FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

Sıfır Doğru

darkeagle
www.11fen-a.com wrote:
LeMan dergisinin uzun süredir 'Rekor Geliyor' diyerek merak uyandırdığı konuyu aydınlatıyoruz: Sefa Boyar, 'sıfır doğru' hedefiyle Öğrenci Seçme Sınavı'na girecek. Amacı tüm soruları yanlış yanıtlayıp rekor kırmak.

Üniversiteyi bitirmek üzere olan, hem de ODTÜ gibi bir üniversitenin inşaat bölümünden mezun olup ardından Öğrenci Seçme Sınavı'na girmek... Peki neden? İkinci üniversite mi?.. Hayır. Bunu yapan Sefa Boyar'ın amacı bambaşka. Tüm soruları yanlış yanıtlayıp rekor kırmak ve sınav sistemini, ailelerin ve genel olarak toplumun ÖSS'ye yaklaşımını eleştirerek, fazlasıyla büyütülen ve stres kaynağı olan sisteme dikkat çekmek. Sefa Boyar bu denemesinde en büyük desteği, başta Mehmet Çağçağ olmak üzere LeMan ekibinden görmüş. LeMan, uzun süredir 'karnesi en kötü olanlar'a bisiklet hediye ediyor. Mehmet Çağçağ, bu 'karnesi en kötü olanlar'ın, zekâ fışkıran gözleriyle kendilerini de şaşırttıklarını ve bu denemede Sefa Boyar'a destek vermelerinin başlıca sebebini şöyle açıklıyor: "Ailelerin ve gençlerin yaşadığı bu ÖSS stresi, gerilimi, korku ve endişesi, panikatağı, intiharı başka hangi toplumda vardı? LeMan okuru Sefa kardeşimizin mailine 'Hayır' diyebilmemiz mümkün müydü?.."

MÜHENDİS ÇIKACAK
- ÖSS sınavında sıfır doğru yanıtlama fikri nasıl doğdu?
- Olay birdenbire cereyan etti. Bir an düşündüm; bu sınav bir hayat olarak gösteriliyor. Ve bu hayat birçok öğrenci ve anneler baba için bir yıkım oluyordu. Ben de bunları yaşadım. Annem ve babam aynı strese ortak oldu. Bunu daha iyi göz önüne sunmak ve bir üniversite mezunu olsam bile sınava girecek öğrencilerin söylemek istediklerine elçi olmak için güzel bir yoldu bu.

- 10 gün sonra ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü'nden mezun olacak bir üniversitelinin bunun heyecanını duyması gerekirken, ÖSS ile hesaplaşmaya girmesinin bir anlamı olmalı.

- Aslına bakarsanız bunu tüm üniversiteli arkadaşlarımdan beklerdim. İnsan çok çabuk unutuyor yaşadıklarını. Birçok kişi, "Bana ne kardeşim! Ben sınava girdim. ÖSS'yi bu sene sınava girecek öğrenciler, anneler babalar düşünsün," diyor. Bence yanlış bir düşünce. İster ODTÜ'den, isterse başka bir yerden mezun olayım, ben kendimi en azından topluma karşı sorumlu hissediyorum. Birbirimizin dertlerine ortak olmaz, umursamazsak toplum çöker. Ben de sınava girecek öğrencileri anne ve babaları sonuna kadar desteklediğimi, onların stresine derdine ortak olduğumu göstermek istiyorum.

- Oldukça güç değil mi ÖSS'de sıfır doğruya ulaşmak? Daha önce bu rekorun sahibi yok mu?

- ÖSS arşivinden edindiğim bilgilere göre, daha önce böyle bir olayı deneyen olmamış. olmamış. Benden zeki olmasın, birkaç kişi bütün soruları sallayarak eksi 10 nete kadar inmeyi başarmış. Bu da güzel bir olay tabii ki. Ama burada bahsettiğimiz rekor denememiz, tam 180 sorunun da yanlış yapılmasıdır. Yani eksi 45 netten söz ediyoruz. Bu bir ilk ve cesaret etmesi bile güç bir olaydır. Bu rekoru kırarsam Sayın ÖSS Başkanımızın açıklama yapmasını bekliyoruz. Umarım, en azından bireye saygı duyup, bunu benim için yaparlar. Şimdiden sağol Başkanım, sizin sayenizde buralara geldik.

