS też by się zmieścił Very Happy Owszem, może Vista nie jest najwydajniejsza, ale nie przesadzajmy. Chociaż i tak Mac OS X rox Very Happy
Bigrazer
A ja dostałem wielkiego zaskoczenia... na laptopie z vista zainstalowałem 2 sysyem xp, (system xp malcolmMX jakby ktos sie pytał) no i juz wiecej visty nie włacze. A to z tego powodu ze wista urochamiała sie 2-3 minuty a xp niecała minute, z hibernacji vista wychodziła w minute a xp z hibernacji wychodzi z chwila podniesienia wyswietlacza. a praca na bateri wydłuzyła sie z 2,5 godziny do 5 Smile Do pracy na laptopie tylko xp Smile
Genome
Vista wygląda ślicznie (w ogóle lubię taki styl i takie kolory - stąd to wrażenie) i jak ma się potężny sprzęt (jak moja ciocia z prockiem 4 rdzenie, 4 GB RAM i GF 8800 GTX w SLi) to śmiga nawet szybciej niż XP na tym samym sprzęcie.

Z czasem i tak wszyscy przesiądziemy się na Vistę, więc zamiast marudzić, doszukujcie się dobrych stron (chyba że używacie innego OS'u jak Linux Debian - to macie powody do marudzenia).
gecko
Genome wrote:
Z czasem i tak wszyscy przesiądziemy się na Vistę, więc zamiast marudzić, doszukujcie się dobrych stron

Krótko mówiąc: N-I-E!!! . Nie mam zamiaru używać tego sufu, a jeśli będzie jakiś program wymagał Visty to zrezygnuje z jego używania ew. odpalę na wine pod Linuksem Twisted Evil

Nie przesiądę się na system, który jest niedopracowany, wyłącznie komercyjny, wolny i niestabilny. Że technologie przyszłości? Chyba nie bardzo skoro działa wolniej na dobrej klasy sprzęcie (riposta do wcześniejszych postów)

Genome wrote:
jak ma się potężny sprzęt (jak moja ciocia z prockiem 4 rdzenie, 4 GB RAM i GF 8800 GTX w SLi) to śmiga nawet szybciej niż XP na tym samym sprzęcie.

Tak mówisz? No więc szczerze wątpię, czy na takiej klasy potworze byłbyś chociaż w stanie zauważyć różnicę w pracy obu systemów. Poza tym skłaniam się jednak do opinii większości która mówi, że Vista działa wolniej. Dlaczego V. miałaby działać szybciej niż XP na super-kompach skoro na gorszych jest wolniejsza? To trochę podważa logikę...

Genome wrote:
Vista wygląda ślicznie (w ogóle lubię taki styl i takie kolory - stąd to wrażenie)

Vista nie ma dobrych stron. Że wygląda dobrze? Bepfheeeeee taaaaaaaaa jasne Laughing moja riposta: "compiz fusion". Dodam, że powstało chyba milion tematów "vista-like".

Btw - ja używam Slackware. Mogę narzekać czy to tylko Debianowcy mogą? Razz
Genome
Widzisz, opierasz się na domysłach i komentarzach antyfanów. Ja TESTOWAŁEM i programy uruchamiają się dużo szybciej (PS CS3, albo Word, nie mówię o Paintach i Notatnikach, których czasu otwierania się nie zauważa). Na XP też (prawie) wszyscy narzekali, a teraz ciężko się bez niego obyć. Ogólnie najlepiej narzekać na wielkie firmy trzymające rynek jak Microsoft, czy TP. Ciekawe tylko dlaczego mimo tak wielu wad, które wszyscy głośno wypominają, ciągle większość z nich korzysta...

Myślę że jesteś człowiekiem na poziomie i nie powinieneś sugerować się większością, która zapewne usłyszała opinię "fachowca" i teraz chwali się tym, że nie uległa czarom speców z Microsoft.

Na jakimś forum widziałem tekst: "Zwolennicy Ubuntu kpią z Windows, zwolennicy Debiana - z Ubuntu, zwolennicy Gentoo - z Debiana, a zwolennicy FreeBSD - z Gentoo". Im bardziej skomplikowana dystrybucja, tym większe wtajemniczenie. Widzisz, żaden system nie jest idealny i na każdego znajdzie się "większa ryba".

Poczytaj trochę o systemie, sprawdź go samemu, a później się wypowiadaj. Jeżeli Ty nie chcesz, to nie musisz, ale Twoja "większość" i tak przesiądzie się na Vistę, jak dostanie pod choinkę od rodziców lepsze komputery. Większość to często ludzie, którzy nie mają zdania i ulegają wpływom innych. W czasach Kopernika większość mówiła, że Słońce krąży dookoła Ziemii (wiem, porównanie trochę na wyrost).

Vista nie jest idealna, ale nie jest też taka zła jak (yhmmm...) większość mówi. Poza tym jest ciągle poprawiana (fakt - za późno sobie przypomnieli). Niestety ma (zbyt) duże wymagania sprzętowe, by większość mogła sobie na nią pozwolić i to w sumie najistotniejsza według mnie wada (nie oszukujmy się - cena systemu w polskich realiach nie gra roli - każdy kto będzie potrzebował, to sobie "lewą" Vistę załatwi).

BTW: Nie widziałem żadnej nakładki, która robiłaby XP identyczny wyglądem jak Vista i nie psuła by systemu.

P.S. Jeżeli jesteś zwolennikiem Linuxa to i tak Cię nie przekonam, ale czasem warto spróbować. Sam używam Linuxa i wiele rzeczy mnie denerwuje. Wiele z tych rzeczy zostało zrobione w Viście tak jak tego oczekiwałem.

Amen. Pozdrawiam, Genome.
gecko
Genome wrote:
Widzisz, opierasz się na domysłach i komentarzach antyfanów.

Na jakiej podstawie uważasz że inni są subiektywni a ty nie?

Genome wrote:
Ja TESTOWAŁEM i programy uruchamiają się dużo szybciej (PS CS3 (...)

Przykład 1: gry, które nie działają (zdaje się właśnie któryś Counter-Strike) - testowane przez kolegę, u którego byłem i widziałem problemy.
Przykład 2: gra Crysis. Wymagania sprzętowe : procek klasy Intel Core 2,0 (pod systemem Vista: 2,2). Dla AMD różnica wynosi 400 MHz. Coś w tym jest, nie?

Genome wrote:
Ogólnie najlepiej narzekać na wielkie firmy trzymające rynek jak Microsoft, czy TP

Rozróżnijmy najeżdżanie na M$ od oceny jakości ich produktów. Jak dla mnie mogą być tym monopolistą byleby tylko robili dobre oprogramowanie (mają kasę, mają ekspertów więc 'o co chodzi'?).

Mówisz o TP że najeżdżamy. Fajnie, 3 tyg czekałem na zrobienie 'czegośtamczegoś' z Neostradą. 3 tyg to ustawowy, maksymalny termin. A ile tak naprawdę to może zająć? Niedługo. Skąd wiem? Kolejni znajomi.

Genome wrote:
Ciekawe tylko dlaczego mimo tak wielu wad, które wszyscy głośno wypominają, ciągle większość z nich korzysta...

Bo XP jest o niebo stabilniejszy od 9x/Me/2000/NT. A któregoś Windowsa do używania Worda trzeba, nie?

Genome wrote:
nie powinieneś sugerować się większością, która zapewne usłyszała opinię "fachowca" i teraz chwali się tym, że nie uległa czarom speców z Microsoft.

Ja jednak będę sugerował się wypowiedziami większości, która pisze "mam laptopa, zainstalowałem Vistę - jest fajna/do chrzanu". Fakt - dużo jest wypowiedzi 'fuj bo tak' ale nie o nich mówię.

I nie rozumiem czemu mam się sugerować wypowiedzią jednego człowieka zamiast wspólną opinią innych? Nie rozumiem twojego rozumowania. Poza tym ty też mogłeś się zasugerować czyjąś opinią. Ciebie też mam zignorować? (nadużywam słowa 'rozumowanie')

Genome wrote:
Widzisz, żaden system nie jest idealny i na każdego znajdzie się "większa ryba".

Otóż to. Ale bez krytyki nikt niczego by nie ulepszał. Dlatego zamierzam dalej narzekać.

Genome wrote:
Poczytaj trochę o systemie, sprawdź go samemu, a później się wypowiadaj.

Tak też zrobiłem. Dlaczego uważasz inaczej? (czytałem dużo, testowałem nie u siebie)

Genome wrote:
Jeżeli Ty nie chcesz, to nie musisz, ale Twoja "większość" i tak przesiądzie się na Vistę, jak dostanie pod choinkę od rodziców lepsze komputery.

