FRIHOST • FORUMS • SEARCH • FAQ • TOS • BLOGS • COMPETITIONS
You are invited to Log in or Register a free Frihost Account!


PHP ve PHPNUKE kaynaklar

xuma
Bir kısmı alıntı bir kısmıda bana aittir...

http://www.pehepe.org ***tavsiye ederim yeni ama çok kaliteli...
http://www.linux-team.com/kitaplar/php/
http://www.ulakbim.gov.tr/belgeler/programlama/2000php/
http://www.php.org.tr/
http://www.dinamit.gen.tr/son/
http://www.turk-php.com/
ceviz.net
http://phpbuilder.com/
http://www.phpcomplete.com/
http://www.devshed.com/c/b/PHP
http://www.e-gineer.com/index.phtml
http://www.faqts.com/knowledge_base/index.phtml/fid/51/
http://proxy2.de/
http://www.ipdg3.com/
http://php.weblogs.com/
http://www.phpfreaks.com/
http://www.sdphp.net/
http://www.php-editors.com/
http://www.sitepoint.com/subcat/98
http://www.evilwalrus.com/
http://www.phparch.com/
http://www.devarticles.com/c/b/PHP/
http://hotwired.lycos.com/webmonkey/programming/php/
http://www.phpdeveloper.org/
http://www.phpkitchen.com/
http://www.phppatterns.com/
http://www.keithjbrown.co.uk/vworks/php/php_p1.php
http://www.r2xdesign.net/phptutorials/p1.html Shoutbox yazmak isteyenler için
http://www.zeb.biz **türkçe
http://www.mkaz.comPHP NUKE TEMALAR
-----------------------
http://www.disipal.net
http://www.xtrato.com ***bazı kaliteli temalar ücretsiz
http://www.supermeydan.org ***türkçe site oldukça kaliteli temalar var.Ama yapımcı degiller sunumcular...
http://66.249.93.104/search?q=cache:3g_yZsBGQIQJ:www.phpkolik.com/f-yazdir4554-60.html+xtrato+demon&hl=tr&lr=lang_tr hepsi ücretsiz ve çoook kalitelidir.
_________________


Aklıma geldikçe yazacağım...
ozan460
Sağol arkadaşım çok güzel yazmışsın.Bunları kullanacağım
mcc
Arkadaşlar dolandım biraz ama hangisinde ücretsiz tema var en alttaki limk de çalışmıyor!
ahmet238
EYYVALLAH KARDESİMMÖ SAGOL BENDE BÖYLE Bİ SİTELER ARIYORDUM
g_unit90
linkler için teşkkür ederim
bil-int
Linkler için sağol...
ulraaslan_14
php hakkında bilgisi az olanlara bir kaynak olur işte. çalışmandan ötürü teşekkürler...
posof
eyvallah sagolasin
ihSturk
SaoL kardeş
phoneix
teşekkürler dostum...
nette kaynak arayacam diye göbeğim çatladı
darkdante
evet arkadaşım saol...yararlı linkler bunlar....
hkucu
PHPNuke kurmak için öncelikle PHP (PHP sürümünün en az 4.2.2 olmasına özen gösterin) ve MySQL desteği bulunan bir hosting yada local servera ihtiyacınız var. Sonra gerekli dosyayı download etmemiz gerekmekte. Bu işlem için www.phpnuke.org/modules.php?name=Downloads sayfasını ziyaret ediyoruz. İndirmek istediğimiz nuke sürümünü seçiyoruz. İndirmek için tıkladığımızda bizi aşağıdaki görüldüğü gibi bir ekran karşılar.
Buradan indirmek istediğimiz yeri seçiyoruz ve indirme işlemi başlıyor. Dosyayı indirdiğimizde aşağıdaki gibi bir dosya karşımıza gelir.Bu resimde benim bilgisayarımda WinRAR programı olduğu için dosya WinRAR programının simgesini aldı. Tar.gz dosyalarını açmak için WinRAR programını temin etmelisiniz. Bu dosyayı WinRAR programı ile açtığımızda tar uzantılı yeni bir dosya ile karşılaşacağız. Tar uzantılı dosyayı da açtığımızda karşımıza aşağıda görüldüğü gibi bir görüntü gelecektir. Bu görüntüde 3 klasör ve 10 adet uzantısı olmayan dosya karşımıza çıkacak. Bu dosyaları yabancı dili olanlar ve isteyenler uzantılarını txt yaparak okuyabilirler

Bizim için gerekli olan klasörler kurulum için sadece html ve sql adındaki klasörlerdir. upgrades klasörü ise phpnuke sürüm yükseltme için gereklidir. Bu ise ayrı bir yazının konusu.

