FRIHOSTFORUMSSEARCHFAQTOSBLOGSCOMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

Zmien przegladarke - dla mnie to jest przesada

pawelsz
Denerwuje mnie powstawanie akcji typu browsehappy. Chociaz nie samo powstawanie, bo dopoki sobie reklamuja 'lepsze' przegladarki, to jeszcze wytrzymuje. Ale zdecydowanie nie podoba mi sie robienie wszystkiego, aby odwiedzajacy strone zmienil przegladarke na Firefoxa/Opere. Nie podoba mi sie, ze co chwila widze pasek 'internet explorer nie potrafi prawidlowo wyswietlic tej strony', zwlaszcza, jesli wyglada ona dokladnie tak samo, jak w 'lepszych' przegladarkach. I nie chce tutaj mowic, ze FF/Opera/Safari etc sa zle (z Safari to na OSX sam korzystam), ale jak widze niektore strony to sie dziwie ich autorom. Przyklad - strona powiedzmy zgodna ze standardami, XHTML Strict, CSS, moze nawet WCAG-AAA, 508, niepotrzebne skreslic, i co widze? Strona wyglada idealnie we wszystkich przegladarkach poza IE. Dlaczego? No i tu sie zastanawiam. Sam tworze strony internetowe, mam zgodnosc ze standardami, wszystko wykonuje zgodnie z zaleceniami etc i moja strona wyglada dokladnie tak samo we wszystkich przegladarkach (i nie mowie tu o przypadkach bardzo prostych stron, chociaz na sile skomplikowanych tez nie tworze). A co nieraz widze? Strone, ktora nie tylko slabo wyglada, ale nie wyswietla sie na IE prawidlowo.

Teraz pewnie napiszecie, ze Firefox, Opera i tym podobne sa wygodne, swietne i tak dalej. Tak sie sklada, ze w chwili obecnej mam zainstalowane na komputerze te przegladarki (przy tworzeniu stron warto sprawdzic, czy we wszystkich dobrze wyglada). Ale jakos nie przekonaly mnie do korzystania z nich. Z drugiej strony, z czystego IE tez nie korzystam (mam na niego nakladke maxthona). I jak dotad nie zdarzylo sie, zeby mi sie system wysypal. Nierzadko trafiam na rozne dziwne strony, ale dziwnym trafem omija mnie wszelki smiec. A jesli chodzi o obsluge to przyzwyczailem sie do paru bajerow, ktore sa w maxthonie (wiem, ze to IE i ze nie usuwa wszystkich jego bledow), a ktorych w operze/ff nie ma.

Tak wiec po co odrzucac odwiedzajacych od swojej strony internetowej, umieszczajac napis 'zmien swoja przegladarke internetowa na (i tu nazwa)'? Jeszcze pol biedy, gdy napis ten mozna zamknac lub nie jest bardzo widoczny. Ale trafilem na strone, ktora po probie otworzenia jej na IE (i nakladkach na nie) przekierowywala na komunikat, ze nie ogladne interesujacej mnie witryny, dopoki nie zainstaluje Firefoxa. Dobra, w domu mam te kilka przegladarek, ale czesto potrzebuje uzyskac dostep do jakiegos zasobu w szkole, gdzie jest tylko IE, a zwykly user nie ma uprawnien do instalowania programow... Tak samo wiele kafejek internetowych (chociaz chyba juz coraz mniej) ma tylko IE.

Tak wiec chcialbym, aby strony internetowe byly dostepne dla wszystkich, niezaleznie od przegladarki. Mam zamiar umieszczac banery akcji anybrowser na swoich stronach w przeciwienstwie do osob umieszczajacych teksty pochodzace od browsehappy.

Dla zainteresowanych (tylko mnie o reklame nie oskarzajcie Cool)
http://www.anybrowser.org/campaign/
gecko
a ja myślałem że tylko mnie to denerwuje Razz

FF/Opera/inne są świetne ale to tak jakby wstęp na autostrady miały tylko "beemy" i "merce" a, powiedzmy, Kia Rio nie (chociaż w sumie czemu nie? Very Happy ).

rozumiem "szczytny" cel ale bez przesady. bo w końcu mamy tą wolność czy nie?

ale z Kią Rio to można by tak zrobić
b4r4t
Ja uzywam IE i Firefoxa naprzemiennie , opere też czasami Smile Np na Firefoxie przeglądam fora, strony na których są newsy itp (z racji wbudowanego RSS). Na operze zaglądam na strony rodzaju autosurf (moim zdaniem ma najskuteczniejszego popup blockera) a na IE jak chce coś na szybko sprawdzić (ustawiona jako domyślna) - nie uważam żadnej za najlepszą chociaz chyba najwygodniej pracuje mi się na Firefoxie.
Tworzenie stron Anty-IE uważam za bezsens ... ja osobiście jak tworze strone to koduje ja tak, by wyświetlała sie we wszystkich przeglądarkach jednakowo, a przy okazji i tak nie mam problemów z validacją CSS/XHTML 1.0 Strict Smile
Strona która sie validuje = strona poprawnie wyświetlana w każdej przeglądarce Smile Taka moim zdaniem jest idea w3c - jeśli strona przechodzi test to jest kompatybilna z nadchodzącymi tworami wszystkich firm:)
webek
Mnie też to denerwuje... Evil or Very Mad
A siedze na Maxthon'ie i nie mam z nim żadnych problemów...

Kiedyś zaisntalowałem firefoxa tylko po to by go sprawdzić, ale jedyne co mi się w nim podobało to tylko wyszukiwanie :p
Może to kwestia przyzwyczajenia, bo w firefoxie wszystko jest w innym miejscu niz w maxthonie...
vrooth
no jest to denerwujące, ale coż poradzisz, zawsze znajdzie sie iluś zapaleńców, który bedą wymagali konkretnej przeglądarki na swoją strone...

dla mnie to idiotyzm, ale może rzeczywiście te strony roznie wyglądają pod roznymi przeglądarkami i stąd te przymusowe przekierowania Rolling Eyes
draqo
Niech każdy używa to co mu się podoba. Ja używam od zawsze internet explorer, ponieważ się do niego przyzwyczaiłem i nie zamierzam go zmienić mimo tylu błędów, choć nie wiadomo ile w tym prawdy Razz

Pozdro
draqo ;p
pawelsz
No to widze ze sie znalazlo kilka osob ktorym takze sie dzialania prowadzone przez kampanie 'ulepszania' internetu nie podobaja Wink Co wiecej, zauwazylem (przynajmniej w kilku przypadkach), ze uzywanie <link (...) media="print" /> dla css nie zawsze dobrze dziala w 'lepszych' przegladarkach, za to w IE bez problemu Razz Razz Razz
Nie podoba mi sie to, co pisza na stronie osiolki.net (chociaz osobiscie uwazam te strone za dobra, bo przygotowywanie stron tylko dla IE to tez nie jest dobra rzecz) - ze jesli strona zle wyglada w IE to nie wina autora, ale przegladarki, za to jesli dobrze wyglada w IE a zle w FF/Opera/etc to wina nie przegladarki tylko autora...
b4r4t
pawelsz wrote:
ze jesli strona zle wyglada w IE to nie wina autora, ale przegladarki, za to jesli dobrze wyglada w IE a zle w FF/Opera/etc to wina nie przegladarki tylko autora...