"Moja większość"? A co to znaczy? Poza tym - jeśli chodzi o prawdziwych ekspertów - wypowiadali się negatywnie nt Visty. (był jakiś taki njus. nie pamiętam gdzie)

Genome wrote:
Większość to często ludzie, którzy nie mają zdania i ulegają wpływom innych. W czasach Kopernika większość mówiła, że Słońce krąży dookoła Ziemii (wiem, porównanie trochę na wyrost).

Porównanie? Raczej nie - po prostu teoria geocentryczna okazała się fałszywa. Nie wiem jak wg Ciebie system operacyjny może być fałszywy. (szybka myśl: sąsiedzi mogą Razz )

Mówiąc o 'większości' miałem na myśli ludzi, którzy opiniują działanie Visty na podst. własnych badań.

Genome wrote:
cena systemu w polskich realiach nie gra roli - każdy kto będzie potrzebował, to sobie "lewą" Vistę załatwi).

Uważasz to za argument?

Genome wrote:
BTW: Nie widziałem żadnej nakładki, która robiłaby XP identyczny wyglądem jak Vista i nie psuła by systemu.

Jak psuła? Ja mówię o motywie pod Compiza-Fusion!

Genome wrote:
P.S. Jeżeli jesteś zwolennikiem Linuxa to i tak Cię nie przekonam, ale czasem warto spróbować. Sam używam Linuxa i wiele rzeczy mnie denerwuje. Wiele z tych rzeczy zostało zrobione w Viście tak jak tego oczekiwałem.

Zgadzam się - windows ma mega-bazę sprzętu i plug'n'play działa. Jest bardziej ujednolicony. Używam WinXP i Slacka jednocześnie więc nie jestem 'wyalienowany' w temacie.

Mówisz raczej rozsądnie ale czasem zastanów się dobrze nad argumentami które przedstawiasz
Genome
gecko wrote:
Bo XP jest o niebo stabilniejszy od 9x/Me/2000/NT. A któregoś Windowsa do używania Worda trzeba, nie?

No tak, zdecydowana większość ludzi korzysta z Windowsa tylko do Worda, jak mogłem o tym nie pomyśleć...

A na kalkulatorze gramy w szachy?

gecko wrote:
Przykład 2: gra Crysis. Wymagania sprzętowe : procek klasy Intel Core 2,0 (pod systemem Vista: 2,2). Dla AMD różnica wynosi 400 MHz. Coś w tym jest, nie?

Napisałem przecież: dla mocnych komputerów czas uruchamiania aplikacji jest mniejszy (albo coś w tym stylu), a Ty piszesz o wymaganiach. Czytaj ze zrozumieniem.

gecko wrote:
Przykład 1: gry, które nie działają (zdaje się właśnie któryś Counter-Strike) - testowane przez kolegę, u którego byłem i widziałem problemy.

Niektóre stare gry ciężko uruchomić na XP (o innych systemach nie wspominając) i nikt mu nie ma tego za złe (chociaż z czasem powstają emulatory), a na Viście nie można uruchomić gry, która ma prawie 10 lat i to jest poważna wada...

gecko wrote:
I nie rozumiem czemu mam się sugerować wypowiedzią jednego człowieka zamiast wspólną opinią innych? Nie rozumiem twojego rozumowania. Poza tym ty też mogłeś się zasugerować czyjąś opinią. Ciebie też mam zignorować?

Nie musisz się mną sugerować i nawet nie powinieneś, mogłeś nawet zignorować moją pierwszą wypowiedź. Ja teraz tylko bronię moich argumentów, nie narzucam nikomu swojej opinii.

gecko wrote:
(nadużywam słowa 'rozumowanie')

Bez komentarza.

gecko wrote:
Porównanie? Raczej nie - po prostu teoria geocentryczna okazała się fałszywa. Nie wiem jak wg Ciebie system operacyjny może być fałszywy. (szybka myśl: sąsiedzi mogą)

Zupełnie nie o to chodziło. Chciałem przez to powiedzieć, że większość niekoniecznie musi mieć rację.

gecko wrote:
Genome wrote:
cena systemu w polskich realiach nie gra roli - każdy kto będzie potrzebował, to sobie "lewą" Vistę załatwi).

Uważasz to za argument?

Mówię tutaj o tym, że ludzie narzekają na cenę Visty, chociaż nawet jakby była po 30 zł, to większość wolałaby wydać 1,50 zł na czystą DVD i iść do kolegi, albo pobrać samemu z Internetu.

Compiza-Fusion to kawał porządnej rzeczy, ale nie widziałem motywu identycznego jak Vista z podobnie wyświetlanymi oknami (ta animacja). Trochę się czepiam, ale "podobny" nie oznacza "taki sam".

gecko wrote:
Mówisz raczej rozsądnie ale czasem zastanów się dobrze nad argumentami które przedstawiasz

Ty też mówisz całkiem rozsądnie - stąd mój wniosek, że zwolennika Linuxa do takich rzeczy się nie przekona. Argumenty, które mogłeś źle zrozumieć wytłumaczyłem wyżej. Moje argumenty są dobre i Twoje argumenty są dobre, bo Vista jest kontrowersyjna.

Nie zmienia to jednak faktu, że nie jest tak beznadziejna, jak większość pisze i nie zmienia faktu, że świat powoli przystosowuje się do Visty (w sumie powinno być odwrotnie, ale Microsoft rządzi światem) i z czasem stanie się ona najpopularniejszym systemem.

To wszystko, pozdrawiam, Genome.
mauruses
Genome napisał:
Quote:
Niektóre stare gry ciężko uruchomić na XP (o innych systemach nie wspominając) i nikt mu nie ma tego za złe (chociaż z czasem powstają emulatory), a na Viście nie można uruchomić gry, która ma prawie 10 lat i to jest poważna wada...

Ej sory ale counter-strike 1.6 to nie jest pokemon red żeby to w jakiś emulator wsadzić i gdyby na viscie nie działał to mocno musiał bym się zastanowić nad jej kupnem i prawdopodobnie został bym przy xp i podejrzewam, że znalazło by się jeszcze parę osób tego samego zdania.
pawelabrams
Quote:

w00t? Ty chyba nie wiesz o czym mówisz. Czasem nie można uruchomić gry która została wydana przed dwoma laty! O programach nie wspominając - Czasem były 3-tygodniowe które nie działały...
gecko
Genome wrote:
No tak, zdecydowana większość ludzi korzysta z Windowsa tylko do Worda, jak mogłem o tym nie pomyśleć...

Wbrew pozorom tak często jest... Myślisz, że taki 'stereotypowy szef' wie co to windows? On tylko klika ikonkę Worda, Excela, potrafi odebrać pocztę i włączyć przeglądarkę. Ich nie obchodzi coś innego. Moje porównanie: to tak jak umieć dodawać na kalkulatorze graficznym ale cóż...

Genome wrote:
Napisałem przecież: dla mocnych komputerów czas uruchamiania aplikacji jest mniejszy (albo coś w tym stylu), a Ty piszesz o wymaganiach. Czytaj ze zrozumieniem.

Hmmm jeśli chodziło ci tylko o to, że mocne komputery szybciej włączają programy to ok Razz Moje pytanie (nadal) brzmi: jakim cudem jest tak, że na wolnych działa wolniej a na szybkich - szybciej? To nie jest logiczne ani ze strony algorytmicznej, ani inżynierskiej ani logicznej. Dałem przykład, że coś jednak działa wolniej żeby nie było że to puste słowa 'anty-m$-linuksiarza'. Czytaj ze zrozumieniem Twisted Evil

Genome wrote:
a na Viście nie można uruchomić gry, która ma prawie 10 lat i to jest poważna wada...

Patrz: wypowiedz pawelabrams... Dokładnie o to mi chodziło...

Genome wrote:
Bez komentarza.

hep. Razz gramy dalej w cytowanie całego postu?

Genome wrote:
Zupełnie nie o to chodziło. Chciałem przez to powiedzieć, że większość niekoniecznie musi mieć rację.

Ale żeby móc tak stwierdzić trzeba mieć jasne, niepodważalne dowody. Tak samo ty nie musisz mieć racji - wieeeele było fałszywych teorii.

Genome wrote:
Mówię tutaj o tym, że ludzie narzekają na cenę Visty, chociaż nawet jakby była po 30 zł, to większość wolałaby wydać 1,50 zł na czystą DVD i iść do kolegi, albo pobrać samemu z Internetu.

Nie można tego zakładać. Niezależnie czy jesteśmy w USA czy w Japonii czy w Polsce, cena GRA rolę. "Bo w Polsce można kraść i rabować" <- podobna argumentacja. Podkreślam: nie ma różnicy czy to 'przestępstwo' komputerowe czy w świecie rzeczywistym - musi być potępione.