Kurulum işlemini eğer local server kurduysanız (PHPTriad yada APPServ gibi paket programlar yada kendinizin kurduğu Apache, PHP ve MySQL desteği) bilgisayarınızda yapacaksınız. Bu yüzden herhangi bir dosya upload (yükleme) yapmaya gerek yoktur. html klasörünü olduğu gibi Apache/htdocs klasörü içerisine atıyorsunuz. Eğer phpnukeyi Internet üzerindeki bir servera yükleyecekseniz o zaman size bir tane FTP programı gerekmektedir. FTP programı olarak neyi kullanacağınız size kalmış bir seçenek. Bu konudaki tavsiyelerimiz CuteFTP, 3DFTP, Ws-FTP, Smart FTP programlarıdır. Herhangi bir download sitesinden bu isimlerle arama yaparak programları indirebilirsiniz. FTP programı ile html klasörü içerisindeki (Dikkat edin html klasörünü değil onun içerisindeki klasörleri ve dosyaları) bütün klasörleri ve dosyaları yükleyeceksiniz.
Bu yükleme yada kopyalama işlemlerinden sonra sıra veritabanını oluşturmaya geldi. Veritabanını oluşturmak için phpMyAdmin adındaki MySQL veritabanını kontrol edebilen yazılıma ihtiyacınız var.Veritabanını oluşturmak için sql klasörüne giriyoruz. İçerisinde sadece nuke.sql dosyasını göreceksiniz. Bu dosyayı phpMyAdmin yardımıyla oluşturmuş olduğumuz veritabanı içerisine işletiyoruz. Bu işlemlerin ardından veritabanımız hazır hale geliyor. Bu işlemin nasıl yapıldığına kısaca değineyim. Öncelikle phpMyAdmin i açıyoruz. Karşımıza ikiye bölünmüş bir sayfa gelecek. Sol taraftan bu nuke.sql dosyasını işleteceğimiz veritabanını seçiyoruz. İçerisinde tablo bulunamadı mesajı göreceksiniz. Şimdi tabloları oluşturacağız. Tabloları oluşturmak için sağ tarafta üst alanda SQL Sorgusu diye bir bağlantı göreceksiniz.Buna tıklıyoruz. Burada aşağıdaki gibi görüntü göreceksiniz.
Burada Gözat düğmesine basıyoruz ve bilgisayarımızdan nuke.sql dosyasını bulup ekliyoruz. Sonra altta bulunan git düğmesine basıyoruz. Biraz sonra tabloların oluşturulduğuna dair bir mesaj alacaksınız ve tabloları göreceksiniz. Sol tarafta ve sağ tarafta veritabanına eklenen bütün tabloları göreceksiniz. SQL dosyası yükleme işi kısaca bu şekilde. Takıldığınız noktalar için lütfen forumu kullanınız.


Yandaki şekilde görülen alanı bulun. Bu alandaki yaptığımız değişiklikler ile PHPNuke'ye veritabanı bilgilerimizi bildirmiş olacağız. Bu alandaki bilgilerin ne amaçla kullanıldığını ve nereye ne yazacağımızı değinelim.

* $dbhost = "localhost"; Bu alan MySQL sunucumuzun adresini içermelidir. Hemen hemen bütün hosting firmalarında bu değer localhost olarak tanımlıdır. Eğer hostingimiz farklı bir adres kullanıyorsa bunu hosting firmanıza sorup öğrenmeniz gerekmektedir.

* $dbuname = "root"; Bu alan MySQL sunucumuza bağlanmak için gerekli olan kullanıcı adını içermelidir. Eğer local serverımızda phpnuke kuruyorsak bu değer sabit kalabilir. Ancak sitemizi bir hosting üzerinde açıyorsak MySQL kullanıcı adını sizlere verilen kontrol panelinden ya siz tanımlıyorsunuz yada size hazır olarak verilen kullanıcı adını kullanıyorsunuz. Bu konudaki detaylı bilgiyi hosting firmanızdan temin edebilirsiniz.* $dbpass = ""; Bu alana MySQL kullanıcı adımızla bağlantılı olan şifreyi yazıyorsunuz.

* $dbname = "nuke"; Bu alana ise nuke.sql dosyamızı yüklediğimiz veritabanı adını yazıyoruz.

*"$prefix = "nuke"; Bu alan bu konuda yeniyseniz sabit kalmalıdır. Herhangi bir değişiklik yapmayınız.

*$user_prefix = "nuke"; Bu alan yine sabit kalmalıdır. Herhangi bir değişiklik yapmayınız.

*$dbtype = "MySQL"; Bu alanda kullanmış olduğumuz veritabanı sunucusunun tipi yazılmalıdır. Yine sabit kalacak bir değerdir.

*$sitekey = "SdFk*fa28367-dm56w69.3a2fDS+e9"; Bu alanda yazılı olan yazıyı güvenlik nedeniyle istediğiniz gibi değiştirin. Yalnız içerisinde " (tırnak işareti) olmasın.

*$gfx_chk = 7; Bu alan için 0-7 arası değerler girilebilir. Buraya yazdığınız değer bazı nuke sitelerinde gördüğünüz "Security Kod" olayını kontrol etmektedir. 0 yazarsanız bir security kod görülmez. 7 yazarsanız herkes tarafından görülebilir. Bu değeri değiştirerek yada config.php dosyasından okuyarak ne işe yaradığını görebilirsiniz. 7 olarak kalması tercih edilir büyük çoğunlukla.

