FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

Turkiye Lubnana asker gondermeli mi?

Turkiye lubnana asker gondermelimidir ?
Hayir
65%
 65%  [ 15 ]
Evet
34%
 34%  [ 8 ]
Total Votes : 23

palavra
selam arkadaslar

ta bi biliyorum su anda hemen hemen her yayin organinda benzeri anketler yapiliyor

ama ben Frihost cularin fikrini ogrenmek istedim

sizce asker gondermenin ulkemiz icin faydali ve zararli neticeleri neler olabilir.

Ben bir yerde zulme ugramis biri varsa yardim etmemiz gerektigini dusunuyorum

saygilar,selamlar
mr.emre
Kesinlikle, HAYIR
b17
Abi bilmiyorum da TURKUYE yazmışsın.Onu değiştirirsen iyi olur. Surprised Surprised Surprised
mr.emre
Bakanlar kurulu Lübnan'a asker göndermeyi kararlaştırdı.
palavra
b17 wrote:
Abi bilmiyorum da TURKUYE yazmışsın.Onu değiştirirsen iyi olur. Surprised Surprised Surprised

yanlislik icin ozur dilerim

uyariniz icin de tesekkurler
Dillian
Tabiki de gönderilmemeli...
selim06
Aslında gidecekse şöyle 40.000 civarı bi şey olabilir,bu sayede gitmişken İsrail'i fethedip geliriz Very Happy
Bence barışı korumak için gidilmeli,orada Türkiye gibi ciddi bir direnç noktasının olması İsrail'in gözünü korkutacaktır,yoksa diğer devletler kukla olarak gidecek oraya,halbuki Türk ordusu öyle dolgu malzemesi olarak kullanılamaz!
Her neyse bir de iç yüzünü bilmiyoruz,büyük bir ihtimalle Kuzey Irakla ilgili bazı sözler karşılığında Türkiye razı edildi...
Hadi hayırlısı diyorum...
efsane
bencede gönderilmemeli
abone
ben bilmem hükümet bilir Laughing
Dillian
selim06 wrote:
Aslında gidecekse şöyle 40.000 civarı bi şey olabilir,bu sayede gitmişken İsrail'i fethedip geliriz Very Happy
Bence barışı korumak için gidilmeli,orada Türkiye gibi ciddi bir direnç noktasının olması İsrail'in gözünü korkutacaktır,yoksa diğer devletler kukla olarak gidecek oraya,halbuki Türk ordusu öyle dolgu malzemesi olarak kullanılamaz!
Her neyse bir de iç yüzünü bilmiyoruz,büyük bir ihtimalle Kuzey Irakla ilgili bazı sözler karşılığında Türkiye razı edildi...
Hadi hayırlısı diyorum...

40,000 değil 40 tane ile fethederiz bu vatansever insanımızla ama gönüllü gidicek olan insanlar olucak...
palavra
asker gonderme karari meclisten gececek gibi duruyor.

sayin meclis baskanida karari destekliyor galiba.

cumhurbaskaninin boyle bir karari veto yetkisi varmi?
b17
palavra wrote:

Bilmem ki vardır heralde.Cumhurbaşkanımızı çok seviyorum ben ve de bu konuda doğru kararı vereceğine inanıyorum.
palavra
cumhurbaskanimiz reyini bir kac gun once belli etmisti

asker gondermeye karsi
ozet olarak

"kimse bize pkk konusunda yardim etmedi, biz niye baskalarina yardim edelim' dedi

bence burada tam bir sap -saman kargasasi var

teror konusunda bize yardim yapmamakla sucladigimiz insanlar,israil tarafindan insafsizca oldurulen masum siviller degil herhalde
mr.emre
Quote:
Atalarımız bu zaferleri, ülkemize yatırım yapacak
başka ülkelerin paralı askeri olalım diye kazanmadılar,

ABD yardım edecek diye Irak'a asker göndermeye kalktılar, olmadı,
Şimdi de Araplar yatırım yapacak diye Lübnan'a asker göndermeye kalkıyorlar,
Mehmetçiği Paralı Asker Yapmaya Ne Kadar Meraklılar.
Önce ABD'lerde okuyan kendi oğullarını göndersinler.
selim06
b17 wrote:
palavra wrote:

Bilmem ki vardır heralde.Cumhurbaşkanımızı çok seviyorum ben ve de bu konuda doğru kararı vereceğine inanıyorum.

Bu arada belirteyim Cumhurbaşkanımızın böyle bir yetkisi yok,yani TBMM onaylarsa geçerlilik kazanır.Teskere çünkü bir karar metnidir,yasa ya da önerge değil..
borabora
abone wrote:

amerika daha iyi bilir. Question
mr.emre
borabora wrote:
abone wrote:

amerika daha iyi bilir. Question

Haklı
palavra
irak tezkeresi amerikanin o kadar israrina ragmen gecmemisti ama

o tezkere oylamasinda ben yurtdisinda musluman bir ulkede calisiyordum

o ulkenin vatandasi arkadaslar gunlerce beni meclisin kararindan dolayi tebrik ettiler
geyikkutuphanesi
israili müslümanlardan korumak için asker göndercez! Gönderek mi?
mr.emre
palavra wrote:
irak tezkeresi amerikanin o kadar israrina ragmen gecmemisti ama

o tezkere oylamasinda ben yurtdisinda musluman bir ulkede calisiyordum

o ulkenin vatandasi arkadaslar gunlerce beni meclisin kararindan dolayi tebrik ettiler

Tezkere yine geçecekti, ama RTE partisinin oyununa geldi.
Garga
Artık gidecek gibi gözüküyor. Zaten Hükümet istiyor. Ama bu süreçte bildiğim bir hata vardı bana göre: O da Sezer'in erken açıklama yapmasıydı. Elbette bir bildiği vardır ama ben düşünüyorum düşünüyorum nedenini bulamıyorum.
b17
selim06 wrote:
b17 wrote:
palavra wrote:

Bu arada belirteyim Cumhurbaşkanımızın böyle bir yetkisi yok,yani TBMM onaylarsa geçerlilik kazanır.Teskere çünkü bir karar metnidir,yasa ya da önerge değil..