- Bu rekoru kırmak için nasıl hazırlanıyorsunuz?
- ÖSS'de zaman, ve bilgi önemli. Her ikisini de kontrol ederek en verimli şekilde her gün çalışıyorum. Rekoru kırabilmem için soruların hepsini doğru çözmem gerekiyor. Soruları çözüp, doğru yanıtları bulup yanlışlarını işaretleyeceğim. Tabii ki bütün soruları yapıp yanlışlarını işaretlemem için gerçekten iyi bir çalışma gerekli. Şu an için yalnız çalışıyorum. Fakat birçok hocamdan bu fikrim üzerine beni çalıştırma isteği geldi. Belki çalışacağız. Bu sistemde bunun için bile eşek gibi çalışma gerek ağabey vallahi!

Benim sınavımda da bi fark yok Laughing
borabora
darkeagle wrote:

Benim sınavımda da bi fark yok Laughing

sendemi - 45 i denedin. Laughing
maniac_ea
valla bende yaptım bişiler bakalım ne yapmışım temmuzda belli olcak Very Happy
asteriks
Gerçekten sıfır doğru yapmak yapmak baya zor. Çünkü her soruyu okuyup yanlış cevabı vermesi lazım. Baya bir çalışması gerek Wink
TheMentor
soruları okuyup yanlış yanıtlamak ne kadar kötü vişi ama ii komedi olur:D
DarkJedi323
Bir sorunun yanlış sayılması için;

i) Doğru cevap şıkkı dışında bir şık işaretlenmiş olması
ii) Birden fazla seçenek işaretlenmiş olması
iii) Hatalı kodlamak ( daireyi tam doldurmamak vs.)

gerekir. Sanıldığı kadar bu rekor denemesi o kadar zor değil. Adam çıkar iki şık işaretler al sana yanlış sayılır soru. Wink

Ayrıca bu denemeyi gerçekleştiren kişinin ODTÜ'yle alakası yok bildiğim kadarıyla Açık Öğretim'de okuyormuş. Geçenlerde bir programa çıkmıştı, orada söylemişti. Tabi bu rekoru deneyen başka bir şahıs da olabilir.
uoturkey
Quote:
Bu sistemde bunun için bile eşek gibi çalışma gerek ağabey vallahi!

Bu cümleye katılıyorum herkes eşşek gibi çalışcak başarsa da başarmasa da. EEE Sayın Teziç görüorsunuz mahali durum... Twisted Evil
selim06
DarkJedi323 wrote:

gerekir. Sanıldığı kadar bu rekor denemesi o kadar zor değil. Adam çıkar iki şık işaretler al sana yanlış sayılır soru. Wink

Ayrıca bu denemeyi gerçekleştiren kişinin ODTÜ'yle alakası yok bildiğim kadarıyla Açık Öğretim'de okuyormuş. Geçenlerde bir programa çıkmıştı, orada söylemişti. Tabi bu rekoru deneyen başka bir şahıs da olabilir.

2 şıkkı işaretlersen sorun boş sayılır.Yani adam -45'e ulaşamaz.Hatalı kodlarsanda aynı şey geçerli.Yani adamın işi gerçekten zor ama Full yapmaktan daha kolay tabi Very Happy
arno
doğru yapmak için şansı 100de 20. yanlış yapma şansı 100de 80. zaten burdan belli oluyor ki işi çokta zor değil. Bizde girdik bu sene sınava. yıl içinde de defalarca deneme sınavlarına katıldık. Hiç bilmedin konuda bile kesin bi şıkkı eleyebiliyorsun. tamamen düz mantıkla. Bence çok zor olmamıştır bu sınav o kişi için. zaten doğru cevapların çoğunu da biliyodur odtü mezunu bi kişi. mesela biz normalde iki şıkka kadar indirip sallıyoruz. adam da 3 şıkka indirsen kalan ikisşnden birini sallasa yine yanlış yapar. Tepki anlamında iyi bi düşünce ama bence çok zor değil. Ayrıca -45 net yapamayacak. Çünkü Ösymnin her sene mutlaka bi kaç sorunun hatalı olduğunu açıklayıp iptal ediyor Smile
DarkJedi323
selim06 wrote:
DarkJedi323 wrote:

2 şıkkı işaretlersen sorun boş sayılır.Yani adam -45'e ulaşamaz.Hatalı kodlarsanda aynı şey geçerli.Yani adamın işi gerçekten zor ama Full yapmaktan daha kolay tabi Very Happy