Bu değişiklikleri yapıp kaydettikten sonra sitemizi açıyoruz. Kendi bilgisayarınızda kurduysanız http://localhost/html/ gibi bir şekilde erişebilir, eğer hosting üzerinde kurduysanız http://www.siteismi.com şeklinde sitenize erişebilirsiniz. Karşınıza eğer db.php hatası şeklinde bir hata geldiyse config.php ayarlarınızı kontrol etmelisiniz. config.php dosyasınında hata olmadığını ama hala bu hatayı aldığını belirtenlerin yaptığı en büyük yaptığı hata config.php dosyasındaki değerleri tam olarak yazamadığını kabul etmemesidir. config.php dosyasında tanımlayacağınız veritabanı adı, veritabanı kullanıcı adı ve şifresinin kesinlikle doğru olduğundan emin olmalısınız. Veritabanı adı, kullanıcı adı ve şifrelerde boşluk, * " yada ' gibi karakterler ile Türkçe yada başka dillerin alfabelerindeki karakterler olamaz. Veritabanı adının çok karmaşık şekilde yazılması da bu hatayı almaya neden olmaktadır.Gördüğüm bir veritabanı adı şu şekildeydi: nuke_69_database_tabloları Bu veritabanı adındaki hata veritabanı adında Türkçe ı harfinin olmasıdır.


Çeşitli olasılıklara da değindikten sonra sitemize ulaştığımızda anasayfada İngilizce bir yazı karşımıza gelir. Aynen aşağıdaki resimde görüldüğü gibi karşımıza gelen bu mesajda PHPNuke portalınızın başarı ile kurulduğu, bir yönetici ataması yapmanız gerektiği ve bazı bilgiler verilmektedir. Buradaki yazıda belirtildiği gibi bir yönetici ataması yapılması gerekiyor. Bu işlem için " For security reasons the best idea is to create the Super User right NOW by clicking HERE" yazan yerdeki HERE linkine tıklıyoruz. Karşımıza admin oluşturabilmemiz için aşağıda görüldüğü gibi bir ekran gelecektir.

Yan taraftaki resimde görüldüğü gibi bizden bazı bilgiler istemektedir. Buraya Nickname yazan yere yönetici olarak kullanacağımız nicknamei tek kelime olarak yazıyoruz. Homepage yazan yere site adresimizi yazabiliriz. Email alanına bir email adresi ve Password yazan alana ise 8-10 karakterli bir şifre giriyoruz. Alltaki seçenek yes olarak işaretli kalabilir. Bu seçenekte sizlere "Aynı verilerle bir normal kullanıcı oluşturmak istiyor musunuz?" diye sorulmaktadır. Bu alanları doldurduktan sonra Submit butonuna basıyoruz.
[img][/img]
abone
çok güzel anlatılmış gerçekten,emeğine sağlık.php-nuke ye yeni başlayanlar sıkıntı çekmezler.


hkucu wrote:
PHPNuke kurmak için öncelikle PHP (PHP sürümünün en az 4.2.2 olmasına özen gösterin) ve MySQL desteği bulunan bir hosting yada local servera ihtiyacınız var. Sonra gerekli dosyayı download etmemiz gerekmekte. Bu işlem için www.phpnuke.org/modules.php?name=Downloads sayfasını ziyaret ediyoruz. İndirmek istediğimiz nuke sürümünü seçiyoruz. İndirmek için tıkladığımızda bizi aşağıdaki görüldüğü gibi bir ekran karşılar.
Buradan indirmek istediğimiz yeri seçiyoruz ve indirme işlemi başlıyor. Dosyayı indirdiğimizde aşağıdaki gibi bir dosya karşımıza gelir.Bu resimde benim bilgisayarımda WinRAR programı olduğu için dosya WinRAR programının simgesini aldı. Tar.gz dosyalarını açmak için WinRAR programını temin etmelisiniz. Bu dosyayı WinRAR programı ile açtığımızda tar uzantılı yeni bir dosya ile karşılaşacağız. Tar uzantılı dosyayı da açtığımızda karşımıza aşağıda görüldüğü gibi bir görüntü gelecektir. Bu görüntüde 3 klasör ve 10 adet uzantısı olmayan dosya karşımıza çıkacak. Bu dosyaları yabancı dili olanlar ve isteyenler uzantılarını txt yaparak okuyabilirler

Bizim için gerekli olan klasörler kurulum için sadece html ve sql adındaki klasörlerdir. upgrades klasörü ise phpnuke sürüm yükseltme için gereklidir. Bu ise ayrı bir yazının konusu.

