FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

Isigi Geriye Dogru Büktüler

Biter
Quote:
University of Rochester uzmanları, bir deneyde ışığı teorik hızının üstüne çıkarmayı başardı.
Güncelleme: 14:05 TSİ 22 Mayıs 2006 PazartesiNEW YORK - Önceki çalışmalar ışığı yavaşlatmayı başarmıştı, ancak University of Rochester bilim insanları, ışığı teorik ışık hızının üstüne çıkararak, ışık demetine negatif hız kazandırdı. Deneyde teorik hız limitini aşan ışık, geriye dönüyor. Araştırmayı yürüten University of Rochester uzmanı Robert Boyd deneyin alışılmadık sonucunu şu sözlerle tanımlıyor, “Dünyanın önde gelen bilim insanları dahi bu deneyin sonuçları karşısında şaşkınlığa kapılıyor, hepimiz anlamaya çalışıyoruz, gerçekten ilginç.”
‘EMİN OLMAK İÇİN DENEYİ ONLARCA KEZ TEKRARLADIK’
Dr. Robert Boyd, University of Rochester"da optikbilim profesörü.
Boyd’un kendi sözleriyle deney şöyle gerçekleşti: “Optik fiberin içinden bir titreşim gönderiyoruz, titreşim fiberin içine henüz girmeden fiberin öbür tarafından çıkıveriyor. Deneyler üstüne deneyler yaptık ve gördük ki; fiberin içinden geçen titreşimin, giriş (input) ve çıkış (output) titreşimleri birleşecek şekilde, geriye doğru hareket ettiğini farkettik.”
TİTREŞİMİN ÖNCÜ UCU BİLGİLERİ FİBERE TAŞIYOR
Boyd şöyle devam ediyor: “Işık titreşiminde önde giden uç, titreşime ait tüm bilgileri ilk taşıyan tarafıdır, fibere ilk bu uç giriyor. Titreşimin tümü fiberin içine girdiğinde, aslında fibere ilk giren uç çoktan fiberin dışına doğru çıkışa geçmiş oluyor. İlk girişi yapan tarafın yanında getirdiği titreşime dair bilgiden, fiber ışık titreşimini öbür tarafında yeniden yapılandırıyor. Titreşimin bir versiyonu fiberin öte tarafına çıkarak giderken, bir diğer versiyonu da fibere ilk giren yere geri dönüyor.”
IŞIK NASIL GERİ DÖNÜYOR?
Deneyde, titreşim fibere girdiği zaman, fiberin öte tarafında ikinci bir titreşim oluşuyor. İkinci titreşim de başa geri dönüyor. Geri dönüş yapan titreşim, fiberin baş tarafına ulaştığında, ilk girmekte olan orijinal titreşimin yerini alıyor. Bu sayede ışık henüz fibere girmeden, girmiş gibi oluyor, sonuçta da ışık kendi teorik hızının ötesine geçmiş gibi bir etki yaratıyor. Fibere giren ilk ışık, aynı zamanda çıkan ışığı tanımlamış oluyor.
Einstein’ın hiçbir kuvvetin ışık hızını aşamayacağı hatırlatıldığında ise Dr. Byod şu yanıtı veriyor: “Einstein bilgi ışık hızını geçemez demişti, bu deneyde de ışık bilgiden hızlı davranarak öne geçiyor.”
Kaynak: Araştırmanın orijinali Science dergisinde yayımlanmıştır.

adamlar iyicene aştılar olayı ne diyeyim ya Confused
uoturkey
Abi düşünsenize bi şimdi ışık hızıyla giden bir arabanız var X gezeginine gideceksiniz. Daldınız gaza çok bastınız o zaman ne halt yiyeceksiniz Rolling Eyes Question
Biter
herhalde o gezegenin en iç noktasına girersin Laughing
Coomedy
pki ışık hızıyla giden bi arabanın sürücüsüysek ve ışık hızında gidersek farları açınca ne olur?
cavbela
ışık hızına ulaştıgında farları açamazsın daha ddogrusu hiç birşey yapamazsın .ünkü teorik olarak tamamen enerjiye donüşmüş olacaksın.. .. . . . .
DarkJedi323
Işık hızındayken farları çarsan o farların yandığını asla göremezsin çünkü ondan zaten hızlısın. Smile
Coomedy
DarkJedi323 wrote:
Işık hızındayken farları çarsan o farların yandığını asla göremezsin çünkü ondan zaten hızlısın. Smile

