FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

Phpbb vs Smf

Phpbb vs Smf
Phpbb
50%
 50%  [ 4 ]
Smf
50%
 50%  [ 4 ]
Total Votes : 8

fatihalp89
Hangisi sizce arkadaşlar neden?

Ben daha önce söylediğim gibi phpbb diyorum sebep: açık kaynak süper ötesi modlar ve temalar bulabilme kolayca Wink
DarkJedi323
Smf. phpbb bana çok sade geliyor ve fonksiyonları çok az. Smf'nin phpbb ye göre üstün yönleri çok fazla. Ayrıca tema, mod vs. bulmak o kadar da zor değil. www.simplemachines.org dan dilediğince faydalanabilirsin. Türkçe destek de mevcut.

Ama bence en iyi forum sistemi IPB. Ötesi yok. Wink
fatihalp89
orası öyle ben ipb a bayılıyorum.Ama hala niye herkes birbirinin üstüne vbulletin kuruyor anlamıyorum.Ne var yani vbullettin de anlamıyorum herkescikleri.........paralı dersen İpb ye bayılıyorum.

Ama arkadaş Smf'nin phpbb ye göre üstün yönleri çok fazla demişsin.Gerçekten biliyosan ne yönleri açıkla bize kardeş..Ben şimdi sürümlere bakıyorum phpbb 2.020 smf 1.0.. gibi yani daha uzun zamandır geliştiriliyor zaten phpbb bildiğim kadarıyla 3 senedir geliştiriliyor.Ve şu varki sadece türkçe destek sitesi bulabilirsin.Ve her sitede herkes biryerden tutuyor geliştirmeye bakıyor mod yazıyor.

smf de mod geliştirebiliyomusun (yayınlıyolar mı)?
bilmiyorum
dxhunter
ikiside degil bence. Varsa yoksa MYBB Smile
fatihalp89
yaw kardeşler birde neden söyleyin neden mybb vbulletin e benzediği için mi?

bana çok yapmacık geliyor nedense sanki vbulletin i taklit etmeye çalışmışlar gibime geliyor. daha geliştirilmesi gerekiyor bi hayli..daha yeni sayılır.
DarkJedi323
SMF sürekli geliştiriliyor tabi. Verdiğim adrese bakarsan hem üstün özellikleri gözüne çarpar hem de nasıl bir geliştirme politikası izlediklerini anlarsın.
dxhunter
Yeni bir script olabilir ama kullaninca anlicaksin ne kadar guzel oldugunu.
selim06
SMF arkadaşlar...Yani tabi PHBB modlarla dolu ama SMF'nin uzmanlık gerektirmeyen ve vakit kaybını çok aza indiren bir yapısı var.İndirdiğin modu daha paketten bile çıkarmadan direk upload ediyorsun o otomatik kuruyor;ayrıca güvenlik vs..nedenlerle SMF:.
fatihalp89
Tema olarak (görünüş olarak ne diyorsunuz arkadaşlar) ben yine phpbb diyorum açıkçası bana smf odun gibi geliyor yani çok katı

kardeşler ben host almam için ne yapmam lazım daha
fatihalp89
Tema olarak (görünüş olarak ne diyorsunuz arkadaşlar) ben yine phpbb diyorum açıkçası bana smf odun gibi geliyor yani çok katı

kardeşler ben host almam için ne yapmam lazım daha
DarkJedi323
Bana da tam aksine phpbb odun gibi geliyor. Very Happy
utkufb
SMF i tek geçerim. nedenmi:
1) daha açığı bulunamadı. sadece shoutbox koyulursa bi açık olduğunu duydum ama shoutbox kullanan çok yok. phpbb nin açıklarını kırmayı anlatan videolar nette fink atıyo.
2)smf tema ve mod kaynıyor. ve kullanılmaları çok kolay. phpbb de biraz daha zorlaşıyor.
3)smf in destek forumu çok güzel. her aradığınız varken phpbb nin sitesi biraz zorluyo.
4)veee bizi en çok ilgilendiren bölümlerden biri. addmin paneli. smf de çok kolay bir panel varken phpbb ki bence rezalet. hatta demosundan gördüğüm kadarıyla vbulletin de pek iç açıcı değil.
fatihalp89
Quote:
smf in destek forumu çok güzel. her aradığınız varken phpbb nin sitesi biraz zorluyo.