Kurulum işlemini eğer local server kurduysanız (PHPTriad yada APPServ gibi paket programlar yada kendinizin kurduğu Apache, PHP ve MySQL desteği) bilgisayarınızda yapacaksınız. Bu yüzden herhangi bir dosya upload (yükleme) yapmaya gerek yoktur. html klasörünü olduğu gibi Apache/htdocs klasörü içerisine atıyorsunuz. Eğer phpnukeyi Internet üzerindeki bir servera yükleyecekseniz o zaman size bir tane FTP programı gerekmektedir. FTP programı olarak neyi kullanacağınız size kalmış bir seçenek. Bu konudaki tavsiyelerimiz CuteFTP, 3DFTP, Ws-FTP, Smart FTP programlarıdır. Herhangi bir download sitesinden bu isimlerle arama yaparak programları indirebilirsiniz. FTP programı ile html klasörü içerisindeki (Dikkat edin html klasörünü değil onun içerisindeki klasörleri ve dosyaları) bütün klasörleri ve dosyaları yükleyeceksiniz.
Bu yükleme yada kopyalama işlemlerinden sonra sıra veritabanını oluşturmaya geldi. Veritabanını oluşturmak için phpMyAdmin adındaki MySQL veritabanını kontrol edebilen yazılıma ihtiyacınız var.Veritabanını oluşturmak için sql klasörüne giriyoruz. İçerisinde sadece nuke.sql dosyasını göreceksiniz. Bu dosyayı phpMyAdmin yardımıyla oluşturmuş olduğumuz veritabanı içerisine işletiyoruz. Bu işlemlerin ardından veritabanımız hazır hale geliyor. Bu işlemin nasıl yapıldığına kısaca değineyim. Öncelikle phpMyAdmin i açıyoruz. Karşımıza ikiye bölünmüş bir sayfa gelecek. Sol taraftan bu nuke.sql dosyasını işleteceğimiz veritabanını seçiyoruz. İçerisinde tablo bulunamadı mesajı göreceksiniz. Şimdi tabloları oluşturacağız. Tabloları oluşturmak için sağ tarafta üst alanda SQL Sorgusu diye bir bağlantı göreceksiniz.Buna tıklıyoruz. Burada aşağıdaki gibi görüntü göreceksiniz.
Burada Gözat düğmesine basıyoruz ve bilgisayarımızdan nuke.sql dosyasını bulup ekliyoruz. Sonra altta bulunan git düğmesine basıyoruz. Biraz sonra tabloların oluşturulduğuna dair bir mesaj alacaksınız ve tabloları göreceksiniz. Sol tarafta ve sağ tarafta veritabanına eklenen bütün tabloları göreceksiniz. SQL dosyası yükleme işi kısaca bu şekilde. Takıldığınız noktalar için lütfen forumu kullanınız.


Yandaki şekilde görülen alanı bulun. Bu alandaki yaptığımız değişiklikler ile PHPNuke'ye veritabanı bilgilerimizi bildirmiş olacağız. Bu alandaki bilgilerin ne amaçla kullanıldığını ve nereye ne yazacağımızı değinelim.

* $dbhost = "localhost"; Bu alan MySQL sunucumuzun adresini içermelidir. Hemen hemen bütün hosting firmalarında bu değer localhost olarak tanımlıdır. Eğer hostingimiz farklı bir adres kullanıyorsa bunu hosting firmanıza sorup öğrenmeniz gerekmektedir.

* $dbuname = "root"; Bu alan MySQL sunucumuza bağlanmak için gerekli olan kullanıcı adını içermelidir. Eğer local serverımızda phpnuke kuruyorsak bu değer sabit kalabilir. Ancak sitemizi bir hosting üzerinde açıyorsak MySQL kullanıcı adını sizlere verilen kontrol panelinden ya siz tanımlıyorsunuz yada size hazır olarak verilen kullanıcı adını kullanıyorsunuz. Bu konudaki detaylı bilgiyi hosting firmanızdan temin edebilirsiniz.* $dbpass = ""; Bu alana MySQL kullanıcı adımızla bağlantılı olan şifreyi yazıyorsunuz.

* $dbname = "nuke"; Bu alana ise nuke.sql dosyamızı yüklediğimiz veritabanı adını yazıyoruz.

*"$prefix = "nuke"; Bu alan bu konuda yeniyseniz sabit kalmalıdır. Herhangi bir değişiklik yapmayınız.

*$user_prefix = "nuke"; Bu alan yine sabit kalmalıdır. Herhangi bir değişiklik yapmayınız.

*$dbtype = "MySQL"; Bu alanda kullanmış olduğumuz veritabanı sunucusunun tipi yazılmalıdır. Yine sabit kalacak bir değerdir.

*$sitekey = "SdFk*fa28367-dm56w69.3a2fDS+e9"; Bu alanda yazılı olan yazıyı güvenlik nedeniyle istediğiniz gibi değiştirin. Yalnız içerisinde " (tırnak işareti) olmasın.

*$gfx_chk = 7; Bu alan için 0-7 arası değerler girilebilir. Buraya yazdığınız değer bazı nuke sitelerinde gördüğünüz "Security Kod" olayını kontrol etmektedir. 0 yazarsanız bir security kod görülmez. 7 yazarsanız herkes tarafından görülebilir. Bu değeri değiştirerek yada config.php dosyasından okuyarak ne işe yaradığını görebilirsiniz. 7 olarak kalması tercih edilir büyük çoğunlukla.