Hmm tutaj jednak mają trochę racji ... na przykłąd kochane IE nie obsługujące takich rzeczy jak "min-width/height" które bardzo ułatwiają życie. IE jako wartosci mion interpretuje zwykłe width/heigh co jest dla mnie idiotyzmem skoro w CSS są wartosci min/max. To mnie akurat drażni przy tworzeniu stron, że nie mogę używać tej wartości (np gdy tworzę stronę która na początku nie będzie zawierać sporo tekstu a chciałbym, żeby ten layout jednak był troche rozciagnięty w dół. IE zignoruje wartosci min , a jak wpisze normalne height to kazda inna przeglądarka nie rozciagnie już takiej ramki).
Kolejną denerwującą (ale do obejscia bez szkód własnych) rzeczą jest nadawanie domyślen minimalnej wysokości DIV'a. Dla przykładu, jeśli ustawimy dla body font-size na 10px a warstwie wysokośc na powiedzmy 5px to i tak IE wyświetly warstwę o wysokości 10px! Obchodzi sie to banalnie - dla każdej warstwy która ma być mniejsza ustawia się opcje font-size: 1px i po krzyku - niestety z "min-width/height" juz tak prosto nie jest :/

A caly sens cytowanego zdania - jeśli działa pod IE ładnie, a pod pozostałymi nie to JEST wina autora który pisze stronę patrząc tylko w przeglądarkę która czasem inaczej interpretuje CSS. Natomiast pisząc pod FF/Operę wiesz, że funkcje CSS użyte tak własnie powinny dzialać, wiec pod względem kodowania nie jest Twoją winą, że pod IE nie chodzi, ale sam wstawienia w internet strony która niepoprawnie wyswietla się w IE już jest winą autora który jednak powinien się pświęcic i przerobic kod tak, by we wszystkich działało jednakowo:).

Ale nadal nie jest to powodem by pisać stronę pod jedną przeglądarke i wmuszać komuś coś czego nie chce.
pawelsz
Dobrze, z tym sie zgodze ze nie wszystko zawsze jest tak jak powinno, ale przesadą jest to, jak czasami widze strone 'zgodna' ze standardami ktora jest zrobiona tak, ze we wszystkim poza IE wyglada dobrze a w IE sie tego czytac nie da, a strona ma taki design ze chyba lepiej by wygladalo na tradycyjnym, bialym tle i czarnym tekscie pisanym timesem, to sie zastanawiam, co autor chcial osiagnac.

Quote:
Ale nadal nie jest to powodem by pisać stronę pod jedną przeglądarke i wmuszać komuś coś czego nie chce.

No wlasnie, a tam bylo napisane, ze nie trzeba pisac stron tak, aby wygladaly dobrze w IE...

Quote:
niestety z "min-width/height" juz tak prosto nie jest :/

Zawsze mozna zastosowac trik:

Code:
<!--[if IE 6]><link rel="stylesheet" type="text/css" href="poprawki_ie.css" media="screen" /><![endif]-->

I do tego pliku wrzucic wartosci odpowiednie dla IE. Chociaz osobiscie niezbyt przepadam za stosowaniem tej metody... Wole troche popracowac i zmusic strone do dobrej pracy we wszystkich przegladarkach przy uzyciu jednego arkusza stylow. No chyba ze sie nie da inaczej. (btw: mam nadzieje ze sie w tym kodzie tylko dla ie nie pomylilem Very Happy)
cambridge
ie 7 was wszystkich pogodzi;-)

http://blogs.msdn.com/ie/archive/category/6862.aspx

co prawda masa webmasterow (w tym nizej podpisany) bedzie mialo kupe roboty z poprawianiem cssów napisanych z uwzglednieniem "IE hacks"

dlatego odmiennie niż moj przedmówca szczerze4 polecam dolaczanie alternatywnego stylu dla ie - metode wprowadzil sam microsoft
WMP
pawelsz, pomyśl skađ bierze się adware i inne na komputerac mojich kolegów? Nie uzywają emule, kupują oryginały, nie potrafia nagrywac płyt, i KORZYSTAJĄ Z IE. Gdy raz uruchomiłem na takim kompie ie to zachwilę wywalało mi miliony reklam, co mnie doprowadzało do ***. Zrobiłem raz doświadczenie. Na IE znalazłem taka www która jest niebezpieczna dla kompa i ja uruchomiłem. Zaraz komp był nie przydatnym złomem. Oczyściłem go itp. i otwieram tą samą stronę w firefoxie. I nic się nie dzieje.

A dlaczego ludize umieszczają kod z hapybrowser na stronach które wygladaja tak samo na wyztkich przegladarkach? Gdyż chcią przekonać użykownika do innych lepszych pzegladarek, aby nei było czegoś takiego co napisałem na górze.

Sam wsadziłęm ten panel happybrowser na www.enaria.be gdyż za nic nei moge poprawić tej strony Sad tródno.
mtx
to jest dyskryminacja.. ja mam 3 przegląday, bo mam na nich zapamietane stronki.. friha przeglądam ff swoją stronkę edytuję na Avant (wersja IE), a jeszcze inne na Operze- bo tak mi wygodnie- automatycznie się odpalają przy starcie, a nie mam 50 stron na raz..

Swoją drogą pierwszy raz mnie zaskoczyło FF, bo się.. skichało. Włączyła się dziwna klawiatura i pod z mam y i odwrotnie, nie ma pl znaków itd.. na Avancie piszę normalnie, dlatego piszę tutaj i tam przeklejam. Wiem, że muszę jeszcze raz otworzyć aplikację, ale na razie mi się nie chce..

Tak czy inaczej jeśli ktoś chce używać IE nawet jeśli zasyfia kompa- to czemu ty, jako twórca strony masz o tym decydować?
jendrex
Mnie najbardziej denerwuja noobki co pisza "ie to shit, weź sobie ff" a tak naprawde wiekszosc z nich nie wie w czym tak naprawde lepszy jest ich ff a w czym gorszy ie :/ to jest bardzo denerwujące, zamiast normalnie powiedziec co im lezy to zawsze jedno zdanie "ie to shit"
WMP
mtx, nie decyduje o tym, ale informuję że lepszym wyborem będize to i to.
pawelsz
Quote:
Gdy raz uruchomiłem na takim kompie ie to zachwilę wywalało mi miliony reklam, co mnie doprowadzało do ***.

To dlaczego windwowsa mam czystego, zadnych smieci etc., nic sie nie sypie, wszystko chodzi jak powinno itd...?

Quote:
informuję że lepszym wyborem będize to i to.

OK. Powiedz mi np jakich plyt CD uzywasz do nagrywania a program od nagrywania co chwile bedzie cie informowal,' ze lepszym wyborem bedzie to i to'.
ChesterB
mtx wrote:
(...)to czemu ty, jako twórca strony masz o tym decydować?

Hmm, może dlatego że to twoja strona? Jeżeli iść by tym tokiem myślenia, powinienem na stronie mieć XXX skórek, bo przecież nie każdemu się podoba taka kolorystyka...
Jako twórca strony, decydujesz w jakich przeglądarkach będzie się strona dobrze wyświetlała...

Ps. Istnieją przeglądarki Lynx'o podobne, to może z powodu tego wrócimy do tworzenia stron czarny tekst na białym tle?

To przeglądarka powinna się trzymać standardów, a nie webmaster od nich odbiegać aby przeglądarka dobrze wyświetliła strone!
Calemb
Dokłądnie. Zgadzam się z ChesterB. Może jeszcze ankiete założyć na stronie kto jakie kolory lubi i jakiej przeglądarjki używa i wszystko będziemy pod indywidualności ustawiać? Oczywiście trzeba zrobić strone w miare normalnego koloru, bo jednak strona istnieje dzieki jej uzytkownikom!
pawelsz
Wiec moze zrobimy na odwrot? Tzn zamiast pisac na stronie 'internet explorer nie potrafi prawidlowo wyswietlic tej strony', zaczac pisac: 'mozilla firefox nie potrafi prawidlowo wyswietlic tej strony'? W koncu to ja jestem autorem strony.
I nie chodzi mi tutaj nie tyle o to ze strony nie najlepiej wygladaja, ale o sam fakt zbyt czestego informowania o tym uzytkownikow. Bo jednak to, ze powiedzmy Firefox wyswietli jedna linie, ktorej IE nie wyswietli, mnie osobiscie tak bardzo nie przeszkadza.
Inna sprawa, ze jesli strona jest 'tylko dla IE', wszyscy zaczynaja sie burzyc, ze to, ze tamto...
A kiedy strona nie wyglada dobrze w IE - 'trudno, uzywaj przegladarki zgodnej ze standardami'.
Co do Lynxa - nie spotkalem sie, zeby na jakiejkolwiek stronie pojawial sie napis: 'lynx nie potrafi prawidlowo wyswietlic tej strony'.
Tak wiec juz nie chodzi mi az tyle o sam fakt, ze niektore strony zle sie w nim pojawiaja, ale o teksty typu 'IE nie potrafi wyswietlic tej strony'...
Deathplanter
cambridge wrote:
ie 7 was wszystkich pogodzi;-)

Cambridge,nie wiem czy to ja coś źle rozumiem czy Microsoft działa nie tak jak trzeba.