Genome wrote:
Trochę się czepiam, ale "podobny" nie oznacza "taki sam".

Ok, zgadzam się. Są ludzie, którym przeszkadza to, że się okna inaczej minimalizują Razz
jackill
A mi na Viście PS CS3 startuje 5s, a na XP 25 Very Happy Co jest szybsze? Wink
Genome
Ej może nie gadajmy już o tym, bo się za dużo porobiło Smile.

Tak jak mówiłem gecko, ja mam po części rację i Ty masz po części rację, więc nie ma co tego drążyć. Czas pokaże jak będzie z tą Vistą.

Pozdrawiam, Genome Smile.
gecko
Ok zgadzam się Smile W sumie przydałoby się, żeby ktoś zrobił testy tj jakiś PC Mark, obliczenia czystko matematyczne (np w Binary Calculator czy Matlabie), ilość FPS w grach, zajmowana pamięć, czas procesora (idle), etc.

Ktoś się podejmuje? Ja nie mam Visty Razz
Dawid
zrobia SP2 bedzie git
loginos
Osobiście nie miałem "przyjemności" pobawić się vistą. Jednak żaden z moich znajomych, który jej próbował używać (zwracam uwagę na słowo próbował) nie miał pozytywnych wrażeń. Być może wynika to ze starych przyzwyczajeń i niechęci do dużych zmian, choć słyszałem także głosy, że wszystkie bajery którymi czaruje vista już od dawna są w linuksowych środowiskach graficznych, a Microsoft jedynie usiłuje gonić konkurencję z niezbyt dobrym skutkiem.
gecko
loginos wrote:
choć słyszałem także głosy, że wszystkie bajery którymi czaruje vista już od dawna są w linuksowych środowiskach graficznych, a Microsoft jedynie usiłuje gonić konkurencję z niezbyt dobrym skutkiem.

Były już linki/opisy ale ... jeszcze raz - niech Compiz-Fusion przemówi za siebie Razz http://pl.youtube.com/watch?v=E4Fbk52Mk1w
jackill
No tak, z czego tylko zmiana przeźroczystości, przy zmianie focusa okna, grupowanie okien i podgląd jest uzyteczne. A i tak to wszystko jest w Viście i w XP może być. IMHO GUI Visty jest bardzo dobre, zwłaszcza exploator plików, baardzo wygodny, chociaż znowu w XFCE jest podobny Smile
Genome
Żeby bawić się takimi bajerami w Compiz Fusion też trzeba lepszej maszyny...
scorpiOOn
Według mnie Windows Vista jest bardziej dla osób które maja komputer do pracy, a nie do gier Smile
Windows Vista ma bardzo duże wymagania i większość "większość" gier nie chce chodzić...
Dlatego jak ktoś chce dobry system do grania i pracy polecam Windows XP Professional lub też sam Windows XP M4X

Windows M4X:
Co mogę o nim powiedzieć Smile
Jest szybki, zajmuję tylko 500mb, nie ma nie potrzebnych plików i programów ...
gandalfini
Ja z M4X miałem problemy - za żadne skarby nie wykrywał mojego bluetooth dongle Razz
Ale imo system dobry, na start raczy się tylko ~130 MB a nie tak jak XP PRO 190 Very Happy
jackill
U mnie Xp Pro ma 120MB na starcie, a na starym kopie 80MB udało się wycisnąc. Kwestia konfiguracji Wink A ten okrojony, o którym wspominałeś do niczego się nie nadaje, bo wywalone ma większość potrzebnych usług, lepiej sobie zwykłego stuningować Wink
zibizz1
Według mnie Vista na tą chwilę jeszcze nie jest dobrym systemem, szczególnie HOME BASIC:)
Ale za 3-6 miesięcy instalacja oryginalnej wersji HOME PREMIUM lub ULTIMATE na dobrym kompie z wszystkimi aktualizacjami które wyjdą to dobry ruch:). Najczęstszym problem w nowych systemach jest to że nie są uniwersalne. Wiele aplikacji i gier na nich już nie uruchomimy, ale za to możemy sie cieszyć z nowych aplikacji robionych właśnie pod nowy system które mogą wykorzystywać jego liczne funkcje. Dlatego przesiadkę na nowe systemy warto odłożyć 1-2 lata po jego premierze, aż dopasują sie do niego inne rzeczy. Very Happy
gecko
Byłem w Vobisie obejrzeć laptopy a tu - bum - dorwał mnie koleś z obsługi Razz Miły zresztą, mimo tego, że dość często go prowokowałem do niepoprawnych politycznie odpowiedzi. Tak czy siak, dowiedziałem się, że:

- wszystkie te bajery można wyłączyć i wtedy nawet Windows 9x przypomina. no i znacznie przyspiesza
- WinXP jest wolniejszy bo jego jądro powstało 8 lat temu i nie wykorzystuje potencjału dwóch rdzeni Core Duo

Nie odpowiedział na pytania dot. szybkości uruchamiania Vista vs XP, czas pracy na baterii w zależności od systemu i paru takich pytań wprost. Nic nowego też nie powiedział, ale... tego samego dnia zakupiłem aparat cyfrowy. Oprogramowanie wymaga 256 RAMu zarówno na Macu jak i PC. No chyba, że masz Vistę - wtedy 512 RAM jest konieczne...

Wydaje mi się, że po prostu koleś chciał mi koniecznie sprzedać tego laptopa. A jak powiedziałem, że pierwsze co zrobię to wywalenie Visty to zaczął mi mówić o dual-boocie Razz

To był mały offtop na temat "Vista a firmy, z którymi MS ma umowę".

A co do wymagań Compiz-Fusion: mam przedpotopowego Durona 1GHz, 512 RAM i GeForce'a 2 MX 400 64MB RAM. I śmiga. Obciążenie utrzymuje się na poziomie 4-7% procka. I pomyśleć, że Vista nawet by nie ruszyła z Aero na tym sprzęcie...
Genome
Powinieneś spróbować, bo może ruszyć, a o wymaganiach Visty nie decyduje tylko jej wygląd z interfejsem Aero.
Calemb
Cóż Nie używałem, a widziałem jedynie na komputerze znajomego. Nie podoba mi się to że siedzieliśmy sobie na LanParty w CS'a i serwer zrobiony na komputerze z Vistą był niewidoczny dla innych ludzi z WIN'em XP. Rozumiem z jednej strony Microsoft, że chcą jakby wymusić kupno nowego Win'a Visty, ale mimo wszystko średnio lubię takie wymuszanie.
Zapewne każdy zna skrót Alt + Tab. Otóż na Viście zrobiony jest bardzo ładnie. Przeskakując pokazują na \m się zmniejszony jakby prtSc. Wole jednak zostać przy XP Smile
matti05
Ostatnio przyszła do mnie koleżanka z nowym laptopem, żeby zainstalować podstawowe programy, które umożliwią jej normalne użytkowanie. Gdy zobaczyłem, że jest tam Windows Vista to pomyślałem, że już gorszego systemu dać jej nie mogli(po dłuższym zastanowieniu pomyślałem, że niby mogli wrzucić jej Linuxa Razz ), ale nie było tak źle. Wyglądem nie jakoś bardzo różni się od XP, w użytkowaniu też nie jest taki zły, może są jakieś problemy, których się nie spotyka w XP, ale to kwestia czasu i dostosowaniu aplikacji do Visty.
Nie jest to wcale taki zły system jak mówią, ale zanim zacznę ją używać to poczekam, aż gry i programy będą na niej działać bez żadnych dodatkowych patch'y. Póki co dla mnie XP jest lepszy od Visty.
gecko
Hmm czas troche ożywić ten temat Wink

Pomijając techniczne sprawy - czy zauważyliście, ile osób się nabija z tego systemu? A może to tylko moje otoczenie? Wg mnie, poczta pantoflowa działa tu niesamowicie anty.

Dzisiaj w Saturnie wybuchła mała sensacja. "o Boże! Tu jest Vista. I dziaaaałaaaa" Wink Aż się jakiś koleś z obsługi zaczerwienił Wink
Ramelof
Za wcześnie jeszcze jest, by Vista działała poprawnie wciąż wiele programów i sterowników do sprzętu nie jest przystosowana do działania.
matti05
@gecko
Nie tylko w twoim otoczeniu tak jest. Wiele osób wyraża swoją opinie(najczęsciej negatywną) wogóle bez kontaktu z tym systemem.