Bu değişiklikleri yapıp kaydettikten sonra sitemizi açıyoruz. Kendi bilgisayarınızda kurduysanız http://localhost/html/ gibi bir şekilde erişebilir, eğer hosting üzerinde kurduysanız http://www.siteismi.com şeklinde sitenize erişebilirsiniz. Karşınıza eğer db.php hatası şeklinde bir hata geldiyse config.php ayarlarınızı kontrol etmelisiniz. config.php dosyasınında hata olmadığını ama hala bu hatayı aldığını belirtenlerin yaptığı en büyük yaptığı hata config.php dosyasındaki değerleri tam olarak yazamadığını kabul etmemesidir. config.php dosyasında tanımlayacağınız veritabanı adı, veritabanı kullanıcı adı ve şifresinin kesinlikle doğru olduğundan emin olmalısınız. Veritabanı adı, kullanıcı adı ve şifrelerde boşluk, * " yada ' gibi karakterler ile Türkçe yada başka dillerin alfabelerindeki karakterler olamaz. Veritabanı adının çok karmaşık şekilde yazılması da bu hatayı almaya neden olmaktadır.Gördüğüm bir veritabanı adı şu şekildeydi: nuke_69_database_tabloları Bu veritabanı adındaki hata veritabanı adında Türkçe ı harfinin olmasıdır.


Çeşitli olasılıklara da değindikten sonra sitemize ulaştığımızda anasayfada İngilizce bir yazı karşımıza gelir. Aynen aşağıdaki resimde görüldüğü gibi karşımıza gelen bu mesajda PHPNuke portalınızın başarı ile kurulduğu, bir yönetici ataması yapmanız gerektiği ve bazı bilgiler verilmektedir. Buradaki yazıda belirtildiği gibi bir yönetici ataması yapılması gerekiyor. Bu işlem için " For security reasons the best idea is to create the Super User right NOW by clicking HERE" yazan yerdeki HERE linkine tıklıyoruz. Karşımıza admin oluşturabilmemiz için aşağıda görüldüğü gibi bir ekran gelecektir.

Yan taraftaki resimde görüldüğü gibi bizden bazı bilgiler istemektedir. Buraya Nickname yazan yere yönetici olarak kullanacağımız nicknamei tek kelime olarak yazıyoruz. Homepage yazan yere site adresimizi yazabiliriz. Email alanına bir email adresi ve Password yazan alana ise 8-10 karakterli bir şifre giriyoruz. Alltaki seçenek yes olarak işaretli kalabilir. Bu seçenekte sizlere "Aynı verilerle bir normal kullanıcı oluşturmak istiyor musunuz?" diye sorulmaktadır. Bu alanları doldurduktan sonra Submit butonuna basıyoruz.
[img][/img]
CmKc
PHP-Nuke için en iyi kaynak; Arrow www.netopsiyon.com
serazat
bunu daha önce yollayan oldumu bilmiyorum. ama yolladıysa teşekkür ederim. Burdaki dosyalar phpnuke kullanan yada kullanmayı düşünen arkadaşların işine yarayacağını düşündüğüm görüntülü dersleri içeriyor. hepinize kolay gelsin

1. Local Serverda PhpNuke Kurulumu
http://rapidshare.de/files/2931146/Phpnuke_Kurulumu.rar.html

2. Phpnuke Türkçeleştirme
http://rapidshare.de/files/2930808/Phpnuke_Turkcelestirme.rar.html

3. PhpMyAdmin Panelinden Veritabanı Yedeği Alma
http://rapidshare.de/files/2930551/Yedek_Alma.rar.html

4. Admin Şifresini Unutursak Ne Yapmalıyız?
http://rapidshare.de/files/2929866/admin_sifre_degisimi.rar.html

5. Block Kurulumu - I
http://rapidshare.de/files/2929966/Block_Kurulumu1.rar.html

6. Block Kurulumu - II
http://rapidshare.de/files/2930085/Block_Kurulumu2.rar.html

7. Block Kurulumu - III
http://rapidshare.de/files/2930134/Block_Kurulumu3.rar.html

8. Modül Yönetimi
http://rapidshare.de/files/2930495/Modul_Yonetimi.rar.html

9. Kullanıcı Seviyeleri (Rütbelendirme)
http://rapidshare.de/files/2930251/Kullanici_Seviyeleri.rar.html

10. Moderator Atama
http://rapidshare.de/files/2930426/Moderator_Atama.rar.html

11. Haberlere Resim Ekleme
http://rapidshare.de/files/2930194/Haber_Resim_Ekleme.rar.html

12. Meta Tag Değişimi
http://rapidshare.de/files/2930356/Meta_Tag_Degisim.rar.htm
TheMentor
quote=hkucu
PHPNuke kurmak için öncelikle PHP (PHP sürümünün en az 4.2.2 olmasına özen gösterin) ve MySQL desteği bulunan bir hosting yada local servera ihtiyacınız var. Sonra gerekli dosyayı download etmemiz gerekmekte. Bu işlem için www.phpnuke.org/modules.php?name=Downloads sayfasını ziyaret ediyoruz. İndirmek istediğimiz nuke sürümünü seçiyoruz. İndirmek için tıkladığımızda bizi aşağıdaki görüldüğü gibi bir ekran karşılar.
Buradan indirmek istediğimiz yeri seçiyoruz ve indirme işlemi başlıyor. Dosyayı indirdiğimizde aşağıdaki gibi bir dosya karşımıza gelir.Bu resimde benim bilgisayarımda WinRAR programı olduğu için dosya WinRAR programının simgesini aldı. Tar.gz dosyalarını açmak için WinRAR programını temin etmelisiniz. Bu dosyayı WinRAR programı ile açtığımızda tar uzantılı yeni bir dosya ile karşılaşacağız. Tar uzantılı dosyayı da açtığımızda karşımıza aşağıda görüldüğü gibi bir görüntü gelecektir. Bu görüntüde 3 klasör ve 10 adet uzantısı olmayan dosya karşımıza çıkacak. Bu dosyaları yabancı dili olanlar ve isteyenler uzantılarını txt yaparak okuyabilirler

Bizim için gerekli olan klasörler kurulum için sadece html ve sql adındaki klasörlerdir. upgrades klasörü ise phpnuke sürüm yükseltme için gereklidir. Bu ise ayrı bir yazının konusu.