Sprawa się ma tak: gdy potrzebuję browsera,nie interesuje mnie shortcut do wchodzenia na stronę pizzerii polecanej przez Microsoft,nie rajcuje mnie narzucanie konkretnego "szperacza" ani inne przejawy komercji.

Może troszkę wykraczam poza zakres dyskusji,ale definitywnie nie nawidzę wszystkiego,co Microsoftowskie (pominę zabawki z pakietu Office oraz VS,mają co prawda sporo wad,ale warte są przynajmniej swojej ceny...). Nie nawidzę taktyki Microshitu,narzucające nam WMP zamiast Winampa (próbowaliście odinstalować? WMA przestanie działać ;P),zmuszające do posiadania IE (active desktop,cały ten "explorer" etc.) czy wgrywające na siłę Windows Movie Maker czy MSN. Wszystkie z tych projektów sprawiają wrażenie robionych "na siłę" i są ściśle (mniej lub bardziej...) "scalone" z systemem. Od lat,edycja po edycji dostawaliśmy ten sam kernel,z tą samą stabilnością (mówię o okresie od Win98 do ME)... czy mi się tylko wydaje,czy do każdego z w.w. programów znajdzie się bardziej user friendly,przetłumaczony open source? Płacąc za Windows płacicie też za jego dodatki,a jakakolwiek by była wartość IE oceniana według MS,jeśli nie jest ujemna to jest ona za duża Wink Niedawno doszedłem do wniosku,że skoro i tak bym ukradł s.h.i.t. (nie oszukujmy się,kto tutaj nie wykorzystując komputera wyłącznie w pracy dysponuje legalnym systemem),zdecydowałem się wgrać Linuxa. Jeszcze nie znalazłem zadania w którym by się nie sprawdził,wszystko działa szybciej i w każdej chwili mogę poprawić kod zabawek,z których korzystam... podczas gdy pluginy do IE są w śladowych ilościach i wydawane wyłącznie przez MS.
@down:
Windows Media Player-musisz się czepiać?
WMP
Quote:
narzucające nam WMP

W jakim sensie WMP? Laughing
vrooth
dobrze wiesz w jakim Laughing

windows media player nie jest taki zły - zaraz pewnie się na mnie rzuci kilka osób że co ja mowie Wink natomiast co innego działalność microsoftu...
WMP
Rzucam się na ciebie, masz racje nei jest zły ale nei jest świetny. Nei ma funckji napisów z pliku txt i... I tyle narazie wiem Smile
pawelsz
No i co z tego, ze ma te bledy etc? A to ze windows media player nie jest idealny to wiem (do muzyki uzywam foobara a do filmow roznych darmowych programow). Chociaz sa osoby, ktore wola windows media playera. Ale z drugiej strony - jesli pojawilaby sie jakas alternatywa dla IE z dokladnie takim interfejsem jak ma Maxthon to pewnie bym z tego skorzystal. Bo jak dla mnie to jest wygodniejsza przegladarka niz te cale FF i opery.
I wiedzialem, ze skonczy sie na tekstach typu 'ie jest zle, zainstaluj sobie cos innego', 'zaraz komputer bedzie caly w spyware' etc...
Mnie to juz nudzi. 'IE do pieca, instaluj FF!' Bez sensu. I tak nie zmienie przegladarki.
Calemb
Ja Cie nie rozumiem! Sam prowokujesz to żeby Ci tak mówiono! Więc skończ pokazywać jaki to Ty asertywny jesteś i przyokazji napijasz posty!
Kudlaty
Deathplanter wrote:
Nie nawidzę taktyki Microshitu,narzucające nam WMP zamiast Winampa (próbowaliście odinstalować? WMA przestanie działać ;P),zmuszające do posiadania IE (active desktop,cały ten "explorer" etc.) czy wgrywające na siłę Windows Movie Maker czy MSN.

No wiec zacznijmy od tego ze majac dobre narzedzia mozemy usunąć juz z płyty instalacyjnej takie programy jak MSN czy WMM...
Active desktop mozemy wyłączyc zaraz po pierwszym uruchomieniu systemu.. :]
explorer to jest shell windowsa takze dziwne zeby go wylaczyc.. ale skoro bys chcial to wlacz sobie linie komend i pracuj na niej.. :]

co do tego ze ludzie mówia ze IE jest do d**y... a FF jest fajny...
to niech teraz pomysla jak to jest..
bo obie przegladarki maja tyle samo dziur tylko w innych miejscach... i malo ludzi bada dziury ff bo przeciez kazdy ma w swoim systemie IE takze bada sie dziury IE...

osobiscie uzywam Maxthona.. ma on teraz swój silnik... IE juz nie wisi w procesach podczas gdy mamy uruchomionego maxthona.. :]
maxthon tylko teraz bazuje na niektórych skryptach IE.. to tez przy malo doposarzonych stronach i tych botach ktore wykrywaja przegladarke wykryja ja jako IE... ale juz na nowych dobrych stronkach wykrywany jest jako Maxthon.. :]

FF i Opery nienawidze... ale to nie znaczy ze bede zmuszal ludzi do IE.. niech uzywaja czego chca.. mnie to lata i powiewa.. ja tylko mogę im zaproponowac Maxthona który wydaje mi sie duzo lepszy w obsludze od innych.. :]
ChesterB
Pawelsz, w całym wątku nikt CI nie napisał że masz zmienić przeglądarke, a Ty cały czas nie zmienie przeglądarki... już to wiemy Twisted Evil
Kudlaty
Chester... on tym zdaniem nawiazuje do tego ze na wielu stronach widnieje ten baner by zmienic przegladarke na FF albo opere..
tacy ludzie którzy to umieszczaja przeważnie myślą ze sie na wszystkim znaja i ze sa fajni ponieważ maja cos takiego na stronie...
a jak dla mnie to jest oznaka ludzkiej głupoty i niedojrzalosci.. :]
Deathplanter
@Kudlaty: no jasne,a jakby przerobić kernel w assemblerze to możnaby pewnie nawet ustawić żeby zachowywał się jak linux,z tymi wszystkimi mountami etc... tylko że to jest jak przerabianie Malucha na porshe-przeciętny kierowca nie potrafi...

Quote:

co do tego ze ludzie mówia ze IE jest do d**y... a FF jest fajny...
to niech teraz pomysla jak to jest..
bo obie przegladarki maja tyle samo dziur tylko w innych miejscach... i malo ludzi bada dziury ff bo przeciez kazdy ma w swoim systemie IE takze bada sie dziury IE...