Hadi yaw o kadar vahim yani Sad Sad Sad
Garga
Bu olay brokrasiye girer mi ?
palavra
geyikkutuphanesi wrote:
israili müslümanlardan korumak için asker göndercez! Gönderek mi?

boyle bir seyi ben de istemem,vicdan sahibi kimse de istemez herhalde

ama konusmamiz gereken mesele olay hakikaten oylemidir

benim gordugum kadariyle 1948 den beri israil kendi isini kendi hallediyor

korunmaya falan pek ihtiyaci yok gibi duruyor

belki boyle bir beklentileri veya oyunlari olabilir

ama oraya gitmemiz demek bu oyuna dusecegimiz anlamina gelmez

ben daha once askerlerimizi bir yurtdisi gorevinde izleme imkani bulmustum

"aslan" gibiler
neyin ulkemize faydali neyin zararli oldugunu bilirler herhalde
tolgaist
Arkadaşlar olayların detayları eminim farklıdır. rte nin işi gerçekten zor şu sıralar. Lübnana asker gidiyorsa karşılığında kıbrıs konusunda biraz süre alınmıştır vs. Ama söz konusu tezkerede bir madde var ve bu çok tartışılıyor.

diyor ki maddede: şayet barış gücü komutanı onaylarsa silahsızlandırmak için müdahale edilebilir . bunun gibi 3 madde var. yani bizi savaşa sürüklemek için yapılmış bir hareket olabilir. Sonuçta ingiltere ve fransa nın dışındaki ülkeler denizden katılmayı düşünüyorlar. Çünkü barış gücü büyük ihtimalle müdahale edecek.

Dış ticaret açığını vatanda ne var ne yoksa satarak kapatmaya çalışanlar bir sene sonra satacak bir şey bulamayınca ne yapacaklar acaba?

İnanın bu adamlara günahım kadar acımam.Ama askere evlat gönderen temiz kalpli insanlara acırım billah..

Saygılar..
loserk
...
palavra
loserk wrote:
eğer lübnana asker giderse apo da başbakan olmalı...çünkü apo da katliam yapıyodu asker giderse şimdikinin de yaptığı katliamdan farklı olmayacak...

afganistana , sudana , koreye, bosnaya

daha once asker gondermistik

askerlerimiz oralarda bizi basari ile temsil ettiler

lubnan da da aynisi olur

loserk: suudiler hakkinda yazdigin fikra ,hic edebe uygun degil

adamlari sevmeye bilirsin , ben de pek hazzetmem

ama boyle adi bir fikra , hic munasib degil

kendi ulkemiz ve milletimiz hakkinda boyle bir sey yapilmasini istemeyiz

herhalde

baskalarina da saygili olmaliyiz
geyikkutuphanesi
palavra wrote:
benim gordugum kadariyle 1948 den beri israil kendi isini kendi hallediyor

İsrailin halledebildiği işleri merek ediyorum doğrusu. Orta-doğunun durumu belli,ortada halledilemeyen şeyler olduğu için asker gönderiliyor.

palavra wrote:
"aslan" gibiler

1950 yılında "natoya girebilmek için" koreye asker göndermiştik ve 1000'e yakın şehitimiz olmuştu. Orada da aslanlar gibi temsil ettiler askerlerimiz bizi. Niye ve neye karşı savaştıklarını bilmeden... İlerleyen yıllarda natoya girdik. Ama soğuk savaş döneminde sovyet tehlikesinden korunabilmek için kurulan bu örgütün sovyetler dağılınca bir işlevi kalmadı. Yani uzun vadede ne gibi bir çıkarımız oldu belli değil. (Gerekli yerlere asker göndermekten başka!)

Ülkemiz için faydalı şeylere kendimiz kararverebilsek bu konuda hiçbir şüphem olmazdı. o zaman eminim ki lübnanda da yine ülkemiz için faydalı işler yapılırdı ama şu ortamda ancak ...
coozy
I. Dünya savaşında emperyalist devletler ortadoğuda yapmacık devletler kurdular.Bunlardan biri de Lübnan.Yıllardır hükmettiğimiz topraklardan mı kaçacağız. Zaten Ortadoğuda hiçbir ülke Lübnanda türk askeri istemiyor, yine mi türkler diyerek.
Son olarak bence Türkiye Lübnan'a asker göndermeli.
palavra
geyikkutuphanesi wrote:

İsrailin halledebildiği işleri merek ediyorum doğrusu. Orta-doğunun durumu belli,ortada halledilemeyen şeyler olduğu için asker gönderiliyor....

israil kendi isini hallediyor derken, problemleri cozebiliyor demedim
girdigi her savasi net bir sekilde kazaniyor demek istemistim

geyikkutuphanesi wrote:

palavra wrote:
"aslan" gibiler

1950 yılında "natoya girebilmek için" koreye asker göndermiştik ve 1000'e yakın şehitimiz olmuştu. Orada da aslanlar gibi temsil ettiler askerlerimiz bizi. Niye ve neye karşı savaştıklarını bilmeden... İlerleyen yıllarda natoya girdik. Ama soğuk savaş döneminde sovyet tehlikesinden korunabilmek için kurulan bu örgütün sovyetler dağılınca bir işlevi kalmadı. Yani uzun vadede ne gibi bir çıkarımız oldu belli değil. (Gerekli yerlere asker göndermekten başka!)

Ülkemiz için faydalı şeylere kendimiz kararverebilsek bu konuda hiçbir şüphem olmazdı. o zaman eminim ki lübnanda da yine ülkemiz için faydalı işler yapılırdı ama şu ortamda ancak ...

Dunyanin net bir sekilde ikiye bolundugu 50 yil onceki vaziyette biz de bir tarafa girme mecburiyeti hissettik
bence nato ya uye olmamiz bir cok bakimdan ordumuzun gelismesine katkida bulunmustur
-haklisin kendi kararlarimizi kendimiz vermeliyiz
ama bunun icin yeterince guclu olmak lazim
geyikkutuphanesi
palavra wrote:
geyikkutuphanesi wrote:

İsrailin halledebildiği işleri merek ediyorum doğrusu. Orta-doğunun durumu belli,ortada halledilemeyen şeyler olduğu için asker gönderiliyor....

İşte ben de tam ondan bahsediyorum sence kazanıyor mu savaşları?
Lübnan'a girmesindeki amaç ne idi??? Lübnanı yıkmak mı?
amaçları hizbullahı yok etmekti, silahsızlandırmaktı, ikisini de başaramadılar. Hizbullah daha güçlü bir hale geldi. Öte yandan uydurma askerlerini kurtarma yalanına ne oldu? Onları da kurtaramadılar. Ayrıca kendi içlerinde bu başarısızlıklarını da tartışıyolar. Lübnan'a girmelerine sebep olan her ne varsa hala oldukları yerde duruyor. Kazanılmış hiçbir şey yok. Binlerce insanı katletmelerini net bir zafer olarak görüyosan yanılgıya düşüyorsun demektir.
loserk
...
palavra
geyikkutuphanesi wrote:
palavra wrote:
geyikkutuphanesi wrote:

İşte ben de tam ondan bahsediyorum sence kazanıyor mu savaşları?
Lübnan'a girmesindeki amaç ne idi??? Lübnanı yıkmak mı?
amaçları hizbullahı yok etmekti, silahsızlandırmaktı, ikisini de başaramadılar. Hizbullah daha güçlü bir hale geldi. Öte yandan uydurma askerlerini kurtarma yalanına ne oldu? Onları da kurtaramadılar. Ayrıca kendi içlerinde bu başarısızlıklarını da tartışıyolar. Lübnan'a girmelerine sebep olan her ne varsa hala oldukları yerde duruyor. Kazanılmış hiçbir şey yok. Binlerce insanı katletmelerini net bir zafer olarak görüyosan yanılgıya düşüyorsun demektir.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Arap-%C4%B0srail_Sava%C5%9Flar%C4%B1

israil girdigi butun savaslari net bir sekilde kazandi

belki su anda -arap devletlerininde yeterince silahlanmasindan dolayi kolay kolay kazanamiyebilir-
ama nukleer gucu ile herkese meydan okuyabilir
bence israil lubnana girerken olayin asagi yukari nasil neticelenecegini tahmin etmistir
ingiltere -irlanda
rusya-cecenistan
turkiye-pkk
orneklerinde oldugu gibi duzenli ordular ,daginik savasan guruplara karsi cok basarili olamiyor

israilin niyeti ne idi bilemiyorum ama lubnanin altini ustune getirdigi
kara savasina girmeyerek fazla asker kaybini onledigi muhakkak
1000 civarinda coluk coguguda gozlerini kirpmadan oldurduler

riskini bile bile ben askerlerimizin gitmesini bu yuzden istiyorum
bizim askerimiz orada iken israil saldirmaya cesaret edemez

insanlar,cocuklar olurken bizim bize bir sey olmasin
bana dokunmayan yilan bin yasasin demeye hakkimiz varmi

benim abim de kardesim de terorun en azili zamaninda doguda askerlik yaptilar

haberleri izlerken her sehit haberinde yuregimin agzima gelmesini ben cok iyi bilirim

tekrar edeyim
askerimizin orada israil katliamlarina karsi set olacigini dusunuyorum
bebekler olurken kendi canimizin kaygisina dusmemeliyiz
palavra
loserk wrote:

ATATÜRK wrote:
Ulusal bağımsızlık söz konusu değilse savaş cinayettir

Bak ne güzel söylemiş Ata'mız... İsrail ya da Lübnan'ın bağımsızlığı mı tehlikedeydi? Hayır. O halde bu sadece cinayettir...

evet lubnanin bagimsizligi ciddi bir sekilde tehlikeye girebilir

biz sessiz kalirsak israil eskiden yaptigi gibi yeniden isgal hareketine

girisebilir

Ataturk muzaffer bir ordunun komutani olarak izmire girerken oradaki bazi kisiler Atanin atinin yoluna maglup yunan ordusundan ele gecirilen bir bayragi koyuyorlar

fakat Ataturk bu bayrak bir milletin izzetini temsil ediyor diye
atiyla bayragi cignemeyi reddediyor
o ciddi bir insan , gercek bir centilmendi
bence senin suudi fikrasina da ayni tepkiyi gosterirdi

selamlar
geyikkutuphanesi
Quote:
Kriz, Lübnan'da yerleşmiş Hizbullah Örgütü'nün, 12 Temmuz 2006 tarihinde 2 İsrail askerini kaçırması ve 8'ini öldürmesiyle başlamıştır. Askerlerin kaçırılmasına ek olarak güney Lübnan'daki Hizbullah militanlarının İsrail topraklarına Katyuşya füzeleri ateşlemesi; İsrail tarafından Lübnan'ın bir savaş hareketinde ("act of war") bulunduğu şeklinde yorumlanmıştır. Bunun üzerine İsrail, Lübnan'a hava ve kara saldırıları yapmış ve ülkenin limanlarını denizden ablukaya almıştır. İsrail'in bu davranışına karşılık olarak Hizbullah, güney Lübnan'dan İsrail'in kuzeyine yaptığı füze saldırılarını şiddetlendirmiştir.

Verdiğin linkte bu bilgilerr yazıyor. Sence savaş sonunda savaşa sebep olan bu gelişmeler ortadan kaldırıldı mı?

İsrail lübananla savaşmadı zaten. Hizbullahla savaştı. Dolayısıyla lübnan'ı yakıp yıkmış olmasının örgüte ne gibi bi zararı olabilir? Olan lübnanlı sivillere oldu. İsrailin Lübnanı işgailinin asıl amacı hizbullahı yok etmek, dolayısıyla ilerde iranla muhtemel bir savaşta yanı başlarındaki bu cepheyi şimdiden ele geçitmekti. Aksi takdirde iran'ın üzerinde büyük bir nufusu olan para ve silah desteğini sağladığı bu örgüt israil'e saldıracak dolayısıyla israil için yanı başlarında bir cephe daha oluşmuş olacaktı. Ama hizbullahı yok etmeyi başaramadılar. Amerikada bunun için israile tam destek verdi. Hatta savaşın başlarında yeni ortadoğunun zamanı geldi gibi bir erken söylemde bile bulundular. AMa sonra ne oldu? Gördülerki başaramayacaklar amerikada geri adım atmak zorunda kaldı. Kendi yaptıkları bu açıklamayı kıvırma yoluna gittiler. İsrail bile kendini galip ilan edemezken nasıl olurda onları hem de net bir şekilde galip görebilirsin ki?

Ayrıca Türk askeri gerçekten barışı sağlamak için gidiyorsa buna kimsenin itirazı olamaz. Ama ilerde bi katakulliye getirerek çatışmaya sürülür ve buna da haklı sebepler gösterilmeye çalışılırsa orda durun derim!
palavra
ben "net" ifadesini bundan onceki savaslari icin kullanmistim

gerci yazdiklarimi yeniden gozden gecirince -ufak bir ihtimal de olsa-

su anki catismalar icin gibi anlasilma ihtimali var oldugunu gordum
duzeltip , yanlis anlatim icin ozur dilerim
tekrar edeyim

onceki 3 buyuk savasta arap ulkeleri misir,irak,suriye ,urdun

net bir sekilde yenilgiye ugradilar

ama bunlar cephe savasi idi ordular karsi karsiya savasiyordu

yenilen cepheyi terketti ,israilde topraklarini kat kat buyuttu

su andaki savas ise "gayri nizami harp"

amerika nasil afganistanda talibana karsi "net" bir zafer kazanamiyorsa

israil de hizbullaha karsi net bir zafer kazanamaz

cunku karsida bir cephe yok

en basit seyler de bile risk olur

ulkemizin istikbalini de ilgilendiren

ortadogu da var-yok olma kavgamizda

bazi riskleri goze almamiz lazim

selamlar
extramedya
Lübnan'ın da içinde bulunduğu coğrafyaya baktığımızda, temeli Selçuklulara dayanan, Osmanlılarca pekiştirilen, milletin kalbinde hiç bir zaman kopmayan güçlü bir bağ olduğunu görmek mümkün.