Kurulum işlemini eğer local server kurduysanız (PHPTriad yada APPServ gibi paket programlar yada kendinizin kurduğu Apache, PHP ve MySQL desteği) bilgisayarınızda yapacaksınız. Bu yüzden herhangi bir dosya upload (yükleme) yapmaya gerek yoktur. html klasörünü olduğu gibi Apache/htdocs klasörü içerisine atıyorsunuz. Eğer phpnukeyi Internet üzerindeki bir servera yükleyecekseniz o zaman size bir tane FTP programı gerekmektedir. FTP programı olarak neyi kullanacağınız size kalmış bir seçenek. Bu konudaki tavsiyelerimiz CuteFTP, 3DFTP, Ws-FTP, Smart FTP programlarıdır. Herhangi bir download sitesinden bu isimlerle arama yaparak programları indirebilirsiniz. FTP programı ile html klasörü içerisindeki (Dikkat edin html klasörünü değil onun içerisindeki klasörleri ve dosyaları) bütün klasörleri ve dosyaları yükleyeceksiniz.
Bu yükleme yada kopyalama işlemlerinden sonra sıra veritabanını oluşturmaya geldi. Veritabanını oluşturmak için phpMyAdmin adındaki MySQL veritabanını kontrol edebilen yazılıma ihtiyacınız var.Veritabanını oluşturmak için sql klasörüne giriyoruz. İçerisinde sadece nuke.sql dosyasını göreceksiniz. Bu dosyayı phpMyAdmin yardımıyla oluşturmuş olduğumuz veritabanı içerisine işletiyoruz. Bu işlemlerin ardından veritabanımız hazır hale geliyor. Bu işlemin nasıl yapıldığına kısaca değineyim. Öncelikle phpMyAdmin i açıyoruz. Karşımıza ikiye bölünmüş bir sayfa gelecek. Sol taraftan bu nuke.sql dosyasını işleteceğimiz veritabanını seçiyoruz. İçerisinde tablo bulunamadı mesajı göreceksiniz. Şimdi tabloları oluşturacağız. Tabloları oluşturmak için sağ tarafta üst alanda SQL Sorgusu diye bir bağlantı göreceksiniz.Buna tıklıyoruz. Burada aşağıdaki gibi görüntü göreceksiniz.
Burada Gözat düğmesine basıyoruz ve bilgisayarımızdan nuke.sql dosyasını bulup ekliyoruz. Sonra altta bulunan git düğmesine basıyoruz. Biraz sonra tabloların oluşturulduğuna dair bir mesaj alacaksınız ve tabloları göreceksiniz. Sol tarafta ve sağ tarafta veritabanına eklenen bütün tabloları göreceksiniz. SQL dosyası yükleme işi kısaca bu şekilde. Takıldığınız noktalar için lütfen forumu kullanınız.


Yandaki şekilde görülen alanı bulun. Bu alandaki yaptığımız değişiklikler ile PHPNuke'ye veritabanı bilgilerimizi bildirmiş olacağız. Bu alandaki bilgilerin ne amaçla kullanıldığını ve nereye ne yazacağımızı değinelim.

* $dbhost = "localhost"; Bu alan MySQL sunucumuzun adresini içermelidir. Hemen hemen bütün hosting firmalarında bu değer localhost olarak tanımlıdır. Eğer hostingimiz farklı bir adres kullanıyorsa bunu hosting firmanıza sorup öğrenmeniz gerekmektedir.

* $dbuname = "root"; Bu alan MySQL sunucumuza bağlanmak için gerekli olan kullanıcı adını içermelidir. Eğer local serverımızda phpnuke kuruyorsak bu değer sabit kalabilir. Ancak sitemizi bir hosting üzerinde açıyorsak MySQL kullanıcı adını sizlere verilen kontrol panelinden ya siz tanımlıyorsunuz yada size hazır olarak verilen kullanıcı adını kullanıyorsunuz. Bu konudaki detaylı bilgiyi hosting firmanızdan temin edebilirsiniz.* $dbpass = ""; Bu alana MySQL kullanıcı adımızla bağlantılı olan şifreyi yazıyorsunuz.

* $dbname = "nuke"; Bu alana ise nuke.sql dosyamızı yüklediğimiz veritabanı adını yazıyoruz.

*"$prefix = "nuke"; Bu alan bu konuda yeniyseniz sabit kalmalıdır. Herhangi bir değişiklik yapmayınız.