IMHO mylisz się. Firefox ma inny engine,nie jest zitengrowany w tak dużym stopniu z systemem... a do bugfixów nie potrzeba legalnego systemu i dobrze skonfigurowanego autoupdate,no nie? Wink

@Temat:

Proszę moderatorów o nie linczowanie... ale IMHO dyskusja już się wyczerpała. Fajnie że pawelsz nie lubi jak go zmuszają,ale żaden z nas go tu nie zmusza Wink
fofoo
To może ja się wypowiem Wink
Moim zdaniem na tym 'rynku' obowiązuje zasada "kto silniejszy ten lepszy" (tu silniejszy = wyższa jakość softu). To użytkownicy wkońcu sprawią że ktoś zwycięzy a ktoś polegnie (a nie jakies happybrowsery)
Chciałbym też zwrócić uwagę że IE miało jakiś czas temu 99% rynku (albo i wiecej) a teraz oddało już 10 % firefoxowi (nie znam najswiezszych wyników), i to wszystko mimo naprawde dużego finansowego wsparcia MS. To o czymś świadczy. Ciekawe co bybyło gdyby startowali z udziałem po 50%?
Jesli ktoś tworzy strone pod daną przegladarke to jego sprawa ma do tego prawo, i nie ma co sie denerwowac.
Seba222
fofoo wrote:
To może ja się wypowiem Wink
Moim zdaniem na tym 'rynku' obowiązuje zasada "kto silniejszy ten lepszy" (tu silniejszy = wyższa jakość softu). To użytkownicy wkońcu sprawią że ktoś zwycięzy a ktoś polegnie (a nie jakies happybrowsery)
Chciałbym też zwrócić uwagę że IE miało jakiś czas temu 99% rynku (albo i wiecej) a teraz oddało już 10 % firefoxowi (nie znam najswiezszych wyników), i to wszystko mimo naprawde dużego finansowego wsparcia MS. To o czymś świadczy. Ciekawe co bybyło gdyby startowali z udziałem po 50%?
Jesli ktoś tworzy strone pod daną przegladarke to jego sprawa ma do tego prawo, i nie ma co sie denerwowac.

Patrząc na statystyki odwiedzin mojej strony, to:
Internet Explorer 61 %
Firefox 25.8 %
Opera 6.7 %
Nieznany 4.1 %
Mozilla 1.3 %
Konqueror 0.2 %
LibWWW 0.2 %
Netscape 0.1 %
Wiec juz duzo pola oddali, co nie zmienia faktu, ze nadal kroluja. FF duzo dzieki google zyskalo wedlug mnie. Jak widac z powyzszego zestawienia w tym momencie tylko 2 przegladarki sie licza - IE i FF, a z tylu powoli czlapie opera w kierunku dwucyfrowego wyniku.

Ktos napisal, ze IE i FF ma tyle samo dziur. Zgadza sie, a nawet FF ma wiecej, ale ... w FF po tygodniu od opublikowania sa one latane, a w IE i rok czekac mozna. Nie zmienia to faktu, ze strony powinny wygladac tak samo w IE jak i w kazdej innej przegladarce.
mtx
Zacznijmy od tego, że kolorów jest baaaaaaaaardzo dużo, a przeglądarek, które się używa góra 3: ff, IE i Opera. Dlatego masz statystycznie szanse, ze 1 na 3 będzie używał FF, 1 na 3 że Ie itd..

Ludzi, któzy chcieli by skórkę xxx może być 0, 100 albo i 1000000000.. i nie ma statystyk, że co 5 osoba lubi żółty.. nie dostosuje się tego...

jako osoba przeglądająca Twoją stronę taką a taką przeglądarką oczekuję szacunku mojego wyboru. Owszem, jako twórca wybierasz czy chcesz mi ją udostępnić czy nie, ale pamietaj, że to twoja strata, że tam nie wejdę..

to tak jak tworzenie baru tylko dla ludzi w sandałach, albo sklep nie dla ludzi w tiszercie.. miłe to?
dadaj
ja korzystam z opery 9.0 i jest fajna ma fajne gierki w które można pograć np. przy sćiąganiu torrentów w wbudowym bit torencie w Operce.Niektórzy twierdzą że FF szybciej chodzi ale to nie prawda oby dwie chodzą tak samo.Opera rules
loginos
To, że ktoś umieszcza na swojej stronie baner "Get Mozilla", "Get Opera" czy coś podobnego, a to że pisze stronę tak by poprawnie wyświetlała sie w tylko w jednej przeglądarce to dwie różne sprawy.

O ile reklamować możesz co chcesz (oczywiscie nie bez przesady) o tyle "zmuszanie" użytlkownika do zainstalowania konkretngo programu jest moim zdaniem nie w porządku.

Po to są standardy aby zarówno producenci przeglądarek jak i webmasterzy się do nich dostosowali.
gecko
Dokładnie. Właśnie dlatego powstały standardy. Firma zajmująca sie nimi, W3C, od wielu lat ustala nowe i lepsze protokoły, formaty plików etc. Dzięki nim mamy np HTML 4 i XML.

Problem jest taki, że IE (jak i cały Microsoft) olało te standardy. O ile np FF i Opera od dawna obsługują CSS 2 i już przygotowują sie na publikacje CSS 3, to IE nawet nie obsługuje pełnego CSS 2...

Jakiś czas temu była sprawa, że jakaśtam podstrona microsoftu nie otwiera sie w Operze. Tzn otwiera sie, ale tylko wtedy, gdy nakażesz jej przedstawienie sie jako IE, gdyż strona, po wykryciu Opery, wyrzucała zonka że "zmień na IE". MS twierdził, że spowodowane to było nieobsługiwaniem przez Opere XHTML i troską o klientów. Twórca Opery odpowiedział na stronie (zgodnej w 100% z XHTML) że to nieprawda - obsługuje - natomiast to IE ich nie obsługuje. Co sie okazało - stronia nie potrafiła sie wyświetlić poprawnie w IE. Inne przeglądarki nie miały tego problemu. Faktycznie - IE nie obsługuje w pełni XHTML. Co więcej - żadna ze stron MS napisana w XHTML nie była w pełni poprawna...

Czy MS ma jakiś problem? Może Bill ma kompleks niższości? Bo jak inaczej to wytłumaczyć? Jako webmajster (mam na swoim dorobku pare stron) jestem zmęczony IE. Pół czasu poświęconego na strone przeznaczam na projekt, tworzenie i finalizacje, a drugą połowe na kompatybilność z IE. Może troche przesadziłem ale tak to wygląda.
webek
Zmuszanie kogoś na siłe do zmiany jest chore, ale to tylko Twój wybór czy zmienisz czy nie - może po otwarciu xx stron i zobaczenie znowu tego samego banera jest irytujące, ale to tylko wybór webmastera co chce żeby na stronce się pokazywało.
Sam używałem maxthona, troche opery, jak jestem w linie siedze na ff ew. konqueror, a od tygodnia mam zainstalowanego ff i oczywiście IE, i w sumie.
ff zainstalowałem bo tyle osób pisze/mówi - ff rządzi nie ie. postanowiłem to sprawdzić...

I moim zdaniem z tych przeglądarek które wypisałem najlepszy jest maxthon - wiele możliwości i wogóle...
a z FF podoba mi się tylko wyszukiwanie Razz
ibix
zmuszac kogos to juz przesada... wszystko zalezy od przyzwyczajen... mi osobicie nie robi to duzej roznicy jakiej przegladarki uzywam...ale jesli mialaby to juz byc przesiadka z jednego programu graficznego na inny juz bym protestował Smile

z wlasnego doswiadczenia wiem ze trudno znalezc kompromis w sprawie optymalnego softu z drugą osoba... ja na przyklad probuje na sile sie przyzwyczaic do total commandera... jednak i tak zawsze wygodniej jest mi uzyc poczciwego exploratora windows Smile
Arctos
Też uważam że nic na siłę. Jak ktoś chce to se zmieni a jak nie to nie. Nie da sie zmusic kogos jeśli tem ktoś tego nie chce. A co do przeglądarek to z: Opera, FF i IE. To najgorszy jest FF. Dlaczego ?? A no dlatego, że sie dławi przy stronkach obfitych w grafikę. FF jest do stronek, które się składają z kolorów i jakas ta niewielka grafika. Jak robiłem stronke, która obfitoała w grafkę to: NA Operze wyglądało tak jak powinno, na IE tak samo a na FF zero. Wogle grafy nie wyświetliło tylko text i pola do edycji tekstu. I jest także problem w FF z wyświetlaniem obrazków w skali.
Jak np zrobię se Screena i okaże sie za szeroki czy za wysoki to sie robi hight='costam' albo widht='costam' i pod Operą i IE adnie scaluje ten obrazek a pod FF to masakra normalnie specjalnie pod FF trzeba ten oobrazek odpalić edytorem graficznym i go zmniejszyć do rozmiaru porządanego i zapisac i wtedy bęezie się wyswietał jak należy.