demişsin!!!

kardeş nerden edindin bu bilgileri bilmiyorum fakat mod ve tema konusunda birdaha gözden geçir. phpbb nin mod bölümüne bakıyorum geliştirmekte olan 140 sayfadan 30 başlık her sayfada 4200 mod ediyor çoğunluğu stabil olarak çalışıyor..Duyuru halinde olanlara bakıyorum tamamlanmış olanlara 27 sayfa 27*30 = 810

Ben smf yi çok bilmem ama çok mod yok diyen phpbb için ben birşey demiyorum.temadada bu durumdan çok farklı değil değişmiyor.Ve şunu söyleyeyim ben hergün neredeyse phpbb destek forumu keşfediyorum.daha önce söyledm her biri kendi modlarını geliştiriyor veya olan modları geliştiriyolar.Herkesin bildiği mesela almanlar phpbb plus ı yapıyolar.
duckling
IPB de dahil olmak üzere pek çok forumu kullanıp denedim. hepsinin kendilerine göre (+)ları (-)leri var tabii ama gerek kullanım açısından gerekse dizayn olarak IPB en iyisi. geliştirilebilirlik konusunda IPB'ye lâf söylenemez. her türlü geliştirmeye müsait bir yazılım. örneğin IPB'nin kendi içindeki Uyarı fonksiyonu rahatlıkla Karma sistemine çevrilebiliyor. forumdaki gördüğün her sayfaya istediğin ek özelliği ekleyebilirsin. hatta kendi sayfanı da ekleyebilirsin. güvenlik konusuna gelince. hiçbir programa %100 güvenli denilemez. mutlaka kırılacak bir yolu vardır. IPB de aynı şekilde. gerekli yamalarla açıklar tespit edildiği anda düzeltiliyor.

smf ise, IPB'den sonra ilk tercihim. neden? çünkü çok basit bir php ve html bilgisiyle bile dosyalarını düzenleyebilir veya kendi modifikasyonlarını yapabilirsin. eğer hazır istiyosan resmî sitesi olan http://www.simplemachines.org 'da istediğin mod.u/temayı bulabilirsin. hem de Türkçe destek ile. görünüş olarak phpBB bana çok hantal geliyor. ancak SMF, kodlardan oynanması kolay olduğu için her forum yazılımına benzetebilirsin. güvenlik olarak utkufb'nin de dediği gibi ben de henüz bir güvenlik açığı bulamadım, bulunduğunu da duymadım.

oh bea içimi döktüm Laughing
fatihalp89
evet yukarda dediğim gibi IPb yi paralılarda tek geçerim bende ama paralı Keşke oda ücretsiz olsa
g_unit90
kesinlikle mybb henüz yeni ama gelişecek Wink
utkufb
bence smf daha çok gelişecek. hem biraz daha önde
duckling
fatihalp89 wrote:
evet yukarda dediğim gibi IPb yi paralılarda tek geçerim bende ama paralı Keşke oda ücretsiz olsa

ben de aynı düşüncedeyim ama bir de şöyle düşün eğer IPB paralı olsaydı, geliştirici takım üzerinde bu kadar zaman harcar mıydı? Smile bence işte bu yüzden paralı olması daha iyi Smile yani bedava olup desteksiz kaldıktan sonra ölüp gidecekti ancak paralı olması en azından bunu garantiliyor değil mi? Very Happy
tufansaba
phpbb rullaz Very Happy

smf yi gördüğümden beri hiç sevmedim çok soğuk geldi bana açıkçası hiçte kurmadım

phpbbye mod kurması biraz zor ama kurunca üstüne forum yok Wink
b17
tufansaba wrote:
phpbb rullaz Very Happy

smf yi gördüğümden beri hiç sevmedim çok soğuk geldi bana açıkçası hiçte kurmadım

phpbbye mod kurması biraz zor ama kurunca üstüne forum yok Wink

Aynı benim yapacağım yorum walla ne diim.En iyisi phpbb modlarda falan gözüm yok... Laughing Laughing Laughing
mr.emre
Eğer phpBB nin Türkiye'de ki en iyi destek sitesi bile hackleniyosa phpBB de bir sorun var demektir Wink