Ja swój pierwszy raz miałem okazje spotkać się z nim niedawno no i uczucia miałem mieszane.
Myśle, że niedługo będe już użytkował go na codzień, bo niestety po wymianie częsci musze stwierdzić, że XP już jest za "słaby"(może lepiej za stary), bo nie wykorzystuje w pełni procesorów dwujądrowych oraz używa max. 3GB ramu i u mnie się 1GB marnuje. Martwi mnie jedynie to, że niektóre gry mogą odmówić mi posłuszeństwa przy Viście.
Bigrazer
JA juz pare miesiecy mam 2 systemy na moim laptopie viste i xp, sporadycznie uzywam visty ale ten system nie jest mi obcy i musze stwierdzic ze pomimo regularnego uaktualniania vista jest z mojego punktu widzenia duzym niewypałem. Ja potrzebuje systemu mobilnego, sprawnego, bezawaryjneo. Niestety musiałem juz raz przywracac viste po instlacji na niej alkohola120%, czasy pracy na bateri nie wspomne, i uruchamiania sie poszczególnych programó itd. Mam 3gb ramu przy pracy na viscie zapełniam prawie całą pamiec, a przy pracy na xp niecały 1gb jest w uzyciu.

Im dłuzej mam doczynienia z vista coraz bardziej porównuje go z Windows milenium.
abikor
Mimo, że jestem użytkownikiem systemu Windows od lat zgadzam się z wieloma opiniami, że Vista nie jest zbyt dobrym systemem operacyjnym uwzględniając efektywność, cenę, jakość pracy, wymagania sprzętowe itd. Ze znanych mi z praktyki systemów MS moje preferencje oscylują między Win2k a XP professional. Ten ostatni szczególnie przydatny dla amatorów gier, a pierwszy gdy zależy nam na stabilnej pracy.
Znając jednak politykę giganta z Redmont brak wsparcia dla starszych systemów skutecznie wyeliminuje inne wersje z rynku w ciągu paru lat. Mam nadzieję tylko, że pojawi się coś nowszego - lepszego.
nTonio
Moim zdaniem (jak i mojego otoczenia) nie ma najmniejszych pobudek do swich'a na Vistę. Tak naprawdę jak przedmówcy pisali nic nowego nie wnosi, oprócz bajerów i mniej przejrzystej pracy. Zwróćcie uwagę jakie ostatnio były dodawane łatki do XP - Outlook, frontPage i inne do pakietu Ofice i do wyszukiwania złośliwego oprogramowania. Powiedzmy sobie szczerze, iz żyjemy w czasach ataków i zagrożeń sieciowych i bez dobrych programów gwarantujących takie bezpieczeństwo nie możemy mówić o bezpiecznym systemie. Osobiście Wserwer03 do pracy lub WS2K dla systemów starszych jak moje serwery P1, dla standardowych zastosowań XPsp2.
gecko
Bigrazer wrote:
Niestety musiałem juz raz przywracac viste po instlacji na niej alkohola120%.

Możesz rozwinąć? Poza tym bardzo chętnie zobaczyłbym jakieś testy porównawcze. Nie PC Mark - on zmierzy moc komputera a nie szybkość systemu. Chodzi mi raczej o coś w stylu "otwieranie sesji Firefoxa z dużą ilością zakładek" czyli z życia wzięte.

Zastanawiam się, czy faktycznie jest różnica na prockach dwurdzeniowych. Tą opinię słyszę nie pierwszy raz ale na sucho to też można 'gdybać'.

@abikor: pracowałem sobie kiedyś na Windowsie 2003 Server. Kilka przeróbek wg porad z magazynu Chip i już. Jedyny problem z jakim się spotkałem to programy starsze antywirusowe sprawdzające czy system=Windows XP. Ale to już chyba kompletna przeszłość Wink
Bigrazer
gecko wrote:
Bigrazer wrote:
Niestety musiałem juz raz przywracac viste po instlacji na niej alkohola120%.

Możesz rozwinąć?

Byłem przyzwyczajony do alkohola w xp, bardzo przydatny program i chchiałem go zainstalowac na Viscie, no i po zainstalowaniu z zresetowaniu komputera Vista nie chciała sie juz załadowac, jakis bład krytyczny wyskakiwał.

Jedynie czego nie mozna powiedziec o Viscie ze źle wyglada, bo wyglada świetnia ale poza tym wiekszosc jest wad.

Pozdro!
Tranceshine
przyznam - sam jeszcze nie używałem Visty to fakt... ale po tym co słysze w większości i czytam to jest na nią za wcześnie troche (programy i gry dopiero wchodzą na nią), pobiera wiecej pamięci...i czy aby rzeczywiście jest ładniejsza? hmm nie da każdego chyba Smile
Bigrazer
Jezeli uzywasz xp i masz dobry monitor, to oczywiscie rozdzielczosc nie jest mniejsza od 1280/800, a na xp wtedy wszystkie ikonki sa bardzo małe i mało czytelne. Na Viscie pomysleli w tym kierunku by zwiekszyc czytelnosc. Wszystko jest wieksze, czyli na nowszym sprzecie to lepiej wyglada niz xp. Vista jest pełna multimediów i bajerów które lepiejh wygladaja niz w xp.
pawelabrams
Już mamy test XP SP 3 i Visty SP 1 - czyt. NEXT 2/2008... Nie będę tego kopiował, bo do mnie jeszcze po honorarium przyjdą xD
nTonio
Bigrazer wrote:
Vista jest pełna multimediów i bajerów które lepiejh wygladaja niz w xp.

No właśnie i tu się dzielimy - tzn użytkownicy szukający Systemu Operacyjnego i ludzi szaukających programu, który zawiera wszystko w sobie czyli jest zintegrowany z 2,5 tyś przeróżnych programów, bez własnej decyzji i praw do ich wyboru i przy okazji "uruchamia" kompa Smile
gecko
Bigrazer wrote:
Jezeli uzywasz xp i masz dobry monitor, to oczywiscie rozdzielczosc nie jest mniejsza od 1280/800, a na xp wtedy wszystkie ikonki sa bardzo małe i mało czytelne..

Jest opcja powiększania ikonek w każdym windowsie począwszy od win 95 Razz no ok - trzeba się 'naklikać'...

Design - tu chyba nie dojdziemy do porozumienia. Niektórzy wolą Windows Media Player (bo jest ładny i z bajerami) a np ja wole foobara2000 (bo jest prosty i bez bajerów).

Ktoś ma tego NEXT? Może jakieś krótkie podsumowanie?
pawelabrams
Ja mam, no więc wynik był prosty:

- SP3 do WindowsXP - napycha go tylko dodatkowym gigabajtem danych, praktycznie nic nie robiąc (no, może UAC, czyli to denerwujące "Jeśli ten program został uruchomiony przez Ciebie...")
- SP1 do WindowsVista - NARESZCIE ŁATANIE DZIUR
- Vista = XP + bajery + bajery + bajery + bajery + ... no dobra, nie będę nabijał punktów xD
Ramelof
No to może prościej powiedzieć, że Vista i Office 2007 to przerost formy nad treścią. Wole już Compiz-Fusion na Linux ie od Areo Visty. W sumie nie wiem czy w ogóle będę kiedyś instalował Viste
pawelabrams
O tak - Compiz F. to jest coś - lepsze od tego g... Aero
Bigrazer
Quote:
Jest opcja powiększania ikonek w każdym windowsie począwszy od win 95 no ok - trzeba się 'naklikać'...

Ale jezeli powiekszyłes ikonki, to wszystkie były powiekszone, a w Viscie mozesz pojedynczo, ale to juz czepianie sie Smile

Mowiaz o Viscie mozemy tez poruszyc temat office 2007. Uzywacie go? I co o nim myslicie Smile Ja jak porównałem sobie office 2007 i Oppen Office to o wiele bardziej spodobał mi sie open officem i lepiej mi sie na nim pracuje. A i do tego nie musimy za to płacic.
jackill
Akurat pakiet Office 2007 jest bardzo udany, zwłaszcza interfejs na "kartach". Wszystko pod reką, berdzo przejżyście. No i fajne narzedzia do rysowania schematów, baardzo mi się przydają. Open Office tego nie ma.
gandalfini
Przy pierwszym uruchomieniu office 2007 spadłem z krzesła Very Happy

Najpierw wydawało mi się, że rozwijanie programu głównie biurowego jakim niewątpliwie jest pakiet Office jest cybionym pomysłem, z początku bardzo ciężko było mi się odnalść w nowym GUI, jednak to z pewnością z przyzwyczajenia do poprzednich wersji tego produktu.