A co do tego W3C Validatora. To on jakiś dziwny jest.
Bo na przykad w linki <a href='afsgagghte'> wyświetla mi <a href='afsgagghte'> cos takiego. I ocb wogóle.
Albo jest <table><tr><td> i jest <table><tr><td> i nie wiem wogóle o co biega w tym. czasem pokazuje że &nbsp; i &nbsp; jest na czerwono.
lepris
Ja dodam tylko, że gdyby nie standardy to pewnie w IE nic by nie wyglądało tak jak u konkurencji. Tez nie jestem zwolennikiem zmuszania kogoś "uszczęśliwiania na siłę" , czy przekierowaniami i takim tam.
Ale z punktu widzenia grafiki:

1) IE jeszcze nie obsługuje 24 bitowej przezroczystości, jak tak można?
I to jest jak widzę nieczęsty argument w Waszej dyskusji a bardzo ważny. Jakim cudownym światem stałby się internet z obsługą pełnej przezroczystości.

2) Fajnie by było gdyby wreszcie dało się wprowadzić na dobre format .SVG, o ile sie nie mylę aktualnie w IE ta technologia jest najbardziej zacofana.

3) W IE nie ma obsługi min i max width co jest straszne i niepotrzebnie komplikuje życie osobie piszącej CSS. +plus rozbieżności w ustawianiu elementów na stronie.

Poza tym wszystkim dla mnie IE to zacytuję "Czy znasz już żółty pasek informacji?" Pod tym względem ,żadna strona sugerująca zmianę oprogramowania nie przebije samego IE. Chcesz otworzyć flesza - żółty pasek informacji, otwierasz mapę - pasek informacji.

A i jeszcze Firefox w wersji Portable możemy nosić ze sobą w pen drive jeśli komuś nie odpowiada standard oferowany przez szkolna bibliotekę. Zresztą jeszcze 2 lata i chyba zniknie problem korzystania z innych komputerów niż własny laptop tudzież domowa stacja.
Deathplanter
lepris wrote:
A i jeszcze Firefox w wersji Portable możemy nosić ze sobą w pen drive jeśli komuś nie odpowiada standard oferowany przez szkolna bibliotekę.

W standardowej wersji zresztą też dużo nie zajmuje, ja na mojej mp3ce mam 60mb'ową wersję [spory profil] ;> BTW. i tak w komputerach w bibliotece się nie przydaje, serwer centralny blokuje dostęp przez FF :[
lepris
U nas w jednym budynku są kompy bez portów USB ! To jest dopiero atrakcja, ale w innych cywilizowanych miejscach jest si, np. w pracowni z macami, tam to jest w ogóle dziki zachód jak się che np,. pocztę na onecie sprawdzić . . .
Grom
A dla mnie IE to shit i shitem pozostanie. Jest monoplatformowy, co już sprawia, że nie mogę go używać. Poza tym nie ma obslugi cieni w png i nikłą obsluge przeźroczystości. Brak obsługi CSS 3.0 (nawet szczątkowej), następnie brak obsługi mng (animowaniego formatu png, coś jak gify ale z większą paletą kolorów, cieniami itd), svg (bezstratny format kompresji dokumentów graficznych) itp. To sprawia, że webmaster musi ograniczać się do prymitywnych metod, sotoswanych 6 lat temu (bo wtedy powstało IE6 i od tego momentu nie aktualizowali go o nic nowego). IE ma też marny system pluginów i jest mało rozszerzalny. W firefoxie mam podgląd kodu z kolorowaniem htmla, debuggery itd. Może nie przydaje się to zwyklemu użytkownikowi, ale webmasterowi naprawdę ułatwia życie.

Podsumowanie: IE nie ma racji bytu, bo po co używać czegoś, co jest gorsze i tylko blokuje rozwój internetu Smile
lepris
O właśnie, nie wyobrażam sobie pracy bez mega zestawu narzędzi z Web developer toolbar dla Firefoxa. Zwłaszcza display Ruler :) ale także zestawień plików graficznych itp. Do Opery też zaczynają ciekawe narzędzi wychodzić, a w IE tylko: "Czy znasz już żółty pasek informacji ?", albo z toolbarów mnóstwo jakiś spywareowych pseudo wyszukiwarek, ochyda.

O co chodzi z tym .mng? Jakie aplikacje oferują eksport w tym formacie ? I czy to normalny plynny obraz (ok 25 klatek na sekundę), czy coś mniej złożonego?

SVG się bawiłam np. w Inkscapie, super fajne można w takim pliku zapisać stronę z tekstem, który da się potem nawet zaznaczać w przeglądarce. Bardzo obiecująca sprawa i wydawało mi się, że to nawet nie kwestia kompresji tylko bardziej, instrukcji do rysowania krzywych i wypełniania ich kolorem. Widziałam jak ktoś w tym prezentował animacje! W tej chwili chyba najlepszą obsługę oferuje Opera, do IE trzeba ściągać plugin ze strony Adobe.
Grom
Quote:
MNG includes a number of interesting features:

* object or sprite-based approach to animation, with commands to move, copy and paste images (rather than replicate them as in GIF)
* nested loops for complex animations
* way better compression than GIF animations
* support for difference (or "delta") images for still better compression
* integration of both PNG and JPEG-based ("JNG") images
* support for transparent JPEG images
* low-complexity and very low-complexity subsets for simpler implementation

Of course, MNG also shares a number of PNG's best features:

* unambiguous pronunciation (gotta love it)
* multiple CRCs so that file integrity can be checked without viewing
* ultra-clever magic signature that can detect the most common types of file corruption
* non-patented (you betcha!) compression, either completely lossless (PNG) or lossy (JPEG)
* full alpha support (multi-level transparency) for all image objects
* gamma and color correction for cross-platform consistency
* ability to store copyright and other textual info, either compressed or uncompressed
* full Year 2000 (Y2K) support (good for at least 63 millenia! dang!)

Linki: http://gjuyn.xs4all.nl/libmng/
Jednak na stonie nie ma co używać, skoro IE i tak nie ma tego obsługi chyba ze uzyjesz ActiveXow, ktore spowoduja, ze bedziesz mial problemy ze strona na innych systemach niz Windows.
Firefox od wersji 1.5.0 też nie ma obsługi MNG, może w 2.0 już dodali.
Grom
Quote:
MNG includes a number of interesting features:

* object or sprite-based approach to animation, with commands to move, copy and paste images (rather than replicate them as in GIF)
* nested loops for complex animations
* way better compression than GIF animations
* support for difference (or "delta") images for still better compression
* integration of both PNG and JPEG-based ("JNG") images
* support for transparent JPEG images
* low-complexity and very low-complexity subsets for simpler implementation

Of course, MNG also shares a number of PNG's best features:

* unambiguous pronunciation (gotta love it)
* multiple CRCs so that file integrity can be checked without viewing
* ultra-clever magic signature that can detect the most common types of file corruption
* non-patented (you betcha!) compression, either completely lossless (PNG) or lossy (JPEG)
* full alpha support (multi-level transparency) for all image objects
* gamma and color correction for cross-platform consistency
* ability to store copyright and other textual info, either compressed or uncompressed
* full Year 2000 (Y2K) support (good for at least 63 millenia! dang!)