Mr. Green
peki aynı hızdaysak?
Mr. Green
DarkJedi323
Coomedy wrote:
DarkJedi323 wrote:

Mr. Green
peki aynı hızdaysak?
Mr. Green

Yine de göremezsin. Seninle aynı konum ve hızda bulunduğu için göremezsin.
g_unit90
ışık hızında gitsen ışık açsan ne fark edecek etraf zaten aydınlık Razz
mcc
Peki ışık hızında giderken farları açınca yol buyunca (1 sn lik dilimde mesela) bir ışık şeridimi çizeriz!
DarkJedi323
mcc wrote:
Peki ışık hızında giderken farları açınca yol buyunca (1 sn lik dilimde mesela) bir ışık şeridimi çizeriz!

İnsan gözünün algılayamayacağı bir hızda olacağın için hiç gözükmezsin. Smile
Ancak teorik olarak bakarsan, ışık hızını aştığın için enerjiye dönüşmüş olursun yani bir ışık şeridi çizecek foton değilsindir artık. Smile
TheMentor
DarkJedi323 wrote:
Coomedy wrote:
DarkJedi323 wrote:

Mr. Green
peki aynı hızdaysak?
Mr. Green

ben buna katılmıyorum çünkü aynı hızdaysak eğer onu duruyormuş gibi farzedebiliriz ve buda demek oluyorki onu görebiliriz fakat teorik olarak pratikte hiç bişi olmaz enerji olursun okadar Very Happy
gatech
Aferin onlara ne diyim. Keddi uzanamadigi cigere pis dermis
kartal
Benim teorim farklı. Eğer ışık hızı ile gidiyorsak, farlarımızda yanıyor diyelim. Bizi gözlemleyen kişinin ufkunda mutlaka bir ışık görünecektir. Eğer onun bakış açısına dik isek sabit büyüklükte ama geçen bir ışık. Doğrultusunda isek, yakınlaşıyorsak büyüyen, uzaklaşıyorsak küçülen bir ışık. Ama hep aynı parlaklıkta ve cisimsel bir özellik taşımadan. Kısacası bize teleskopla bakan eğer görebilirse, arkamızda kalan alanı da flu bile olsa görecektir.
DarkJedi323
TheMentor wrote:
DarkJedi323 wrote:
Coomedy wrote:
DarkJedi323 wrote:

Mr. Green
peki aynı hızdaysak?
Mr. Green

ben buna katılmıyorum çünkü aynı hızdaysak eğer onu duruyormuş gibi farzedebiliriz ve buda demek oluyorki onu görebiliriz fakat teorik olarak pratikte hiç bişi olmaz enerji olursun okadar Very Happy

Işığı görebilmen için senden farklı bir konumda olması lazım. Zaten araba farlarından bahsediyoruz. Farın yanık olduğunu farketmen demek farın ilerisini aydınlattığını görmen demektir ki ışıkla aynı hızda olduğun için onun ileriye gittiğini asla göremezsin.

kartal wrote:
Benim teorim farklı. Eğer ışık hızı ile gidiyorsak, farlarımızda yanıyor diyelim. Bizi gözlemleyen kişinin ufkunda mutlaka bir ışık görünecektir. Eğer onun bakış açısına dik isek sabit büyüklükte ama geçen bir ışık. Doğrultusunda isek, yakınlaşıyorsak büyüyen, uzaklaşıyorsak küçülen bir ışık. Ama hep aynı parlaklıkta ve cisimsel bir özellik taşımadan. Kısacası bize teleskopla bakan eğer görebilirse, arkamızda kalan alanı da flu bile olsa görecektir.