Öyle ki bu bağ zaman zaman İsrail Devleti ile köprüleri atma noktasına kadar varmış. Hükümetlerimiz ABD ile ilişkilerinin durumuna göre bu bölgedeki hassasiyetlerini zaman zaman dile getirdiler.

Fakat yine de kendimizi aldatmayalım derim. Daha sınırımızdaki, burnumuzun dibindeki teröristler ile uğraşı da gereken adımları atarken karşımıza dikilen bu güçlere hak ettikleri cevabı veremeyen bizler, yarın orada üstelik askerimiz var iken yapılacak bir saldırıda ya da bir dayatmada nasıl bir tavır koyacağız muallak!...

Her şeye rağmen ben Lübnan'a asker göndermekten yanayım. Ucunda çatışmak da olsa milletin kanaati bu. Fakat bu gücü kontrol eden kuvvetlere kul köle olmadan, milli duruşumuzu koruyarak sadece insani görevlerimizi yapmalıyız. Bize yakışan da, gereken de budur. O insanların bizim üzerimizde, bizlerin de onların üzerinde olan hakkı bunu gerektiriyor.

Herkese saygılar.
geyikkutuphanesi
olaya bi de şu açıdan bakın. İsrail lübnana girmesini terorizmi yok etmek olarak açıkladı. Şehirleri bombaladı sivilleri katletti. Neredeyse bütün dünya "terorizmi yok etmek adına" yapılan bu saldırıyı haklı gördü. Yani kurunun yanında yaş da yanar misali yakıp yıktılar heryeri.

Şimdi bize dönelim. Yanı başımızda Kuzey Irakta Kandil "dağına" (sivillerin olmadığı bi yer) müdahale etmek için israilden yüzlerce kat daha sebebimiz vardı. Hergün onlarca şehit veriyoruz. Ama Amerika Israile terrorizm için yapılan savaşında destek verirken, bize "izin vermedi". İsrailin terorizm tehlikesi altında olması (çok da fazla kayıp vermemelerine rağmen!) bütün dünyayı ilgilendirirken, bizim meselemizi kimsenin taktığı yok. Onların ki can da bizim ki patlıcan mı demez mi insan? Birleşmiş milletler niye kuzey ırak'a asker göndermiyor? Bütün bunlar yetmezmiş gibi biz de kalkıp bütün dünyayla beraber israili kurtarmaya gidiyoruz. Amerika israil için ne söylüyorsa biz de aynını söylüyoruz. Adamlarda teror tehlikesi var. Haklılar. Barış gücü göndermek lazım.

Dün bi açıklama yapıldı. "Türk askeri oraya çatışmaya gitmiyor! Ama saldırı olursa tabi ki cevap verir!"
eeeee bu ne demek şimdi ? Kim niye kime saldırıyo ? İsraille çatışmayacağımıza göre kimle çatışacaz ki acaba? Sakın lübnanlılarla olmasın?
Hadi buyrun barış gücüne...
borabora
isarail günümüzün en son teknolojisine ve en gelişmiş istihbarat ağına sabihtir.hizhullahcıları isteseler istedikleri delikten çıkarıp alırlar.apoyu kenyadan aldıkları gibi.lüblana saldırmalarıda basit bir senaryo.bu senaryoyada Türkiyeyi dahil etmek istiyorlar.
loserk
...
palavra
risk dedigim askerin hayati
bunu biliyorum
peki asker kim

asker "benim" , benim "kardesim" , "amcamim -dayimim oglu"

kimin hayatininin riske girmesini istedigimi biliyorum

savasin istenilen bir sey olmadigini da biliyorum

ama savastan ,riskten , olumden korkan

korkaklarin basina neler geldigini de biliyorum

amerika 150 bin cocugunu iraka gonderirken binlercesinin olecegini bilmiyourmuydu

biz gerekli oldugu zaman , kendimiz adina da
zayif ve mazlumlar adina da

savasmis ve savasacak olan

guclu ve serefli bir milletiz

bunda bir sacmalik goremiyorum
mcc
Quote:
Kahramanca can vermek yeteneksiz kişilerin ünlü olabildikeri tek yoldur.

Tam mesajları okuduktan sonra siteyi kapatmıştım bir sonraki açtığım sitede bu sözü gördüm. Bizim lübnanda aradığımız tam olarak budur bence.
selim06
arkadaşlar biraz garip karşılıyorum bu tepkinizi Türk Ordusu 600.000'in üzerinde askere sahip,oraya gidecek 1000 civarında,ayrıca bütün taraflar Türk askerini istiyoruz dediler.Orada bizi kim vuracak merak ediyorum,her gün bizi arayıp yardım isteyen Lübnan hükümeti mi?(ki Hizbullah'ta Lübnan hükümetinin bir parçasıdır) yoksa bütün desteğini kaybetmiş,özgüven problemleriyle uğraşan İsrail hükümeti mi?Ayrıca benim bildiğim kadarıyla savaş açan ve saldıran taraf İsrail'di her ne olursa olsun İsrail katliamlarına devam edebilirdi fakat katliam olmasın diye biz oraya gitmiyor muyuz?Yani sanki İsrail yenilmiş bir ülke Hizbullah İsrail'in topraklarına girmişte biz de onları oradan temizlemeye gidiyoruz İsrail'i kurtaracağız gibi bir hava oluşturuluyor.Halbuki biz gidersek İsrail birlikleri çekilecek.Her neyse stratejik olarak baktığımızda da Türkiye'nin Ortadoğu da "Buradayım" demesi gerekli bugün İran dahi Türk askeri gitsin diyor ki Hizbullah İran'ın bir orducuğudur.Şimdi bu durumda biz bütün her şeyi bırakıp:
Quote:
Kahramanca can vermek yeteneksiz kişilerin ünlü olabildikeri tek yoldur.