*$user_prefix = "nuke"; Bu alan yine sabit kalmalıdır. Herhangi bir değişiklik yapmayınız.

*$dbtype = "MySQL"; Bu alanda kullanmış olduğumuz veritabanı sunucusunun tipi yazılmalıdır. Yine sabit kalacak bir değerdir.

*$sitekey = "SdFk*fa28367-dm56w69.3a2fDS+e9"; Bu alanda yazılı olan yazıyı güvenlik nedeniyle istediğiniz gibi değiştirin. Yalnız içerisinde " (tırnak işareti) olmasın.

*$gfx_chk = 7; Bu alan için 0-7 arası değerler girilebilir. Buraya yazdığınız değer bazı nuke sitelerinde gördüğünüz "Security Kod" olayını kontrol etmektedir. 0 yazarsanız bir security kod görülmez. 7 yazarsanız herkes tarafından görülebilir. Bu değeri değiştirerek yada config.php dosyasından okuyarak ne işe yaradığını görebilirsiniz. 7 olarak kalması tercih edilir büyük çoğunlukla.

Bu değişiklikleri yapıp kaydettikten sonra sitemizi açıyoruz. Kendi bilgisayarınızda kurduysanız http://localhost/html/ gibi bir şekilde erişebilir, eğer hosting üzerinde kurduysanız http://www.siteismi.com şeklinde sitenize erişebilirsiniz. Karşınıza eğer db.php hatası şeklinde bir hata geldiyse config.php ayarlarınızı kontrol etmelisiniz. config.php dosyasınında hata olmadığını ama hala bu hatayı aldığını belirtenlerin yaptığı en büyük yaptığı hata config.php dosyasındaki değerleri tam olarak yazamadığını kabul etmemesidir. config.php dosyasında tanımlayacağınız veritabanı adı, veritabanı kullanıcı adı ve şifresinin kesinlikle doğru olduğundan emin olmalısınız. Veritabanı adı, kullanıcı adı ve şifrelerde boşluk, * " yada ' gibi karakterler ile Türkçe yada başka dillerin alfabelerindeki karakterler olamaz. Veritabanı adının çok karmaşık şekilde yazılması da bu hatayı almaya neden olmaktadır.Gördüğüm bir veritabanı adı şu şekildeydi: nuke_69_database_tabloları Bu veritabanı adındaki hata veritabanı adında Türkçe ı harfinin olmasıdır.


Çeşitli olasılıklara da değindikten sonra sitemize ulaştığımızda anasayfada İngilizce bir yazı karşımıza gelir. Aynen aşağıdaki resimde görüldüğü gibi karşımıza gelen bu mesajda PHPNuke portalınızın başarı ile kurulduğu, bir yönetici ataması yapmanız gerektiği ve bazı bilgiler verilmektedir. Buradaki yazıda belirtildiği gibi bir yönetici ataması yapılması gerekiyor. Bu işlem için " For security reasons the best idea is to create the Super User right NOW by clicking HERE" yazan yerdeki HERE linkine tıklıyoruz. Karşımıza admin oluşturabilmemiz için aşağıda görüldüğü gibi bir ekran gelecektir.

Yan taraftaki resimde görüldüğü gibi bizden bazı bilgiler istemektedir. Buraya Nickname yazan yere yönetici olarak kullanacağımız nicknamei tek kelime olarak yazıyoruz. Homepage yazan yere site adresimizi yazabiliriz. Email alanına bir email adresi ve Password yazan alana ise 8-10 karakterli bir şifre giriyoruz. Alltaki seçenek yes olarak işaretli kalabilir. Bu seçenekte sizlere "Aynı verilerle bir normal kullanıcı oluşturmak istiyor musunuz?" diye sorulmaktadır. Bu alanları doldurduktan sonra Submit butonuna basıyoruz.
[img][/img]quote

kardeşim çok ii oldu bu ben php hakkında pek bişi bilmediimden baya yararlı oldu
coozy
sağol kardeş çok işime yaradı
TheMentor
hkucu wrote:Yandaki şekilde görülen alanı bulun. Bu alandaki yaptığımız değişiklikler ile PHPNuke'ye veritabanı bilgilerimizi bildirmiş olacağız. Bu alandaki bilgilerin ne amaçla kullanıldığını ve nereye ne yazacağımızı değinelim.

* $dbhost = "localhost"; Bu alan MySQL sunucumuzun adresini içermelidir. Hemen hemen bütün hosting firmalarında bu değer localhost olarak tanımlıdır. Eğer hostingimiz farklı bir adres kullanıyorsa bunu hosting firmanıza sorup öğrenmeniz gerekmektedir.

* $dbuname = "root"; Bu alan MySQL sunucumuza bağlanmak için gerekli olan kullanıcı adını içermelidir. Eğer local serverımızda phpnuke kuruyorsak bu değer sabit kalabilir. Ancak sitemizi bir hosting üzerinde açıyorsak MySQL kullanıcı adını sizlere verilen kontrol panelinden ya siz tanımlıyorsunuz yada size hazır olarak verilen kullanıcı adını kullanıyorsunuz. Bu konudaki detaylı bilgiyi hosting firmanızdan temin edebilirsiniz.* $dbpass = ""; Bu alana MySQL kullanıcı adımızla bağlantılı olan şifreyi yazıyorsunuz.

