FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

Tütün, bu yüzyılda 1 milyar kişiyi öldürecek

bugra9
İnsanların sigara içme alışkanlığı bugünkü düzeyde sürerse, tütünden
bu yüzyıl içinde ölenlerin sayısı geçen yüzyılda ölenlerin 10 katına çıkarak
1 milyarı bulacak.
Uluslararası Kansere Karşı Birlik Konferansı'nda bugün yayınlanan
Tütün Atlası ve Kanser Atlası'ndaki bilgilere göre, dünyada her yıl ölen 1
milyon 400 milyon kişinin tamamı ya da kanserden ölenlerin 5'te 1'inin ölüm
nedeni kanser. Buna sigarayla ilişkili kalp damar hastalıkları ve akciğerle
ilgili hastalıklardan ölenler de eklendiğinde ise yıllık ölüm sayısı 5
milyona çıkıyor ve bu sayının artması bekleniyor.
Bu atlaslardaki tahminlere göre dünyada şu anda 1 milyar 250 milyon
kişi sigara içiyor ve bunlardan yarısı bu alışkanlıkları yüzünden ölecek.
Kanser Atlası'na göre, her yıl teşhis edilen 10,9 milyon yeni kanser
vakasının büyük çoğunluğunu akciğer kanseri oluşturuyor 300 milyon insanın
sigara içtiği Çin'de, akciğer kanseri sonuçta her yıl 1 milyon kişiyi
öldürecek...
cavbela
şuna tütün demeyelim sigara desek daha iyi olur çünkü tütün tıpdada kullanılır yani çoğu kişininde hayatını kurtarmıştır en azından uzatmıştır.. . . . . . .. . .
Garga
Bu 1 milyar içinde ben şu anda yer almıyorum ama etrafımdaki içenler yüzünden pasif içiçi durumuna düşüyorum. İnşallah bu 1 milyarda ben yer almam....
cafein
Tütünden öleceksek bari adam gibi tütün içelim en azından keyif alalım diyorum bir sigara tiryakisi olarak
kadikoy
Ben de yaklaşık 8 yıldır içiyorum. yani üniversiteye başladığım günden bu yana. inanır mısınız, bu kadar (aslında kısa sayılır) süre içinde çok şey değişti. Bir kere hareket etmiyorum desem yeridir. Resmen uyuştum. Ama ne yapalım. Tiryaki oldum bir kere. Günde nerede ise 1 pakete yakın sigarayı içmiyorum, yutuyorum. Özellikle de bilgisayar başında çok içtiğimi fark edince, bu alanı kamusal alan ilan ederek içmemeye çalıştım. Bu sayede tüketimim biraz azaldı. (Eskiden 1,5 pakete bana mısın demezdim)
Fakat siz genç arkadaşlara önerim. Yalvarırım içmeyin. İlk anlarda çok güzel geliyor. Ama hem bedene, hem de cebe zararı inanılmaz.
Düşünün günde 2 YTL. 365 gün. 730 YTL. Çarpın 8 ile, nerede ise 6000 YTL sigaraya para vermişim. Biraz daha dişimi sıksam orta halli bir araba parası. Bunu 25 yıl aralıksız içen için ev parası da denebilir.
İleride çıkabilecek hastalıklara verilecek tedavi ve ilaç parası ve cenaze masraflarını da sayarsak. Rahatlıkla bir villa parası.
Düşünün ve odan sonra için bakalım... Laughing
Garga
kadikoy wrote:
Ben de yaklaşık 8 yıldır içiyorum. yani üniversiteye başladığım günden bu yana. inanır mısınız, bu kadar (aslında kısa sayılır) süre içinde çok şey değişti. Bir kere hareket etmiyorum desem yeridir. Resmen uyuştum. Ama ne yapalım. Tiryaki oldum bir kere. Günde nerede ise 1 pakete yakın sigarayı içmiyorum, yutuyorum. Özellikle de bilgisayar başında çok içtiğimi fark edince, bu alanı kamusal alan ilan ederek içmemeye çalıştım. Bu sayede tüketimim biraz azaldı. (Eskiden 1,5 pakete bana mısın demezdim)
Fakat siz genç arkadaşlara önerim. Yalvarırım içmeyin. İlk anlarda çok güzel geliyor. Ama hem bedene, hem de cebe zararı inanılmaz.
Düşünün günde 2 YTL. 365 gün. 730 YTL. Çarpın 8 ile, nerede ise 6000 YTL sigaraya para vermişim. Biraz daha dişimi sıksam orta halli bir araba parası. Bunu 25 yıl aralıksız içen için ev parası da denebilir.
İleride çıkabilecek hastalıklara verilecek tedavi ve ilaç parası ve cenaze masraflarını da sayarsak. Rahatlıkla bir villa parası.
Düşünün ve odan sonra için bakalım... Laughing

Ben zaten içmiyorum çünkü 1-2 denedim tiksindim sigaradan iğrenç bişi odun gibi peh... Böğk... Abi nasıl içiyosunuz ya bu şeyi.. Öyk yani...
geyikkutuphanesi
penguenin dağıttığı sigara çıkartmları geldi aklıma onları bulamadım ama internette bakınırken şöle bişeler gördüm ortama uygun buldum Laughing Laughing ;

Laughing Laughing Very Happy Wink
palavra
sigaranin havasindan daha cok arkadas cevresinin baskisi bagimlilikta etkili oluyor galiba

keske bunun bir caresi bulunabilse

ben univerditede iken 30 kisiden 5 i iciyordu daha sonra bu sayi
7- 8 e dogru yukselise gecti
kizlar zayiflama bahanesiyle
erkekler delikanlilik tutkusuyla basliyor

sonunda
para
saglik
mutluluk
her sey yok olup gidiyor
b17
Sigaranın da sigarayı icat edenin de nınınını....
Hayvanadam
Thank you for smoking...
nfsforever
orada burada o kadar cok insan sigara içmeye basladı kı bence bu rakam az bile ama bende pasif içiciyim içenler sadece kendilerini zehirlemiyorlar baskalarınıda zehirliyorlar (benim gibi) insallah ben o insanlarin içinde yer almam.