Po 2-3 dniech używkowania stwierdziłem, że cały ten graficzny dopalacz, włożony w Office bardzo ułatwia sporządzanie dokumentów i nie męczy aż tak oczu jak jego starsze wersje. Co ciekawe o ile mi przyszło z trudem "przestawienie się" na nowe GUI mojemu ojcu który jest zupełnym laikiem zajęło to 2 godziny - po tym czasie potrafił już sporządzić własne CV i list motywacyjny które wyglądały naprawdę profesjonalnie - wcześniejsze próby okiełznanie przez niego office były lekko chybione Wink

Zatem ten interfejs graficzny uważam za doskonałe posunięcie, minusem (jak na polskie realia) są tylko wymagania tego pakietu Very Happy
Ramelof
No, ale ten nowy office ma już pełno gotowych podkładów czego nie było w starszych wersjach tego produktu. Dzięku temu też można coś zrobić szybciej.

Nie twierdze, że jest on zły, ale jednak mogli by przynajmniej pozostawić w kwesti użytkownika czy chce stary czy nowy wygląd.
gecko
Nie lubie Microsoftu. Nienawidze Visty (bo mam ku temu powodu, patrz: ten wątek Wink ). Ale Office to zupełnie inna bajka...

Program, a raczej pakiet programów, został zrobiony doskonale. Intuicyjność, intuicyjność, intuicyjność. I ogromne możliwości, których w samym tylko Excelu jest tyle, że codziennie można poznawać nową (no, może przesadziłem Razz ). Po prostu good job Smile

A i w Excelu 2007 ilość wierszy zwiększyła się z 65536 (=2^16) do kilku milionów. Co to daje? Zwykłemu wyjadaczowi chleba nic. Ale jeśli ktoś chce obrabiać bazy danych... Duże bazy danych... Twisted Evil (gdy Access to nie to, czego potrzeba).

OpenOffice, StarOffice, KOffice i reszta nawet się nie umywają (szkoda...).

@Ramelof: wtedy każdy nowy program zajmowałby kilka giga tylko po to, żeby mieć kilka interfejsów. Zresztą jest to tylko kwestia przyzwyczajenia...
Ramelof
Dlaczego kilka giga. Po prostu zamiast zakładek byłoby menu. Zwykły tekst nie zajmie ci gigabajta nawet. A okienka ustawień przecież nie trzeba zmieniać.
jackill
To nie jest takie proste, jak Ci sie wydaje, spróbuj samamu coś takiego zaprogramować, to zobaczysz.
Deathplanter
Jeśli program został zgrabnie podzielony na UI i silnik, sądzę, że nie powinien to być duży problem...
hack3r
a ja ani nie lubie office 2007 ani visty
zainstalowalem office 2007 i myslalem ze pierdolca dostane:/ nigdy nigdy nigdy
interfejs mi nie pasi i wogole
vista? hahaha tez nie, uzywam xp bo na nim chodzi wszystko ale jesli mialbym nie grac tylko pozostale rzeczy takie jak dokumenty gg net to linux!!
smspno
Niedawno zakupili nowe komputery do czytelni w moim liceum. Z ciekawości poszedłem obejrzeć co to za cuda, jednak niestety mój zapał się całkowicie ulotnił gdy zobaczyłem tam Windows Vista Razz. Miałem chociaż nadzieję, że nie będzie tam Office '07 - myliłem się niestety.
Czemu tak nie lubię Visty? Otóż, zainstalowałem go u siebie i przez kilka tygodni testowałem i doszedłem do bardzo negatywnych wniosków - system mulił, wkurzało mnie niemiłosiernie nowe menu Start... nawet nie mogłem popatrzeć na wodotryski Razz. No, ale muszę przyznać, że mój komputer nie ma zbyt rewelacyjnych parametrów...
Niemniej jednak, poczułem ulgę gdy wróciłem do mojego starego kochanego Linuksa Very Happy.
pawelabrams
O tak, linux wymiata Wink
Tylko dlaczego, jak w reklamie "ludzie myślą, że za system trzeba płacić" ...
I za programy... No dobra, te lepsze, są tego warte - choć istnieją tańsze zaminniki, to jednak programy te są standardem. I nie mówię o Office. Bo OpenOffice to nie jest taka "tania chińska podróbka"...
jackill
Jak wyszedł XP też wszyscy narzekali na wymagania sprzętowe.
smspno
Kiedy wyszedł Windows XP, miałem czteroletni komputer. System na tym komputerze działał w porządku - relatywnie szybko, nie wieszał się. Natomiast kiedy wyszedł Windows Vista, miałem komputer od dwóch lat. Na tym komputerze os chodził, jakby chciał, a nie mógł Razz.

Zatem różnica jest i to spora (w każdym razie jeśli chodzi o mnie i moje doświadczenia).
Ramelof
To może wyłącz areo i ci powinno chodzi jak należy. Areo potrzebuje dużo zasobów przez te sowje bajery. To nie jest compiz w linixie żeby pięknie chodziło na troche starszych kompach.
smspno
Nie mam już Windows Vista, więc nie mam gdzie go wyłączyć Razz. Ale jak był zainstalowany, to wyłączyłem Aero, bo mnie denerwowało. Mimo wszystko system był dużo wolniejszy...
pawelabrams
To wina DWM ("Menedżera Okien Pulpitu" <-ale nazwę wymyślili...) Nawet jak wyłączysz Aero, to jest to odrębny proces, a explorer.exe (cała reszta) to drugi - czyli będzie działało wolniej niż zwykły jeden explorer w XP-ku...
jackill
Nie wiem jakie macie komputery ale u mnie na przeciętnym konfigu Vista śmiga szybciej od XP...
Ramelof
niezapominamy, że Vista potrzebuje średnio 512 MB Ram więcej na aplikacje (czyt. programy, gry itp). Jeżeli masz nie masz przynajmniej 1024 MB Ram to nie myśl, że będzie płynna praca.
jackill
W tej chwili 1GB ramu kosztuje 60zł, więc mieć 2GB to nie jest duzy wydatek Wink Ja 2 lata temu 512MB kupowałem po 200 Very Happy
gandalfini
Racja- ceny pamięci lecą na łeb/szyję
Problemem jest taki upgrade sprzętu - przecież nie wsadzimy szybkich kości DDR2 na starą płytę bo po co - a wymieniając płytę główną trzeba liczyć się też z wymianą procesora (bo architektura się zmienia) czasem też trzeba przesiadać się z AGP na PCI-E więc wkońcu wychodzi na to, że żeby pobawić się Vistą potrzebny jest nam nowy komp Smile

OFFTOPIC:

Ja ostatnio poznaję uroki naprawdę fajnego systemu operacyjnego jaki m jest AmigaOS a to wszystko dzięki zastosowaniu emulatora WinUAE - pipsząc krótko OS-y od tamtego czasu zmieniły tylko szatę graficzną a co za tym idzie i wymagania - funkcjonalność aplikacji zazwyczaj niczym się nie różni od protoplastów Wink
pawelabrams
O tak - przekonał się doskonale o tym pewien mój kolega - Vistę chce, bo DX10 (zapalony gracz) działa... no i poszedł do sklepu po RAM. A tam się okazało, że płytę ma za słabą na 1GB RAMu (takiego do Visty - timingi za duże na taką płytę czy coś). Kupił płytę... procesor ma inny socket. Zmienił procesor, a tu karta graficzna nie współpracuje. W końcu wymienił też zasilacz, żeby cieszyć się DX10... I przestała mu działać jego ulubiona gra. Bo jak zmieniać wszystko, to wszystko Razz

OFF-TOP:
@mtx: O tak, to był system... robią chyba konkursy na Demoscenę pod Amigę Wink
Ramelof
Ostatnio stałem się pociadaczem Visty Ultimate i stwierdzam, że nie jest aż taka zła.Co prawda dłużej się ładuje niż XP, ale inne rzeczy robi szybciej niż poprzednik. Czekam teraz na SP1, który podobno przyspieszy prace systemu o 86%.
gecko
Ramelof wrote:
Czekam teraz na SP1, który podobno przyspieszy prace systemu o 86%.

To tak jak te nowe chińskie Smartphone'y - ponoć trzymają na baterii rok (patrz: http://osnews.pl/smartphone-czuwa-przez-365-dni-podobno-tak/).

Żeby uzyskać skok 86% trzeba by napisać system od nowa, w asemblerze i wywalić większość upiększaczy.