Diyelim öyle mi?Bu arada belirteyim terörle mücadelede binlerce doktor,mühendis vs... can vermiştir.Veya yeteneksiz olsa bile orada can veren şehit hiç birimizin ulaşamıyacağı bir mertebededir ve onlara saygı beslemek hepimizin boynunun borcudur!Siz nasıl oluyor da Şehitler yetenksizdir dersiniz?
O zaman kimse Güney Doğuya gitmesin orada Lübnan'dan daha büyük bir tehlike var,Türkiye'nin bütün Yurtdışındaki görevlerinde toplam kaybı 2'si trafik kazası olmak üzere 7 dir..Peki bugün Güneydoğuda her 3 günde 7 şehit vermiyor muyuz?Güneydoğu vatanın toprağı o boynumuzun borcu diyebilirsiniz ve haklısınız da fakat ülke çıkarlarına hizmet etmek de boynumuzun borcudur!
mcc
selim06 wrote:
Diyelim öyle mi?Bu arada belirteyim terörle mücadelede binlerce doktor,mühendis vs... can vermiştir.Veya yeteneksiz olsa bile orada can veren şehit hiç birimizin ulaşamıyacağı bir mertebededir ve onlara saygı beslemek hepimizin boynunun borcudur!Siz nasıl oluyor da Şehitler yetenksizdir dersiniz?
O zaman kimse Güney Doğuya gitmesin orada Lübnan'dan daha büyük bir tehlike var,Türkiye'nin bütün Yurtdışındaki görevlerinde toplam kaybı 2'si trafik kazası olmak üzere 7 dir..Peki bugün Güneydoğuda her 3 günde 7 şehit vermiyor muyuz?Güneydoğu vatanın toprağı o boynumuzun borcu diyebilirsiniz ve haklısınız da fakat ülke çıkarlarına hizmet etmek de boynumuzun borcudur!

İşte sorun da tam bu. O bizim haklı davamız ve şehitler de ancak haklı davalarda verilir. Peki ya orada şehit olanlar kimin davası için şehit olmuş olacaklar? Şehitlerimiz için dünyanın kılı kıpırdamazken niçin israilin davasına katkıda bulunmaya gidiyoruz? O zman kendi kararlarımızla oraya gidelim ve sadece çıkarımıza olan işler yapalım. Tekrar hatırlatırırım ki oraya mevcut bir BM kararı ile gidiliyor ve BM oturup Türkiye'nin çıkarını gözeterek karar vermez.

Lübnan'a hizbullahla çatışmaya gitmiyoruz, Hizbullahı silahsızlandırmaya gidiyoruz. Denizden ve karadan izolasyon yapılacak ve her türlü silah ve lojistik desteği kesilecek hizbullahın. Siz hizbullahın yerinde olsanız ne yaparsın bu durumda?? Tamam arkadaş o zaman madem bizi silahsızlandırıyolar o zaman yapçak bişi yok mu diyeceksiniz? Elinizde kalan son güçle karşınızda kim olursa olsun karşı koymaya çalışmaz mısınız?
darkeagle
lübnana türkiye asker göndermekle büyük hata eder.çünkü orada bizim işimiz hizbullahı sialhsızlandırmak büyük ihtimal bir savaş çıkacak amaçları o savaşın içine türkiyeyikatarak üstünden savaşa malzeme göndermektir.bunun başında yine tabiki amerika var.bu savaşı aslında israil amerika ve iran aralarında yapacak diğerleride bu savaşa mecbüuren katılıyor.nato üyesi olup lübnana asker gönderdikleri için.kısacası türkiye mehmetçiklerimizi o israil ve amerika denen iğrenç yalancı ve kendini bilmez hıristiyan ların uğrunda ölmesine izin vermemelidir.
kadikoy
Gitmeliyiz! Çünkü tarihimiz bize bunu emrediyor!
Bugün Lübnan'da yaşanan gelişmeler, geçmişte Filistin'de yaşanan acılar, halen sürmekte olan İsrail'in soykırım mazlumu maskeli aleni soykırım taktiği bir araya geldiğinde bizim oraya gitmemiz şart hale geliyor.
Sanmayın ki İsrail rahat duracak da Türk Askeri'nin olduğu noktaya bomba atmayacak. Tabii ki onu da yapacak. Ülkemizi batağa çekmek için her türlü taktiği sergileyecek. Ama bu riskleri de göze almalıyız.
Ermenilerin yıllarca cirit attığı. ASALA gibi eli kanlı bir örgütü adeta himaye ettirip serptirdiği, Fransız'ın sürekli hortumladığı, ölen eski Başbakanının oğullarının Forbes listelerinin başında olduğu Lübnan, Türkiye için de stratejik bir konumdadır. Amerika ve İsrail yanında Arap Dünyası hep bir ağızdan "Türkiye gelsin" nidalarını boşuna seslendirmiyor. 1970'lerde ABD ordusunun çarpışa çarpışa! kaçtığı Lübnan tam bir bataklık. Kanun yok! Nizam yok! Can güvenliği yok! İşte tam bize göre bir yer.
Dünyaya meydan okuyan her türlü belanın olduğu bir yere, dindaşlarımızın elindeki son umudu yani silahlarını almaya bizden daha iyi neferi nereden bulacaklar. Aynı tanrıya, aynı Kitaba, aynı yol gösterici peygambere inandığımız bir ulusu kırdırmak için bizden daha iyi bir kuvveti nereden bulacaklar. Yapabilselerdi, taş üstünde taş bırakmadan kendileri yapmazlar mıydı sanırsınız?
Ama yok. Dünyanın jandarması, bölgesinde kuvvet kazanan, savaşmak yerine caydırmaktan, kavgadan çok barıştan yana olan ulusumuzu istikrarsızlığa itmek için bundan daha iyi fırsatı nereden bulacaktı.
Bence de gitmeliyiz. Ama dönmemek üzere!!!
geyikkutuphanesi
kadikoy wrote:
Gitmeliyiz! Çünkü tarihimiz bize bunu emrediyor!
Bugün Lübnan'da yaşanan gelişmeler, geçmişte Filistin'de yaşanan acılar, halen sürmekte olan İsrail'in soykırım mazlumu maskeli aleni soykırım taktiği bir araya geldiğinde bizim oraya gitmemiz şart hale geliyor.
Sanmayın ki İsrail rahat duracak da Türk Askeri'nin olduğu noktaya bomba atmayacak. Tabii ki onu da yapacak. Ülkemizi batağa çekmek için her türlü taktiği sergileyecek. Ama bu riskleri de göze almalıyız.
Ermenilerin yıllarca cirit attığı. ASALA gibi eli kanlı bir örgütü adeta himaye ettirip serptirdiği, Fransız'ın sürekli hortumladığı, ölen eski Başbakanının oğullarının Forbes listelerinin başında olduğu Lübnan, Türkiye için de stratejik bir konumdadır. Amerika ve İsrail yanında Arap Dünyası hep bir ağızdan "Türkiye gelsin" nidalarını boşuna seslendirmiyor. 1970'lerde ABD ordusunun çarpışa çarpışa! kaçtığı Lübnan tam bir bataklık. Kanun yok! Nizam yok! Can güvenliği yok! İşte tam bize göre bir yer.
Dünyaya meydan okuyan her türlü belanın olduğu bir yere, dindaşlarımızın elindeki son umudu yani silahlarını almaya bizden daha iyi neferi nereden bulacaklar. Aynı tanrıya, aynı Kitaba, aynı yol gösterici peygambere inandığımız bir ulusu kırdırmak için bizden daha iyi bir kuvveti nereden bulacaklar. Yapabilselerdi, taş üstünde taş bırakmadan kendileri yapmazlar mıydı sanırsınız?
Ama yok. Dünyanın jandarması, bölgesinde kuvvet kazanan, savaşmak yerine caydırmaktan, kavgadan çok barıştan yana olan ulusumuzu istikrarsızlığa itmek için bundan daha iyi fırsatı nereden bulacaktı.
Bence de gitmeliyiz. Ama dönmemek üzere!!!

