FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!

Dilimize Sahip Çıkalım

selim06
Evet arkadaşlar size şimdi kullandığım ve beni çok mutlu eden bir servisi belirteceğim: http://www.tdk.gov.tr/ adresinden küçük bir form doldurarak güne iki yeni kelimeyle başlayabilirsiniz...Şöyle ki TDK son yıllardaki atılımından sonra(bence)şimdi de mailinize günde iki kelimenin anlamını ve kullanım alanlarını atıyor...Hem de özel günlerde mesala kandillerde falan o günle alakalıları...
kartal
selim06 wrote:
Evet arkadaşlar size şimdi kullandığım ve beni çok mutlu eden bir servisi belirteceğim: http://www.tdk.gov.tr/ adresinden küçük bir form doldurarak güne iki yeni kelimeyle başlayabilirsiniz...Şöyle ki TDK son yıllardaki atılımından sonra(bence)şimdi de mailinize günde iki kelimenin anlamını ve kullanım alanlarını atıyor...Hem de özel günlerde mesala kandillerde falan o günle alakalıları...

Teşekkürler selim06 kardeş. Gerçekten gerekli bir durum. Hemen üye olacağım. Başka böyle önerilerin olursa lütfen esirgeme...
TheMentor
kesinlikle bende yapıyordum eskiden dandik dandik yazmayı ama şimdi farketttim ki ne kadar aptalca bişi yapıyormuşum sağol kardeşim eyvallah
borabora
Saol kardeşim.Türkçemize sahip çıkmalıyız.
tolgaist
Teşekkürler selim06 kardes. Gerçekten gerekli bir durum.Başka böyle önerilerin olursa lütfen paylaş bizimle
Trible
herkesin üye olması gereken biryer bence dilimize sahip çıkmalıyız tavsiye ederim bende uzun zamandır tdk'yım
utkufb
DİLİMİZİ KORUMAMIZ lazım. yabancı dillerden uzak tutalım. tdk yı da yapalım. anlattığın için çok teşekkürlerrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr.

Cool Cool Cool Cool Cool Cool Cool Cool Cool Cool Cool Cool Cool
geyikkutuphanesi
Ben o istek mailinde bulunalı bayağı oldu ama bana hiç kelime gelmedi.İlk çıktığı zamanlarda üye olmuştum sistem pek oturmamış demek ki o zamanlar bana mail hiç gelmedi. Bi daha deneyeyim bakalım...
asteriks
Bence de bu siteye üye olunabilir. Ama öncelikle bizim kendimizin dilimizi koruması lazım. Hergün onlarca ingilice kelime kullanıyoruz günlük hayatızda. Öncelikle bireyler olarak buna bir son vermemiz lazım. Daha sonra toplumsal olarak bir bilinç oluşturulmalı ve yabancı kelime kullanmamaya ozen gosterilmelidir.
nester
Bencede Dilimize Sahip Cıkmanın Zamanı Geldide Geciyor Her Gecen Gun Yabancı Kelimeler Giriyor Önlemini Almak Lazım
meseloz
Selim06'ya ben de teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Gerçekten güzel bir servis o. Ben de önceden alıyordum o "e-postaları" Smile Bir süredir almıyorum. (Neyin neden olduğunu hatırlamıyorum.) Hepsi akılda kalmıyor tabi ama içinden dikkat çekenler de olmuyor değil.
Bir de birçok kelimenin arasındaki anlam farkını artık göremiyoruz. Örneğin "mesele", "sorun", "olay" vs. gibi birçok sözcük birbirinin yerine kullanılabiliyor.
Mesela;
"Şu park meselesi canımı sıkıyor."
"Şu park sorunu canımı sıkıyor."
"Şu park olayı canımı sıkıyor." gibi üç cümle arasında bir fark görünmez hale geldi.
Neyse, ayrıntıya girmeye gerek yok.
Bu ve benzeri konularla alakalı Türkçe ile ilgili gönüllü hareketler de var. Buradaki arkadaşların da çoğunun, belki de hepsinin, siteleri olduğunu da biliyoruz. Gönüllü hareketlerin sayfalarında farklı konulara dikkat çeken logolar! (Türkçesi var mı bilmiyorum Smile ) var. Bunlara da siteleri uygun olan arkadaşlar sitelerinde yer verebilirler.
ultimatermof
Ben Türkçe'nin bozulmamasına önem veririm. Hatta forumları bırak, msn'de bile düzgün yazarım. Wink
BURAK_X
ultimatermof wrote:
Ben Türkçe'nin bozulmamasına önem veririm. Hatta forumları bırak, msn'de bile düzgün yazarım. Wink

işte bu büyük bir özveri, ciddiyim
ultimatermof
Quote:

Teşekkürler
ibrahim43
Ben de bu uygulamayı destekliyorum.Hatta imkanları olsa isteyene kısa mesajla kelime ve anlamı,deyim,atasözü,vecize gibi türlerden örnekler sunabilse.Dilimize ve dinimize sahip çıkmamız bizi ayakta tutacak yegane şeylerdir.
BURAK_X
ultimatermof wrote:
Quote:

Teşekkürler

bende bir aralar yapıyordum da dayanamadım Very Happy