* $dbname = "nuke"; Bu alana ise nuke.sql dosyamızı yüklediğimiz veritabanı adını yazıyoruz.

*"$prefix = "nuke"; Bu alan bu konuda yeniyseniz sabit kalmalıdır. Herhangi bir değişiklik yapmayınız.

*$user_prefix = "nuke"; Bu alan yine sabit kalmalıdır. Herhangi bir değişiklik yapmayınız.

*$dbtype = "MySQL"; Bu alanda kullanmış olduğumuz veritabanı sunucusunun tipi yazılmalıdır. Yine sabit kalacak bir değerdir.

*$sitekey = "SdFk*fa28367-dm56w69.3a2fDS+e9"; Bu alanda yazılı olan yazıyı güvenlik nedeniyle istediğiniz gibi değiştirin. Yalnız içerisinde " (tırnak işareti) olmasın.

*$gfx_chk = 7; Bu alan için 0-7 arası değerler girilebilir. Buraya yazdığınız değer bazı nuke sitelerinde gördüğünüz "Security Kod" olayını kontrol etmektedir. 0 yazarsanız bir security kod görülmez. 7 yazarsanız herkes tarafından görülebilir. Bu değeri değiştirerek yada config.php dosyasından okuyarak ne işe yaradığını görebilirsiniz. 7 olarak kalması tercih edilir büyük çoğunlukla.ben bu alanı bir türlü bulamadım biraz yardımcı olurmusunuz?
mr.emre
config.php nin içinde ortalarda biyerlerde
zaten fazla bişe yazmıyo config.php de hemen bulman lazım
TheMentor
mr.emre wrote:
config.php nin içinde ortalarda biyerlerde
zaten fazla bişe yazmıyo config.php de hemen bulman lazım


orayı buldum yazdım ama olmadı biraz daha deniyim olmassa artı ben bunu phpMyAdmin nin içindeki bir alana yazılcak sanıyordum öle düşünmüştüm ama değilmiş doğru yerse olur inş tekrar deniyorum
g_unit90
xuma wrote:
Bir kısmı alıntı bir kısmıda bana aittir...

http://www.pehepe.org ***tavsiye ederim yeni ama çok kaliteli...
http://www.linux-team.com/kitaplar/php/
http://www.ulakbim.gov.tr/belgeler/programlama/2000php/
http://www.php.org.tr/
http://www.dinamit.gen.tr/son/
http://www.turk-php.com/
ceviz.net
http://phpbuilder.com/
http://www.phpcomplete.com/
http://www.devshed.com/c/b/PHP
http://www.e-gineer.com/index.phtml
http://www.faqts.com/knowledge_base/index.phtml/fid/51/
http://proxy2.de/
http://www.ipdg3.com/
http://php.weblogs.com/
http://www.phpfreaks.com/
http://www.sdphp.net/
http://www.php-editors.com/
http://www.sitepoint.com/subcat/98
http://www.evilwalrus.com/
http://www.phparch.com/
http://www.devarticles.com/c/b/PHP/
http://hotwired.lycos.com/webmonkey/programming/php/
http://www.phpdeveloper.org/
http://www.phpkitchen.com/
http://www.phppatterns.com/
http://www.keithjbrown.co.uk/vworks/php/php_p1.php
http://www.r2xdesign.net/phptutorials/p1.html Shoutbox yazmak isteyenler için
http://www.zeb.biz **türkçe
http://www.mkaz.comPHP NUKE TEMALAR
-----------------------
http://www.disipal.net
http://www.xtrato.com ***bazı kaliteli temalar ücretsiz
http://www.supermeydan.org ***türkçe site oldukça kaliteli temalar var.Ama yapımcı degiller sunumcular...
http://66.249.93.104/search?q=cache:3g_yZsBGQIQJ:www.phpkolik.com/f-yazdir4554-60.html+xtrato+demon&hl=tr&lr=lang_tr hepsi ücretsiz ve çoook kalitelidir.
_________________


Aklıma geldikçe yazacağım...

www.pronuke.net
matraxion
çok sağolun..harika bir kaynak olmuş..
tamer007de
cok Sagolun
fatihalp89
sağol kardeş fakat artık nuke kullanmanın bir anlamı kaldı mı?


Joomla varken ben kullanıyordum.bırakm ış durumdayım
Related topics
php admin and mysql admin console
some questions on phpnuke sites
php nuke - a wesome CMS
phpnuke sur frihost, ça donne quoi?
Php Nuke Upgrade
Php and Other Wonderful Newbie Stories for Help.
I've had it with php-nuke, time to say goodbye
PHP Nuke
php mysql and site management tools
Need a great graphic designer...with php knowledge.
Phpnuke Platinum
phpnuke
403 forbidden
Netopsiyon kapandı.
Reply to topic    Frihost Forum Index -> Language Forums -> Turkish

FRIHOST HOME | FAQ | TOS | ABOUT US | CONTACT US | SITE MAP
© 2005-2011 Frihost, forums powered by phpBB.