Nie nawidzę marketingu opartego na kłamstwie/naciąganiu...
Ramelof
Tylko to jest sprawdzone. Możesz sobie poczytać tutaj http://apcmag.com/8373/vista_sp1_up_to_86_faster . zobaczymy ile z tego będzie prawdy. Jestem przekonany, że na pewno będzie system lepszy niż był.
mtx
Vista reklamuje się już nawet na papierze toaletowym Smile
gandalfini
mtx wrote:
Vista reklamuje się już nawet na papierze toaletowym Smile

Wiadomo na lipnym sprzęcie wista jest jak papier toaletowy - do d..py Wink

Blączką Visty jest brak sterowników do starszych urządzeń - jak ostatnio próbowałęm zainstalwoać drukarkę HP (staaara, z 7 lat ma ) to nie dało rady, zaś HP to już chyba zapomniał że takie drukarki produkował Very Happy
Ramelof
Nie mów, że brak sterowników. Powiem tak do starego sprzętu nie ma sterowników do nowych systemów i na odwórt do nowych sysyemów nie ma sterowników do starego sprzętu. Taka to polityka microsoftu, że co nowy system to nowe sterowniki, a taki liniux to bez znaczenia jaka dystrybucja to można mieć jedne strowniki przekompilujesz je na swoje distro i już. Jak zauważyłem linux nie potrzebuje wcale steriwników do drukarki bynajmniej mój hp3745 ich nie wymaga.
pawelabrams
nie tyle co ich nie wymaga, co ma jeden ze sterowników dostosowany do wszystkich drukarek danego producenta sprzed 2002 roku... Przynajmniej tak gdzieś czytałem...
malpa240
Jeszcze nie widziałem Visty na "żywo" tak więc za bardzo nie mam co osądzać (bo przecież nie będę oceniał jej po okładce =d). Kumpel kiedyś mi podesłał filmik jak wgrywał viste na laptopa, to miałem taki ownage jak mu nie wykryło systemu do instalacji. =D
A co do ładnej oprawy grafisznej, obecnie mam lepszą, na gorszym sprzęcie i darmowym OSie.
qubolo
Quote:
Według Billa Gatesa następca Visty ma pojawić się dużo wcześniej, bo już w przyszłym roku. Takie zapewnienie padło podczas konferencji Inter-American Development Bank. Niestety informacja jest nieprecyzyjna i nie wiadomo czy chodzi o wydanie wersji beta czy może wersji produkcyjnej. Tak czy inaczej dochodzą głosy, że najnowszy produkt jest w dość zaawansowanym stadium i na tym etapie wszystko jest możliwe. Korporacja z Redmond jest bardzo

... No pomyslcie dobrze. gdyby tak chcieli to mogli by, usiąść i zrobic jeden i dobry system praktycznie bezawaryjny bez uaktualnien i smiesznych patch-y. ale nie, oni wolą sobie zrobic zamiast jednego windowsa, pięcdziesiąt, i trzepac na tym furę kasy. przykładowo linux wydał tyle wersji ze az glowa boli, o wiele razy więcej niż windows wydal swoich, w o wiele krotszym czasie.
loginos
Widziałem niedawno newsa o tym, że kod Windows Vista wyciekł z Redmond Smile
Kod opublikowano tutaj:
http://dirtchamber.wordpress.com/2008/04/05/kod-zrodlowy-windows-vista-wyciekl/

Myślę, że ten żart obrazuje dość popularne wśród programistów zdanie o tym systemie. B)
pawelabrams
Oh lol. mocne... a to ciekawe ile można się dowiedzieć z takiego artykułu /sarkazm Razz
gecko
qubolo wrote:
gdyby tak chcieli to mogli by, usiąść i zrobic jeden i dobry system praktycznie bezawaryjny bez uaktualnien i smiesznych patch-y. (...)
przykładowo linux wydał tyle wersji ze az glowa boli, o wiele razy więcej niż windows wydal swoich, w o wiele krotszym czasie.

Po pierwszej części wywnioskowałem, że jesteś przeciwnikiem patchy. Druga jest wręcz zaprzeczeniem tamtego zdania...

Jeśli o to chodzi, to błędy są naturalne u człowieka i dlatego mamy kolejne wersje różnego oprogramowania. Tego nie da się uniknąć.

Problem polega na tym, że M$ nie zawsze wydaje ważne aktualizacje w terminie. O ile w ogóle poprawia niektóre błędy...
pawelabrams
Przykład?

Luka w bibliotece do wyświetlania stron internetowych, wykryta JEDNOCZEŚNIE w IE, Konquerorze i Firefoksie:
Wyniki:
Konqueror: łata dostępna po 6h (!, tak sześciu)
Firefox: kolejna wersja została opublikowana tydzień później, bo się nie opłacało robić oddzielnej aktualizacji (to akurat był plus - czy komuś chciałoby się aktualizować przeglądarkę codziennie? Bo mniej więcej raz na dzień coś nowego dochodzi do kodu źródłowego...)
IE: z kolejną wersją przez Windows Update... po 4 miesiącach!
matti05
A ja tak trochę z innej beczki. Używał ktoś już Windows'a XP SP 3, bo też chce spróbować, a nie wiem czy może strace tylko czas? Co w nim jest nowego w porównaniu z SP 2 i wogóle jak działa?
mtx
Ja mam, ale powiem szczerze nie widzę większej różnicy. Ale mój kuzyn, informatyk, twierdzi, że warto, że trochę przyśpiesza itd..

może Wink
Maserman
Odnosząc się do linka : http://apcmag.com/8373/vista_sp1_up_to_86_faster
Znacie pojęcie UP TO?

Owszem, M$ może potwierdzać że to aż 86%, usuwając wszystkie programy firm trzecich, i wyłączając aero...

Tak samo, wielkie halo SP3 do XP przyśpiesza, okazało się że 13% spowalnia...
venom6
Kolejny szajs firmy Micro$oft, nie dość, że jego wymagania są strasznie duże, to na dodatek nie wszystko da się na nim odpalić (bynajmniej ja nie potrafiłem wszystkiego odpalić Razz). Stanowczo wolę Windows XP.
Sasek666
Vista jedno wielkie nieporozumienie ;/
miałem tego windowsa bo dorzucili mi do kompa
i po co ? chyba tylko po to aby na nim nie grać
Vista strasznie zabiera ram i procesor ;/
przez co gry chodzą wolniej ;/
moja reakcja to jap... co oni mi za syf wgrali
od razu płytka XP i o wiele lepiej nie polecam tego windowsa
same problemy z nim
gandalfini
Takie same "argumenty" mieli wszyscy przy premierze XP'ka też na standardy z tamtych lat był pamięciożerny, procesożerny i jeszcze cokoliwk ~żerny co przyjdzie Wam na myśli Wink

Co do grania na kompie wypowiadać się nie będę (wolę konsole) ale z tego co słyszałem nowy DirextX będzie tylko pod Vistę...zatem "chciał, niechciał, musiał" zainstaluejsz tę krowę micro$oftu.

Co do problemów - no cóż, to nowy system xp przed sp2 też potrafił ostro krwi napsuć, a że do Visty brakuje sterowników do starszych urządzeń .... bijcie za to Billa Gates'a na linuxach nie ma podobnych problemów, więc jak dla mnie XP i Vista to crappy $hit
kogoot
Moim zdaniem, Vista pokaże pełnię swoich możliwości na szerszą skalę może za dwa lata - aktualnie, zbyt mały procent użytkowników posiada odpowiednio mocne jednostki centralne, którym nowy Windows może bardziej pomóc niż zaszkodzić (czytaj: spowolnić).

Zgadzam się z przedmówcą: takie same dywagacje miały miejsce po premierze XP.
jackill
Czy ja wiem. Koputer na którym Vista będzie śmigała, w tej chwili kosztuje 1000zł, lub 1500zł, jeśli ktoś jest zapalonym graczem. To nie jest duża kwota. Np. E2160, Abit IP35-E, 2GB RAM, 9600GT, zasilacz, buda:

gecko
jackill wrote:
Czy ja wiem. Koputer na którym Vista będzie śmigała, w tej chwili kosztuje 1000zł, lub 1500zł, jeśli ktoś jest zapalonym graczem. To nie jest duża kwota.

Nie chodzi o to, żeby kupować lepszego kompa. Chodzi o bezsensowne zjadanie zasobów.

WinXP je zasoby - to prawda. I była też o to bitwa po jego premierze. Ale mimo wszystko wydaje mi się, że jednak migracja Win9x -> WinXP był bardziej racjonalna z jednego powodu - stabilność. Przyznaję to (nie bijcie!), że Windows eXPeriment (nie mylić z eXPerience Razz ) jest stabilny.