Yanlışın var. İki şık işaretlersen soruya yanlış cevap vermiş sayılırsın. Wink
maniac_ea
beyazın ntvdeki programına telefondan katıldı cocuk -45 puan yapamıcakmış aynen söle dedi "ben -45 puan yapmayı denedim ama ösym yanlış soru hazırlıyınca -45 puanda yapamam" dedi ösym 3 soruyu iptal etmiş yanlış diye
DarkJedi323
Ben ösym'nin sitesinde resmi bir açıklama göremedim eğer yapıldıysa. Bu soru iptali muhabbetleri hep olur, resmi bir açıklama olmadan inanmayın derim. Ayrıca her sene şöyle aptal bir söylenti çıkar: " Soruları bu sene Tübitak hazırlamış". Rolling Eyes
spAxel
maniac_ea wrote:
beyazın ntvdeki programına telefondan katıldı cocuk -45 puan yapamıcakmış aynen söle dedi "ben -45 puan yapmayı denedim ama ösym yanlış soru hazırlıyınca -45 puanda yapamam" dedi ösym 3 soruyu iptal etmiş yanlış diye

evet bnde izledim 3 soru iptal olmus
cavbela
tamam o velette artik -44.25 net yapar. ama canı sagolsun inşallah seneye girip -45 netini yapar. . .. . . .
kadikoy
Arkadaşım http://www.egitimvitrini.com diye bir site var. Orada okudum, ÖSYM yanlış soru yok deyip noktayı koymuş. Kısacası bu arkadaş eğer -45 denedi ise mutlaka yapar. Ne olacak. 2 şıkkı aynen işaretle olup bitsin. Ama hileli rekor olur.
ÖSYM'nin yerinde olsam, cevap anahtarını bulup basına veririm. Eğer birden fazla şık işaretlemişse sahteciliği de ortaya çıkar. Ha ne dersiniz? Laughing
geyikkutuphanesi
merak ettim yaw bu arkadaş deneme sınavlarında kaç yapıyodu acaba? Very Happy
duckling
Tübitak hazırlıyor meselesi kadar saçma birşey yoktur heralde Very Happy

sınava girip yapamayınca bahane işte Very Happy
efsane
valla ne demek lazım heralde arkdaşın işi baya zor ama neyse en iyi söz "İnşallah Başarısız Olursun Kardeş!" demek olur Smile
uoturkey
efsane wrote:
valla ne demek lazım heralde arkdaşın işi baya zor ama neyse en iyi söz "İnşallah Başarısız Olursun Kardeş!" demek olur Smile

Kesinlikle başka şekilde başarısızlık dileyemezsin Very Happy
b17
asteriks wrote:
Gerçekten sıfır doğru yapmak yapmak baya zor. Çünkü her soruyu okuyup yanlış cevabı vermesi lazım. Baya bir çalışması gerek Wink

Hepsini boş da bırakabilir Smile Laughing
geyikkutuphanesi
b17 wrote:
asteriks wrote:

Hepsini boş da bırakabilir Smile Laughing

Hepsini boş bırakırsa -45 puan alamaz. Hepsini yanlış yapması gerekir ki 4 yanlış olmayan 1 doğruyu götürsün ki - paun alsın.
posof
nezaman yök kalkar adam akıllı bir sistem gelir bu gençlik rahata erer bu ülkede düzelir.
duckling
bu arada arkadaş yapmış dediğini öss hesaplayamamış sonucunu Very Happy
dxhunter
Arkadas amacina ulasmis sanirim . Sonuncu olmus.
bugra9
Puanı hesaplanamayan binlerce öğrenci var. Amacı puanı hesaplanmasın deil -45 net yapmak. Bide Amacına ulasamamıs çünkü 1 soru iptal edildi. Very Happy
mr.emre
bugra9 wrote:
Puanı hesaplanamayan binlerce öğrenci var. Amacı puanı hesaplanmasın deil -45 net yapmak. Bide Amacına ulasamamıs çünkü 1 soru iptal edildi. Very Happy

bi tane de yanlış pardon doğru yapmış Very Happy
Garga
Yapabildi mi bu adam?
insolent1
Garga wrote:
Yapabildi mi bu adam?

ben duymadım.duyan var mı?
mr.emre
insolent1 wrote:
Garga wrote:
Yapabildi mi bu adam?

ben duymadım.duyan var mı?

YAPAMADI
insolent1
biri bana anlatsın programına bağlanmmıştı o cocuk. heheee
yapamamış.rezil oldu.şimdi annesinin babasının bizim oglan öss de hepsini yanlış yapamadı diye morali bozuktur.