FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

Basına Güveniyor Musunuz?

Basına Güveniyor Musunuz?
Evet
25%
 25%  [ 5 ]
Hayır
75%
 75%  [ 15 ]
Total Votes : 20

Garga
Basınımıza güveniyor musunuz?

Buyrun oylayın... Merak ettiğim bir şey bu...
selim06
şu anda 3/3 Hayır çıkmış,zaten benim oylarımda içinde..
mr.emre
2. oy benimdi Very Happy
abone
şiddetle evet Laughing
loserk
...
geyikkutuphanesi
Hangi basına ? Very Happy

Yani ortada birbirinin zıttı görüşleri %100 doğruymuş gibi savunan yayın organları var. Belli bi grub yayın organını mı kastediyosun?
coozy
Gerçekleri saptırmadığı sürece evet Very Happy
cavbela
Kendi basınıma güveniyorum Very Happy
palavra
arkadaslarin dedigi cok dogru

hangi basina ?

hemen hemen herkesin kendi basini var

ben de kendi gazeteme-dergime-radyoma-televizyonuma guveniyorum

yalan haberlerle beni kandirmayacaklarini biliyorum

ama malesef

basinimizin geneli muthis bir kirlenme icinde

basinda da dogan grubu geliyor
medyayi bir silah gibi kullaniyorlar
yalan haber yazmaktan zerrece yuzleri kizarmiyor

20 yilda sahibi -medyayi siyasilere karsi veya lehinde-kullanarak Turkiyenin en zengin 3. ailesi pozisyonuna yukseldi
20 yil once siradan bir isadami iken bu nasil oldu
kalasnikof medya sayesinde

malesef yillarce muftunun kecisi calinsa , muftu keci caldi cinsinden yalan haberlere maruz kaldik

hatta bu grubun yalan haberlerinden -delilli , isbatli- derlenmis hacmi bir hayli buyuk bir kitap da gormustum
efsane
hayır diyorum başka bişey demiyorum
borabora
farklı gazetelerin aynı haberi değişik şekilde yazması.iki resim arasındaki farkı bulmak gibi Laughing
darkeagle
bu basına güvenilmez kardeşim.bunlar her ne söylüyorlarsa yüzde 80 i yalan yüzde 10 abartılmış yüzde 5 i doğruluk payı olan kalanı gerçekten doğru olan haberdir.bu son yüzdelik dilime giren haberciler ve gazeteciler zaten ortalıkta gözükmeyen ünlü olmayan doğru dürüst ahlaklı ve halkına ve devletine sadık birer vatandaştırlar.onun için biz toplum olarak kendimiz o doğru dürüst olan habercileri kenardan köşeden çıkararak okumak ve izlemektir.diğer amaçları kötü olan ve mesleğini kendi çıkarları doğrultusunda kullanan habercilerin ve televizyoncuların yayınlarını ve dergi gazete gibi arçlarını okuyup onlara prim vermememiz onları türkiyede daha fazla barındırmamak için yapabileceğimiz işlerden birisidir.bunlara en azından biz duyarlı site müdavimleri olarak ypmayı kendimize bir borç bilmeliyiz.sizleride buna destek vermenizi isterim.
kadikoy
Ben yıllardır medya dünyasının içinde yer alan bir basın emekçisiyim. Halen de nickimin avatarı olan gazeteye yazılar yazmaktayım.
Tuhaf ama gerçek basına ben de güvenmiyorum.
Türkiye'nin 3 büyük medya kuruluşunda aralıksız 15 yıl görev aldıktan sonra kendi yolumu çizdim ve ulusal medyadan koptum.
Size 1 yayın gününü özetleyeyim de güveni anlayın.

Sabah-Saat 09.00
Haber Merkezi ya da Yazı İşleri Toplantısı:
-Müdür: Arkadaşlar, bugün A şirketinin B şehrindeki yatırımlarını mercek altına alacağız. Yusuf, Ahmet siz B şehrine gideceksiniz. Bu bölgede halkın sağlığını tehdit eden bu yatırımların fotoğraflarını, halktan hastalananların ayrıntılı bir durum raporunu istiyorum. Şengül sen dünyada bu tip yatırımların çevreye verdiği sonuçları çıkart ve editörüne ver. Sayfaya girmeden göreyim. Bir iki de sağlık kurumundan bu konu ile ilgili demeç olursa iyi olur. Hadi bakalım göreyim sizi...

Öğle- Saat 13.00
Telefon görüşmesi
-Müdür: Efendim Yusuf. Ha demek resimler tamam. Dereye bırakılan atıklar ve çevrede ölen kuşların da resimleri var öyle mi? Süper! Hemen ftp ile geçin onları. Ahmet'e söyle şöyle edebi ve duygusal bir haber isterim. Bu işi yarın manşetten patlatacağız. Aferin iyi iş çıkardınız!

Aynı saatlerde gazetenin başka bir köşesinde Reklam Müdürlüğü:
- Sekreter: Efendim, A Firmasının Genel Müdürü arıyor. Çok sinirli. Bize verecekleri reklam bütçesini iptal etmekten bahsediyor.
- Reklam Müdürü: bağla hemen. Ben konuşayım. (Kısa bir ara) Buyrun x bey. Nasıl bizim muhabirler mi? Resim mi çekmişler? Manşet mi olacak? Yok efendim telaş etmeyin. Bunlar bir iki kendini bilmezin marifeti. Akıllarınca meşhur gazeteci olacaklar. Lütfen böyle bütçe iptali falan demeyin beni kırarsınız. Bizzat ilgileneceğim. Merak etmeyin tek satır bile çıkmaz...