Seni gözlemleyen kişinin gözleri, yaklaşık 300.000 km/sn ile hareket eden bir cismi farkedemez. Burada bahsettiğimiz doğrudan Güneş ışığı veya ampul ışığı değil-ki onlar bir cisimden yansıdığı için görülebiliyor- hareket eden bir cisim. Saniyede 300.000 km hız ile yol alan bir hareketliyi asla farkedemez insan gözü.

Diğer söylediğin olasılıklar da bu yüzden imkansız gibime geliyor.
insolent1
peki ışık hızında gidiyoruz. Elimizde el feneri var ve açıp ileriye doğru ışık hızıylı fırlatıyoruz. Biri bana bunu acıklasın Razz

Not: Işık hızında giden insanın ve ondan da (iki kat) hızlı gidecek olan el fenerinin kül olması ihmal ediliyor.

Razz
DarkJedi323
insolent1 wrote:
peki ışık hızında gidiyoruz. Elimizde el feneri var ve açıp ileriye doğru ışık hızıylı fırlatıyoruz. Biri bana bunu acıklasın Razz

Not: Işık hızında giden insanın ve ondan da (iki kat) hızlı gidecek olan el fenerinin kül olması ihmal ediliyor.

Razz
Boyut değiştirmeleri kaçınılmaz. Laughing

EL fenerini ışık hızıyla ileri fırlatırsan, fener senden 2 kat hızla gidecektir. Fenerin sabit bir doğrultu izlediğini varsayarsak hızı nedeniyle (2x300.000km/sn) ışığı hala göremeyiz gibime geliyor.

Bunlar insan beyni sınırları üzerinde olan şeyler olduğu için sadece "tahmin"ler üzerinde gidebiliriz. Asla oalyın aslını görmeden doğruyu öğrenemeyiz. Smile Kaldı ki teorik olarak ışık hızını aşınca zaman kavramından soyut kalınıyor ve büyük olasılıkla boyut değiştirme denilen olay gerçekleşiyor.

Bilmem duydunuz mu ama "İkizler Paradoksu" diye bir paradoks vardır. Aynı yaşta tek yumurta ikizi olan kardeşlerden biri Dünya'da kalırken diğeri ışık hızıyla uzaya fırlatılır. Aradan 50 yıl ( sayıyı tam hatırlamıyorum, yanlış olabilir-ama 50 diye kalmış aklımda-) sonra uzaya yollanan ikiz geri döner. Dünya'da 50 yıl yaşlanan ikizinin aksine uzaya giden ikiz ilk yollandığı yaştadır. Bu teorik olarak kanıtlanmış birşey ancak pratikte tabi ki olasılığı şimdilik yok. Burdan yola çıkarak ışık hızının üstüne çıkıldığında zamandan soyut kalmanın olası olduğunu çıkarabilirz.
geyikkutuphanesi
şöyle ki örneğin bi tren giderken üzerinde bulunan bir insan hareket ederse insanın yere göre hızı treninkiyle kendinin trene göre hızının toplamı olur. Bunun sebebi trenin ona bir momentum kazandırmış olmasıdır. Momentum kütle ile kazanılabilecek bir şeydir. hatta ki şöyle;
momentum= hız x kütle
ışık için bu durumu düşünürsek kütlesi 0 kabul edilen fotonun kazandığı momentum= hız x 0 = 0 olacaktır. Dolayısıyla hızla giderken biz elimizde bulunan el fenerinin içinden çıkan ışığa hiçbirşey kazandırmamış oluyoruz. O bildiği gibi bildiği hızda gidiyor. Very Happy
DarkJedi323
Bu momentum olayı ışıkta sökmez. Smile Klasik fiziğin her türlü şeyi açıkladığını varsayarsak -ki açıklamıyor- dediğin doğru olabilir, önceki mesajımda söylediğim gibi el feneri'nin hızı da 2xışık hıız olur. Tabi klasik fiziğe göre. Bir de işin kuantum fiziği kısmı var. Smile Bu soru tam bir çelişkiler yumağı. Very Happy Tabi teorik olarak. Pratikte ışık hızında gidebilen bir ciism üretilirse ancak o zaman deneyip görebiliriz. Wink
geyikkutuphanesi
kartal wrote:

ilk mevzuya dönersek;
ışık hızında giden şey ışıktır Very Happy
Bizim onu algılama sorunumuza gelince bu konu arabanın ışık hızına ulaşma süreci ve bize olan uzaklığı ile ilgili bir konu. Araba eğer ufukta bir noktada ışık hızına ulaşırsa tam o ulaştığı noktada biri bize bir el feneri yakmış ve söndürmüş gibi olur. Yani şıkı hızına ulaştığı noktada ve anda bir ışık kaynağı gibi davranır. Ya da başka bi deyişle araba hakkaten sellektör yapmış olur. Very HappyVery HappyVery Happy
araba ışık hızına ulaştıktan sonra ise artık bir ışık kaynağı değil ışıktır zaten.Dolayısıyla farları yakma lüksü kalmamıştır artık...
geyikkutuphanesi
DarkJedi323 wrote:
Bu momentum olayı ışıkta sökmez. Smile Klasik fiziğin her türlü şeyi açıkladığını varsayarsak -ki açıklamıyor- dediğin doğru olabilir, önceki mesajımda söylediğim gibi el feneri'nin hızı da 2xışık hıız olur. Tabi klasik fiziğe göre. Bir de işin kuantum fiziği kısmı var. Smile Bu soru tam bir çelişkiler yumağı. Very Happy Tabi teorik olarak. Pratikte ışık hızında gidebilen bir ciism üretilirse ancak o zaman deneyip görebiliriz. Wink
dediğin doğru ama ışığın hızının kaynağından bağımsız olduğu da bir gerçek. Ben sadece olayı basite indirgemeye çalıştım. Ayrıca madem klasik fizik yapmıcaz o zaman el feneri nasıl hala sağlam duruyo ışık hızıyla giderken Razz
DarkJedi323
geyikkutuphanesi wrote:
DarkJedi323 wrote:
dediğin doğru ama ışığın hızının kaynağından bağımsız olduğu da bir gerçek. Ben sadece olayı basite indirgemeye çalıştım. Ayrıca madem klasik fizik yapmıcaz o zaman el feneri nasıl hala sağlam duruyo ışık hızıyla giderken Razz

işte olay da orda. Wink
bugra9
Bir el fenerini düşünelim. O el feneri bir maddeyi nasıl o kadar hızlı fırlatabiliyorki(ışıktan bahsediyorum). Bunu çözerlerse ışık hızında giden araba yapmak çok kolay olur ama fiyatı ne olur bilemem. Very Happy Bide bunun enerji boyutu var. insanları bu yolla ışınlayadabilirler. Very Happy
DarkJedi323
bugra9 wrote:
Bir el fenerini düşünelim. O el feneri bir maddeyi nasıl o kadar hızlı fırlatabiliyorki(ışıktan bahsediyorum). Bunu çözerlerse ışık hızında giden araba yapmak çok kolay olur ama fiyatı ne olur bilemem. Very Happy Bide bunun enerji boyutu var. insanları bu yolla ışınlayadabilirler. Very Happy
ışığın hızının el feneriyle ya da daha temel oalrak "güç kaynağı"yla alakalısı yoktur.
posof
yorumlar cok ilginc Smile bir einsteine sormak lazim Smile agirlik sıfır kütle sonsuz Smile)
ultimatermof
Valla onu bunu bilmem ben ama size daha ilginç bir şey söyleyebilirim: eğer ışık hızında gitseydiniz o zaman; vakit sizin için geçiyoru gibi olurdu ama geçmezdi, yani yaşlanmazdınız.

Ayrıca Einstein diyosa doğrudur bence; belki de o ışığı değil de cisimleri kastetmiştir: "Cisimler ışık hızını geçemez." gibi bir şey demiştir.
gtaturkey
beynin aşırı hareketten felç kalır olacağı bu Smile
efekancandan
araba zaten ışık hızını geçerse farlar arkadan geleceği için far problemi olmaz diye düşünüyorum. Smile