Linki: http://gjuyn.xs4all.nl/libmng/
Jednak na stonie nie ma co używać, skoro IE i tak nie ma tego obsługi chyba ze uzyjesz ActiveXow, ktore spowoduja, ze bedziesz mial problemy ze strona na innych systemach niz Windows.
Firefox od wersji 1.5.0 też nie ma obsługi MNG, może w 2.0 już dodali.
Kudlaty
no coz IE shit jak shit ale to dzieki IE jest Maxthon ktorego uzywam...
i bardzo polecam http://www.maxthon.com/
ale jesli juz sciagac to tą bete 2.0 naprawde bardzo fajna przegladarka.. Smile
pluginów tez mnóstwo... tak wiec calkiem niezla alternatywa dla FF :]
bo ja ff naprawde nie lubie.. Razz w operze strony nie wygladaja tak jak powinny... i wogole.. Razz
Grom
Nie lubie przegladarek monoplatformowych dlatego nie bede uzywal Maxthona, uzywalem go 3 lata temu jeszcze na Windowsie, pozniej przeszedlem na Firefoxa. K-meleon to tez dobra przegladarka ale tylko pod windowsa wiec takze uzywac go nie bede. Do Opery nic nie mam. Firefox i Opera to dla mnie 2 najlepsze przegladarki.
Ramelof
Ja używam już opery od jakiegoś już czasu i nie planuje w najbliższym czasie zmiany przeglądarki. Jak dla mnie opera ma wszystko co potrzeba: przęglądarka Razz, klient pocztowy, możliwość podłączania się pod kanały IRC oraz bardzo fajny moduł widżety.

Jeżeli w przyszłości coś powstanie co według mnie będzie lepsze od Opery to pewnie zmienie przeglądarke.
evolucja
Do czasu gdy złapałem Virusa GG też używałem IE. Jednak po tym zdarzeniu definitywnie zmieniłem na Mozille Firefoxa. Wkurzał mnie układ ikon i cała grafika, po godzinie starań z Mozilli stał się IE. Praktycznie w ogóle nie dało się odróżnić Smile. W wolnej chwili zrobiłem sobie userbara...

oxwood
Ja tam Opery, uzywam od baardszo dawna, FireFoxa czasami też. IE mam zainstalowane, bo musi być Smile, ale i tak jest poblokowany, ze bez mojej zgody to nawet się nie uruchomi Very Happy

Do tego watpię, czy zmienie Opere na coś innego Razz, no chyba, że powstanie jakaś inny super interen browser Very Happy
Grom
Ja IE uzywam tylko do sprawdzenia jak na niejwyglada strona. I tyle. Dla mnie nie ma ona nic nadzwyczajnego i jest przestarzala.
gandalfini
evolucja wrote:
Do czasu gdy złapałem Virusa GG też używałem IE. Jednak po tym zdarzeniu definitywnie zmieniłem na Mozille Firefoxa. Wkurzał mnie układ ikon i cała grafika, po godzinie starań z Mozilli stał się IE. Praktycznie w ogóle nie dało się odróżnić Smile. W wolnej chwili zrobiłem sobie userbara...

Ja IE używałem jakieś 2 tygodnie od założenia stałego łącza. W tej przeglądarce brakowało mi przeglądania w kartach więc zainstalowałem Avant Browser którym bawiłem się jakieś pół roku.
Słyszałem o FF i zaczołem go testować, przyznam że goły FF (w starej wersji 1,6) niemal nie różni się od IE, dopiero jak dodałem do niego kilo wtyczek (teraz w FF mam włączone 20 na stałe) ta przeglądarka zaczeła być dla mnie prawą ręką. Moim zdaniem nie ma lepszej przeglądarki od FF właśnie ze wzg. na możliwości konfiguracji - możesz ją dopasować do swoich wymagań.
Nie przeszkadza mi ti, że FF jest nagminnie reklamowana. Od czasu zainstalowania Adblock Plus oraz Remove It permamently nie widzę na stronach żadnych reklam... Rolling Eyes
Kamilox
no pewnie tez mnie czasem denerwuje mam ustawiona standardowa a lepsza jest firefox ale w firefoxie nie ma chyba opcji ulubione :/
gecko
Bo w firefoxie Ulubione to się Zakładkami nazywają...

sorry za tego jednolinijkowca ale co tu pisać? że FF rulez a IE sux? no to może tak: Opera fajna ale uzywam FF Razz
GeorgeHammett
Ja używam Firefox'a. Nie mi oceniać wady i zalety, ale w używaniu Firefox jest przyjemniejszy niż IE.
spooki86
Nie da się ukryć że najwięcej osób używa IE. Ja użuwam dwie przeglądarki - Firefox i Avant browser.
Każdy używa tej co mu pasuje i kogo to obchodzi Razz
v3nd0r
tak ludzie zuywaja ie bo sa nie niego skazani, czytaj maja go zainstalowane z systemem operacyjnym ktory jest powszechny w domach.Moze po prostu nie chciec im sie nowej instalowa? a moze po prostu sa nie swiadomo, albo po prostu ich to nie obchodzi czego uzywaja.

No ale uzywac czegos takiego jak ie !? Smile dobre Razz to tak ja juzwac windows'a Razz
gecko
ostatnio słyszałem taką rozmowę:

serwisant: No to tu posprzątałem etc. Ale dlaczego używa pani IE, przeglądarki obrazów windows etc zamiast czegoś bezpieczniejszego i lepszego?
osoba: A można inaczej?

...

ktoś jeszcze ma wątpliwości, dlaczego IE 'używa' 90% ludzi?
Grom
Takim ludziom powinni poblokowac dostep do internetu. Chcialoby sie robic ladne strony z przezroczystoscia i cieniami a tu... nie mozna, bo wiekszosc uzywa glupiego IE ktore oczywiscie nie obsluguje przezroczystosci ;/ Echhhhhh naprawde mnie to denerwuje strasznie. IE to najgorsze cholerstwo jakie Microsoft mogl wymyslic :/
gandalfini
Grom wrote:
Takim ludziom powinni poblokowac dostep do internetu. Chcialoby sie robic ladne strony z przezroczystoscia i cieniami a tu... nie mozna, bo wiekszosc uzywa glupiego IE ktore oczywiscie nie obsluguje przezroczystosci ;/ Echhhhhh naprawde mnie to denerwuje strasznie. IE to najgorsze cholerstwo jakie Microsoft mogl wymyslic :/

Ponieważ większość ludzi jest "ciemna" w takich sprawach. Niestety ogólny poziom informatyczny w naszym kraju stoi 20 lat za murzynami. Znam przypadek, że koleś studiuje Informatykę zaś prace na zaliczenia robi u mnie - nie wiem co z tych studiów wynieise Confused
Czasem z czystego lenistwa też używamy "tego co mamy pod ręką" nie zdając sobie sprawy, że może istnieć lepszy (darmowy!) program.
W chwili obecnej testuję Operę (która nie jest aż tak nachalnie reklamowana) bo FF z wszystkimi plugami zżerał mi jakieś 50-120 MB ram Shocked. Co prawda brakuje mi w niej czegoś na wzór "Remove it permamently" oraz paru innych wtyczek ale nie wpierdziela aż takich ilości ram-u.
Moim zdaniem takie "akcje uświadamiające" to dobre rzecz, o ile nie są upierdliwe. Właśnie dzięki nim "odkryłem" program Picasa (wcześniej używałem Irfanview jednak nie potrzebny mi aż tak rozbudowana aplikacja).
gecko
gandalfini wrote:
Znam przypadek, że koleś studiuje Informatykę zaś prace na zaliczenia robi u mnie - nie wiem co z tych studiów wynieise Confused