Bir saat kadar sonra Haber Merkezi
- Müdür (Telefonda): Ne demek bir kaç tanık daha bulduk. Aloooo. Ahmet beni anlamadın galiba hemen dönün dedim. Kardeşim ben sizi oraya harp çıkarın diye mi gönderdim? Ne yani siz kahraman olacaksınız diye işimden mi olayım. Bırakın kardeşim bunları. zaten ne haber bir şeye benziyor ne de fotoğraflar. (Karşıdan itirazlar) Tamam tamam. Bitmiştir. hemen dönün. Bu haberi de unutun. Ucuz kahramanlık bunlar. Banane kardeşim Anadlu'nun ücra yerindeki fabrikadan. Atıktan. Dönün kardeşim... Ha bu arada akşama barlara gidin. Bakın bakalım ünlülerden kimler var. Bir iki dedikodu yakalamaya bakın. Yarına gazeteyi zıplatacak bir sansasyon bulursanız affederim. (...) Hadi hadi. Tamam dedik. İtiraz yok. Bu kadar. (Kapatır.)

İşte bir günün haber hikayesi medyada genelde böyle olur. Kısacası parayı veren haberi yaptırır ya da durdurur.

Bu sebeple ben ulusal medyanın sadece Allah bir demesine inanırım o kadar Smile
bugra9
Haberlerin %10 dan fazlası DOĞRU DEĞİL...
En çok sallamada spor haberlerinde oluyor. Olması %2 olasılık olan transferleri neredeyse olmuş gibi bahsediyorlar. Allah medya çalışanlarına akıl fikir versin. Very Happy
traviantr
Malesef o kadar cok kotu ornekler varki insanın inanansı gelmiyo bazı haberlere doğru olsalar bile ...
insolent1
medya istediği gibi kullanabiliyor çıkarları doğrultusunda.hangi medya??medyada dev olan, gazetelerinde dergilerinde tv yayınlarında manipülasyonlar yapabiliyor.dev olmayanlarda tarafsız sayılmaz bu konuda.
serazat
Ben de oyumu hayır dan yana kullanıyorum 0yazılı basının belli birkaç grubun elinde olması hayır dememin nedenlerinde biri
DarkJedi323
Basının hiçbir türlüsüne kesinlikle güvenmiyorum. Hrkes kendi yorumunu katarak haber yapıyor. Objektif haber yapan kesinlikle yok. Herkes kendi çıkarları doğrultusunda haberleri veriyor ya da vermiyor, verse bile çıkarına ter düşüyorsa baştan savma, kötü bişi olarak gösterilip veriyor.

Okulumuzda geçen yıl yürüyüş düzenlenmişti. Pkk'ya karşı tüm öğrencilerin bir araya gelmesiydi. Peki basın bunu nasıl duyurdu? "Sağcılar ve solcular çatıştı" O gün bugündür hayatta inanmıyorum verdikleri habere. Onun bunu kuklası hepsi. Hiçbirinin kendi karakteri yok. Seviyesizler. Diyecek laf bulamıyorum.
extramedya
Bu ülkede bir tezkere geçsin de ABD askeri Irak'a kuzeyden girsin diye propaganda yapmak için 100 milyon dolar sadece 10 gün içinde dağıtıldı. Bazılarının değeri 100 bin dolar etmeyecek adı günlük olan gazetelerin patronları ve anlı şanlı yazarları nerede ise kişi başına 100-250 ve 500 bin dolar aldılar. Dağıtım neye göre mi yapıldı? Tabii ki sayış gücüne göre! Yanlış anlamayın ha! Gazetenin değil adamın satış gücüne, vatanını satabilme gücüne göre biçildi bu değerler. Tabii ki bu paralar Türkiye'deki değil, ABD'deki hesaplarına yatırıldı. İyi çalışmaları ve tezkerenin geçişini sağlamaları halinde serbest kalacaktı ama olmadı. Onlar da teselli ikramiyesi ile yetindiler. Paranın yüzde 50'si ile idare etmek zorunda kaldılar. Tabii ki üzüldük onlar adına! Ne de olsa hakları idi bu para. Atalarının kanları ile sulanan topraklara, istilacı ve sömürgeci güçlerin girmasi için çoktan hak ettikleri bir bedeldi ama azı ile yetinmek zorunda kaldılar.
Bir ülkede basın uyarıcı ve aydınlatıcı değil, uyutucu ve gölgede bırakıcı yayınlar yapıyor, spo ile magazin konuları 1. sayfada boy boy fotoğraflarla yer alıyorsa, o ülkede basının güvenilirliğinden hatta haberciliğinden bahsedilebilir mi? Hadi canım güldürmeyin beni!!! Laughing Very Happy Laughing
cihan
Basın, demokratik bir yönetimin önemli göstergeleriden olup bir anlamda, halkın hükümeti (yönetimi / iktidarı) denetlemesidir. Çünkü iktidarın (yönetimin) kamu adına yaptığı tüm işleri tüm vatandaşların görmesi olanaksızdır. İşte bu görevi halk adına bir ölçüde basın yerine getirmektedir. Basın bu bakımdan özgür ve objektif olmalıdır. Basın mensupları, mevcut kanunlarla yaptıklarından sorumlu tutulmakla birlikte halk tarafından da denetlenmelidir. Halkın basını denetimi, basının çıkardıkları yazı, haber vb. hususlara itibar etmemeleri şeklinde, ya da, onları yasal zeminde ilgili yerlere şikayet etmek suretiyle mümküm olmaktadır. Özetle denebilir ki, "Türkiye'de basına güvenilmez" denilmek suretiyle bu sorun çözülemez. Bu sorun, bir taraftan mevcut kanunlarla, bir taraftan da gerçek veya tüzel kişilerin basın yoluyla gaspedilen haklarını hukuk zemininde aramak suretiyle çözülebilir.

yazan:Murat