FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

Telefonlara Format Atmak

Garga
Merhaba! Biraz önce Nokia telefonuma format attım ve sizinle ğalylaşmak istedim... Teker teker adımları anlatacağım...

Soft Format atmak için *#7370# (Telefonunuz fabrika ayarlarına geri döner ve etkili bir işlemdir)Bir kod sorar bu kod 12345tir.

Hard Format atmak için telefon kapalı ve SIM ve MMC kartınızı çıkarttıktan ve şarjınızın dolu olduğuna emin olduktan sonra
YEŞİLTUŞ + YILDIZ + 3 tuşuna Formatting yazısı çıkana kadar basılı tutun.

Ancak bazı telefonlarda bu çıkmaz. Örebğin 6630 gibi. Bu telefonlarda 30sn bekleyin ve telefonu açın. Ülkenizi soracaktır. O zaman işlem tamamdır. Eğer başarılı olmazsa tekrar deneyin Smile Biri tutar elbette...

NOT: SIM VE MMC(Hafıza Kartı) Mutlaka çıkarın çünkü format sırasında herşey silinmekte, sadece telefonun işletimi kalmaktadır....

Yardımcı olabildimse ne mutlu. Resimli anlatacaktım ama digital kamerada yakın çekim güzel çıkmadı vazgeçtim....
dxhunter
Kardes guzel anlatmissin. Ama MMC karta ayrı olarak format atilmiyormu ? Soft ve hardda sadece telefon hafizasi siliniyor ama mcc ayri olarak biliyorum .
Dillian
Benim 7250 de çalışmadı??
dxhunter
Dillian wrote:

Kardes senin telefon Symbian degil bu symbian isletim sistemini kullanan telefonlar icin. Genelde 2005 sonrasi telefonlar icin. 7250 bayaaa bir eski Very Happy
Dillian
dxhunter wrote:
Dillian wrote:

Kardes senin telefon Symbian degil bu symbian isletim sistemini kullanan telefonlar icin. Genelde 2005 sonrasi telefonlar icin. 7250 bayaaa bir eski Very Happy

İlgilendiğin için teşekkür ederim...
Seregwethrin
FExplorer ile telefonun C:'sindeki her dosyayı ve klasörü silince formatlanıyor, sonra OS tekrar yükleniyor Smile
Garga
dxhunter wrote:
Kardes guzel anlatmissin. Ama MMC karta ayrı olarak format atilmiyormu ? Soft ve hardda sadece telefon hafizasi siliniyor ama mcc ayri olarak biliyorum .

Ben ilk olarak MMC'ye attım daha sonra ise telefona attım.

MMC'yi kart readera koydum.MsDos'u açtım. Daha sonra da G: yazdım G'ye geçiş yaptım.(ben de okunan sürücü g sizde farklı olabilir tabii ki) daha sonra da format G: yaptım. Kart başarıyla formatlandı.

Sonra sistem dosyaları faaln noldu diceksin atbii ki. Tlefonu açıp kapayınca kendisi ekledi sistem dosyalarını...

Ben de format G olayı aklıma bir anda geldi... Buldum! dedim valla çıkıodum dışarı don gömlek Very Happy
Seregwethrin
Garga wrote:
dxhunter wrote:

Ben ilk olarak MMC'ye attım daha sonra ise telefona attım.

MMC'yi kart readera koydum.MsDos'u açtım. Daha sonra da G: yazdım G'ye geçiş yaptım.(ben de okunan sürücü g sizde farklı olabilir tabii ki) daha sonra da format G: yaptım. Kart başarıyla formatlandı.

Sonra sistem dosyaları faaln noldu diceksin atbii ki. Tlefonu açıp kapayınca kendisi ekledi sistem dosyalarını...