W piątek na informatyce koleś zadał "algorytmy" -> wymyślcie a. na 'cośtam'. No i ok jak było "robienie herbaty". Ale (oczywiście Very Happy ) musiałem mu zapodać Merge-Sortem Twisted Evil 15 min tłumaczyłem i nie potrafił załapać o co chodzi. Skończył swoim "przepisz to bo to chyba źle jest". Dodam że było to słowo w słowo przepisane z "Wprowadzenia do Algorytmów"... Rolling Eyes

Ktoś mówił, że przeciętnie informatycy są inteligentni? To się mylił. No cóż - niedługo powiększę tą zgraje partaczy więc... heh Razz

Opera jest ok jeśli chodzi o szybkość. Ale nie chce mi się zmieniać FF. Poza tym możliwości obu przeglądarek są podobne. O ile nie identyczne
Grom
Dzisiaj znalazlem kolejny problem z IE - marną obsługę javascriptu, przez co muszę teraz przepisać 10% mojej aplikacji webowej :/ Cóż... pozostaje nam się modlić o wzrost wiedzy nt. informatyki i internetu w Polsce.

[quote=gandalfini]Niestety ogólny poziom informatyczny w naszym kraju stoi 20 lat za murzynami.[/quote]
W naszym kraju wszystko stoi 20 lat za murzynami Razz
bpit22
Quote:
[quote=gandalfini]Niestety ogólny poziom informatyczny w naszym kraju stoi 20 lat za murzynami.
W naszym kraju wszystko stoi 20 lat za murzynami

Fajne hasło !!! Laughing Laughing Laughing Laughing
pawelsz
No dobra, to powiedzcie mi jedno.. Jak wy to robicie, ze wam strony na kazdej przegladarce działają inaczej? No fakt, podczas początków pisania witryny zdarza mi się że pojawią się rozbieżności między dokumentem wyświetlonym przez różne przeglądarki, ale takie problemy zazwyczaj po góra 5 minutach rozwiązuję...

A teraz z innej beczki. Oprócz PC mam też i Macintosha, którego bardzo lubię. Na nim korzystam z przeglądarki Safari, która jest zgodna ze standardami, chwalona, etc. No fakt - całkiem fajna przeglądarka, acid2 przechodzi, a co się okazuje? Niezwykła ilość stron internetowych wyświetla się na niej niepoprawnie. No dobra, może bym to jakoś przeżył, tylko że czemu te strony mają link do browsehappy.pl, gdzie przeglądarka ta jest polecana. A może by tak najpierw sprawdzić czy strona działa w tym, co się poleca? (Dodam że gdyby niektóre z tych błędów przy renderowaniu pojawiły się podczas oglądania strony w IE, to windowsowa przeglądarka została by zwyzywana, zgnieciona i co tam jeszcze da się zrobić, że taka porządna strona, i nie działa).
Joker
Jak dla mnie IE jest beznadziejne i nie dziwie sie trakim akcjom reklamowym... Microsoft ulepsza skrypty tej przegladarki tylko od wielkiego dzwonu jak chcby nowy system...

A przegladarki takie jak Opera i FF sa bezustannie upgreadowane...

Oczywiscie to tez ma swoje wady bo sa pelne bezuzytecznych jak dla mnei gadzetow... Ale i tak sa o niebo lepsze od dzieła M$ Very Happy
Kudlaty
Spróbujcie Maxthona 2.0 Smile
jest naprawdę bardzo dobry... mimo iż jest to beta spisuje się na miarę stable...

Jak dla mnie FF, Opera i IE to kicz.. a Maxthon żądzi... Razz

choc Maxthon nie pójdzie bez IE ponieważ wymaga ActiveX
jackill
To nie przeglądarka, tylko nakładka na IE, więc oferujące te same dziury, błędy i przestarzały silnuk co IE, więc jakoś nie widze tutaj zalet a wręcz przeciwnie. A jeśli Fox i Opear Ci nie pasują, to może Flock?
Grom
Quote:
No dobra, to powiedzcie mi jedno.. Jak wy to robicie, ze wam strony na kazdej przegladarce działają inaczej? No fakt, podczas początków pisania witryny zdarza mi się że pojawią się rozbieżności między dokumentem wyświetlonym przez różne przeglądarki, ale takie problemy zazwyczaj po góra 5 minutach rozwiązuję...

Mi raczej działają na wszystkich tak samo, jeżeli wyrzuce część javascriptu i używam gifów/jpgow. Co do safari to nie wiem. Nie mam maca i nie mam jak sprawdzic jak na nim wygladaja moje strony. Ale jak wyg;ladaja zle to zapewne dlatego ze nie wielu ma macintoshe i nie moze sprawdzic jak strona wyglada na macu.
mtx
Ja używam FF, Mozilli, Opery, IE, Avanta ple ple ple.. i żadko mi się strona zdarza która gdzieś nie działa..
W ogóle nie rozumiem problemów, które tu opisujecie... może podacie jakiś adres strony gdzie ff/o/ie się rozjeżdżają??
gecko
Mówisz-masz: www.nbportal.pl któryśtam link otwierający nowe okno wywala błąd javascript

GoogleDesktop nie obsługuje Opery

Niektóre strony M$ (nie wiem jak teraz, kiedyś tak było), jak rozpoznają Opere, to wyrzucają zonka...

Gdzie IE się rozjeżdża? Wszędzie Razz Nie pamiętam teraz adresu, później poszukam
c'tair
IE6 nie jest w pełni zgodny z CSS'em, stąd pewne problemy, niewiem nawet czy IE7 też jest do końca zgodny z xhtml i css2... Ćwiczę robienie stron za pomocą CSS'a i w FF i Operze wszystko śmiga, działa, jeździ, tańcuje i gotuje. W IE6 po prostu porażka -_-..., muszę jakoś sprawdzić jak to cudo działa jednak w IE7.
Chodzi o wyśrodkowanie elementu aby pokazywał się na samym środku strony względem osi x i y, otrzymuję to takim kodem (jakby ktoś się pytał):
Code:

position: absolute;
  top: 0px;
  right: 0px;
  bottom: 0px;
  left: 0px;
  margin:auto;

A reszta kodu wygląda tak:
Code:

#idzero {wdith:100%; height:100%; background-color:#EEEEEE;}

#idone {
  background-color:#DDDDDD;
  width:300;
  height: 250;
}

#idtwo {background-color:#000000; width:200; height: 220; color:#FFFFFF; }

Czyli jak widać są 3 divy, jeden główny na całą stronę, w nim kolejny, wyśrodkowany, a w nim dopiero ostatni, w którym będzie treść. I właśnie, pod IE nie da się tego oglądać a IE używa jednak te ok. 60-70% ludzi =/.

Mała errata: Ok, dodałem doctype (xhtml 1.1 strict) i teraz wszystko sie wali w każdej przeglądarce Oo... tzw. bez doctype wyświetla tak jak niby powinno, z doctype po prostu hm... źle. Ok, spowrotem do roboty...
bpit22
Trzeba skończyć raz na zawsze z IE. Jest za dużo luk w zabezpieczeniach tej aplikacji. Już lepiej zainstalować sobie Opere
jackill
c'tair wrote:
Mała errata: Ok, dodałem doctype (xhtml 1.1 strict) i teraz wszystko sie wali w każdej przeglądarce Oo... tzw. bez doctype wyświetla tak jak niby powinno, z doctype po prostu hm... źle. Ok, spowrotem do roboty...