A co do Linuksa - wszystko kul (też kocham Tuxa Razz ) ale nie mówcie mi, że są sterowniki... Od 2 dni próbuję zainstalować stery do softmodemu. Bezskutecznie...
jackill
Vista nie zjada bezsensownie zasobów. Vista używa RAMu, żeby przyspieszyć działanie/ładowanie programów. Po to się ma 2GB RAMu, żeby był używany a nie leżał odłogiem. A w grach spadek fps jest na poziomie błędu pomiarowego, dlatego powtórzę jeszcze raz: Vista nie jest wolniejsza od XP.
Maserman
Owszem, RAM nie powinien leżeć "odłogiem". Jednak jeżeli muszę grać na low detalach bo Viśta zżera mi 60 procent pamięci z 2GB po to, żeby mi się programy szybciej uruchamiały podczas grania, kiedy mi to jest zupełnie niepotrzebne, to ja podziękuję.
A jeżeli chodzi o tezy, że Vista jest szybsza od XP, to jest to możliwe. Wyłącz aero i inne efekty, a vista będzie szybsza niż Slackware w trybie tekstowym Very Happy
jackill
O Rly? -> http://www.firingsquad.com/hardware/amd_nvidia_windows_vista_driver_performance_update/page3.asp
maspl
beznadziejny system, strasznie wymagający i żrący co się tylko da...
ja wole już XP i moją ukochaną KateOS (www.kateos.org) Smile
Eridor
Jeśli mam odpowiedzieć szczerze:

Windows ma swoje wzloty i upadki...
win: 1.1, 2.0, 3.0, 3.1, 95 i 98 były coraz lepsze
windows 2000 można przeżyć, ale millenium, był zrobiony na szybko
teraz mamy obecnie najlepszy system xp
a z Vistą się pośpieszyli... mógł by być świetny system, ale za dużo dali tam bajerów
te wszystkie przeźroczyste okna itp. Jedyny plus, to direct 10, który działa tam w pełnii

Co do działania programów:
Dla nowych programów: XP
Dla odrobinę starszych: 98
Dla super najnowszych: Vista

I tak dodatkowo:
Microsoft chce wydać Windows 7
Będzie się tam płaciło... za poszczególne komponenty (chcesz windows media player? najpierw zapłać 20 zł. Myślą, że tym się zabezpieczą przed piractwem :\)

W obecnej sytuacji myslę:
Jeśli Windowsa, to XP
Jeśli nie XP to Linux
Maserman
Quote:
W obecnej sytuacji myslę:
Jeśli Windowsa, to XP
Jeśli nie XP to Linux

Wszyscy krzyczą że Viśta be, używał ktoś kiedyś Linuxa?
Choćby Ubuntu, ja mam go i wygląda prawie jak Vista, tylko że efekty graficzne są lepsze.
Np, jak zamykam okno to ono się składa, albo spala, itd.
Zależnie od konfiguracji.
gandalfini
Ja od czasu do czasu siedzę sobie na debianie/ubuntu/mandrivie - imo linuxy są o wieeeeeele lepsze od tworów M$ o ile przełamie się przyzwyczajenie do M$ okienek - mi to zajeło 2 tygodnie, ale w trakcie nauki linuxa na nudę nie narzekałem - zawsze było w czym podłubać, coś pozmieniać itp.
Szkoda tylko że wśród 80% użytkowników PC panuje przekonanie że linux to jakoś "gorszy i trudniejszy windows" - faktycznie, niektóre komendy z basha wyglądają strasznie, ale to tylko 1-wsze wrażenie.
dcencek
zz
pawelabrams
No czy ja wiem.... Ale zawsze i tak Linux bezpieczniejszy Razz Szczególnie jak się wie co instalować... Ale ojciec woli okienka a MSWV się gryzie z jakimkolwiek Linuksem. Zainstalowałem tylko linkę na innej partycji to mi pokazało, że jakiś plik systemowy usunęło Razz
Maserman
Kupiłem to g**** z laptopem Asusa, i powiem, że nie jest tak źle.
Ten głupi system zapisuje mi plik firewalla (.exe) jako torrent...

Ale jest ok, czy na pewno chcesz na to zezwolić?
jackill
To sobie UAC wyłącz a nie biadol.
gecko
"Ech jak ja nie lubię Windowsa"

Nie dla zasady. Nie dlatego, że tak wszyscy mówią.

To z głupoty tego systemu.

Jest dawno, dawno dzisiaj. Przenoszenie plików z dysku na dysk zewnętrzny. Proces się zakończył a tu nagle wyskakuje komunikat: plików cośtamcoś utrata danych. Myślę sobie: ge-nial-nie.

Okazało się na szczęście, że coś się z dyskiem zewn. stało (może ze sterownikami?) i przestał pokazywać zawartość, która mimo wszystko tam była. Utraty danych nie było.

Moje pytanie brzmi natomiast tak: dlaczego Windows usunął oryginalne pliki zanim upewnił się, że kopiowanie zakończyło się sukcesem ??? !!!

Dziwicie się potem, że ludzie nie lubią Windowsa... To takie małe szczegóły czynią pracę na nim frustrującą.

To było na lapku. Na moim głównym kompie mam Slackware 12 + Dropline GNOME (który - prawdę mówiąc - trochę w nim namieszał). I działa Smile I jest to, co mi potrzebne (oprócz jednego programu bez którego jest mi naprawdę ciężko - GuitarPro 5 ...). Można? Można. Nawet moja mama zaakceptowała pingwina jak jej pokazałem, jak uruchomić pasjansa pająka Laughing
jackill
Jak powszechnie wiadomo Pasjans jest najbardziej potrzebnym składnikiem każdego systemu operacyjnego Very Happy

PS. Frozen Bubble - i wszystko jasne Wink
jackill
Apropo stabilności Visty:

System myślał ze 2 minuty, ale się nie wywalił Very Happy
gecko
jackill wrote:
Apropo stabilności Visty

A kto powiedział, że Wiś-ta jest stabilna? xD

Poza tym - ciekawe... Poza paintem oczywiście - AcroRd32 i 500MB? U mnie (WinXP SP3) : 42,6MB...

Masakra z tą Vistą... Jutro Debiana (Lenny'ego) zainstaluję jako zamiennik dla WinXP. Albo raczej jako próba zamiennika... Zobaczymy...

... a może jakaś wirtualizacja? w sumie to mnie boli TYLKO brak GuitarPro (mówcie co chcecie, ale RSE nie działa tak jak powinno tzn płynnie pod wine. przynajmniej u mnie, na słabym procku).

Ale nikt mi nie powie przynajmniej, że "wszyscy kiedyś będą musieli przesiąść się na Vistę" Twisted Evil
c'tair
Właśnie dostałem w łapki lapka z vistą... I cóż, jedyne co mi się podoba to... małe okienko, które na bieżąco informuje mnie o stanie CPU, ramu itp... I poza tym nic. A zajmuje toto raptem 700mb w pamięci.

Zatem, za parę godzin zrobię partycje, wrzucę XP sp3, skonfiguruje, wrzucę jakiś ładny theme i może jakiś dodatek i będę miał podobny system tylko, że będzie mi zajmował 200mb. Tylko teraz mieć te 3 godziny na zrobienie tego =/.
jackill
@c'tair: nie rozumiesz idei super-fetcha. 700MB masz zajęte, by przyspieszyć ładowanie się aplikacji (tu Vista ma ogromną przewagę nad XP), a w razie potrzeby ta pamięć zostanie szybko zwolniona. Zdecydowanie przyjemniejszym systemem do pracy jest właśnie Vista a do zabawy (gry, internet, multimedia) to XP wystarczy.

@gecko: w Paincie plik o wielkości 20000x3000px (24 bity, policz sobie ile to zajmuje w pamięci Wink ) a w Readerze PdF z tym właśnie obrazkiem. Więc ogromny respect dla Visty za mega-sprawna alokację pamięci.
gecko
jackill wrote:
@c'tair: nie rozumiesz idei super-fetcha. 700MB masz zajęte, by przyspieszyć ładowanie się aplikacji (tu Vista ma ogromną przewagę nad XP), a w razie potrzeby ta pamięć zostanie szybko zwolniona. Zdecydowanie przyjemniejszym systemem do pracy jest właśnie Vista a do zabawy (gry, internet, multimedia) to XP wystarczy.
Ojj nie zgodzę się. Chociażby na pudełku FarCry (lub czegoś podobnego - nie pamiętam już) są podane 2x minimalne wymagania - jedne dla wszystkiego a drugie specjalnie dla Visty. I to te drugie są wyższe. Wniosek - coś jednak nie tak z super-fetchem...

jackill wrote:
@gecko: w Paincie plik o wielkości 20000x3000px (24 bity, policz sobie ile to zajmuje w pamięci Wink )

[img]http://tinyurl.com/adpfgl[/img]
Co ciekawe - na moim WinXP mspaint z takim obrazkiem zajmuje ~103MB... Nie pytaj jak, po prostu tak jest...

jackill wrote:
(...) Więc ogromny respect dla Visty za mega-sprawna alokację pamięci.
To co z kontrprzykładem?
jackill
Są podane wyższe wymagania, bo na początku były problemy ze sterownikami (identyczna sytuacja była, gdy na rynku pojawił się Windows XP) -> http://www.firingsquad.com/hardware/amd_nvidia_windows_vista_driver_performance_update/

Ten obrazek, aż sprawdzę z ciekawości na XP...
mobile-center
Vista to dno totalne. Pół systemu, procesów i usług trzeba wyłączyć żeby w miarę komp nie zamulał, ale jak się chce to się da. Jednak lepiej zainwestować w windows seven bo to może być (może będzie Shocked ) świetny system i doczekamy się następcy XP.
gecko
Zanim Seven to długo jeszcze, a potem otworzę okna - parafrazując pewną piosenkę Elektrycznych Gitar.