Ben de format G olayı aklıma bir anda geldi... Buldum! dedim valla çıkıodum dışarı don gömlek Very Happy

Zaten MMC'nin içindekileri sildiniz mi direk format atmış oluyorsunuz Smile

Format'ın anlamı herşeyi silmek. Bilgisayarda C:'deki herşeyi silemiyorsunuz çünkü o anda Windows çalışır durumda oluyor. Bu nedenle dostan format komutu ile herşeyi siliyorsunuz. Yani dosyaları silince siliniyor, format atınca daha çok siliniyor gibi birşey yok aslında Smile. He tabi fiziksel olarak formatlarsınız yani her datayı hard diskten siler bu uzun işlem alır, geri dönüşü olmaz ama güzel olur Smile
Garga
Hackerlar boşuna mı bilgisayarı her zaman MSDOS ile kaparlar Smile

A: Abi polis kaç!
B: Ne kaçacağım ya... Bak şu tuş napıo...(Ekran kararır ve birim etiket bırakmak için sorulur bizim hacker arkadaş da Entera basar)
A: Abi harikasın sen ya polis artık aknıt bulamaz...
B: Evet olum gelince ADSL çalışmıo biz de format attık diyelim tamam mı? Zaten Telekom'un mağrifetleri meşhur yutarlar...

Aradan 2 dk geçer ve polis içeri girer...

POLİS: Sizi tutukluyorum!
A: Nie Polis Bey?
POLİS: Bilgi çalmışınız...
A: Kaç kilo çalmışız abi haberim yok?
Diğer Polis: Komserim! Format atıp kanıtları yok etmişler...
POLİS: Olsun biz yine de götürelim...

Mahkeme günü gelir, sorgulanırlar...

HAKİM: Sizin hakkınızdaki suçlama "Bilgi Hırsızlığı" ne diyorsunuz.
A: Hakim Bey! Sakin X Devletinin Ulu Hakimi...
HAKİM: Kes yalakalığı da anlat hadi...
A: Biz baklavadan başka birşey çalmadık...Biz masumuz...
HAKİM: Yaz Kızım! KARAR!(Tüm salon ayağa kalkar herkes büyük bir heyecan içinde sonucu beklemeye koyulur, B ise sen niye böle birşey söyledin der gibi A'yabakar) Baklava çalmaktan 2524. Madde 31. Fıkrasına göre "BAKLAVA ÇALMAKTAN" 35 yıl A ve B'nin hapsine, Ayrıca bir daha ömür boyu baklava yiyememe ağırlaştırılmış cezaya çarptırılmıştır.

TONK! diye bir ses gelir ve mahkeme biter. Ancak A ve B , A'nın yalanı yüzünden tam 34 yıl 51 Hafta 6 Gün fazla ceza aldılar. Çünkü yaptıkları suçun cezası sadece 1 gün nezarethane hapsiydi...
Seregwethrin
Tamam da o verilerin hard diskten kurtarılma olayı. O bildiğim kadar ile normal format dışında her zaman var. Mesela quick format, windowstan bişe silme filan...
Garga
Şurda hikayecik yazalım dedik yani... Elbette kurtarılma olayı var...
selim06
Garga wrote:
Şurda hikayecik yazalım dedik yani... Elbette kurtarılma olayı var...

Hikaye orjinal eserin miydi? Eğer öyleyse çok güzel Applause !değilse lütfen alıntı koduna alalım.
Garga
Kendi orjinel eserimdir. Hiçbir kişi ve kurumdan çalınmamış olup gecenin kör bir vakti yazılmıştır.
dxhunter
Seregwethrin kardes ayrica c:\system klasorunu Fexplorer ile silemessin nasilki windowsta windowsun sistem dosyalarini silemiyorun buda oyle. Ancak klasorun ismini degistirirsen siler, ama genede system dosyaları telefon acikken kullanildigindan gene silemeyebilirsin. Su anda denemek istemiyorum siler miler simdi bide bunla ugrasmiyim Very Happy Tnx.
Garga
dxhunter wrote:
Seregwethrin kardes ayrica c:\system klasorunu Fexplorer ile silemessin nasilki windowsta windowsun sistem dosyalarini silemiyorun buda oyle. Ancak klasorun ismini degistirirsen siler, ama genede system dosyaları telefon acikken kullanildigindan gene silemeyebilirsin. Su anda denemek istemiyorum siler miler simdi bide bunla ugrasmiyim Very Happy Tnx.

Dene bakalım silecek mi Smile
tuncadogus
Garga wrote:

NOT: SIM VE MMC(Hafıza Kartı) Mutlaka çıkarın çünkü format sırasında herşey silinmekte, sadece telefonun işletimi kalmaktadır....

N70 ve 6630 denedim herhangi bir bilgi ya da dosya silinmedi ??