Od doctype nie ma prawa się walić, aha i daruj sobie Strict, to dla masochstów, użyj Transitional Wink
gecko
jackill wrote:
c'tair wrote:

Od doctype nie ma prawa się walić, aha i daruj sobie Strict, to dla masochstów, użyj Transitional Wink

strict xhtml, ekg pod konsolą w Slackware Linuksie (przekompilowane wszystkie pakiety. ręcznie), samochód to tylko fiat 125p a odtwarzacz mp3? iPod. dla bajeru Razz

masochizmu ciąg dalszy Twisted Evil

a co do tego - poszukajcie o teście ACID. Opera i FF mają jakieśtam zonki ale... IE tego w ogóle nie wyświetla Rolling Eyes
IE 6 i 7 dążą do zgodności z CSS2.0
w tym czasie O i FF mają już to dawno za sobą i zmierzają od dłuższego czasu do CSS3.0
jeszcze jakieś wątpliwości?

...gdyby jeszcze te lamy-admini nauczyli się pisać strony w html a nie w IE to by było dobrze
c'tair
Doctype jedno zmienia: przeglądarka wtedy wyświetla stronę wg. tego standardu np. xhtml 1.1 strict, który już może nieco inaczej wyglądać od strony bez doctype, bo wtedy przeglądarka wyświetla ot tak, jak leci.

Co do strick i transitional to w sumie nie widze za bardzo różnicy, nawet nie trzeba nic na siłę robić, tylko wszystko w stylach. Zrobiłem ciekawą stronę w cssie+xhtml 1.1 strict (ta niby co powyżej, tylko że rozpracowałem już wszystkie problemy jakie były), i patrzem:
FF 2.0.0.2 -> Pięknie, kręci się, gotuje pierze, wiruje...
Opera (najnowsza) -> Pięknie, skacze, kica, śmieje się i tańczy...
IE6 -> leży i kwiczy...
IE7 -> szukam jakiejś stand-alone wersji żeby mi w system nie wlazło kolejne licho.

Co do acid test, sam sprawdzałem. FF cośtam wyświetla, nawet w sumie widać kształt. IE nic...

Co do pisania w htmlu a nie w IE to jednak wiele ludzi sądzi, że statystyki ich uratują... W sumie jak ktoś robi mega portal to mu może zależeć aby działało pod IE (pod FF i Operą na 99% zadziała też), ale jak ktoś robi stronkę albo ogólnie coś mniejszego, to "targeted audience" będzie zwykle używało FF lub Opery. Problemu niby nie ma. Zawsze można umieścić jakiś javascript sprawdzający przeglądarke i dający ostrzeżenie jeśli ktoś używa IE, że mu sie style nie będą dobrze wyświetlały i, że strona ogólnie będzie wyglądała jak ... no, i żeby se lepiej zmienił przeglądarke.
Biorąc pod uwagę, że coraz więcej ludzi przestawia się z tabelek na css i divy, takie coś na pewno miałoby pewien bodziec dla społeczeństwa jeśli np. co 20 strona by wyświetlała "We are sorry, but the browser You are using (Internet Explorer) is unable to display CSS properly and this page will look like shiz, please use an alternative browser" i lista...
Xaros
Ja do 2006 roku uzywalem Internet Explorer, bo mi szybko smigal Smile Ale zauwarzylem ze niektorzy programisci swoich stron, tworza skrypty ktore pozwalaja na ogladanie strony wylacznie pod FF lub innymi smieciami, a gdy otworzymy ja w IE to wywoluje blad krytyczny przegladarki, u prrr... IE sie sypie i zonk.
Grom
Quote:
Ja do 2006 roku uzywalem Internet Explorer, bo mi szybko smigal Smile Ale zauwarzylem ze niektorzy programisci swoich stron, tworza skrypty ktore pozwalaja na ogladanie strony wylacznie pod FF lub innymi smieciami, a gdy otworzymy ja w IE to wywoluje blad krytyczny przegladarki, u prrr... IE sie sypie i zonk.

Zauważ że jest więcej stron które działają tylko na IE niż tych co działają tylko na FF, Opera ;P
Kudlaty
jackill wrote:
To nie przeglądarka, tylko nakładka na IE, więc oferujące te same dziury, błędy i przestarzały silnuk co IE, więc jakoś nie widze tutaj zalet a wręcz przeciwnie. A jeśli Fox i Opear Ci nie pasują, to może Flock?

ehhh widze ze nie zaktualizowales swych wiadomosci...
Maxthon 1.xx byl nakladką choć juz nie tak jak MyIE.
a Maxthon 2.xx tylko chce activex do pracy.. reszte ma w sobie.. no moze jeszcze ulubione sciaga z IE choc ulubione mozna miec juz na swoim koncie internetowym... :]
jackill
E tam panie, daj pan spokój Wink Choćby nie wiem jak sie starali to i tak będzie to Trident Engine. Howgh!
Wizz
Niestety większość jeszcze ma IE6 i tam są błędy :/
IE to po prostu tragedia dla webmasterów. IE7 ma niby nas "pogodzić" ale i tak ma go mało osób bo albo im się nie chce ściągać albo nie mają oryginalnego windows'a i musieliby łatki instalować.

Ja sam mam Viste Ultimate gdzie IE7 jest wbudowane. Sam używam w tej chwili Mozilli SeaMonkey bo FireFox się skupał Sad, a IE z kolei mi nie pasuje.
SeaMonkey ma nawet IRC'a i WebDesignera Smile.

Polecam też kampanie http://browsehappy.pl/
matti05
Ja tam używam obecnie Opery i jestem zadowolony. Z Moziili Firefox i IE też czasmi korzystam, ale to rzadko, już się jakoś przyzwyczaiłem do Opery. To fakt, że IE ma dużo dziur i niestety Microsoft sobie za bardzo nic z tym nie robi. Dziwi mnie też jeszcze jedna rzecz, że w Avascie, którego używam opcja "blokowanie skryptów" domyślnie działą tylko w IE (nawet Alwil wie, że IE jest dziurawe i trzeba mu pomóc Razz). Mówie domyślnie bo nie grzebałem nigdzie w opcjach, bo nie mam za bardzo na to czasu.

Podsumuje i powiem, że IE i Microsoft wymiękają pomału i się niedługo skończy ich monopol jeśli chodzi o systemy i przeglądarki.
Oprcz IE, Opery i MFF są i inne przeglądarki, o których parę dobrych opini słyszałem, ale sam nie korzystałem, więc się nie wypowiadam co do nich.
gecko
ciągle siedzę na FF ale... jak czasem użycie pamięci sięga 110MB to...

i tym sposobem lawiruje między FF a O od dłuższego czasu. ale w końcu to tylko przeglądarki (Razz)
jackill
Fox zajmuje tyle pamięci, ponieważ zrzuca do ramu poprzednio odwiedzoną strone, bo jakwykazały badania jeśli chodzi o nawigację to najczęściej korzystamy z "do tyłu". Więc takie rozwiązanie powoduje szybsze cofanie, kosztem dużego zurzycia pamięci. Ale są plugi,które "czyszczą" ram, jeśli komuś potrzeba. Mi osobiście to nie przeszkadza Very Happy
gecko
fragmenty about:config
Quote:
Memory cache device

Number of entries: 323
Maximum storage size: 10240 KiB
Storage in use: 7493 KiB
Inactive storage: 1747 KiB

Disk cache device

Number of entries: 715
Maximum storage size: 50000 KiB
Storage in use: 26137 KiB

Nie mówcie zatem, że to nie jest bug - wiem ile zezwoliłem a ile nie. A niecałe 10 Mb to nie 100 Mb. Poza tym ram jest cenny zawsze, niezależnie od tego ile się go ma.

Owszem, szybkie cofanie jest użyteczne ale bez przesady...

Offtop: jakieś konkretne plugi masz na myśli?
jackill
To bedzie ktorys z tych:

Quote:

https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/1249

https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/3559

https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/2377