Zawsze można czekać na coś nowego, teoretycznie lepszego. No i zawsze w ten sposób można czekać w nieskończoność... Niestety - sam to przerabiałem.

No i ja bym się obawiał poprawności założeń, że Seven będzie lepszy niż Vista...
jackill
Oj ludzie, ludzie. A jak było z XP a początku, kiedy przeciętny komputer miał 64-128MB ramu, procesory <1GHz a o SP2 jeszcze nikt nie słyszał? XP wtedy był "be" i w tej chwili sytuacja powtarza się z Vistą. Windows 7 jest odpowiedzią na "wysyp" małych laptopów pokroju MSI Wind, czy Eee PC, w których dominującą pozycję, jako system operacyjny zajmuje Linux. Vista to za dużo do uciągnięcia dla takich "komputerków", a XP z powodów głównie prestizowych nie może dalj ciągnąć XP (bo w ten sposób przyznałby siędo porażki Visty - ofcoz na polu marketingu i pozycjinowania produktu, bo sam system jest udany).
gecko
jackill wrote:
Oj ludzie, ludzie. A jak było z XP a początku, kiedy przeciętny komputer miał 64-128MB ramu, procesory <1GHz a o SP2 jeszcze nikt nie słyszał?

Wtedy były kolejki po Windowsa XP bo 1) Win9x to była masakra 2) Win9x się wieszał 3) Win9x nie działał dobrze 4) WinXP na bazie jądra WinNT był obietnicą stabilności co wszyscy potwierdzali (testy etc).
jackill wrote:
XP wtedy był "be" i w tej chwili sytuacja powtarza się z Vistą.

Wtedy było tylko marudzenie co do wymagań ale nie było takich lamentów jak teraz... Nie mów mi, że białe jest białe a czarne jest czarne Twisted Evil
jackill wrote:
Windows 7 jest odpowiedzią na "wysyp" małych laptopów pokroju MSI Wind, czy Eee PC, w których dominującą pozycję, jako system operacyjny zajmuje Linux. Vista to za dużo do uciągnięcia dla takich "komputerków"

Zacytuję wypowiedź z wątku o Windows 7.
kogoot wrote:
Kilka dni temu czytałem test na którymś z zagranicznych portali (niestety nie potrafię go sobie przypomnieć) i okazało się, że Windows 7 całkiem sprawnie działał na komputerze dysponującym 512MB pamięci RAM i procesorze z zegarem < 1 GHz (chyba nieco ponad 700 MHz, nie pamiętam dokładnie)... Wymagane było tylko 16 GB wolnego miejsca na dysku twardym.

Okazuje się więc, że Windows 7 jest wydajniejszy, niż przekonywał o tym sam Microsoft

Quote:
Nowe okienka mają identyczne wymagania, jak Vista. Sprawia to, że uruchomisz je już nawet na komputerze z procesorem taktowanym zegarem ok. 1 GHz i 512 MB pamięci operacyjnej. (...)

Więc to nie jest tak super z tym dostosowaniem się pod MSI Wind... Ale nie jest najgorzej. Z drugiej strony Linuksa odpalisz na kompie z 4 MB RAM-u, procesorem Pentium 133 i bez dysku twardego. QED

jackill wrote:
, a XP z powodów głównie prestizowych nie może dalj ciągnąć XP (bo w ten sposób przyznałby siędo porażki Visty - ofcoz na polu marketingu i pozycjinowania produktu, bo sam system jest udany).

A tu się całkowicie zgadzam Smile
neromonia
Shocked najbardziej nie udane dziecko windy !!! no ale monete się włożyło więc trzeba sprzedać nawet jak jest przeterminowane Laughing hejka szkoda palców na dalsze rozpisywanie sie w tym temacie !!!!!!!
jakobsen
Ja nie krytykuję Visty. Mam kompa 4GB Ram Intel Core 2 Quad i nVidia 9800 i Vista śmiga jak marzenie. Wszystkie gry (DX 10). Bez problemów chodził Adobe Photoshop CS4. Według mnie system jak najbardziej godny polecenia!!!!! Szczególnie dla osób posiadających mocniejsze komputery. Chciałem także nadmienić, że gdy xp wszedł na rynek był taki sam "cyrk" jak dzisiaj z Vistą. Jak się komuś nie podoba to niech poczeka na Windows 7!!!
czarulit
Tylko jedno mnie dziwi w tym wszystkim. Jak wychodzi jakiś Windows to wszyscy narzekają na niego i dopiero po Service Packu nadaje się on do użytku. Ja korzystam z Debiana i jak wychodzi jakaś wersja stabilna, to jest ona stabilna aż do bólu ;]. Według mnie wersja experimental debiana jest stabilniejsza od Visty bez SP. I nic za to nie płacę. To nieco dziwne, że niektórzy kupując system otrzymują jakiś półprodukt. Ja za taką kasę wymagałbym systemu dopracowanego praktycznie w 100%.

@jakobsen
jakby na takim sprzęcie Vista się cięła to ja dziękuję ;]

I jeszcze takie jedno krótkie porównanie, oceńcie sami:

http://www.youtube.com/watch?v=xC5uEe5OzNQ

Jak coś to Beryl zużywa mniej zasobów niż Aero ;b.
jackill
Też kiedyś używałem Linuxów, ale zmądrzałem Wink Teraz instaluję Windowsa i mam spokój. A jak ktoś pisze, że mu cośtam się wiesza, to powinien zacząć od podstaw obsługi komputera. Od czasów XP nie mam problemów z żadnym Windowsem. Teraz używam W7, wcześniej Visty, a niedługo wywalam ze stacjonarki XP i wrzucam W7 i to betę Wink Na laptopie mam W7 beta 64 bity i bez żadnych problemów.

PS. W dobie komputerów, które mają po kilka GB ramu i klika GHz procesora, to czy "okienka" zajmują 50MB czy 300MB ramu, nie ma to większego znaczenia. Ja na kompaturze z 2GB ramu, spokojnie pracowałem na Viście + Photoshop + inDesign + Illustrator + Opera + cotam, na raz. Cały ram zajęty a mimo to bez przycinek. Vista i W7 świetnie zarządza pamięcią.
Nadin
Ładny i tyle zalet. Reszta to0 same wady, sypie się strasznie.
gecko
jackill wrote:
A jak ktoś pisze, że mu cośtam się wiesza, to powinien zacząć od podstaw obsługi komputera. Od czasów XP nie mam problemów z żadnym Windowsem.

Good for you. Ale nie wszyscy mają tyle szczęścia.

Ja mam 1GB ramu i WinXP + Firefox (facebook) + Opera (z widgetami, kilkanaście kart) + antywirus + foobar2000 + skype + Vuze (Azureus) + PSI + ProcessExplorer + Last.fm + MS Excel się raczej nie ścinają. Nie chcę się licytować...

...a wręcz powiedzieć, że to jest bez znaczenia. Na drugim kompie mam WinXP na Duronie 1GHz, 512RAM i tak zmulaŁ, że 1min była potrzebna na uruchomienie menu kontekstowego w Eksploratorze Plików... Dopiero reinstalacja przywróciła status ,,śmigam więc jestem fajny".

Wracając do Twojej wypowiedzi - nawet gdy użytkownik nie ma pojęcia jak używać kompa, system **nie ma prawa się zawiesić**, pod żadnym pozorem.

A ja nadal wolę Linuksa. Gdyby tylko nie zewnętrzny soft... :/

jackill wrote:
PS. W dobie komputerów, które mają po kilka GB ramu i klika GHz procesora, to czy "okienka" zajmują 50MB czy 300MB ramu, nie ma to większego znaczenia.

Ma znaczenie. Bo te 250MB wolę przeznaczyć na prefetching albo cache przeglądarki albo inne tegesy które są mi potrzebne/przydatne a nie marnować zasoby komputera bez sensu.

To tak jak z algorytmami. Oczywiście można sortować przy pomocy BubbleSort ( czas: O(n^2) )ale po co, skoro np QuickSort jest (średnio) dużo dużo dużo dużo szybszy ( czas randomizowanego: O(n lg n) )? Zawsze powinno się dążyć do ulepszania, nie do ,,aaa no niech będzie, nawet działa".