Bi an ciddi olduğunu sanmıştım Very Happy Wink

Ama ne yazıkki gidiyoruz. BM genel sekreteri daha tezkere çıkmadan Türkiye yoluna düştü. O kadar emindi yani çıkacağından. Neyse sonuç olarak Türk askerinin de katkıda bulunduğu barış gücü yarın öbür gün suriye ve iranla olabilecek bir savaş durumunda israili koruyacak. Tanpon bölge demek bu demek. Lübnanda siviller katledilirken kınayamayan BM şimdi barış gücü gönderiyor. Bunu ancak bizim gibiler yer.
palavra
geyikkutuphanesi wrote:
[Bi an ciddi olduğunu sanmıştım Very Happy Wink

Türk askerinin de katkıda bulunduğu barış gücü yarın öbür gün suriye ve iranla olabilecek bir savaş durumunda israili koruyacak. .

hizbullahin israil ciddi bir tehdit oldugunu zannetmiyorum

10.000 fuzesi oldugundan bahsedildi

binlercesini bu son savasta zaten kullandi

netice

75 israilli olduruldu

butun gucu ile saldirsa-fuzelerle- cepheden bir saldiriyi zaten goze alamaz

750-1000 arasinda israilli olur ve hizbullahin savas gucu biter

ben oradaki askerimizin lubnanli masumlari korumaya katkisi olacagini dusunuyorum
selamlar
geyikkutuphanesi
palavra wrote:
geyikkutuphanesi wrote:
[Bi an ciddi olduğunu sanmıştım Very Happy Wink

Türk askerinin de katkıda bulunduğu barış gücü yarın öbür gün suriye ve iranla olabilecek bir savaş durumunda israili koruyacak. .

hizbullahin israil ciddi bir tehdit oldugunu zannetmiyorum

10.000 fuzesi oldugundan bahsedildi

binlercesini bu son savasta zaten kullandi

netice

75 israilli olduruldu

ben oradaki askerimizin lubnanli masumlari korumaya katkisi olacagini dusunuyorum
selamlar

Savaşların galibini öldürülen insan sayısı ile belirlemen gerçekten çok ilginç Exclamation Ayrıca öldürebilecek insan sayısını rakamlara dökmek de ölen insanları birer savaş materyali gibi göstermesi açısından daha da ilginç. O zaman insanın herhangi savaş mühimmatından farkı kalmıyor. İnsanların hayatları üzerinden bu tarz tüm hesaplamaları son derece tuhaf karşılıyorum.
Ayrıca madem hizbullah israil için o kadar tehdt oluşturmuyosa neden bu savaş yapıldı? Hizbullaha olan silah desteği kesilirse (O yüzden barış gücü gönderiliyo) tabi ki hizbullah bişi yapamaz. Aksi taktirde hizbullah israil ile sonusuza kadar savaşabilir ve bu savaşda bir galip ilan edilemez. İsrail bunu bildiği için örgütün lojistik desteğini keserek savaşmadan örgütü yok etmeyi deneyecek. Bu durumda çatışmayı isteyen taraf haliyle hizbullah olacak. Ama karşısında çatışacak bir israil değil "BARIŞ GÜCÜ" olacak.
Lübnan halkının emperyalizme karşı verdiği bu son mücadelesini de baltalamak için gönderilen barış gücü.
bugra9
Peki Biz niye Irak a asker gönderemedik.Biz başka ülkelerin isteği doğrultusunda mı asker göndereceğiz. Biz güçlü bir devlet olduğumuz için bu kararları kendimiz vermeliyiz bence. Dışarıdan talimatlarla yönetilmemeliyiz. Irak a gitmedik Lübnana da gitmemeliyiz.
Ayrıca oraya gidecek olan askerler yabancı ülkelerin komutası altına girecek. Bi düşünün o askerlerden birinin yerinde siz olsaydınız, başka ülkenin komutası altında çatışıyor ve Allah korusun ölüyorsunuz. Vatan sağolsun, millet sağolsun diyemedikten sonra ben niye savaşıyım.
Ayrıca oraya asker İsrailin işini kolaylaştırmak için gidiyor bence!!!
insolent1
Hizbullah teroristce davranıyor. İsreilin gireceğini bilseydik askeri kacırmazdık dediler.Ne kadar tutarsızca ve sorumsuzca davrandıklarını bu gosteriyor.Kendi ulkelerini riske atıyorlar,halk umurlarında değil ama halk onları destekliyor. Eğer ülkeyi korumaya yonelik amacları olsauydı orduya girerlerdi.Şu an hizbullah militanı saysı ı ordudaki asker sayısından daha fazla.

Hamas ta aynı şekilde.İsrail para yardımı yaparken filistin e onlar tuttular hamas ı sectiler.Gelen para yardımını hamas füze alımına yatırdıgı icin israil yardımı kesti.Niye kendisie saldıranlara para versin ki! Yani oradaki halklar kendilerine ediyor. İsrail in hizbullah militanları oldurmesi doğal. Ama lübnanın alt yapısını mahvetmesi ve siviller i oldurmesi normal değil. Türkiye bunu kınadı.Ve kınama yapan bir ülkenin asker gondermemesi mantıklı değil.Oranın harap eden israil askerlerinden temizlenmesi gerek.Lübnanın hizbullahı desteklememesi gerek. Eğer israille saldırmak istenirse bu teroristlerin yaptıgı saldırılarla değil o ulkenin askerlerince yapılmalıdır.Aksi takdirde pkk nın Türkiye ye yaptıgı saldırıdan bir farkı kalmaz.
borabora
bugra9 wrote:
Peki Biz niye Irak a asker gönderemedik.

gönderseydik pkk biterdi.bitmesini istemeyenler GİDEMEZsin dedi.
palavra
geyikkutuphanesi wrote:

Savaşların galibini öldürülen insan sayısı ile belirlemen gerçekten çok ilginç Exclamation Ayrıca öldürebilecek insan sayısını rakamlara dökmek de ölen insanları birer savaş materyali gibi göstermesi açısından daha da ilginç. O zaman insanın herhangi savaş mühimmatından farkı kalmıyor. İnsanların hayatları üzerinden bu tarz tüm hesaplamaları son derece tuhaf karşılıyorum.
Ayrıca madem hizbullah israil için o kadar tehdt oluşturmuyosa neden bu savaş yapıldı? Hizbullaha olan silah desteği kesilirse (O yüzden barış gücü gönderiliyo) tabi ki hizbullah bişi yapamaz. Aksi taktirde hizbullah israil ile sonusuza kadar savaşabilir ve bu savaşda bir galip ilan edilemez. İsrail bunu bildiği için örgütün lojistik desteğini keserek savaşmadan örgütü yok etmeyi deneyecek. Bu durumda çatışmayı isteyen taraf haliyle hizbullah olacak. Ama karşısında çatışacak bir israil değil "BARIŞ GÜCÜ" olacak.
.

sanirim savasin ne manaya geldigini pek idrak edememissin
ben realist bir bicimde savasin neticesinde taraflarin zararindan bahsediyorum
sen laubali bir sekilde istihza ediyorsun
istesek te istemesekte savas adam oldurmek demektir
genelliklede rakibine en fazla zarar veren savasi kazanir

tabi bu da muglak bir ifade
2.dunya savasinda fransa da almanya da yerle bir oldu
biri galip biri maglup
ben ce israilin niyeti lubnani yerle bir edip
halki bezdirip
hizbullah karsiti bir ortam olusturmakti
basarili olamadi
cok ta iyi oldu
geyikkutuphanesi wrote:

Lübnan halkının emperyalizme karşı verdiği bu son mücadelesini de baltalamak için gönderilen barış gücü.

israil lubnanin altini ustune getirdi
cogu cocuk bin kisi oldu
birakilsa adamlar ayni vahsilikle ayni sekilde oldurmeye
devam edecek
ve sen hala bir savastan soz ediyorusun
bm gucu - ve bizim askerimiz- orada masumlarin oldurulmesine mani olacak
bu da benim icin yeterli
geyikkutuphanesi
palavra wrote:
sanirim savasin ne manaya geldigini pek idrak edememissin
ben realist bir bicimde savasin neticesinde taraflarin zararindan bahsediyorum
sen laubali bir sekilde istihza ediyorsun
istesek te istemesekte savas adam oldurmek demektir
genelliklede rakibine en fazla zarar veren savasi kazanir

Savaşlarda insan hayatı önemli değildir!!! Ben bundan bahsediyorum. Asıl sen hala durumu idrak edememekle laubalilik yapmış oluyosun. Savaşlarda taraflar birbirine zarar verir, amaç budur. Ama bu zarar insan hayatı olarak değerlendirilmez. Yani savaş sonunda taraflar karşılıklı oturup biz şu kadar adam öldürdük siz şu kadar öldürmüşsünüz, biz sizden fazla öldürdük galip biziz mi diyolar?? Senin dediğin adam öldürmeye dayalı savaşlar geçtiğimiz yüzyıllarda idi. İki düzenli ordu kılıç kalkan kuşanıp savaşırlardı ve diğerini yok eden savaşı kazanırdı. Artık 21. yüzyıldayız ve savaşlar daha stratejik bir hal almış durumda. İnsan öldürmeye dayanmıyor. Dikkat edersen eskiden askerler ölürdü şimdi siviller ölüyor. Bunun sebebi sivillerle savaşmaları mı? Artık robotların savaştığı karşılıklı savaş gücünü yok edebilmeye dayalı bir savaş düzeni var. Realist olma anlayışını geliştirmeni öneriyorum.
BURAK_X
%100 destekçisiyim:Asker gönderilmeli!!!
cavbela
ben aradaki yazıları okumadım ama ilk mesaja gore cevap veriyorum..
palavra wrote:
Ben bir yerde zulme ugramis biri varsa yardim etmemiz gerektigini dusunuyorum
demişsin orda zulme uğramış bir halk vardı ama çatır çatır ççatışan bi hizbullahta vardı şimdi biz nekadar hizbullahın silahlarını toplamayacagız desekte bizim gonderilme amacımız silahları toplamak. bu zulme uğramış halkın elinden silahını bari biz almayalım. . .. . . . .
palavra
geyikkutuphanesi wrote:
Savaşlarda insan hayatı önemli değildir!!! Ben bundan bahsediyorum. Asıl sen hala durumu idrak edememekle laubalilik yapmış oluyosun. Savaşlarda taraflar birbirine zarar verir, amaç budur. Ama bu zarar insan hayatı olarak değerlendirilmez. Yani savaş sonunda taraflar karşılıklı oturup biz şu kadar adam öldürdük siz şu kadar öldürmüşsünüz, biz sizden fazla öldürdük galip biziz mi diyolar?? Senin dediğin adam öldürmeye dayalı savaşlar geçtiğimiz yüzyıllarda idi. İki düzenli ordu kılıç kalkan kuşanıp savaşırlardı ve diğerini yok eden savaşı kazanırdı. Artık 21. yüzyıldayız ve savaşlar daha stratejik bir hal almış durumda. İnsan öldürmeye dayanmıyor. Dikkat edersen eskiden askerler ölürdü şimdi siviller ölüyor. Bunun sebebi sivillerle savaşmaları mı? Artık robotların savaştığı karşılıklı savaş gücünü yok edebilmeye dayalı bir savaş düzeni var. Realist olma anlayışını geliştirmeni öneriyorum.

ne yazdigim gayet acik
ben suren bir olayin olmus bitmis bir kismindan hali hazirda kac kisinin oldugunden bahsediyorum
sen sanki ben bir kisi fazla olduren savasin galibi olur gibi bir sey demisim gibi alakasiz bir yorum yazmissin
-anlayis kabiliyetini gelistirmeni tavsiye ederim-

cumlenin ikinci kismina ise tamemen katiliyorum
amerikanin 2. dunya savasin da japonyaya atom bombalariyla yaptigi da bu idi
israilin de savastan anladigi bu
lubnani tahrip etmek

ben ce lubnanin da hizbullahin da israile karsi fazla bir mucadele sansi yok

bu durumda
en iyisi
catismalarin durmasi ve masumlarin olmesinin engellenmesidir
selamlar
palavra
cavbela wrote:
orda zulme uğramış bir halk vardı ama çatır çatır ççatışan bi hizbullahta vardı şimdi biz nekadar hizbullahın silahlarını toplamayacagız desekte bizim gonderilme amacımız silahları toplamak. bu zulme uğramış halkın elinden silahını bari biz almayalım. . .. . . . .

hizbullahin sokak catismalari disinda bir etkisi olacagini zannetmiyorum.
eger dedigin gibi bizim askerimiz onlari silahsizlandirmaya gidiyorsa hakikaten zulme alet olmus oluruz

ama UN in baskani-ben sahsen pek guvenilir bulmam- boyle bir niyet yok dedi

bizim basbakanimiz boyle bir niyet yok dedi

askeri yetkililerimiz boyle bir niyet yok dedi

ben sahsen bazi generallerimizin bu guveni haketmedigini dusunsemde
-ozellikle buyuk sirketlerin yonetim kurullarina kosa kosa gidenler-

ordumuzun genelinin ciddi bir basiret(ongoru)

sahibi oldugunu zannediyorum

hic kimsenin oyununa gelebileceklerini tasavvur edemiyorum

selamlar
cavbela
şimdi bu gune kadab birleşmiş milletler savaş sırasında israili ne kınamıştır nede savaşın bitmesi için bitalepte çalışmada bulunmuştur. savaş bitip hizbullah ulkenin yeniden inşaasına katılıp kazandıgı itibarı dahada güçlendirmeye başlayınca birleşmiş milletler ulkaya asker gonderilmesive yardımda bulunulması için çalışmalarda bulunmuştur buda bize açıkca gostermektedirki biz ve diger gondertielcek butun askerler orda hizbullahın çalışmalarına engel olmak için gidiyoruz. . .. . . . .
traviantr
Bende kesinlikle karsıyım millet dünyayı istediği gibi pisletsin sonra temizlemeye biz gidelim oldy baska varmı istedikleri bişey ???
geyikkutuphanesi
palavra wrote:
-anlayis kabiliyetini gelistirmeni tavsiye ederim-

Kabiliyetlerim konusunda tavsiyede bulunmamanı tavsiye ederim.

Olmuş bitmiş bi olayda ölenlerden bahsetmiyorsun.
Quote:

bak ne demişssin...

Aslında boşa çene yoruyoruz. Benim sana temel olarak demek istediğim senin umduğun şeyleri yapmak için Lübnana gitmediğimiz. İlerleyen günlerde herşey daha da netlik kazanacaktır. Bakalım zaman neler getirecek...

THE END...
palavra
geyikkutuphanesi wrote:
[
Aslında boşa çene yoruyoruz. Benim sana temel olarak demek istediğim senin umduğun şeyleri yapmak için Lübnana gitmediğimiz. İlerleyen günlerde herşey daha da netlik kazanacaktır. Bakalım zaman neler getirecek...

THE END...

tavsiye meselesinde biraz ukela ca davrandim galiba
onun icin ozur diliyorum.

geyikkutuphanesi wrote:
[
Realist olma anlayışını geliştirmeni öneriyorum...

tabi her kes once aynaya bakmasini bilmeli
oneri duymak istemiyorsan ,klavyene dikkat etmelisin

fikirlerimde israr ediyorum
eger kendi icimizden bazi art niyetliler sabote etmezse
bizim askerimiz orada her turlu hile-hurdayi ters yuz edebilecek deneyim ve basirete sahiptir

bekleyelim

"gun dogmadan mesimei seb den neler dogar"

ben bundan sonra dogan her gunun milletimiz adina hayirlar getirecegini umuyorum

onumuzde ki yillarda askerimiz dunyanin her tarafina gidecek

bunu kuru kuruya bir artislik veya emperyalist hislerle degil

aci cekenlerin acilarina son vermek icin yapacak
extramedya
Arkadaşlar mesele oradaki soruna çare olmak mı? Yoksa trendi belirleyen ülkelerin arasında kendimize yer bulmak mı? Eğer ikisi de diyorsak, Lübnan'a hemen gitmeliyiz. Yok amaç sadece soruna çare olmaksa o zaman diplasiyi daha iyi kullanıp, dünya kamuoyunu ayağa kaldırabiliriz ki buna gücümüz var. Ancak bu durumda da başımız ağrıyacaktır. Çünkü dünyadaki diplomasi şunu söyler: Varsan konuşalım, yoksan sus!
Türkiye bu bölgede var. Ancak bunu göstermek için de Lübnan da var olmak zorunda. Aksi halde oyunun dışına itileceğimiz kesin. Bizi yönetenler de bu düşünce ile asker gitmeli ısrarını sürdürüyor.
Netice: Allah sonumuzu hayr etsin.
cihan
Türkiye olarak Lübnan'a asker gönderilmemeliydi. Çünkü, Türkiye'nin milli dış politikası bellidir: "Yurtta sulh, Cihan'da sulh". Türkiye'nin kendi kaynakları kendine yeter, artar bile. Görünen o ki, Lübnan'a müdehale barışı sağlamak değil, bölgeyi ve kaynakları kontrol etmek içindir. Eğer amaç barış için olsaydı, milli dış politikamız gereği, Lübnan'a askerimizi elbette göndermemeliydik.

yazan:Murat
extramedya
cihan wrote:
Türkiye olarak Lübnan'a asker gönderilmemeliydi. Çünkü, Türkiye'nin milli dış politikası bellidir: "Yurtta sulh, Cihan'da sulh". Türkiye'nin kendi kaynakları kendine yeter, artar bile. Görünen o ki, Lübnan'a müdehale barışı sağlamak değil, bölgeyi ve kaynakları kontrol etmek içindir. Eğer amaç barış için olsaydı, milli dış politikamız gereği, Lübnan'a askerimizi elbette gönderirmeliydik.

Görüşlerine saygı duyuyor ve katılıyorum. Ancak, biz 75 yıldır hep konjonktür dışı gelişmelerle uğraşmaktan arka bahçemizdeki ayrık otlarını temizleyemedik. Ben Lübnan olayına böyle yaklaşıyorum. Türk Ordusu OrtaDoğu'da varlığını bir şekilde göstermeli ve kendini ifade edecek yöntemler geliştirmeli. Belirli antlaşmalar çerçevesinde de olsa Lübnan'da bulunmamaızın tarihi sorumluluk gereği olduğunu düşünüyorum. Uzaktan bağırıp feryad etmektense, sorunun kalbinde yer alıp gerekirse neşter vurmanın bizim için hayırlı olacağını düşünüyorum. Sorunumuz Hizbullah değil, İsrail'in yayılımcı politikası. Bizim ordumuz bu tuzaklara düşmeyecek kadar köklü gelenekleri olan bir kurumdur. İnancınız ve güveniniz tam olsun. TSK hesabını veremeyeceği harekatları baştan engeller ki burada hiç de öyle bir tavır yoktu...
serazat
Ben de hayır diyorum ama teskere çıktı bir kere...

borabora
Bu gün ilk askerler gidiyor.önce sahil güvenlik sonrada kara birliği.hadi hayırlısı.
palavra
evet hayirlisi

ben askerlerimizin gerektigi icin gittigi kanaatindeyim

insallah gittikleri gibi sag salim donerler

Allah yardimcilari olsun